somn in patutul lui

Buna dragi mamici!! Albert a facut 9 luni si vreau sa-l invat sa doarma in patul lui. Precizez ca pana acum a dormit in patul mare cu mine(sotul e plecat de luni pana vineri, asa e natura serviciului, si imi era urat si mie si lui). Mai ales ca il alaptez si imi venea destul de greu sa ma duc sa-l iau de la el din patut de 5, 6 ori pe noapte, am facut cezariana si imi era dificil si cu operatia... poate aveti niste sfaturi cum sa procedez. Multumesc.
irinush23
Postat pe 10 Noiembrie 2008 19:40
buna irinush...am avut si eu problema asta cu fetita cand era micuta 4 luni adoarmea in brate sau pe picioare si cand o puneam in patut se trezea si incepea sa planga... dar am inceput sa o imprietenesc treptat u patutul..adica azi il pui 2 minute il lasi acolo chiar daca plange,maine 3-4 minute si tot asa pana se obisnuieste...eu asa am procedat cu fetita mea si acum vreau sa-ti zic ca nici nu doarme daca nu este in patut... nu mai vrea pe picioare sau in carut de exemplu..oricat ar fi de obosita cand ajungem acaka o spal o imbrac in pijamalute si in patut cu biberonul si adoarme imediat... Delia are acum 1 anisor...pupici..
deliarebecca
Postat pe 11 Noiembrie 2008 14:25
Buna deliarebecca! am uitat sa precizez ca albert sta in patut, se joaca in timpul zilei, am incercat sa fac patutul mai atractiv...dar atat. Am incercat sa-l adorm la mine in pat si apoi l-am pus in patutul lui; peste vreo 5 minute se misca parca avea ace si se trezea intr-un final. Dar mai incercam trebuie sa reusim. Salutari si sanatate!
irinush23
Postat pe 11 Noiembrie 2008 17:19
SALUTARE MAMICI.
AM SI EU O INTREBARE:CE FACETI DACA BEBE SE TREZESTE NOAPTEA MANANCA DAR NU MAI VREA SA ADOARMA?NU DE ALTA .......DAR NICI EU NU MAI POT DORMI SI SUNT FOARTE OBOSITA......ZIUA NU DOARME DECAT DACA O PUN CU MINE IN PAT
SI MAI E CV.........E NORMAL SA ADOARMA SEARA GREU?...ADICA PE LA 8 FACEM BAITA ...PAPAM DAR INAINTE DE ORA 23 NU DORMIM MI S-A INTAMPLAT SA ADOARMA SI LA 2 NOAPTEA
PRECIZEZ CA DOARME IN PATUTUL EI.....SUNTEM O BEBITA DE 5 SAPTAMANI
ASTEPT SFATURI SI VA PUPACESC SI SA VA TRAIASCA BEBEII
crys_1976
Postat pe 13 Noiembrie 2008 18:08
crys, mi+ai adus aminte cum era bebe+ul meu cand era tot asa mic: nu adormea inainte de 11 seara.... de cele mai multe ori adormea pe la 1 noaptea si se trezea dimineata la 7 (cu o trezre in inervalul asta de papa).... ziua tot putin dormea, in reprize scurte, nu apucam sa ma odihnesc deloc, in schimb isi facea somnul la plimbare...
chiar si eu ma intreb acum de ce dormea asa putin... nu mai stiu exact cat l-a tinut faza asta dar pana la 2 luni sigur. Acum la 1 an si ceva doarme mai mult decat atunci cand era nou-nascut!
a1_23
Postat pe 13 Noiembrie 2008 23:57
E greu sa oferi sfaturi mai ales ca dragii de ei sunt "cersetori" de iubire!
Eu am o fetita de un anisor si aproape o luna si am culcat-o in patutz de cand am adus-o din maternitate,desi ea adormea la san de cele mai multe ori,asta pana la 7 luni cand i-au iesit primii dintisori si s-a intarcat singura.Pt noi abia atunci au aparut problemele care la voi au avut debut precoce.Din cauza ca am luat foarte multe kg in timpul alaptarii(aprox 8) aveam dureri insuportabile de spate si dr m-a sfatuit sa n-o mai ridic pe Bia mai ales din vanita si patutz asa ca sarcina cea mai grea i-a revenit sotului care se trezea s-o aduca in patul nostru ca eu sa-i dau laptic si s-o tratez cand era nevoie pt durerile provocate de dintisori,asa ca f curand nazdravana nu mai dorea sa doarma in patuz,dar nic sa stea ziua sa se joace in el,asa ca am lasat-o in pace sa vad ce face daca o pun in patutz.Plangea putin,lua cateva momente de respiro,iar apoi o la de la capat si cand era rupta de obosita,punea capul pe saltea si dormea(asta noapte ca ziua dormea in patul nostru).Acum adoarme in timp ce ii dau lapticul de la ora 9.30-10 (la noi in pat) si o mutam in patut.Trebuie sa incercam tot ce ne trece prin minte ca sa-i pacalim!
Nu uitati ca sunt smecheri,dar noi ii putem face sa creada ca asa cum vrem noi e mai bine,dar cu multa rabdare si perseverenta!
bia_kidz
Postat pe 14 Noiembrie 2008 01:54
copilul mic nu trebuie sa doarma cu parintii in pat, fetita mea are 2luni si 2 sapt si doarme singura, cam de 1 luna doarme de la 6 la 9 ore noaptea, ziua chiar daca nu mai doarme deloc sau putin , doarme in pat sau canapea incerc sa nu o tin in brate cind doarme , nu cred ca e bine si pt coloana sa stea asa de mult in brate ,
vivi23ro
Postat pe 17 Decembrie 2008 05:46
bebelusul meu de 4 luni jum doarme noaptea in patut singurel de la 2 luni.Pana atunci adormea in patul nostru si incet incet il mutam la el in patut.Acum il pun direct in patutul lui cu suzeta in gurita si usor usor adoarme.Ziua in schimb doarme in patul nostru, cam 2 3 ore, ziua nu vrea sa stea deloc in patutul lui, dar nu ma deranjeaza atata timp cat doarme.
mihaela_dardac
Postat pe 3 Ianuarie 2009 16:12
bebe al meu are 2 ani si 2 luni. pana acum 4 luni a dormit in patutul lui, dupa ce in prealabil il adormeam cu noi in pat. dar am avut o problema cu el (enterocolita),am fost internati, si in perioada urmatoare internarii il tineam cu noi in pat, pt. ca eram teribili de obositi, eu cel putin nu dormeam mai mult de 4 ore. asa ca acum s-a cam invatat in "patul mare", cum spune el. plus ca nu prea mai are loc in patut. dar, in fond, care e problema daca doarme cu noi, acum e destul de mare... si noua ne cam place sa il simtim langa noi... mi-e teama sa-l culc in alta camera,unde avem alt pat, la fel de mare ca cel din dormitor...mi-e teama ca ma prinde oboseala si nu il aud peste noapte. bine, el acum cand se trezeste se da singur jos din pat si vine la noi, dar, noapte fiind, intuneric, se poate speria, nu?
voi ce parere aveti, e prea devreme sa il mut singur in camera? cand i-ati mutat singuri pe ai vostri? mentionez ca el este obisnuit sa ne simta macar in camera cu el macar, daca nu in pat. cum e mai bine oare?
astept cu nerabdare raspunsuri. va pup pe toate si sa va traiasca micutii!
magdutza_kidz
Postat pe 4 Ianuarie 2009 15:17
baiatul meu are aproape 6 luni si NU DOARME nici la el in patut nici in patul mare. Pur si simplu mai mult de 2 ore nu reuseste sa doarma. Nu e foame, pt ca ziua sta si 6 ore fara sa manance (precizez ca il alaptez si nu am inceput inca diversificarea). Sunt foarte obosita si nu stiu ce sa mai fac. E asa de cand s-a nascut, deci nu sunt nici dintii. Pediatra spune ca totul este ok.
corina_dragoi
Postat pe 15 Ianuarie 2009 15:22
magdutza
sa stii ca cei mici nu au frica de intuneric si nici de bau-bau,am citit pe net
imi pare rau de voi si de bebei,intr-adevar e destul de greu pentru mama sa il obisnuiasca in patut dar ea va avea de castigat mai tarziu si nu numai,noi dormim din prima zi in patut ,recunosc ca de drag l-am mai luat in pat la noi de vreo 3 ori insa cam atat,deoarece sunt jmecherasi cat sunt de mici,e aiurea ca tot noi suntem cele obosite daca nu ne odihnim ca lumea si de cine are nevoie micutul cel mai mult? de mama nu?
mihasa
Postat pe 23 Februarie 2009 17:25
la capitolul asta sunt o fericita ....ai mei copii doar prima luna nu au dormit in patut apoi numai in patut.....si a fost bine pt toata lumea.de la 2 ani cel mare doarme singur in camera lui......e mai bine putin independenti conteaza f mult atitudinea voastra fata de ei ,conteaza f mult si nr de membri in familie cu bunici fara....sunt multe aspecte de luat in calcul.
pitica mea cand se trezeste o data pe noapte ii dau putin lapte si o las .....de plans nu plange daca nu vrea sa doarma canta,gangureste pe legea ei si adoarme intr-un final ,o aud dar nu particip la jocul ei.
ziua doarme de doua ori odata la 11-12,apoi la 15-16 tot in patut fara sa o legan...ii dau putin lapte cat sa o linisteasca o intorc intr-o parte o mangai si ii cant in 5 minute doarme .....
eu asa am procedat cu ambii copii.succes si voua orice invat are si dezvat.....
oto_otto2000
Postat pe 3 Martie 2009 18:03
si eu a patu luni si la fel nu prea imi place patutul imi place mai mult la sanul mamei si langa tati va pupici si veti grija de pitici
kidz000609
Postat pe 14 Aprilie 2009 15:18
Fetita mea doarme singura in patutul ei de cand am venit cu ea acasa.De obicei adoarme la san sau leganata in brate ,dar o pun in patut si doarme mai departe.Si eu am facut cezariana si mi-a fost destul de greu,dar nu am vrut cu nici un pret sa o culc cu mine in pat deoarece am eu un fix,mi-era teama ca fiind f obosita ma intorc pe ea sau o lovesc asa ca am preferat sa o pun in patut,oricat de greu de mi-a fost.Si ea a facut figuri,si se trrezea altadata imediat ce o puneam in patut,dar m-am chinuit asa pana ce s-a obisnuit.Acum dormim linistite
Cat despre problema ta crys1976 asa am patit si eu cu Daria pana pe la sase luni jumate.Atunci am hotarat sa incerc sa ii fac un program de masa si somn si sa nu o mai culc seara dupa ora sase,chiar daca ea vroia,caci altadata atipea jumate de ora si era suficient sa nu mai doarma pana la 1-2 noaptea.Totodata,problema somnului la noi s-a mai rezolvat odata cu inceperea diversificarii.Poate nu se mai satura cu lapticul tau si de acolo si agitatia.La noi asa a fost.Rabdare multa si succes!
adela83
Postat pe 18 Aprilie 2009 09:47
o metoda sa-i pacaliti sa doarma in patut, pentru cei care au patut de lemn, e sa uniti patul vostru cu patutul lui.... evident, trebuie scos grilajul lateral al patutului la inceput, si cand se obisnuieste, puneti grilajul la loc...
andracalin
Postat pe 23 Mai 2009 13:03
da!asa este eu pe cel mare asa l-am pacalit sa doarma in patut si acum are 3 ani jumate si doarme in patutul lui!pupici si rabdare multa va doresc!
silviatatu
Postat pe 23 Mai 2009 17:33
fetita mea are 5 luni si de la inceput doarme in patutul ei. Ziua adoarme singura in patut fara sa o legan si seara la fel. Am invatat-o numai in patut si sunt multumita de acest lucru. La inceput imi era greu ca trebuia sa o iau din patut sa-i dau mancare si apoi sa o pu la loc dar am zis ca fac asta si pentru mine ca apoi mai tarziu o sa-mi fie mai greu. De 2 luni chiar doarme singura in camera ei si eu cu sotul meu in camera noastra. Daca se trezestein timpul zilei da din maini si din picioare si asteapta sa vada daca vine cineva la ea.Nu stie ce inseaman leganat pe picioare, daca o pun ea rade crede ca ma joc cu ea si mie chiar imi convine ca adoarme singura. Sper sa nu se schimbe.
sweet_lacry
Postat pe 10 Septembrie 2009 15:24
mamici, piticii vostri au mai crescut intre timp, eu am insa o neliniste. De vreo 2 saptamani, bebe al meu de 7 luni si putin imi doarme pe burtica sau in diferite pozitii incomode. Nu mai pot dormi noaptea de grija lui, mereu trebuie sa-l verific daca sta bine, daca nu se sufoca, nu mai stiu ce sa fac. Nu vreau sa-l pun in pat cu noi pt ca vreau sa doarma tot in patutul lui. Voi va confruntati cu asa ceva? ce sa fac, sa-l las sa doarma cum vrea el? pe zi e mult mai simplu dar noaptea....help my pls!
aly_raz
Postat pe 11 Septembrie 2009 11:56
pt alina buna....uite ce este...eu am o fetita de doi si doua luni si un baiat de 6 luni...si eu am avut teama asta...si inca o mai am si acum cu baietelul care se intoarce de la 5 luni si doarme numai cu fata in jos...parerea mea este sa nu il culci in pat cu voi ca il vei dezvata f f f greu...fetita am invatat-o sa doarma in patut iar in urma cu 6 luni cand l-am nascut pe david...mi-a fost greu caci dormea cu noi de la 9 luni...asa ca oricat de greu ti-ar fi puneti in minte ca tre sa fi mai tare ca el...sunt f f hoti si sincera sa fiu dupa experienta mea tot tie iti va fi greu...mai bine te sacrifici putin acum si iti va fi mai bine...odata ce culci copilul cu tine in pat va fi mult mai vreu sa-l dezveti...parerea mea...dar..faci cum crezi ca-ti este tie mai bine...in cele din urma tu stii mai bine situatia ta...pupici si succes...
danayela
Postat pe 24 Septembrie 2009 18:31
fetelor am observat un lucru....voi ziceti ca dak ii culcam in pat cu noi se invata asa si cu greu ii dezobisnuim.....dar cand NOI ne invata in pat cu ei ce facem?noi cum ne dezvatam?eu in primele 3 sapt am culcat o in patut dai intr o zi am lasat o dormind si m am dus pana la baie...cand m am intors am gasit o intoarsa pe burtik...nu avea aer nici sa planga...nu trebuie sa mai spun cum mi a sarit inima...si de atunci numai cu mine in pat o culc...sa o simt langa mn...la fiecarre miscare deschid ochi sa vad dak e bn..ii dau titi in pat...si si a facut un obicei ...doarme cu piciorusele pe mine ..si se cuibareste langa mn de mi vine sa o mananc....si fara ea in pat nu reusesc sa ma odihnesc din 2 in 2 min ma ridic sa ma uit la ea iar ea nu doarme fara mn langa ea.cum scap de teama asta?pupici
carter
Postat pe 24 Septembrie 2009 18:55
Buna dimineata , da...multa dreptate ai "ubita" ..baietelul meu care acum are 9 luni , a dormit in prima luna intr un cosulet special pt. bebei apoi nu a mai vrut si l-am pus in pat cu noi ..dupa 2 luni ,ne-am mutat din oras pentru 4luni ..si aici am incercat somnul in patut .A mers cam doua saptamani pana in momentul cand l-am lasat singur dormind si cand am venit de la baie l-am gasit cu ambele picioruse prinse inre scandurelele de la patut _pe care oricum le acoperise-m cu ceva )...si vanat de plans .Piceoarele nu am reusit sa i le scoatem de acolo decat cand sotul meu a rupt o scandurica (noroc ca era acasa) , pt. ca el se incordase foarte mult .asa ca de atunci doarme in pat iar si sincer nu ma deranjeaza .Da, o sa vina vremea sa il pun si in patut sau in camera lui (poate termina taticul casa pana atunci) , dar pana atunci ma bucur de prezenta lui si de pozitiile in care doarme .Nu stiu daca pot sa dorm daca nu ar fi langa mine.
amelia_kidz
Postat pe 8 Noiembrie 2009 09:52
buna mamici , am o fetita de un an si opt luni si de cand am nascut o am avut probleme cu somnul. Nu dormea mai deloc si noaptea plangea incontinu
pediatra noastra ne a asigurat ca este sanatoasa doar ca este un copil mai agitat. Pe la pt luni a anceput sa doarma mai bine se trezea noaptea de mai multe ori dar totusi dormea si asta pt mine era ca o binecuvantare dupa atata timp in care nu am avut o noapte dormita calumea. ( precizez ca dormea cu mine in pat).
inainte avea un patut de bebe si cum o puneam in el ziceai ca o arde , acum am cumparat un pat pt fetite gen trasura de printese si este foarte incantata de el de cand l am cumparat doarme numai in el .
A fost foarte grea perioada acea dar nu regret nimic pt ca un fiecare zi imi umple sufletul de bucurie. va pup si mult curaj
micucorina
Postat pe 8 Noiembrie 2009 16:19
si eu am o fetita de12 luni si la fel doarme cu noi inpat
si avem 2patuturi dar nu doame iam schimbat chiar si saltelele nu stiu cumsa fac sa o pot invata mai ales ca plecla 7 si ma intorc la 5 6 si mi ar placesa doarma i patutul ei
kidz000609
Postat pe 11 Noiembrie 2009 20:33
buna ma cheama gabriela am o fetita de 16 ani dar am lucrat la o familie de medici din spania si mia prins bine cea ce am vaut pt ca eu sunt foarte iubitoare de copii nu am mai putut face decat fetita pe care o am si mam hotarat sa ma angajez ca bona cv de genu si asa am plecat din tara metoda lor a dat roade pt ca eu al anvatasem in brate miara foarte drag de el era un baietel super dar ca imi prinsese slabiciunea stia ca eu cand sunt cu iel o sal iau in brate dar din pacate mamica lui a fost cam 3 zile libera si ma vazut ca atunci cand plange eu ma duceam repede sal iau in brate si ma certat fiind medic mia zis asa uite copii stiu de obicei cine si cum se poarta cu iei eu vad ca tu te ocupi foarte mult de copil simi place dar un lucru e rau nul iei din patut al lasi sa se joace mai te duci si vb cu iel dat nu in brate atunci daca ia a fost acasa mia aratat ce face ia cand plange al ia ai da sa manance al schimba al pune in patut ai da jucari si al lasa acolo nici nu misca sincer nu credeam ca atunci cand eu eram cu iel cu mine plange mereu dar in urmatoarea zi ma lasat cu iel sa vada cum reactioneaza si nici mai mult nici mai putin plangea eu ma duceam la el ca asa imi zicea ea sa vada cum reactioneaza se linistea doar cand ma auzea apoi iar plangea atunci ma pus sal pun in carut ca sa fie langa mine sa ma vada si lam pus in carut sa linistit dar tot timpul cerea in brate facea un zgomot sau arunca jucaria ca sai dau atentie mai vb cu iel dar imi vedeam de treaba ca acolo era foarte mult de munca mancare curat calcat si multe altele apoi ma pus sa dorm intro noapte la iei plecau la o nunta si aveau nevoie de cineva asa mam dus sa dorm cu copilul dar nu in camera lui in camera separata inainte sa plece iau facut baita si iau dat sa manance apoi lau pus in patut si acolo lau last a inceput sa planga si nu mau last sa merg la el si mia zis ca asa plange noaptea dar eu nu puteam sa suport sincer ma durea inima dar nu aveam ce sa fac plangea tare si tipa ce pot sati zic ca imi era asa de rau de nu mai puteam dar intrun final sa linistit si sa trezit dimineata cum se trezea de obicei dar ca atunci cand ma vazut de dimineata ofta tare rau mi se rupea sufeletul sincer dar cred ac ei faceau foarte bine ca asa am vazut si eu si apoi nul mai luam in brate al lasat sa planga si se linistea singur cat despre mancare a fost foarte dificil pt ca eu mama dus sa lucrez la iei cand copilul avea numai o luna si cand a implinit 4 luni ia inceput sai dea mar cu biscuite apoi legume cu carne dar era si aici o problema nu vroia de nici un fel daca eu eram cu iel toata ziua trebuia sal fac sa manance cumva si atunci mia zis o prietena cea facut ia si am facut si eu la fel in legumele pe care le facea mana lui cu carne o zi cu peste o zi cu carne de vita schimba tot timpu nui dadea aceasi mancare iam pus un pic de iaurt natural de copii ca sa simta gustul de laptic ca copiii cand inca mai mananca lapte cu mancarea e un pic mai greu si a mers de minune ce pot sati mai zic cred ca o sa te plictisesc cu scrisoarea asta dar citesteo si poate ati prinde bine cu drag gabyta
CANGURO
Postat pe 12 Noiembrie 2009 10:04
Buna seara Maria ma numesc si am un baietel superb si noi am avut probleme cu somnul si cu patutul eu inca il mai alptez si avem deja 1 an si 7 luni pana acuma m-am chinuit foarte mult nu dorea sa doarma in patut si sincer dormea cu noi si acuma cateodata cand sunt super obosita doarme cu noi ca adorm langa el , eu am incercat multe metode sa doarma in patut cum il puneam cum se trezea am incercat cu jucari pe timp de zi il foloseam ca tarc si puneam o pernita da de punea capul si uite incetuc sa obisnuit cu idea ca trebuie sa doarma in patut e prea mare deja la varsta lui si numai incap eu pe partea mea de pat , sincer foarte mult ma ajutat faptul ca a inceput sa umble sincer thomas sa schimbat foarte mult intelege , spune ce doreste si multe altele si mai ales trebuie explicat frumos la copilasi ca deja e mare si ca el o sa doarma mai bine acolo si ca daca doreste ceva te poate striga "mama" si tu esti langa el de doreste ceva eu asa incetuc si cu multa rabdare am reusit dar a fost super obositor dar sincer cateodata imi lipseste seara in pat dar acuma dorm insfarsit linistita si fara dureri de spate
pinky_kidz
Postat pe 13 Noiembrie 2009 23:44
buna mamicilor.....ce sa va spun ca si eu ma numar printre cele ale caror bebei nu prea sunt prieteni cu somnul. de cand am nascut-o pe Bia nu doarme noaptea.

acum avem 1 an si 4 luni si tot asa. se trezeste de cel putin 3-4 ori pe noapte. ba vrea apa,ba lapte,ba se ridica si pleaca , ba vrea la noi in pat. am fost la doctor si mi-a spus sa nu ii mai dau lapte cd se trezeste, doar apa. acum asa fac dar nici o schimbare. am mutat patutul din camera ei la noi in camera pt ca sunt ametita de atatea drumuri pe noapte. tot asa nici o schimbare. asa ca spre dimineata cd nu mai pot o iau cu noi in pat unde doarme si nu se mai trezeste. doctora a spus ca grsesc, ca ne manipuleaza si sa nu o mai iau, s-o las in patutul ei.

ce sa va spun ca e greseala mea ca nu am lasat-o niciodata sa planga, nu ma lasa sufletul...asa ca nu pot.mai bine o iau cu mine si stiu ca dormim si eu si ea.

credeti-ma ca as vrea si eu sa am o noapte linistita sa dorm si eu toata noaptea.si poate ca s-ar putea daca as lua-o sa doarma cu noi in pat, dar nu vreau.asa ca incerc doar spre dimineata.

va pup
horobeanu
Postat pe 14 Noiembrie 2009 11:45
aaaaa...am uitat sa va spun ca ma gandesc la o noua metoda. sa lipesc patutul ei de al nostru si sa cobor grilajul si asa poate nu o sa mai vrea sa vina la noi. dar sunt convinsa ca...la cat e de nazdravana, o sa se ridice si o sa sara la noi in pat. dar vreau sa incerc si asa,poate,poate.....oooooffff


horobeanu
Postat pe 14 Noiembrie 2009 11:47
Buna,horobeanu asa am procedat noi cu patutul lui Rares ,l-am lipit de al nostru ca sa ne stie aproape si asa s-a obisnuit sa doarma singur,mai are momente inainte de culcare cand intinde manutza ca sa-l prind....asa ma stie langa el.Abia astept sa vad cum reactioneaza cand o sa-l mutam la el in camera ca deja e mare,sper sa reusesc.
rab
Postat pe 10 Decembrie 2009 12:35
am uitat sa-ti spun ca vream cateodata (cand ne apuca nostalgia)sa doarma cu noi,dar el nu vrea, fuge in patutul lui si zice,,pautu meu mami'' ,''ari maiat mare'' traduc patutzul meu mami,Rares baiat mare.
rab
Postat pe 10 Decembrie 2009 12:39
buna Rab....am mutat patutul, dar nici o schimbare din pacate.

iar dimineata cd se trezeste sa-si bea laptele, vine tot la noi in pat.

ooofffff.
horobeanu
Postat pe 10 Decembrie 2009 16:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Invitatii botez 4 De la: garbo246801 8 Noiembrie 2011 12:37
rosu in git si refuzul de a minca 33 De la: garbo226813 3 Octombrie 2011 19:19
cantitatea de ulei necesara zilnic 17 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:41
gimnastica la bebei 26 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 18:45
Bebele meu e agitat 6 De la: garbo_410599 19 Mai 2015 09:06
Setari Cookie-uri