Cand incepe diversificarea?

office_salinasusesi_ro
Postat pe 9 Martie 2010 08:44
caut de mult acest topic, nu-l mai gaseam. ses, am inceput sa-i dau suc de mere, de fapt pure de mere..are 4 luni.. sper ca n-are nimic ca-i dau pure, si nu suc, si de sapt care vine ii dau si suc de morcov. dar nu mai stiu, se da amestecat sucul de mere cu cel de morcov?? sau separat?
aly_fab
Postat pe 3 Aprilie 2010 13:11
mai bine si mai sigur ii dai suculetul de mar amestecat cu suculetul de morcov,eu asa am facut sa nu ii fermenteze marul ala in stomacel.
anaROBERT
Postat pe 3 Aprilie 2010 13:13
Buna,am un baietel de 3 luni si jumatate si vreau sa stiu dc e ok sa incep diversificarea cu suculet de morcovi,mar sau altceva....Mentionez ca ii dau formula de o luna de zile,astept parerile voastre,merci
kidzgabriela
Postat pe 5 Aprilie 2010 23:25
kidzgabriela cred ca parerea pediatrei va trebui sa oceri daca poti sa incepi diversificarea,desi fiindhranit artificial sigur iti va recomanda sa incepi dar nu stiu
anaROBERT
Postat pe 5 Aprilie 2010 23:32
kidzgabriela sunt de acord cu Ana,cel mai bine intreaba pediatra.
Parerile sunt diferite de la persoana la persoana,de la pediatru la pediatru.
Dar sa intrebi PEDIATRUL,nu doctorul de familie.
Te asteptam apoi cu vesti sa ne spui ce ti-o spus
bau
Postat pe 5 Aprilie 2010 23:39
buna. stie cineva cum se face branzica cu lamaie pentru bebe si pe la ce varsta se da?
aly_fab
Postat pe 22 Aprilie 2010 11:53
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 22 Aprilie 2010 16:27
Aly_Fab, branzica cu lamaie? Te referi la branza din calciu lactic? Daca despre asta este vorba, se pun 2 pastile la 1 cana (250ml) de lapte. Pui laptele la fiert si cand incepe sa fiarba, pui pastilutele, de preferinta pisate marunt intre 2 lingurite. Amesteci pana se separa branza. Scurgi zerul printr-o strecuratoare si gata branzica. Eu cu lamaia nu stiu, nu puneam lamaie.

Iar de varsta, eu i-am dat de la cateva luni, cand incepe diversificarea. Eu si cumnata am inceput de la 4 luni.
Sper ca ti-a fost de ajutor, chiar daca putin cam tarziu.
Kiss
ses
Postat pe 28 Aprilie 2010 07:52
cred ca Aly se refera la branzica facuta din lapte incalzit in care storci zeama de lamaie pana se prinde si o pui la strecurat. In 10 minute e gata branzica si se poate manca imediat. Eu asa ii fac de cand am incepout sa ii dau branzica.
Pitu
Postat pe 28 Aprilie 2010 08:12
Aaaam inteles!
Si cam cata lamaie se stoarce la 1 cana de lapte?
ses
Postat pe 28 Aprilie 2010 08:21
lorena?,, tu cand i-ai dat asa branza? cand a fost ami mare nu? ca doar cu laptele de vaca se paote face aasa branza,nu? cu lamaie/.?
adryaana
Postat pe 28 Aprilie 2010 08:22
Eu asa am facut-o, poate Aly are alta reteta. Eu la 200 ml lapte storceam cam jumate de lamaie. Si e buna si la gust branzica. Prima data ma gandeam ca o sa fie acra, dar nu se simte.
Pitu
Postat pe 28 Aprilie 2010 08:23
Pai la asta ma gandeam si eu, ca ar putea fi acrisoara. Cea din CA lactic e dulce si tare buna la gust
ses
Postat pe 28 Aprilie 2010 08:25
Nu mai imi amintesc dar cred ca intre 4 si 5 luni i-am dat. Eu am facut cu lapte Milli de 1.5 si nu se fierbe laptele doar se incalzeste.
Mai eu zic ca asta decide fiecare mama ce si cand. Eu i-am dat dar nu in fiecare zi. La inceput cam o data pe sapt.
Pitu
Postat pe 28 Aprilie 2010 08:25
Da, fiecare decide. Eu am zis de exemplu doar cum faceam eu branzica din Ca lactic. Si cand i-am dat eu. Si nici eu nu-i dadeam zilnic. Al meu se plictiseste repede de un fel de mancare, nu pot sa-i dau prea des.
ses
Postat pe 28 Aprilie 2010 08:35
scuze dar am avut o prietena venita la cafea.

da, si eu am zis tot asa ca fiecare face cum vrea. Eu i-am dat asa ca am primit reteta asta si dupa ce am facut-o prima data mi-a placut si am ramas la ea.
Pitu
Postat pe 28 Aprilie 2010 10:57
buna imi poti trimite si mie carti cu diversificarea alimentatiei? noi avem 3 luni si vrem sa ne informam pana sa testam pupici :*
cimuca_lumi
Postat pe 6 Mai 2010 18:55
Buna... As dori si eu cartea cu diversificarea... Bb al meu are 3 luni si jumătate , ink nu i am dat nimik ... Am zis k e mai bn sa ma informez....,oricum nici pana la 6 luni nu am de gand sa stau ... Il alaptez la san .. Dar cateodata , completam cu formula..deci pot spune k e mixt ... Eu ma gandeam pe la 5 luni sa încep ... Am asa emoții ... Poate pare stupid ... Dar sunt asa de nerabdatoare ... Încât nu stiu dak rezist pana la 5 luni ..
PS: mama deja ma sacaie la cap ... Sa i dau un pic de suc de portocale .. De măr .. De morcov ...nu zic k e rau ... Dar cand citesc si vad k majoritatea spun ceva de genul 6 luni ... Ma enervez si incep sa ma uit pe forum sa vad părerile mamicilor...
Nikki_Yo_1
Postat pe 3 Februarie 2014 22:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hainute ieftine pentru bebelusi 0 De la: 15 Martie 2010 09:31
Pentru proaspete mamici cu bebei de max 4 luni din Bucuresti sau imprejurimi 3 De la: fify 4 August 2009 16:13
botez 4 De la: SAL 12 Ianuarie 2012 19:27
fontanela 43 De la: silvia 17 Noiembrie 2009 12:09
un nou concurs 0 De la: 7 Martie 2010 18:33
Setari Cookie-uri