Esti obligatia bunicilor sa-si creasca nepotii ???

De la: andreea_n_c, la data 2010-06-10 08:54:16
De la: anakin, la data 2010-06-10 08:48:04Andreeo nene, cat mai costa acum o farfurie de mancare?

Crino, in locul tau nu mi-as pune astfel de intrebari. Aaa, poate ca vroiai sa te lauzi si nu stiai cum, asta da, inteleg..dar a-ti pune intrebarea "e bine ca mi-am crescut nepotii?" nu se face nicaieri; chestia asta o faci daca iti vine din inima, nu din obligatie.
Deci, hai pa.

...ma iei la mishto de pomana...se stie ca...o farfurie de mancare nu e gratis...si cineva tre sa munceasca pentru ea si sa o plateasca...e criza si se taie din pensii si salarii....deci nu imi spune mie ca farfuria de mancare nu e o problema...si ma refer la faptul ca asta e valabil pentru multi!!!...


pun pariu ca ai trait intr-o saracie lucie , e posibil in prezent sa castigi ceva bani si sa fi cazut in capcana gandirii aleia pe care o urasc din plin , aceea ca totul e echivalabil in bani , totul costa..oricum , deplorabila gandirea, dragostea pt parinti sau a parintilor pt copii nu suporta conceptul de ,,datorie" dar unde nu e..nici D-zeu nu cere, ramai in lumea ta , cum spunea cineva intr-o postare precedenta .
reyya
Postat pe 16 Iunie 2010 03:44
Andreea..schimba-te, altfel viata iti va fi trista indiferent de cati bani vei ajunge sa ai sau sa nu ai !
reyya
Postat pe 16 Iunie 2010 03:46
De la: andreea_n_c, la data 2010-06-10 08:40:29daca e sa o luam legal..sigur ca nu...dar moral..cred ca da!!acum fiecare stie ce e in familia proprie...si ce tre sa faca si ce nu...sau ma rog fiecare traieste cu impresia ca stie!!...
...in orice caz...felicitari pentru decizie!!..e bine pentru sufletul dumneavoastra..o sa aveti constiinta impacata ca ati facut ce trebuia!!
...observ ca ...destui reprezentanti ai generatiei dumneavoastra (printre care se afla si mama)..au tendinta egoista de a se debarasa de orice responsabilitate care nu este cu titlu de obligatie legala...pe motiv ca ei au muncit si au facut destule si acum e cazul sa se odihneasca ...sa aibe grija de ei...nicidecum sa isi ia pe cap asemenea responsabilitati
....in cazul meu..bunica mea m/a crescut de la 11 zile la 9 ani --non/stop...si pe urma toate vacantele mari dintre anii scolari...in schimb maica/mea nu a luat exemplul bunicii si de fiica/mea(respectiv nepoata/sa)...nici nu o intereseaza...// considera ca nu are nici un fel de obligatie vis/s/vis de ea.
...cu timpul avansam in varsta...si cand va veni momentul de batranete si sau ne/putinta...al maica/mii...tot asha voi considera shi eu --si anume ca nu am nici un fel de obligatie(si asta e valabil si pentru fiica/mea--nu are nici un fel de obligatie fata de bunica/sa).


sa fie a ta mama de vina pt felul in care ai ,,evoluat" si pt gandirea ta egocentrica? e posibil , postare de mai sus ar putea explica multe aspecte .
reyya
Postat pe 16 Iunie 2010 03:48
si totusi...va veni un moment in care e posibil sa regreti amarnic comportamentul vis a vis de parinti..dar poate ai ,,norocul" sa nu constientizezi...cum spunea Camil Petrescu ,,cata luciditate , atata drama"
reyya
Postat pe 16 Iunie 2010 03:51
reya,

stii ce ma gandeam?
sa deschizi un topic"camera de garda".
unde sa stam de vorba cu tine, cand ne doare ceva....
iasomia
Postat pe 16 Iunie 2010 09:10
HI,hi,hi,IASOMIE,ce imbulzeala va fi cu topicul
scrichy
Postat pe 16 Iunie 2010 09:13
parerea mea este urmatoarea:
1. este obligatia parintelui sa isi creasca copilul si sa se ingrijeasca de sanatatea lui fizica si psihica (altfel, de ce l-a mai facut daca nu are grija de el?nu copilul a cerut sa se nasca, parintii l-au facut pe el!)
2. parintele care isi lasa copilul in grija altcuiva nu e parinte! (a, ok, il dai la gradinita, e altceva, dar nu il duci la bunici si il uiti acolo luni/ani de zile)
3. ce face parintele pt copilul sau trebuie facut din dragoste si nu trebuie in nici un caz sa reproseze mai tarziu copilului ca "uite cate am facut eu pt tine": pai si ce vina am eu (copil) ca ai facut tu toate astea pt mine?eu am vrut sa ma nasc, eu am cerut sa faci cutare si cutare, te-am obligat eu cu ceva?
4. decat sa faci ceva pt cineva si apoi sa ii scoti ochii ca "l-ai ajutat", mai bine nu il mai "ajuti" si atunci toata lumea va fi fericita: si tu ca nu te-ai mai deranjat atata pt el, si el ca scapa de cicaleala ta
5. deci , "mamaie", ca ai lasat tu serviciul ca sa iti cresti nepotii e problema ta, nu vad de ce ai nevoie de aprobarea publicului pt faptele tale: tu ai decis, tu traiesti consecintele faptelor tale. daca "nu era responsabilitatea ta", de ce ai facut asta? ca sa ai ce le reprosa copiilor tai mai tarziu? de ce ti-ai lasat serviciul?ca sa te victimizezi acuma? ca sa le reprosezi ca nu au fost in stare (cand de fapt ei ar fi fost FOARTE "in stare" doar ca poate tu nu le-ai dat ocazia sa o demosntreze), sau ca sa ceri mai tarziu recompense pt asta? ce a facut fieare e bun facut. eu in locul lor NU TE LASAM nici daca cereai in genunchi, sa imi cresti tu copilul, iar in locul tau nu intrebam pe altii daca am facut bine si daca era raspunderea mea (TU ai ales ce sa faci, nu ti-a pus nimeni pistolul la tampla, si REPET : daca nu e din inima, atunci NU E ajutor!!!!!!)
garbo158153
Postat pe 16 Iunie 2010 13:28

este datoria parintilor sa-si cresca copiii. bunicii daca vor sa se implice sa o faca de pe margine dar la inaintare sa fie parintii. amandoi. asta o spun pentru ca eu locuiesc intr-o casa cu socrii si pt ca am fost nevoita la tin 2 slujbe pt a-i creste si tine in scoala ,sotul meu fiind neinteresat decat de el, acum altii se bat cu pumnul in piept ca mi-au crescut copiii. si asta ma doare enorm. nu faceti ca mine. aveti taria sa va impuneti regulile voastre .
in cazul in care parintii ai abandoneaza la bunici , atunci ce sa fie : bunicii trebuie sa implice , ca altfel nu se poate . copii nu au nici o vina .
doamna crina sa stiti ca ati facut cel mai bun lucru . asta in cazul in care parintii vi i-au lasat si s-au dus. dar daca parintii sunt bine merci pe undeva si dvs. ati lasat serviciu pt nepoti atunci e cu dus si intors . daca parintiii sunt recunoscatori -e bine , daca nu dumnezeu va avea grija . sa stiti asta de la mine.
inderagostita
Postat pe 16 Iunie 2010 15:18
am citit comentariul cuiva care spunea ca de fapt sunteti matusa copiilor si nu bunica. AM intrat pe profilul dvs si am vazut ca sunteti foarte tanara...deci matusa...In cazul aceasta dovediti mai mult decat devotament familiei, dovediti dragoste de copii. In orice caz,in calitate de matusa ati dat dovada de generozitate. Poate locuiti a tara, unde este greu sa obitneti un loc de munca si intr-u fel v-ati sacrificat "cariera" pt ca oricum v-ar fi fost greu sa gasiti ceva de lucru. Daca doriti comentarii, da.ti detalii.
in calitate de bunica , eu consider ca este ceva uman si normal ca parintii si copiii sa se ajute intre ei. Cunosc foarte multe bunici care au renuntat la ultimii ani de munca pt a-si ajuta copiii ,pt a.si creste nepoteii. Din experienta parintilor mei stiu ca un nepot te revgoreaza si iti da pofta de viata ca nimic altceva. Fiecare etapa a vietii isi are rolul ei... oricum, nimeni nu poate stii dc ati facut bine sa renuntati la servici pt nepoti, decat dvy insiva. Insa faptul ca intrebati aici pe net, dovedeste fatl ca aveti deja indoieli.Ca matusa...normal, ca bunica, egosit...
baltina
Postat pe 17 Iunie 2010 10:26
femeia a intrebat "este obligatia BUNICILOR a isi creasca nepotii?" deci nu poate fi decat bunica, poate chiar ea a fost o mama ffff tanara la vremea ei.....mai stii?
garbo158269
Postat pe 17 Iunie 2010 10:55
Nu este o obligatie este o placere sa ti cresti nepotii,E bine cind sunt si parintii aproape dar bunicii au mai multa rabdare si experienta
marinela_diana
Postat pe 23 Iunie 2010 22:16
cine apus intrebarea a uitat ca cel mai bun trai e la BUNICA
garbo004422
Postat pe 24 Iunie 2010 18:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatie de pierderea timpului.. 20 De la: garbo120005 30 Iulie 2010 15:18
nu cred ca voi mai scrie pe garbo......... 38 De la: quasaria 2 Ianuarie 2010 04:26
CUM SA SUPRAVIETUIESC DUPA O DRAMATICA DEZAMAGIRE ? 8 De la: sora_ilsi 4 Ianuarie 2011 00:23
Hai sa va mai dau un subiect nou de analizat: poate exista intre un barbat si o femeie numai o relatie simpla de prietenie? Daca "da" pentru cit timp iar daca"nu" , de ce? 111 De la: crina_iuli 14 Ianuarie 2010 18:26
Nevoie de sfaturi! Va rog! 24 De la: Celleste_ 25 Octombrie 2010 09:45
Setari Cookie-uri