despartire iremediabila

Chiar nu doresc sa intristez pe cineva , dar eu am o problema , care pentru mine este fara nici o solutie .Acum aproape sapte ani sotul meu a murit , dupa trei luni de la aflarea unui diagnostic necrutator. Dupa 30 de ani de dragoste si fericire, am ramas singura si "singuratica''. La nici un an, in urma unui control de rutina , mi s-a dat si mie un diagnostic...fara speranta.De atunci viata mea s-a prabusit. Se imparte intre cimitir, rememorari, parastase, analize, operatii, tratamente cu urmari fizice si psihice greu de suportat. Desi eu ma consider o luptatoare simt ca mi s-au descarcat bateriile.... Mi le reincarcati voi?
Astept cu nerabdare orice parere, sfat si nu in ultimul rand o mica incurajare, pentru ca sigura,..... cred ca voi claca.
Va mutumesc de pe acum din suflet!
garbo113978
Postat pe 2 Septembrie 2010 23:44
Buna sa iti fie noaptea, 978...te rog da click si citeste....vei vedea ca te-am asteptat. Imi pare nespus de rau...pentru ca am avut dreptate.
http://www.garbo.ro/comunitate/forum/view_topic/8085/Subiect-deschis-de-Nuti-Vio-Doamnelor-si-domnilor-care-e-starea-dvs-de-spirit-astazi/Subiect-deschis-de-Nuti-Vio-Doamnelor-si-domnilor-care-e-starea-dvs-de-spirit-astazi-pagina-78.html si pag 79.
nuti_vio
Postat pe 2 Septembrie 2010 23:52
cred ca idea nu e sa clachezi ci sa gasesti sensuri....
si puteri noi
fleurdelis
Postat pe 2 Septembrie 2010 23:54
De la: garbo113978, la data 2010-09-02 23:44:04 Chiar nu doresc sa intristez pe cineva , dar eu am o problema , care pentru mine este fara nici o solutie .Acum aproape sapte ani sotul meu a murit , dupa trei luni de la aflarea unui diagnostic necrutator. Dupa 30 de ani de dragoste si fericire, am ramas singura si "singuratica''. La nici un an, in urma unui control de rutina , mi s-a dat si mie un diagnostic...fara speranta.De atunci viata mea s-a prabusit. Se imparte intre cimitir, rememorari, parastase, analize, operatii, tratamente cu urmari fizice si psihice greu de suportat. Desi eu ma consider o luptatoare simt ca mi s-au descarcat bateriile.... Mi le reincarcati voi?
Astept cu nerabdare orice parere, sfat si nu in ultimul rand o mica incurajare, pentru ca sigura,..... cred ca voi claca.
Va mutumesc de pe acum din suflet!


Imi pare rau. In cele din urma, eu am ajuns la concluzia ca doar credinta da liniste, sens, inteles vietii si mortii...Puterea noastra omeneasca, lumeasca, e limitata si adesea tulburata. Avem nevoie mereu de putere de sus ca sa ne continuam vietile...unele-ca a ta-deosebit de grele...Viata nu se sfarseste aici, pe pamant! Sunt sigura. Moartea e doar o trecere...
Doamne ajuta!
Luna_in_capricorn
Postat pe 3 Septembrie 2010 08:58
fleurdelis
Postat pe 3 Septembrie 2010 09:03
Ce ti-ar place sa faci in timpul pe care-l ai la dispozitie?Cum ti-ar place sa decurga o zi din viata ta?
Ai putea scrie aici?
september
Postat pe 4 Septembrie 2010 19:03
De la: september, la data 2010-09-04 19:03:48Ce ti-ar place sa faci in timpul pe care-l ai la dispozitie?Cum ti-ar place sa decurga o zi din viata ta?
Ai putea scrie aici?


Idee buna!
Scrie aici! Ne povestesti, iti povestim...
Luna_in_capricorn
Postat pe 4 Septembrie 2010 22:02
De la: garbo113978, la data 2010-09-02 23:44:04 Chiar nu doresc sa intristez pe cineva , dar eu am o problema , care pentru mine este fara nici o solutie .Acum aproape sapte ani sotul meu a murit , dupa trei luni de la aflarea unui diagnostic necrutator. Dupa 30 de ani de dragoste si fericire, am ramas singura si "singuratica''. La nici un an, in urma unui control de rutina , mi s-a dat si mie un diagnostic...fara speranta.De atunci viata mea s-a prabusit. Se imparte intre cimitir, rememorari, parastase, analize, operatii, tratamente cu urmari fizice si psihice greu de suportat. Desi eu ma consider o luptatoare simt ca mi s-au descarcat bateriile.... Mi le reincarcati voi?
Astept cu nerabdare orice parere, sfat si nu in ultimul rand o mica incurajare, pentru ca sigura,..... cred ca voi claca.
Va mutumesc de pe acum din suflet!



imi pare rau de tot ce am citit.stiu un bun psiholog care te poate indruma.crede-ma. il gasesti si pe google.Lucian Iordanescu.vei primi multe sfaturi de la el. iti doresc sa fii impacata cu tine.
vuvuzela
Postat pe 4 Septembrie 2010 22:52
E aici in grecia un caz celebru,un bolnav cu cancer si metastaze la toate organele...un doctor tot grec,a crezut ca a descoperit o injectie,care da rezultate in cazurile nu chiar greve,si a fost testat pe mai multe persoane care au acceptat expetrimentul
A insistat si bolnavul asta sa fie tratat,iar medicul a ceda rugamintilor lui...bucuria lui nu avea margini,si in zece zile,a fost declarat sanatos,si ...externat!
Numai ca,dupa luni de zile,cand s-a descoperit ca injectia era de fapt alt esec,el iar s-a imbolnavit,si medicul a zis ca injectia,trebuia facuta foarte proaspata,ca se degradeaza repede compusii...a mintit,i-a facut injectii cu apa chioara,si ekl iar s-a vindecat,cancerul a dat inapoi....
Am patit si eu asta,am avut ocazia sa descopar puterea spiritului,cand eram in gazda,in o camera fara lemne iarna,bolnava de astm bronsic,si faceam crize grave,de fiecare data cand primeam o lovitura serioasa de la viat...Nu era coincidenta,ca ma lua salverea noaptea asa de tare ma sufocam....
Nu aveam destui bani de mancare,ca dadeam pe medicamente juma din salariu,si ne anuntase restructurari,si intarzieri mari de trei luni,cu banii.....
Asa ca singura solutie disponibila pe care am avut-o a fost sa ma intaresc,si sa incep SA MA BUCUR,in loc sa ma supar,cand vin loviturile......da,m-am gandit,daca supararaea darama in halul asta,poate ca bucuria are efectul invers,si ma va intari....
M-am straduit luni de zile,sa reusesc,e al naibii de greu,dar a meritat.....sanatatea mea care era in panta descendenta incontinuu,imi zisese medicul ca nu apuc 40 ani,a luat-o in sus...si fara medicamente!
Le-am aruncat la gunoi,ca sa iau mancare hranitoare...
Concentreaza-te pe supravietuire,pe bucurie,gaseste un preot bun,intreaba,ia bisericile la rand,te va ajuta,pe mine m-a ajutat enorm.
E timpul sa depasesti despartirea definitiva....ori te omoara,ori te intareste,asa ceva.....si toti trecem prin asta,nimeni nu e iertat.....
daniilia
Postat pe 5 Septembrie 2010 08:18
poate ca o vizita la un psiholog, poate ca o vizita la un preot unde sa iti lasi inima s avorbeasca nu ar fi in zadar. Bucura te atit cit poti de ceea ce mai ai, de faptul ca inca mai poti merge pe strada, citi o carte, vede aun fiulm. Sunt alte persoane mult mai greu incercate d eviata. Si nu iti pierde speranta, nu exista situatie fara iesire pe lumea asta !
rupt_de_realitate
Postat pe 6 Septembrie 2010 10:08
Multumeste-i Domnului, cerului ... cui vrei tu, ca ai avut parte de 30 de ani de fericire si dragoste. Indiferent ce se va intampla cu tine, esti o femeie implinita, care nu a trait degeaba. Gandeste-te cu drag la sotul tau, gandeste-te ca este cu tine, oriunde, oricand! Si spune cat mai des, la cat mai multi: ca ai avut parte 30 de ani de dragoste si fericire! Pentru ca, precum vezi, chiar si acest site, multi sunt nefericiti, au suferit, au iubit, au parasit sau au fost parasiti. Ce rost ca sunt sanatosi, fizic, daca sufletul le este bolnav?! Sa nu-ti fie frica, nimic rau nu ti se poate intampla: ai iubit si ai fost iubita .... 30 de ani!!! Altii nu au parte de asa ceva nici in 30 de vieti! Sa nu iti umbresti ochii cu lacrimi si nici sa nu iti ingreunezi sufletul fara rost. Totul va fi bine, totul va fi asa cum trebuie sa fie! Si nu uita: ai avut 30 de ani de iubire si de fericire, cand tu reprezentai intreaga lume pentru el, iar el pentru tine era inceputul si sfarsitul. Bucura-te acum si vezi ce este in jurul tau: oameni, copii, natura! Sunt sigura ca in 30 de ani ai vazut toate astea, dar nu le-ai observat, orbita fiind de iubirea ta. Acum iubirea ta se odihneste, iar tie ti-a ramas ragazul sa vezi ce te inconjoara si sa povestesti la cat mai multi: 30 de ani am fost iubita si fericita! Deci se poate!
Doinita201
Postat pe 6 Septembrie 2010 20:55
e trist, foarte trist, dar nu uita ca fiecare are drumul lui in viata si scopul lui pe lumea asta. eu cred ca cineva de undeva de sus face ca nimic sa nu fie intamplator pe lume. poate ca asta e sansa de a nu mai fi singura, de a fi aproape de cel iubit. poate ca fiecare ar trebui sa stim cand ne vom sfarsi, pentru ca macar pe ultima suta sa facem exact ceea ce ne dicteaza inima. stii...un om moare linistit atunci cand macar o parte din visele lui si le a indeplinit.
allay
Postat pe 8 Septembrie 2010 19:23
pentru a le depasi pe toate ,mai intai trebuie sa gindesti pozitiv, sa te gindesti ca totul va fi bine kiar daca nu e ,incearca sa te bucuri de tot cei in jurul tau ,pina in ultimul ceas,multi sau intors din pragul mortii cind au inceput sa vada viata altfel cind siau skimbat felul de a minca ,de a gindi .....e trist.....incearca sati fie mai bine! multa sanatate
166116maryeta
Postat pe 14 Septembrie 2010 14:13
Doinita ... esti in spiritul si litera "sufletului"?!!! Frumos, din punct de vedere literar, dureros de adevarat - referitor la cazul in sine si incurajator.

Nu esti singura! Altii stau cu sotii lor si se simt mult mai singure si abandonate decat tine. Fiecare are un drum; al tau, atat cat ti-a fost dat, a fost frumos. Ca se apropie de sfarsit sau nu ... hmm .... vorba Doinitei, asta nu trebuie sa te intristeze. Capul sus!
adnana66
Postat pe 14 Septembrie 2010 15:36
se pare ca nu era chiar atat de tristuta...
sper sa nu fi fost( iar!) o tema de la sc...parca e prea mult, macabru' ,maica...
iasomia
Postat pe 14 Septembrie 2010 16:41
poate ea nu era, poate altcineva este...
In fond, nu scriem neaparat pentru cel care a deschis subiectul.


Eu cel putin am trecut prin multe momente idioate -avantajul este ca le-am inceput din copilarie si mi-am dezvoltat "imunitatea" destul de bine: mai devreme sau mai tirziu incepe sa nu imi prea mai pese, de fapt.
quasaria
Postat pe 14 Septembrie 2010 18:20
Dani, cand zici apa chioara te referi la efect Placebo sau la homeopatie? Homeopatia foloseste solutii foarte diluate-dealtfel cu cat sunt mai diluate, cu atat efectul e mai rapid si mai sigur. Homeopatia e contestata pentru ca multi zic ca e folosita "apa chioara". Dar nu e asa...
Cat despre tine: BRAVA!
Luna_in_capricorn
Postat pe 16 Septembrie 2010 07:15
Q, avantajul de a incepe din copilarie... DA.
Luna_in_capricorn
Postat pe 16 Septembrie 2010 07:23
Q,draga..

mi s-a parut ca de data asta e cam mult,ce sa zic?
mea culpa?
imi mentin parerea,eu zic ca este un fake ...de ce nu sunt dispusa si de data asta"sa rezonez"?
se stie ca tot timpul am spus ca nu conteaza cine deschide topicul,ce ziceam?
a da...
sunt de parere ca traim niste timpuri f complicate,si daca tot e tema data,eu zic ca se poate sa avem parte si de ceva mai optimist.
prea mult tragism,nu ca nu ar exista in viata reala asa ceva,da' orisicat...acu' imaginatie a debordat,zic iar..
e adevarat, ca unii se simt pe teme d-astea f bine,si atunci nu-mi ramane decat sa ma retrag,cu scuzele de rigoare..
iasomia
Postat pe 16 Septembrie 2010 09:17
Ia te uita Iasomie ce spune Daniilia, vezi?Nu sunt eu singura timpita care intr-un esec gaseste o rezolvare.
Ehei....iasomie vezi ce faci cu invidia, rautatea,egoismul, nepasarea etc.nu am nimic personal cu tine dar mai tii minte care a fost raspunsul tau acum 2 ani cind am intrat pe forum sa va spun cazul unui copil roman, orfan, care locuieste in USA si este super inteligent?

Lasa lume sa-si spuna pasurile si nevoile si sa-si impartaseasca problemele ca toate astea au importanta pentru ei.Cel putin tot atita importanta cita a avut faptul ca ti s-au rupt tie pantalonii in dos si ai mers asa pe strada.Lumea te-a ascultat si nu te-a numit in nici un fel.Mai stii?

Mai bine mai scriam o poezie de aia cum faceam acum 2 ani si ne simteam bine decit sa ne simtim ofensati de ...de ce oare?
Ciresica
Postat pe 17 Septembrie 2010 05:51
cinste cui poate sa primeasca un necaz,o durere, cu bucurie,nici eu nu am trecut usor prin viatza,si m-am calit,dar primesc ceva neplacut cu resemnare...nu ma mai razvratesc,adecatelea...
cu calm,vedem ce-i de facut,si mergem mai departe..

mico,

o luasi si acilea de la calendele grecesti,maica?
iar "invidie,rautate,"bla,ba..

ai luat-o pe aratura,cocos...
iasomia
Postat pe 17 Septembrie 2010 16:14
Pentru sanatatea ta lupta ,draga mea ! Pentru binele tau si cauta ca sunt atatea alternative in medicina si cum a zis Luna ....multa credinta ! Cauta pe google ....produse de la Tianshi ,sunt produse din Tibet ,daca nu cauta ....ale noastre ,produse pe baza de miere ,polen .....si mai ales te du si la alt doctor .........daca nu stai bine cu banii striga ......... Ema
Negreata
Postat pe 19 Septembrie 2010 13:41
traieste fiecare zi din plin....si bucura_te de fiecare clipa...de tot ce te inconjoara...viata este atat de scurta uneori...si o consumam plangandu-ne de mila...fruntea sus..... ......
marea77
Postat pe 22 Septembrie 2010 12:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dupa 22 de ani Romania este condusa de prostituate si un Guvern de infractori 11 De la: suparatu_ 26 Februarie 2012 20:49
oare dupa cat sunt de rai oamenii,,cum se mai pot casatori si se pot suporta unii pe ceilalti? 17 De la: daniela_iasi 20 Decembrie 2011 08:54
Femeile intre ele de ce ??? 28 De la: mitalina 28 Septembrie 2009 09:08
Petitie impotriva tratatului ACTA.- a venit timpul sa invingem! 1 De la: angi_san2001 3 Martie 2012 11:34
Fazan 6 De la: garbo_399357 28 Mai 2014 14:57
Setari Cookie-uri