Esti obligatia bunicilor sa-si creasca nepotii ???

Eu am 3 nepoti . Una nu sta in Bucuresti deci este departe de mine ..Ceilalti 2 stau aici . Pe unul il cresc de la 8 luni , iar pe celalalt dela 1 an si jumatate. Acum baiautl face 8 ani si fetita 6 ani.Voi ce credeti ? Am facut bine ca mi-am lasat serviciul ca sa-i cresc ? Era datoria mea?
CrinaB
Postat pe 9 Iunie 2010 23:40
nu. datoia parintilor e sa-si creasca copii. bunicii pot ajuta.
si_totusi
Postat pe 9 Iunie 2010 23:42
cresterea cpropriilor copii este datoria noastra a parintilor si putem oferi bucuria de fam si bunicilor
garbo074997
Postat pe 9 Iunie 2010 23:45
crina....dar parintii unde au fost draga mea in toti acesti ani??? au fost cumva in iraq? in bosnia? in misiune de salvare si i-a pierdut guvernul prin tufe??? tie, personal, ti-au crescut copii parintii???eu stiu ca atunci cand doi oameni devin parinti, se ocupa ei insisi de cresterea copilului/iilor...bunicii doar ajuta, din cand in cand..
tutankhamon
Postat pe 10 Iunie 2010 00:59
daca e sa o luam legal..sigur ca nu...dar moral..cred ca da!!acum fiecare stie ce e in familia proprie...si ce tre sa faca si ce nu...sau ma rog fiecare traieste cu impresia ca stie!!...
...in orice caz...felicitari pentru decizie!!..e bine pentru sufletul dumneavoastra..o sa aveti constiinta impacata ca ati facut ce trebuia!!
...observ ca ...destui reprezentanti ai generatiei dumneavoastra (printre care se afla si mama)..au tendinta egoista de a se debarasa de orice responsabilitate care nu este cu titlu de obligatie legala...pe motiv ca ei au muncit si au facut destule si acum e cazul sa se odihneasca ...sa aibe grija de ei...nicidecum sa isi ia pe cap asemenea responsabilitati
....in cazul meu..bunica mea m/a crescut de la 11 zile la 9 ani --non/stop...si pe urma toate vacantele mari dintre anii scolari...in schimb maica/mea nu a luat exemplul bunicii si de fiica/mea(respectiv nepoata/sa)...nici nu o intereseaza...// considera ca nu are nici un fel de obligatie vis/s/vis de ea.
...cu timpul avansam in varsta...si cand va veni momentul de batranete si sau ne/putinta...al maica/mii...tot asha voi considera shi eu --si anume ca nu am nici un fel de obligatie(si asta e valabil si pentru fiica/mea--nu are nici un fel de obligatie fata de bunica/sa).
andreea_n_c
Postat pe 10 Iunie 2010 08:40
in vremurile de dinainte de 89...altfel era lumea...societatea functiona dupa alte reguli...parca era mai ushor de crescut copii..si fara ajutorul parintilor(respectiv al bunicilor copiilor)...acum sunt altfel de vremuri ...si cei mai castigati sunt aceia care au o familie bine inchegata...adica in primul rand unita dar avand trasate responsabilitati fiecare pe bucatica lui cum s/ar spune...nicidecum aceia care o iau unu in stanga unu in dreapta...si altu pe unde o fi!!!
andreea_n_c
Postat pe 10 Iunie 2010 08:46
in vremurile de dinainte de 89...altfel era lumea...societatea functiona dupa alte reguli...parca era mai ushor de crescut copii..si fara ajutorul parintilor(respectiv al bunicilor copiilor)...acum sunt altfel de vremuri ...si cei mai castigati sunt aceia care au o familie bine inchegata...adica in primul rand unita dar avand trasate responsabilitati fiecare pe bucatica lui cum s/ar spune...nicidecum aceia care o iau unu in stanga unu in dreapta...si altu pe unde o fi!!!
andreea_n_c
Postat pe 10 Iunie 2010 08:46
Andreeo nene, cat mai costa acum o farfurie de mancare?

Crino, in locul tau nu mi-as pune astfel de intrebari. Aaa, poate ca vroiai sa te lauzi si nu stiai cum, asta da, inteleg..dar a-ti pune intrebarea "e bine ca mi-am crescut nepotii?" nu se face nicaieri; chestia asta o faci daca iti vine din inima, nu din obligatie.
Deci, hai pa.
anakin
Postat pe 10 Iunie 2010 08:48
De la: anakin, la data 2010-06-10 08:48:04Andreeo nene, cat mai costa acum o farfurie de mancare?

Crino, in locul tau nu mi-as pune astfel de intrebari. Aaa, poate ca vroiai sa te lauzi si nu stiai cum, asta da, inteleg..dar a-ti pune intrebarea "e bine ca mi-am crescut nepotii?" nu se face nicaieri; chestia asta o faci daca iti vine din inima, nu din obligatie.
Deci, hai pa.

...ma iei la mishto de pomana...se stie ca...o farfurie de mancare nu e gratis...si cineva tre sa munceasca pentru ea si sa o plateasca...e criza si se taie din pensii si salarii....deci nu imi spune mie ca farfuria de mancare nu e o problema...si ma refer la faptul ca asta e valabil pentru multi!!!...
andreea_n_c
Postat pe 10 Iunie 2010 08:54
cat mai costa o farfurie de mancare????...destul!!...mai ales ca nu se poate sa mancam prost ca ne distrugem sanatatea...si ce nu am dat pe mancare o sa dam pe medicamente....si am mai spus e criza si se mai taie si din salarii si pensii!!!
...dar poate nu/i shi cazul tau...domnu1"Anakin!!
andreea_n_c
Postat pe 10 Iunie 2010 08:57
sentimentele exclud "datoriile" - se presupune ca ITI IUBESTI copiii. Daca nu iti poti iubi nici proprii copii, nu esti decit o fiinta handicapata afectiv, si care are ea nevoie de ajutor.
Iar in situatia in care ii iubesti, nu ii iubesti pina la 18 ani si dupa aia te speli pe maini: nu stiu, nu vreau, nu ma mai intereseaza. Sentimentele nu asa functioneaza. Copilul tau e copilul tau si cind are 80 de ani. Si atunci, daca poti, te iei de gat cu toata lumea sa ii rezolvi problemele. Pentru ca asta simti, nu pentru ca te obliga cineva.
Cind aud chestiile astea tranzactionale intre parinti si copii - cine, ce e obligat sa faca pentru copil - mi se face de-a dreptul sila.
quasaria
Postat pe 10 Iunie 2010 08:58
dar cine va pune sa mancati prost, nene? eu cumva? este vara, se pot face o gramada de supe, de salate, nu trebuie sa stati doar in bifetcuri, gratare sau mai stiu eu ce...

Aaa, si poate treci in raboj si cate farfurii de mancare i-ai dat fiicei tale, sa ii ceri sa ti le platesca atunci cand va avea primul ei servici. Ca deh! e criza si nimic nu e gratis!
anakin
Postat pe 10 Iunie 2010 09:04
daca muncesti fizic foarte mult...nu poti sa traiesti numai cu salata...ma iei la mishto degeaba...ca asta e adevarul...fie el deranjant...fie nu!!!...nimic nu e gratis...si unde nimic nu e gratis...farfuria de mancare e cea mai scumpa punct...si sa nu mai aud nici un fel de comentariu...altfel o sa inclin sa le dau dreptate alora care taie din pensii si salarii...inseamna ca stiu ei ce fac devreme ce.. o farfurie de mancare nu e o problema..mai e pana sa se ajunga acolo nu???
andreea_n_c
Postat pe 10 Iunie 2010 09:17
andreeo nefe, succes in lumea ta! nu te ia nimeni la misto pe aici, ci daca e asa, tu singura te iei la misto in fiecare zi.
Whatever.

sper doar ca un astfel de comportament sa ramana singular.
anakin
Postat pe 10 Iunie 2010 10:24
Eu nu mai inteleg chiar nimic din lumea asta!!! Copii care se intreaba de ce sunt obligati sa isi intretina batranii si batrani infuriati ca si-au crescut copii...
Eu stiu asa: m-am nascut, am primit iubire si la pachet cu asta tot tacamul: bunicul care ma urca intr-o cutie de lemn pe bicicleta si ma plimba la tara, bunica ce imi facea paine calda si mancam cu nuci... mama, pe care nici nu am realizat cat de mult am iubit-o si tata, care m-a invatat sa fac cu ochiul si sa-l ascult pe Elvis...
Dumnezeu sa ii odihneasca pe primii trei, niciodata nu mi-au spus ca am vreo obigatie sau ca m-au hranit si nu stiu daca trebuia...
Cele mai frumoase amintiri ale mele sunt verile cu visine, cu catei, cu purcei, cu pisicute, cu tot ce adunam de prin Bucuresti si duceam la bunici la tara(animalute ale nimanui); pentru mine astea sunt amintiri pretioase si dragi! Cum se face ca le umbriti?

Oameni buni, ati innebunit toti?

Si mama mare, cum era cu chestia aia, cum ca cine nu are batrani sa isi cumpere?
moniq_
Postat pe 10 Iunie 2010 12:53
De la: CrinaB, la data 2010-06-09 23:40:01Eu am 3 nepoti . Una nu sta in Bucuresti deci este departe de mine ..Ceilalti 2 stau aici . Pe unul il cresc de la 8 luni , iar pe celalalt dela 1 an si jumatate. Acum baiautl face 8 ani si fetita 6 ani.Voi ce credeti ? Am facut bine ca mi-am lasat serviciul ca sa-i cresc ? Era datoria mea?



Nu cred ca ne putem obliga reciproc la ceva pe lumea asta, daca facem un serviciu copiilor nostri, il facem pt ca asa dorim, ne face placere sa-i ajutam....Dar din ceea ce am vazut la sfarsitul frazei tale, constat ca nu a fost vb de asa ceva, pacat...se spune ca bunicii isi iubesc mai mult nepotii decat copiii, dar din cate vad, cred ca nu este cazul sa se generalizeze.
Morena29
Postat pe 10 Iunie 2010 13:26
Buna ziua, tuturor!
Crina, sa-ti traiasca nepotii si sa te bucuri de ei!
Fratilor, nu mai fiti rai! Poate ca femeia are o deceptie in legatura cu copiii sau cu nepotii.. De asta a postat, intr-un moment de furie. Nu trebuie sa aruncam cu pietre. Insasi faptul ca si-a lasat serviciul pentru a-i creste denota ca a facut-o din dragoste. Vedeti voi, nu putem nega ca sunt momente in viata cand copiii ne dezamagesc. Cand cred ca totul li se cuvine, ca ei sunt destepti, noi neinstruiti- si uita ca avem si noi un suflet. Daca nu ati patit asa ceva niciodata inseamna ca sunteti dintre cei mai fericiti. Poate ca noi am dezamagit la un momendat parintii nostrii. Ia gaditi-va.. Nu au existat momente in care i-ati repezit, in care ceea ce va spun ei vi s-a parut pueril si i-ati certat? Si numai pentru atat ajungi sa te gandesti daca e bine ca ai investit atat de mult in copii... Dar daca copii te bruscheaza? Daca sunt niste nenorociti care doar iti mananca si bruma de pensie si te mai si injura? Daca au facut copii fara sa se intereseze dupa aceea de soarta lor? Sunt multe nedreptati pe lumea asta. Lasati femeia in pace. O sa se caiasca singura pentru cuvintele scrise aici. Iubiti-va parintii si respectati-i. Poate ca voi nu veti fi in stare sa oferiti copiilor vostrii ajutorul pe care vi l-au oferit ei. O sa vina vremea sa nu-i mai aveti si atunci veti varsa lacrimi amare. Si nu va spun asta pentru a face pe lupul moralist. Am fost si eu la fel, ca oameni sunteti toti. Si m-am trezit abia cand a fost prea tarziu...
Lidiaolteanu
Postat pe 11 Iunie 2010 16:58
Da, Lidia, asa o fi, dar a spus-o asa, intr-un fel in care am simtit ca ma doare inima!
moniq_
Postat pe 11 Iunie 2010 17:01
cred ca era cel mai "inteligent " lucru de comentat!
este important ca un copil sa poata fi in GRIJA cuiva competent,indiferent ca e parinte,bunic sau bona, pana ce poate fi incadrat int-o colectivitate ca sa-i asigure educatie, dar in acelasi timp sa fie respectat si sa fie lasat sa i se dezvolte si propria personalitate.
caasandra
Postat pe 11 Iunie 2010 17:30
e de datoria parintilor sa-si creasca copii asa cum considera ei ca este mai bine, chiar daca asta inseamna sa-i lase partial in grija bunicilor.

pe mine si fratii mei ne-au crescut parintii cu ajutorul bunicilor si am avut cea mai frumoasa copilarie pe care o poate avea un copil.

eu am inceput serviciul la 2 ani ai copilului meu si l-am lasat in grija parintilor mei, care nici nu au vrut sa auda de cresa sau bona...e nepotul lor mult iubit si au declarat de nenumarate ori ca il iubesc mai mult decat pe mine, nu si-au pus niciodata problema ca au renuntat la nu stiu ce pentru a putea avea grija de el.
nelly05
Postat pe 11 Iunie 2010 18:45
De la: CrinaB, la data 2010-06-09 23:40:01Eu am 3 nepoti . Una nu sta in Bucuresti deci este departe de mine ..Ceilalti 2 stau aici . Pe unul il cresc de la 8 luni , iar pe celalalt dela 1 an si jumatate. Acum baiautl face 8 ani si fetita 6 ani.Voi ce credeti ? Am facut bine ca mi-am lasat serviciul ca sa-i cresc ? Era datoria mea?
garbo004422
Postat pe 11 Iunie 2010 19:15
si ce daca? cea mai buna mincare cea mai buna mingaiere de unde vine
garbo004422
Postat pe 11 Iunie 2010 19:17
Buna fetelor. Intr-adevar este datoria parintilor sa-si creasca copii ,dar este un ajutor mare cand sunt bunici. Mama mea m-a ajutat foarte mult dupa divort. Intr-adevar am lucrat de dimineata pana seara si chiar si in week end, numai sa-l pot creste pe copilasul meu, dar asta nu puteam face daca mama mea nu era langa mine. M-i se rupea sufletul ca nu-mi vedeam copilul numai la sfarsit de saptamana(mama mea fiind la tara, avea de lucru si acolo).
Acum copilul meu are 19 ani isi iubeste bunica , are grija de ea ca de o bijuterie, si acum este randul meu sa o ajut cat pot eu de bine.Ii este greu cu o pensie mica, dar mi-as da si sufletul pentru dansa.
Deci nu este obligatia bunicilor sa-si creasca nepotii,darsi eu o sa am grija de nepoti la randul meu si o sa fac tot posibilul sa-mi ajut copilul la nevoie.
vitadora
Postat pe 11 Iunie 2010 20:19
@andreea :nu-ilua in seama sint din cei care nu au familie ...inca !
Si pe mine m-au ajutata parinti atit cit au putut , eu acum imi ajut copiii cu mult mai mult mai ales ca eu stau cu ei si stiu ce inseamna sa nu ai un ajutor atunci cind ai nevoie !
Pe mama ta chiar nu o inteleg tu ar trebuii s-o cunosti mai bine probabil i-a placut intodeauna sa-si traiasca viata fara sa fie deranjata de cineva, si nu vreau sa fiu rautaciosa probabil ca tu ai fost un accident .
angin
Postat pe 12 Iunie 2010 10:53
De la: moniq_, la data 2010-06-11 17:01:50Da, Lidia, asa o fi, dar a spus-o asa, intr-un fel in care am simtit ca ma doare inima!


Da ! Ar trebuii sa dea mai multe detalii !
angin
Postat pe 12 Iunie 2010 10:57
Cresterea unui copil implica mari responsabilitati !!!Fiecare parinte in momentul in care decide sa faca un copil,trebuie sa-si asume responsabilitatea lui !!!Copiii crescuti de bunici si adusi apoi la parinti in alta localitate sufera cumplit la schimbarea de mediu,iar parintii,care nu-si cresc copiii in primii ani de viata,nu vor avea niciodata o relatie sufleteasca puternica fata de copiii lor!!! Chiar daca sunt dusi de mici la camin,copilul trebuie sa-si vada zilnic parintele,iar parintii care-si 'abandoneaza"copiii,chiar si la bunici,se vor comporta toata viata fata de propriul copil,ca niste frati mai mari,neavand autoritate ulterioara asupra lor !!!
Bunicii,daca pot, este benefic sa-i ajute,insa pana la a-i creste non-stop...este cu totul altceva !!!Acest fapt duce in timp ,la pubertate si adolescenta,la "rupturi"intre parinti si copii,acestia din urma,nerecunoscandu-le autoritatea paternala !!!
garbo115329_camy
Postat pe 12 Iunie 2010 15:49
fleurdelis
Postat pe 12 Iunie 2010 15:50
De la: CrinaB, la data 2010-06-09 23:40:01Eu am 3 nepoti . Una nu sta in Bucuresti deci este departe de mine ..Ceilalti 2 stau aici . Pe unul il cresc de la 8 luni , iar pe celalalt dela 1 an si jumatate. Acum baiautl face 8 ani si fetita 6 ani.Voi ce credeti ? Am facut bine ca mi-am lasat serviciul ca sa-i cresc ? Era datoria mea?


Daca esti cea mai apropiata ruda in viata, era datoria ta sa-i cresti. Dar n-ai facut bine ca ti-ai lasat serviciul: tie, cine o sa-ti dea o pensie ca sa traiesti din ea?
nattysor
Postat pe 13 Iunie 2010 16:10
mda. Interesant.
Ca sa fiu sincera, daca as avea "o bruma de pensie" de care fie-mea ar avea nevoie, sincer, I-AS DA-O. In orice moment. Asa cum si acum prioritizez nevoile ei fata de ale mele.
Sentimentele nu se opresc cind e capabila sa castige. Nu e responsabilitate - e dragoste. Si e neconditionata de modul in care se poarta ea cu mine. Indiferent cum ar fi puiul meu, si daca are sau nu dreptate, e AL MEU. Primeaza in fata oricarei alte reguli.
Deci, oricum ar fi redactata, intrebarea "ce esti obligat sa faci fata de copilul tau" are un singur raspuns: nimic. Dar faci tot.
Pentru ca e copilul tau. Punct.
quasaria
Postat pe 13 Iunie 2010 17:05
nu cred ca este bunica, poate matusa?!
alina_claudia
Postat pe 16 Iunie 2010 03:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tinerete fara batranete 20 De la: redfire 26 Iulie 2009 20:57
Urgent... 35 De la: hermosa20 21 Iunie 2016 13:22
Ca un om sa isi pastreze o inima curata..Trebuie sa invete sa se exteorizeze.... 113 De la: garbo107589 6 Octombrie 2010 05:43
IPOCRIZIE ASUMATA A RELATIILOR INTER-UMANE SAU DOAR EFECTUL DUALEI NOASTRE NATURI, DIVINA DA' SI TERIBIL DE DARWINA?!? 17 De la: garbo101426 16 Martie 2017 17:55
cea mai buna metoda de a gestiona.... un stalker? 198 De la: quasaria 11 Ianuarie 2014 17:42
Setari Cookie-uri