Nedrept...

Intotdeauna am considerat ca e simplu si e bine sa te desparti cind lucrurile nu merg: in orice relatie, de dragoste, de prietenie, profesionala, etc.
Si chiar asa am si facut, cu o exceptie: NU POT sa ma despart de cineva care m-a mintit sau inselat pina nu imi iau revansa, intr-un mod sau altul. Pur si simplu este ceva ce NU POT sa fac. Si imi dau seama ca nu e bine, este o vulnerabilitate. Imi limiteaza libertatea personala si ma face sa pierd timp.
Ar trebui sa pot sa renunt in orice moment daca m-a calcat pe coada suficient. Ei bine, tocmai atunci nu pot sa renunt. Abia de atunci merita sa nu renunt. Daca mi se pare nedrept este o chestiune care ma preocupa la infinit daca n-o rezolv, cumva.

Oi fi eu psiho? Sint prea rea?
De ce nu pot sa ma detasez cu adevarat decit daca las in urma mea cenusa, peste locurile si lucrurile si oamenii pe care i-am iubit?

Cred ca mi se potriveste melodia: http://www.youtube.com/watch?v=im-GqatHPBE
quasaria
Postat pe 5 Mai 2010 23:41
q.....eu nu ma mai strofoc sa ma razbun...zic pa si adios....si, in ultima perioada am observat ca ma razbuna cel de sus atat de incredibil.....chiar si pe soacra-mea a aranjat-o azi doamne doamne....in rest sunt toata numai un zambet si un suras....dar doamne doamne nu doarme....eu insa da....sunt impacata ca nu am facut rau nimanui.....si dorm atat de linistitaaaa.....
tutankhamon
Postat pe 5 Mai 2010 23:45
tuth... uneori al de sus reactioneaza prompt si nu mai apuc eu sa imi stric karma.
Alteori, insa, se gindeste cam mult. Iar intre timp eu's "hangin'on" pina gasesc o solutie.
quasaria
Postat pe 5 Mai 2010 23:47
"hangin'on" is si eu.....moooama dar cand se iveste vreo ocazie de a plati cu aceeasi monedaaaa....n-o rateeeeeeez pentru nimic in lume.....am avut ocazii....mi-a dat viata exact aceasi situatie numai ca cel/cea care ma "facuse" pe mine era acuma in partea cealalta....

p.s dar uneori am staaaaaaat si eu la coada celui de sus de m-am acrit....
tutankhamon
Postat pe 5 Mai 2010 23:55
tuth, si ai liniste pina nu-l vezi pe celalata parte a baricadei?
Ca eu nu... M-as intoarce si din morti daca as avea ghinionul sa ma prinda obstescul sfarsit cind mi-am luat-o nevinovata si n-am "clarificat" situatia.
Si clarificarea asta e fara anestezie, de obicei.

Cred ca sint psihopata.
quasaria
Postat pe 6 Mai 2010 00:01
Bag seama ca nu ai liniste pana nu "clarifici"situatia
scrichy
Postat pe 6 Mai 2010 00:05
quasaria
Postat pe 6 Mai 2010 00:10
q......de felul meu sunt rabdatoare....las cutitul sa ajunga adanc....dar cand simt ca nesimtirea atinge cote alarmante....zang....zic cate ceva de dulce si la revedere...sayonara.....drum bun...esti veriga slaba a a lantului....

si mai am un dicton dupa care ma conduc in viata....."unde scuip, nu mai ling"......adica daca cineva a iesit din sufletul meu si din inima mea, e disparut pe veci pururea...poate veni si cu naframa in varf de bat.....ca nema putirinta....
tutankhamon
Postat pe 6 Mai 2010 00:14
Mda. Nema putirinta, da'de ce sa iasa? Sa nu iasa... Sa stea acolo, sa vedem ce ii facem. Pai cum, il lasi asa sa plece?

De "the one" m-am mai despartit o data si n-am inteles de ce...dar mi-a zis sa plec si am plecat, am suferit ca un caine dar mi-am spus ca a fost o perioada frumoasa si ar fi fost mult mai saraca viata mea fara el. Deci, nostalgie pe toata linia, dar am considerat ca s-a terminat si atit. Nu imi puteam aminti de el cu ura.

Ei bine, am reluat epopeea dupa un timp, si de data asta a generat chiar ura. De ambele parti. Pur si simplu am ajuns amindoi la limita la care nu exista decit o extrema: bal sau spital, si mie nu imi pasa deloc daca e una sau cealalta. Sentimentul ca n-ai ce sa pierzi, ca deja ai pierdut prea mult - ca e o relatie kamikaze, in care accept sa mor eu, dar sa mor cu el de git. Pentru ca o alta dreptate nu exista.
Este si asta un tip de dependenta, si una periculoasa.
Mi-as dori sa pot sa ma detasez pur si simplu - nu mai pot.
quasaria
Postat pe 6 Mai 2010 00:25
Fii indiferenta, ia-o ca pe o provocare cu tine insati. Chiar daca cel de langa tine a fost cum a fost, dovedeste ca tu esti altfel si nu te pretezi la chestii de genu. Stiu ca e usor de spus de facut e mai greu.
Never say never.
Bafta multa
pss
Postat pe 6 Mai 2010 00:29
cenusa.....lasi?
estela
Postat pe 6 Mai 2010 00:43
q....si crezi ca indarjirea asta iti foloseste la ceva?...acea moarte cu el de gat te va ajuta??...neeee....mai bine ii zici ...du-te-n....biiiiip......mea....si ii intorci spatele si pleci....e mai bine...parerea mea....
tutankhamon
Postat pe 6 Mai 2010 00:49
razbunarea e arma prostului
estela
Postat pe 6 Mai 2010 01:34
ESTELA,.spune asta unui sicilian si vezi ce raspuns primesti
scrichy
Postat pe 6 Mai 2010 01:35
chiar nu ma intereseaza raspunsul-am zis ce aveam de zis.
estela
Postat pe 6 Mai 2010 01:44
ESTELA,chiar nu sti ce inseamna VENDETTA
eu am postat sub forma de gluma,mai inainte,cele relatate acum,te fac sa te gandesti mai profund
scrichy
Postat pe 6 Mai 2010 01:48
iubirea combinata cu pasiunea...in caz de ,,avarii majore" da ura..un tip de ura distructiva..in care nu renunti pt ca ..doresti sa-ti iei revansa. Ca sa fii indiferenta , presupune detasare..detasare care se produce relativ repede daca nu ai investit foarte mult afectiv sau acea relatie nu te-a consumat.Eu am alta ,,simptomatica" :-)) of, dau din ,,casa sufletului" pt tine Q :-) La mine spre ex se manifesta ceva de genul: X se poarta lamentabil, o da serios in bara..unicul repros pe care mi-l fac e ca nu l-am analizat indeajuns de atent..ii spun ,,ADIO"intr-o clipa cu indiferenta mea caractersitica DAR( Aici vine ,,buba" ) ,daca pot sa-mi iau revansa dupa nu stiu cati ani o fac..desi aparent credeam ca l-am uitat si nu m-am incarcat negativ deloc, dar la fazele astea..am o ,,tinere de minte" fantastica...
reyya
Postat pe 6 Mai 2010 01:56
De la: estela, la data 2010-05-06 01:34:00razbunarea e arma prostului


aici e vorba de un mecanism psihologic...e mai mult decat ceva ce pare atat de simplist cum crezi tu
reyya
Postat pe 6 Mai 2010 01:58
buna ,uite si eu am partile acestea de gandire si zik ca cine imi face rau fac si eu inca mult mai mult decat mi.a facut aceea pers........desii mama mea imi zikea asa RAZBUNAREA ESTE ARMA PROSTULUI DAR ESTE FOLOSITA CEL MAI DES ;) OARE DE CE?CA FUNCTIONEAZA HMMM?
nimikkk
Postat pe 6 Mai 2010 02:03
De la: tutankhamon, la data 2010-05-06 00:49:59q....si crezi ca indarjirea asta iti foloseste la ceva?...acea moarte cu el de gat te va ajuta??...neeee....mai bine ii zici ...du-te-n....biiiiip......mea....si ii intorci spatele si pleci....e mai bine...parerea mea....


in unele cazuri Tuth ..e al drakului de greu , trebuie sa ai o vointa de fier ca sa nu-ti doresti sa-l faci ,,pres" :-)
reyya
Postat pe 6 Mai 2010 02:12
ha?

pe cine facem "pres"?

panty_C
Postat pe 6 Mai 2010 04:00
De la: scrichy, la data 2010-05-06 01:48:18ESTELA,chiar nu sti ce inseamna VENDETTA
eu am postat sub forma de gluma,mai inainte,cele relatate acum,te fac sa te gandesti mai profund
hm,,,,ma gandesc...profund
estela
Postat pe 6 Mai 2010 04:44
De la: reyya, la data 2010-05-06 01:58:10
De la: estela, la data 2010-05-06 01:34:00razbunarea e arma prostului


aici e vorba de un mecanism psihologic...e mai mult decat ceva ce pare atat de simplist cum crezi tu
normal.toate razbunarile sunt bazate pe un mecanism psihologic....atat de psihologic incat te fac sa te distrugi psihic
estela
Postat pe 6 Mai 2010 04:46
eu merg pe zicala:"roata se intoarce"si s-a intors mereu in favoarea mea.
estela
Postat pe 6 Mai 2010 04:48
De la: ALEXA_NASPA, la data 2010-05-06 02:03:24buna ,uite si eu am partile acestea de gandire si zik ca cine imi face rau fac si eu inca mult mai mult decat mi.a facut aceea pers........desii mama mea imi zikea asa RAZBUNAREA ESTE ARMA PROSTULUI DAR ESTE FOLOSITA CEL MAI DES ;) OARE DE CE?CA FUNCTIONEAZA HMMM?
depinde.functioneaza dak stii s-o folosesti
estela
Postat pe 6 Mai 2010 04:50
Q nu esti rea. Intr-un fel esti normala. Treburile alea cu:"sa fim mai buni sa sa aratam bunatate celui care ne-a facut rau" sunt doar in filme. Un om normal nu simte asta. Doar ca uneori nu merita sa iti pierzi timpul. Mi-am dat seama ca se pierd ani frumosi incercand sa demonstrez ceva.
La mine e cam ca la Reya. Plec si nu ma mai gandesc. Dar daca se intoarce roata, uneori nu ma pot abtine sa nu i-o platesc. Mai depinde si de persoana si de context.
Doara
Postat pe 6 Mai 2010 06:01
reyya, pai stiu ca singura mea vina initiala e ca "nu l-am analizat bine", si uneori nici macar asta. Nu este vorba de invinovatire ci pur si simplu de payback.

Problema este ca imi pierd in continuare timp, nervi, si suflet pentru ca nu inchid un capitol in care sint prea multe rani deschise. Teoretic imi dau seama ca nu merita sa continui, practic nu pot sa las lucrurile asa si sa plec definitiv din viata lui pentru ca... inca nu mi-am demonstrat punctul de vedere, si anume ca toate mizeriile adunate IL COSTA. Si astept momentul oportun sa o fac.
Am avut de n ori oportunitati spre locuri si lucruri mai bune si tot ce m-a retinut aici e faptul ca as fi prea doamna sa ii intorc ACUM spatele si sa plec - o sa ii intorc spatele si sa plec dupa ce am demonstrat ce am avut de demonstrat. Si ca va veni si momentul ala cind o sa consider case closed.
Simplificat, cam asta este mecanismul.
Nu stiu daca intelege cineva, nici eu nu inteleg neaparat - dar asta simt. Nu pot sa inchid capitolul pina nu platesc niste lucruri. Si cea care pierde in continuare, evident, sint eu. Ca la jocurile de noroc: mai investesc un pic, sper sa iasa potul, n-a iesit, mai investesc un pic... Pina castig tot sau pierd tot. Ultima varianta este cea mai probabila, dar nu prea mai conteaza.

sau poate mi se potriveste mai bine asta? http://www.youtube.com/watch?v=o2DN1G1w5Fo
quasaria
Postat pe 6 Mai 2010 08:30
q, poate ca tu asa te simti bine sa reactionezi, e ok, nimeni nu e in masura sa ne spuna daca suntem normali sau nu
eu am realizat ca nu merita efortul, ca in timp ce eu ma gandesc la razbunari stupide, el e bine mersi
nu stiu daca exista dumnezeu sau nu, dar exista cu siguranta o forta care are grija de echilibreze lucrurile in univers
asa ca...de ce sa ma obosesc eu?

ah, si uneori le plateste cu dobanda!
zambila
Postat pe 6 Mai 2010 08:45
q...asta-i afacere bulgareasca
mai fac si eu d'astea
eladaela
Postat pe 6 Mai 2010 08:45
nasol ca forta aia care le echilibreaza nu e tangibila, ca altfel am negocia, i-as explica eu ei cum sta treaba.... si care ar fi dobanda optima...

Chestia cu normalitatea... asa e. Problema e nu ca n-as fi normala, ci ca anomalia ma dezavantajeaza pe mine insami. In fiecare zi ma trezesc convinsa ca imi bag picioarele si ies din asta, in fiecare zi realizez ca nu pot, deocamdata. Si astept... ceva. O sansa sa inchei. Orice sansa. Sa-l loveasca al de sus, sa ma loveasca pe mine, sa mai pot sa ii rid o data in fata si sa vad frustrare - e o chestie din care ma hranesc lately. Tot ce conteaza pt. mine este in zona lui. In rest, traiesc ca intr-un film, si ma doare in fund ce se intimpla. Ma intereseaza cu intensitate maxima doar ce are legatura cu el, orice legatura. Si ce as putea manipula in defavoarea lui.
Iar declicul asta s-a produs la un moment dat... un moment dat in care m-am simtit suficient de ranita. Pina atunci, asta e, plecam jelind dar PUTEAM sa plec.
Nu mai pot. Sau, acum, nu pot. Nu mai pot sa ma detasez.
quasaria
Postat pe 6 Mai 2010 09:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Descurajata, descurajata si jignita ce mai urmeaza 31 De la: Freya__ 26 August 2011 23:20
Fostul...in prezent! 20 De la: garbo_7796 11 Ianuarie 2013 12:54
O PERSOANA FARA SPERANTE SI TRAIND UN INFIERNO 16 De la: quasaria 29 Iulie 2011 05:49
si totusi inca nu pot........ 92 De la: garbo172629 18 Octombrie 2010 18:29
Am gresit ? Da .. dar ce si cum sa fac ? 125 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:12
Setari Cookie-uri