Fostul...in prezent!

Se spune ca prima iubire nu se uita niciodata! L-am cunoscut acum 4 ani. Am fost impreuna 2 ani. Pana intr-un punct cand i-am spus ca vreau sa o terminam din cauza ca nu ne mai intelegeam de nicio culoare si deja simteam miros de "alta". Un timp nu m-a mai cautat, nu a spus nici da, nici nu, intentiei mele de a ne desparti. Asa ca, am iesit cu altcineva. Nu era cu dorinta de a incepe o noua relatie, ci de a iesi cu un prieten. Cand a aflat ca am iesit cu respectivul, m-a cautat si a facut tot posibilul sa ne impacam, facandu-ma intr-un fel vinovata ca l-am inselat. Insa nu l-am inselat din moment ce am pus punct la momentul respectiv. Si am acceptat sa ne impacam pentru ca il iubeam. Am mai continuat o perioada, timp in care simteam din ce in ce mai mult prezenta "ei". I-am spus ca eu simt ceva la mijloc, dar mi-a negat tot. Si il credeam pentru ca e genul stabil, care se implica intr-o relatie, nu umbla din floare in floare. Ba mai mult, respectiva vroia sa ma cunoasca, sa iesim impreuna, sa ne imprietenim, pentru ca erau colegi de facultate si ii povestea mult de mine. Pana intr-un punct, cand i-am vazut o poza cu ea la avatar si atunci am decis sa pun punct final. Cu toate ca a urmat o perioada in care m-a cautat tot timpul, facand iar tot posibilul sa ne impacam. Dar de data aceasta nu am mai acceptat. Si ne-am despartit, avand lacrimi in ochi amandoi. Si uite asa, timpul a trecut si am aflat ca s-a bagat intr-o relatie. Cu cine? Colega de facultate care vroia sa ma cunoasca. Am suferit enorm dupa el. Si am incercat sa imi gasesc si eu fericirea, dar nu am reusit. Indiferent cu cine eram, el mereu era in mintea mea. Si nu reuseam sa ma detasez deloc. Stiam ca el este fericit cu ea, si ca a trecut peste, iar eu nu faceam decat sa dau de persoane gresite si nu imi mai gasesc locul langa nimeni. Nimeni nu ma face sa ma simt cu o facea el. Stiu ca nu se termina lumea la el, dar pentru mine era cel mai potrivit si toata lumea spunea ca eram perfecti impreuna. Pana intr-o zi, cand mi-am luat inima in dinti si i-am dat add pe fb, fara vreo intntie, doar sa il am acolo ca am fost candva impreuna. Intamplarea a fost sa ii dau de ziua noastra. Dupa aceea, am inceput sa vorbim ocazional. Pana intr-o zi, cand m-a invitat la o cafea. Si am acceptat pentru ca am discutat despre si am iesit in calitate de prieteni. Cand ne-am reintalnit, am depanat amintiri, am ras, am glumit, ne-am simtit bine. Si am ajuns sa discutam despre prezent si despre cat de bine suntem. El a insistat sa discutam si despre trecut si despre motivele ce au dus la despartire. Si m-a intrebat daca motivul pentru despartirea noastra a fost "ea". Si i-am spus ferm, ca da. Apoi a adus el in discutie de baiatul cu care am iesit atunci. Si in tot timpul asta, eu am fost convinsa ca ea s-a bagat intre noi, iar el ca eu l-am inselat. Am incercat sa punem la punct aspectele astea, sa ne convingem ca avem idei gresite, dar nu cred ca ne-am convins. Cel putin eu o sa cred mereu ca ea s-a bagat. L-am intrebat daca este fericit cu ea, si mi-a spus ca nu stie, ca acum sunt intr-o situatie delicata si ca vrea sa isi puna gandurile in ordine. Nici revelionul nu-l mai face cu ea. In fine, la sfarsitul discutiei, mi-a spus ca el si acum pastreaza poza cu mine in portofel. Si mi-a aratat-o. Pana in momentul respectiv eram total ok, da cand a scos poza m-a lasat fara cuvinte. Nu stiu daca a fost teatru, sau chiar o are acolo de acum 4 ani, insa a fost dragut gestul. In gluma l-am intrebat daca a pus poza acolo inainte sa ne intalnim si mi-a spus ca sunt rea, ca nu era cazul sa intreb asta. In fine, m-am lungit cu povestea, insa ideea e ca pana in momentul de fata, chiar credeam ca am trecut peste, insa cu cat vorbesc mai mult cu el cu atat parca imi revin sentimentele. El nu mi-a dat de inteles ca ne-am impaca, nici ca s-ar desparti de ea. Eu nu sper la nimic, doar traiesc clipa. Insa ce ar fi ok sa fac? Sa incerc sa il recuceresc sau sa imi vad de treaba mea?
garbo_7796
Postat pe 31 Decembrie 2012 04:48
De la: garbo_7796, la data 2012-12-31 04:48:04Se spune ca prima iubire nu se uita niciodata! L-am cunoscut acum 4 ani. Am fost impreuna 2 ani. Pana intr-un punct cand i-am spus ca vreau sa o terminam din cauza ca nu ne mai intelegeam de nicio culoare si deja simteam miros de "alta". Un timp nu m-a mai cautat, nu a spus nici da, nici nu, intentiei mele de a ne desparti. Asa ca, am iesit cu altcineva. Nu era cu dorinta de a incepe o noua relatie, ci de a iesi cu un prieten. Cand a aflat ca am iesit cu respectivul, m-a cautat si a facut tot posibilul sa ne impacam, facandu-ma intr-un fel vinovata ca l-am inselat. Insa nu l-am inselat din moment ce am pus punct la momentul respectiv. Si am acceptat sa ne impacam pentru ca il iubeam. Am mai continuat o perioada, timp in care simteam din ce in ce mai mult prezenta "ei". I-am spus ca eu simt ceva la mijloc, dar mi-a negat tot. Si il credeam pentru ca e genul stabil, care se implica intr-o relatie, nu umbla din floare in floare. Ba mai mult, respectiva vroia sa ma cunoasca, sa iesim impreuna, sa ne imprietenim, pentru ca erau colegi de facultate si ii povestea mult de mine. Pana intr-un punct, cand i-am vazut o poza cu ea la avatar si atunci am decis sa pun punct final. Cu toate ca a urmat o perioada in care m-a cautat tot timpul, facand iar tot posibilul sa ne impacam. Dar de data aceasta nu am mai acceptat. Si ne-am despartit, avand lacrimi in ochi amandoi. Si uite asa, timpul a trecut si am aflat ca s-a bagat intr-o relatie. Cu cine? Colega de facultate care vroia sa ma cunoasca. Am suferit enorm dupa el. Si am incercat sa imi gasesc si eu fericirea, dar nu am reusit. Indiferent cu cine eram, el mereu era in mintea mea. Si nu reuseam sa ma detasez deloc. Stiam ca el este fericit cu ea, si ca a trecut peste, iar eu nu faceam decat sa dau de persoane gresite si nu imi mai gasesc locul langa nimeni. Nimeni nu ma face sa ma simt cu o facea el. Stiu ca nu se termina lumea la el, dar pentru mine era cel mai potrivit si toata lumea spunea ca eram perfecti impreuna. Pana intr-o zi, cand mi-am luat inima in dinti si i-am dat add pe fb, fara vreo intntie, doar sa il am acolo ca am fost candva impreuna. Intamplarea a fost sa ii dau de ziua noastra. Dupa aceea, am inceput sa vorbim ocazional. Pana intr-o zi, cand m-a invitat la o cafea. Si am acceptat pentru ca am discutat despre si am iesit in calitate de prieteni. Cand ne-am reintalnit, am depanat amintiri, am ras, am glumit, ne-am simtit bine. Si am ajuns sa discutam despre prezent si despre cat de bine suntem. El a insistat sa discutam si despre trecut si despre motivele ce au dus la despartire. Si m-a intrebat daca motivul pentru despartirea noastra a fost "ea". Si i-am spus ferm, ca da. Apoi a adus el in discutie de baiatul cu care am iesit atunci. Si in tot timpul asta, eu am fost convinsa ca ea s-a bagat intre noi, iar el ca eu l-am inselat. Am incercat sa punem la punct aspectele astea, sa ne convingem ca avem idei gresite, dar nu cred ca ne-am convins. Cel putin eu o sa cred mereu ca ea s-a bagat. L-am intrebat daca este fericit cu ea, si mi-a spus ca nu stie, ca acum sunt intr-o situatie delicata si ca vrea sa isi puna gandurile in ordine. Nici revelionul nu-l mai face cu ea. In fine, la sfarsitul discutiei, mi-a spus ca el si acum pastreaza poza cu mine in portofel. Si mi-a aratat-o. Pana in momentul respectiv eram total ok, da cand a scos poza m-a lasat fara cuvinte. Nu stiu daca a fost teatru, sau chiar o are acolo de acum 4 ani, insa a fost dragut gestul. In gluma l-am intrebat daca a pus poza acolo inainte sa ne intalnim si mi-a spus ca sunt rea, ca nu era cazul sa intreb asta. In fine, m-am lungit cu povestea, insa ideea e ca pana in momentul de fata, chiar credeam ca am trecut peste, insa cu cat vorbesc mai mult cu el cu atat parca imi revin sentimentele. El nu mi-a dat de inteles ca ne-am impaca, nici ca s-ar desparti de ea. Eu nu sper la nimic, doar traiesc clipa. Insa ce ar fi ok sa fac? Sa incerc sa il recuceresc sau sa imi vad de treaba mea?


Mergi mai departe...uita de el..incearca sa fii fericita... ori "tai" raul de la radacina..ori accepti sa fii a 2 a pe lista lui... si daca lai recuceri...si totul roz si frumos iar peste ceva timp el se intoarce la actuala lui??? cumte ai simti?? sau mergi pe principiulochi pt ochi si dinte pt dinte??...daca ea ti l -a suflat sa i intorci cu aceasi moneda???stiu..e greu sa treci peste prima iubire...insa analizeaza bine situatia..si gandeste la rece..nu te arunca inainte,...numai bine...
Iryna_Iry
Postat pe 31 Decembrie 2012 12:12
scz scrisu...tastele sunt impreunate ...:D:))
Iryna_Iry
Postat pe 31 Decembrie 2012 12:13
e ca "ciorba reincalzita"...nu mai are acelasi gust...dar...daca o recondimentezi te mai minti ceva vreme...si iar te intrebi acelasi lucru...
wildchery
Postat pe 31 Decembrie 2012 17:44
Eu cred ca sentimentele sunt amestecate...un pic dedragoste de la inceput,un pic de gelozie si neacceptarea faptului ca putei fi inlocuita......cu nosc sentimentul ,dar fii hotarata sta te va tine suspedata mereu ,,nehotararea"La multi ani si schimbari numai in bine pt.2013!
ANELE
Postat pe 1 Ianuarie 2013 09:44
din pct meu de vedere... un barbat plecat e bun plecat. E o umbra care va plana asupra relatiei tot timpul si de ce ai nevoie de "garbage" pe viitor?!
Ca "nu se uita niciodata" e vraja marii: conteaza intotdeauna ULTIMUL. Nu primul.
quasaria
Postat pe 1 Ianuarie 2013 10:01
LA MULTI ANI Q!!!
eh, conteaza si primul... uneori... dar de obicei ultimul!!!
heartbit
Postat pe 1 Ianuarie 2013 12:11
Buna dimineata,

Ba nu, eu nu vad asa lucrurile. Un barbat plecat poate fi si ca o femeie plecata. Depinde cine este mai bun la plecari

Ca sa nu glumim acum, eu cred ca este sau a fost dragoste intre voi. Din pacate nu ati depasit inca stadiul de relatie pur omeneasca, in care doar va puneti intrebari unul despre celalat, in loc sa puneti intrebarile unul celuilalt.

Sigur, nu exista garantii, dar cine va opreste sa discutati deschis? Sa incercati sa lamuriti. Asa vei vedea si tu daca el poate fi deschis cu tine sau nu. Daca vrea sa iti puna sufletul pe masa, daca putem spune asta. Tu poti? Sa ii pui sufletul pe masa, vreau sa spun. Gen: eu nu te-am putut uita, pentru mine nu s-a incheiat. Pentru tine? S-a incheiat?
Vezi ce iti raspunde. Daca ezita, daca intirzie cu raspunsul si dupa ce i-a trecut surprinderea...ei, atunci vei sti ca este cazul sa iti vezi de drum.
Daca nu ii pui intrebarea care te doare, oare nu exista riscul sa traiesti mereu cu banuiala ca el era cel ce trebuia sa fie?

Daca insa te hotarasti sa ii spui, nu uita sa fii complet sincera cu el si sa ii recunosti ca ai gresit, ca ai crezut altceva, ca tu credeai ca te-a inselat, iar el credea ca l-ai inselat.
Cred si eu ca tipa s-a bagat. Mereu apare cineva cind cei doi sunt nesiguri cu ceea ce este intre ei. Poate i-a placut de el, in plus unele femei sunt ambitioase, nu se lasa pina nu il "obtin". Scirbos, dar asta este realitatea.

La multi ani si ginduri inspirate!
Gabriela_Mihai_Minzala_1
Postat pe 1 Ianuarie 2013 12:18
la multi ani, bit!
quasaria
Postat pe 1 Ianuarie 2013 13:16
Anul nou fericit Q
Rotty
Postat pe 1 Ianuarie 2013 13:19
2013 fericit, Rotty!
quasaria
Postat pe 1 Ianuarie 2013 14:13
Eu sunt de parere ca ar trebui sa mai incerci o data, mai ales daca nu l-ai putut uita, nu l-ai putut inlocui iar reintalnirea cu el a provocat o scanteiere in sufletul tau. Este clar ca intre voi mai e ceva si indicat ar fi sa vezi cat si ce mai e. Macar scapi de un dubiu, de acest cui din sufletul tau. Intotdeauna am regretat ceea ce n-am facut, desi aveam posibilitatea. Asa ramai doar cu intrebarea "ce-ar fi fost daca...?"
garbo_10179
Postat pe 5 Ianuarie 2013 22:45
De la: quasaria, la data 2013-01-01 13:16:10la multi ani, bit!


Q
am vazut cam tarziu mesajul asta...
heartbit
Postat pe 5 Ianuarie 2013 23:20
Este teribila asemanarea intre o relatie si un joc de poker... Am realizat asta de cand am inceput sa joc poker. Si sa pierd :) Am inteles de ce am pierdut, sau castigat - partida nu este inca gata - in viata mea sentimentala.

Apoi, exista nu principiu fundamental, care se aplica nu numai in poker, dar ... "no risk no gain". Bineinteles, dimensiunea riscului pe care ti-l asumi trebuie sa tina cont de dimensiunea 'portofelului', mai pe romaneste nu iti risti casa la poker pe o mana. In cazul tau, 'portofelul' tau consta in tineretea si frumusetea ta. Asta risti daca joci.

Nu ne spui cati ani ai si, evident, orice referire la frumusete ar fi subiectiva.

Sa presupunem ca esti tanara si frumoasa. Hmmm. Baiatul ti-a dat un 'raise', adica cumva ti-a aratat ca nu ii esti indiferenta. In atari conditii, eu as da un 'call', adica i-as mai acorda o sansa.

Daca esti foarte tanara si foarte frumoasa, da-i un raise, adica, "ok, dar astea sunt conditiile mele".

Daca nu esti nici tanara si nici frumoasa, ai doua variante mari si late: "fold" sau "all in". Adica, nu iti poti permite sa joci fara o sansa mare de a castiga, pierderea ar fi prea mare. Ori ii dai papucii ori ii spui "ia-ma, sunt a ta, fac orice iti doresti". Nici o varianta nu garanteaza castigul, dar macar joci 'stiintific'

Eu tocmai ce am dat un raise ieri si mi-am luat un 'fold', deci riscul este acolo, orice ai face :) refreshing, huh? :))
burst4x
Postat pe 6 Ianuarie 2013 20:51
LA MULTI ANI TUTUROR!UN AN NOU CU SANATATE SI CU DE TOATE!
Jojolin
Postat pe 8 Ianuarie 2013 05:16
garbolina care ai deschis mesajul - hai sa o luam "stiintific", intr-adevar. Ce informatii avem?
Faptul ca nenea asta ti-a dat cu aroma de "alta" pe la nas, si ca ai decis sa te desparti, si ca "ai suferit enorm".
Ce deducem?
1 Ca ai capacitatea sa suferi - dupa el.
2 ca ai capacitatea sa te desparti, totusi. Deci ai orgoliu.
3. ca el are, in acelasi timp, capacitatea de a umbla dupa fuste cind e cu tine. In pofida orgoliului tau.

Daca bagi la blender astea trei ingrediente, ce obtii?
Prajituri?

Think.
Si fa ce crezi ca e mai bine pentru tine pe termen lung.
quasaria
Postat pe 8 Ianuarie 2013 08:11
Nu iubi de doua ori acelasi barbat. A doua oara nu vei iubi decat amintirea lui.
anca2cazy
Postat pe 8 Ianuarie 2013 08:58
cred ca v-ati despartit din niste prostii,si ca veti fi nefericiti cu alte persoane.
asta trebuie sa ii scrii pe net,ca nimeni nu te-a facut fericita,ca el.
si ca a fost gresit si sa va despartiti,si sa te intalnesti cu altcineva.
si ca puteti trece peste,si reincepe sa fiti fericiti.
daniilia
Postat pe 10 Ianuarie 2013 17:03
Cucereste-l, lasa-te cucerita, iubeste-l, lasa-te iubita.... Dar nu te imbata cu apa rece.... Nu vei imbatrani fericita langa acest barbat... de fapt, nu vei imbatrani... Dar, atata timp cat poti fi tanara, IUBESTE... Consecintele le suportam mai tarziu....
d_ana
Postat pe 11 Ianuarie 2013 12:32
Buna !
Daca stai si analizezi mai bine ultima discutie cu el , iti dai seama ca sunt unele semne care iti arata clar ca tu cu el nu mai poti fi .Atata timp cat el te acuza pe tine , si incearca sa te invinovateasca pe tine ca l-ai inselat , nu e ok . El nu e in stare sa isi asume responsabilitatea faptelor lui. DEfapt el te acuza pe tine de cum este el .Eu nu spun sa nu il ierti pt ce a facut , iarta-l dar totodata elibereaza-l din mintea ta pt ca nu va merge. Si nu mai spune ca nu mai gasesti ca el , poate ca nu vei mai gasi , dar sa fii sigura ca vei gasi ceva mult mai bun , doar ca nu trebuie sa disperi.
El stie ca tu inca il mai iubesti , si faptul ca nu ii merge ok actuala relatie acum alearga la tine , pt ca iti stie slabiciunea pt el. Este alegerea ta sa faci ce e mai bine pt tine, dar din experienta iti spun , si crede-ma ca am destula, nu va merge. Asculta-ti sufletul , ratiunea stai cateva ore cu tine si gandeste-te f bine la ce vrei sa faci. Noteaza-ti pe hartie daca este cazul , avantaje si dezavantaje, ce iti place la el si ce nu iti place . Tu il cunosti foarte bine . Doar ca trebuie sa fii sincera cu tine . Si apoi vezi care atarna mai mult.
succes!
Sunt sigura ca vei lua cea mai buna decizie .
garbo_10538
Postat pe 11 Ianuarie 2013 12:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajotor! 16 De la: garbo_431210 19 Aprilie 2016 19:19
Chip de inger, dar realitatea este suferinta. 17 De la: blonda_no1 12 Ianuarie 2011 14:36
Despartire 31 De la: Anilus 9 Mai 2010 05:17
greutatea intrauterina a fatului 1 De la: elena380 21 August 2011 09:24
prea gelos...sau...??? 66 De la: ladyDY 16 Martie 2010 19:39
Setari Cookie-uri