EXISTA SI TITULATURA DE MEDIC PSIHOLOG!!!

daaa??
mie mi-a placut la nebuniiee!
dar, de, asta e!
fleurdelis
Postat pe 16 Aprilie 2010 14:30
asaa asaa! si de mine la fel k si mie 0mi place
desii mai mult imi palce de bucurenci...
fleurdelis
Postat pe 16 Aprilie 2010 14:31
Mai, eu il ascult dimineata la radio. Mai citesc si din blogul lui. Nu e cu toate acasa, dar are ceva. Si "ceva-ul" ala imi place.
Doara
Postat pe 16 Aprilie 2010 14:35
Ce mica e lumea, Anakin...Cine stie de cate ori ne-om fi calcat reciproc pe bataturi prin instanta sau poate am fost chiar adversari...
freyja
Postat pe 16 Aprilie 2010 14:36
lasaa dorulet ca si mie imi plac toti ciudatii!
numia pe andrei gheorghe ala nu l-am agreat....
fleurdelis
Postat pe 16 Aprilie 2010 14:38
posibil, freyja.. posibil

nu contest

dar daca e cazul, ne vedem in recurs
anakin
Postat pe 16 Aprilie 2010 15:21

maaaa...ce e azi?? isi revine garboo, sau doar mi se pare miee??
fleurdelis
Postat pe 16 Aprilie 2010 15:23
era in coma....maaai???????????
nazirra
Postat pe 16 Aprilie 2010 15:25
miie...mi o mirosit a mici....mai este????
nazirra
Postat pe 16 Aprilie 2010 15:27
De la: Dor_marunt, la data 2010-04-16 14:26:08BAi, as veni si eu la grata, dar ma primiti cu pieptul meu? Ca mici nu mananc.


poti sa te explici?
zambila
Postat pe 16 Aprilie 2010 15:31
Imi permit sa citez..

De la: Dor_marunt, la data 2010-04-16 14:26:08Bai, as veni si eu la grata, dar ma primiti cu pieptul meu?


deci, daca zice careva ceva, are de-a face cu mine. Pieptul este cadou pentru ca anul trecut a fost ziua mea, ok?
Calul de dar nu se mai cauta la dinti, zambilo
anakin
Postat pe 16 Aprilie 2010 15:32
si anul asat nu mai e??
deci nici nu poate sa fie ce sa mai intreb!
pt k anul asta ii ziua meaaaaaaaaaa!
fleurdelis
Postat pe 16 Aprilie 2010 15:33
anakinu....se zice cado!!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 16 Aprilie 2010 15:34
Anul asta va fi, dar nu primesc cadoaie anticipate.. in primul rand pentru ca as renunta la cele din anii trecuti
anakin
Postat pe 16 Aprilie 2010 15:35
De la: Celleste_, la data 2010-04-16 14:07:29
De la: Alexxandra, la data 2010-04-16 11:28:04
cine a spus ca ma intereseaza sufletele voastre?gresesti.eu ma iubesc decat pe mine.sunt narcisista.pt ca voi nu aveti frumusete in suflet,ma refer la unii dintre voi,chiar nu ma interesati.nimic nu avem in comun.asa ca nu te mai supra estima.imi sunteti total indiferenti ca nick-name-uri.imi pare rau de cei ce nu intra pe forum din cauza unora ca voi.


Narcisismul consta intr-o dereglare a personalitatii normale reprezentata prin exagerarea imaginii de sine, care este considerata perfecta.
La baza narcisismului exista doua teorii: conform celei dintai, dereglarea provine dintr-o trauma veche. Cea de-a doua teorie sustine faptul ca dereglarea consta in invatarea comportamentului care nu are baza intr-un caz clinic.
Persoanele narcisiste au o parere exagerata despre ei. Deci rar se gandesc ca ar exista o problema. Chiar daca se afla sub tratament, studiile arata ca este nevoie de ani buni pentru a putea vedea un progres seminificativ.
. Un narcisist nu va putea sa mentina o relatie corecta si va avea probleme acasa si la serviciu. El va crede ca are o viata plina de bucurii si de prieteni si ca este foarte renumit si apreciat. Din pacate, narcisistul se va simti ofensat si va avea tendinta de a da vina pe alte persoane pentru un lucru negativ care li s-ar putea intampla.

http://www.elady.ro/articole/Psihologie/Narcisismul.html

ce zici, alehandro? te recunosti?






de aceea nu stiti nimic.ca stati cu google dupa voi.google de multe ori va dezinformeaza.pune mana si citeste si o carte.citeste in manuale ce este narcisistul.ma iubesc pe mine.pe voi nici decum.care este dereglarea,ca nu va iubesc?dar de ce v-as iubi?auzi frate,esti bolnav ,dereglat ...ca nu iubesti anumite persoane,sau in general oamenii cu capul patrat.vaiiiiii cata inteligenta emani!!!
alexxandra
Postat pe 18 Aprilie 2010 22:08
De la: Alexxandra, la data 2010-04-15 20:58:49buna seara.
cum poti sa pui in functie o discutie intelectuala?cum poti sa provoci userii unui site,sa scoti din ei inteligenta,sa discute lucruri interesante.pt ca multi useri de aici,sunt intelectuali,inteligenti,altii au o mare frica sa intre sa isi spuna parerea pe site ,si imi raspund in privat.de ce?pentru ca unii useri devin de multe ori rautaciosi.ei spun ca vor doar sa se distreze.de acea blocheaza curajul altor useri de a intra pe forum.m-am tot gandit cum sa fac,sa le arat noilor useri ca si cei vechi ,cand vor, discuta si serios.si chiar nu au de ce sa se teama sa discute intre ei toti userii si cei vechi si cei noi.si mi-a venit ideea provocarii,unei discutii ,pt a face dovada noilor useri ca si cei vechi pot discuta serios. asa a aparut acest topic.a fost o intentie buna,pentru toti userii acestui site.sigur ca mi-am asumat si vocabularul unor useri, mai incrancenat.dar imi doream sa scot la lumina ,din interiorul tuturor lucrurile bune.pt mine conteaza ca in spatele unor cuvinte jignitoare,totusi userii care le folossc,au si cultura.am discutat si cu cei noi in privat (unii),si l-am facut dovada ca nu au de ce sa se teama.ma bucur ca am reusit sa fac dovada,ca fiecare user este inteligent si ca pot discuta serios atunci cand ii provoci.pentru a lamuri totusi si divergentele asupra subiectului,mi-am permis sa aduc un copy -paste care lamureste ca userii acestui site sunt si inteligenti si culti,ca am scos la suprafata ,ca si ei pot fi umani.au uitat sa vorbeasca urat,ba chiar discutau intre ei ,pareri asupra subiectului.

Care e diferenta dintre psiholog, psihiatru, psihoterapeut, psihanalist, consilier psihologic?

Un PSIHIATRU este inainte de toate un medic care dupa absolvirea facultatii de medicina, a facut si o specializare (rezidentiat) intr-una din ramurile medicinei, si anume psihiatria. Nu exista facultate de psihiatrie, cum cred unii. Psihiatrul ajuta oameni cu probleme psihice grave si foarte grave - schizofrenie, psihoza maniaco-depresiva, demente etc - folosind in primul rand medicamente si abia apoi abilitatile sale de comunicare si de intelegere a oamenilor aflati in suferinta. Binenteles ca un psihiatru poate ajuta cu atat mai mult pe cei cu suferinte mai putin grave. Un psihiatru care vrea sa fie si mai bun in meseria sa, poate face o pregatire in plus, de genul unei formari in psihoterapie. Repet, asta pe langa facultatea de medicina de 6 ani si rezidentiatul de psihiatrie de 5 ani.

Pe de alta parte, PSIHOLOG este cel care a absolvit facultatea de psihologie. Din pacate, fara o pregatire in plus fata de facultate, un psiholog nu prea poate sa faca multe sau sa ajute pe cineva. De aceea, multi absolventi de psihologie mai fac fie un masterat intr-unul din domeniile aplicative ale psihologiei (psihologie organizationala, psihologie clinica etc.), fie o formare intr-o forma sau alta de psihoterapie.

Psihiatria si psihologia se completeaza reciproc, psihologia este mai mult despre omul normal, iar psihiatria despre omul bolnav.

Asadar, PSIHOTERAPEUT este:
1. fie un medic psihiatru care, pe langa facultatea de medicina si specializarea sa in psihiatrie, a facut si o pregatire/formare separata intr-o forma sau alta de psihoterapie;
2. fie un psiholog care, pe langa facultatatea de psihologie si eventual un masterat de 2 ani, a facut si o pregatire/formare separata intr-o forma sau alta de psihoterapie.

Un PSIHANALIST este acea persoana care:
1. este licentiata in: Medicina, Psihologie, Pedagogie, Sociologie, Asistenta sociala, Filosofie;
2. a trecut printr-o analiza de formare (sau analiza didactica). Nu e nici o diferenta intre o psihanaliza obisnuita si una de formare, in afara duratei: analiza de formare trebuie sa dureze cel putin patru ani, cu cel putin trei sedinte pe saptamana. Deasemeni, analiza de formare trebuie facuta cu unul dintre analistii recunoscuti de catre Comitetul de Sponsorizare.
3. a inceput (cel putin) sau a terminat seminarii teoretice si clinice conduse de catre membrii Grupului de Studiu pentru o perioada de cel putin 4 ani.(pentru detalii privind formarea unui psihanlist, vezi pagina web a Societatii Romane de Psihanaliza).

Consilierul psihologic este un psiholog care, pe langa facultatea de psihologie, a facut si un masterat de consiliere psihologica de 2 ani.

Un psiholog sau un psihiatru fara o pregatirea separata in domeniul psihoterapiei, confirmata de Federatia Romana de Psihoterapie sau de Colegiul Psihologilor din Romania, nu se poate numi psihoterapeut, dar poate aplica in mod informal tehnici psihoterapeutice.

multumesc tuturor care m-au ajutat sa dovedesc ca si ei sunt umani,inteligenti si ca nimanui nu trebuie sa ii fie frica sa intre pe site ,sa se imprietenesca cu ei.

celor care pleaca la culcare le urez noapte buna.











motivatia aparitiei acestui topic,de ce nu o comentati? la restul nu mai este nevoie sa gasiti explicatii.le-am dat chiar eu.dar va faceti ca nu le vedeti!am scris destul de clar ,ca nu exista inca medic psihiatru.cititi ,documentati-va,asa cum a facut pantera,reyya si tutankhamon.daca erati asa culti cum vreti sa pareti,nu va coborati la un nivel atat de jos,ca alti useri,in limbaj.a fost o strategie de a va face sa discutati si lucruri inteligente ,asa au vazut si alti useri care nu intra pe forum din cauza unora dintre voi,ca nu au pt ce sa se teama de voi.chiar nu ne intereseaza parerile unor mistocari si nici nu ne afecteaza.atata pot atata fac.asta trebuie sa inteleaga userii timizi.nu are rost sa continuati cu jigniri,sunt imuna la ''muscaturile" voastre.sunt prea desteapta pentru secolul asta.noroc ca vine anul 2012,sa scapam de negativisti.
alexxandra
Postat pe 18 Aprilie 2010 22:24
De la: anakin, la data 2010-04-16 14:11:53Buna ideea Alehei.. Eu am chef e un gratar pe seara.. vine careva la un mic si o ??

aleho si irino-blondino, voua nu va dam nimic azi. In afara de Canci!




ma cheama Alexandra.si esti egoist(a).nu pot fi Irina,nu sunt ortodoxa.canci papa tu,zgarcenie.
alexxandra
Postat pe 18 Aprilie 2010 22:28
maaaaaaaaaaaaaiiiiiiiiiiiiiii..........v-am rugat sa aveti grija cand iesiti din saloane...sa incuiati la loc!!
acu`...iote ca...au scapat...si...sant greu de prins!!
mari riscuri va asumati!!...zau asa!!!
totusi...incercati la...112!!!
ovidiu42
Postat pe 18 Aprilie 2010 22:30
motivatia aparitiei acestui topic,de ce nu o comentati? la restul nu mai este nevoie sa gasiti explicatii.le-am dat chiar eu.dar va faceti ca nu le vedeti!am scris destul de clar ,ca nu exista inca medic psihiatru.cititi ,documentati-va,asa cum a facut pantera,reyya si tutankhamon.daca erati asa culti cum vreti sa pareti,nu va coborati la un nivel atat de jos,ca alti useri,in limbaj.a fost o strategie de a va face sa discutati si lucruri inteligente ,asa au vazut si alti useri care nu intra pe forum din cauza unora dintre voi,ca nu au pt ce sa se teama de voi.chiar nu ne intereseaza parerile unor mistocari si nici nu ne afecteaza.atata pot atata fac.asta trebuie sa inteleaga userii timizi.nu are rost sa continuati cu jigniri,sunt imuna la ''muscaturile" voastre.sunt prea desteapta pentru secolul asta.noroc ca vine anul 2012,sa scapam de negativisti..
phoenix
Postat pe 18 Aprilie 2010 22:31
De la: blondina_X, la data 2010-04-16 14:14:40
De la: zambila, la data 2010-04-16 14:12:27
De la: blondina_X, la data 2010-04-16 14:08:20ce tot atata dramatizati frate cu scrisu...imd corectati voi...mai bine discutati despre ceva interesant aici numai criticati,eo am intrat pe forumu asta sa "invat" ceva de la cine stie dar de unde,altceva nu stiti .voi sunteti ca babele care stau in fata porti pe scaun sh cand trece cineva isi dau coate imd...ba ma lasati atata voi de destepte va credeti...nu zic k nu sunetiti dar vreau sa port discuti interesante sa imi raspundeti la nedumeririle mele...chiar ii greu de inteleg?


ii greu blondino, pt ca esti greu de citit
si daca tot vrei sa inveti ceva, de ce nu incepi cu gramatica ?



ai inceput iara...mai termina frate






ai dreptate,zic si eu,aici se discuta numai lucruri inutile pt viata.
alexxandra
Postat pe 18 Aprilie 2010 22:32
De la: Alexxandra, la data 2010-04-18 22:32:54
De la: blondina_X, la data 2010-04-16 14:14:40
De la: zambila, la data 2010-04-16 14:12:27
De la: blondina_X, la data 2010-04-16 14:08:20ce tot atata dramatizati frate cu scrisu...imd corectati voi...mai bine discutati despre ceva interesant aici numai criticati,eo am intrat pe forumu asta sa "invat" ceva de la cine stie dar de unde,altceva nu stiti .voi sunteti ca babele care stau in fata porti pe scaun sh cand trece cineva isi dau coate imd...ba ma lasati atata voi de destepte va credeti...nu zic k nu sunetiti dar vreau sa port discuti interesante sa imi raspundeti la nedumeririle mele...chiar ii greu de inteleg?


ii greu blondino, pt ca esti greu de citit
si daca tot vrei sa inveti ceva, de ce nu incepi cu gramatica ?



ai inceput iara...mai termina frate






ai dreptate,zic si eu,aici se discuta numai lucruri inutile pt viata.


ma bucur k imi dai dreptate:*
blondina_X
Postat pe 18 Aprilie 2010 22:35
De la: ovidiu42, la data 2010-04-18 22:30:07maaaaaaaaaaaaaiiiiiiiiiiiiiii..........v-am rugat sa aveti grija cand iesiti din saloane...sa incuiati la loc!!
acu`...iote ca...au scapat...si...sant greu de prins!!
mari riscuri va asumati!!...zau asa!!!
totusi...incercati la...112!!!




dezgustator!!!
alexxandra
Postat pe 18 Aprilie 2010 22:44
Alehooo... CANCI!
anakin
Postat pe 18 Aprilie 2010 22:46
Blondina X,eu am curajul,sa spun ce am de spus,fara injurii sau mistocareli cum fac unii dintre ei,pt ca ma bazez pe mine.nu imi este frica,ca nu as putea discuta un subiect.dar nu stau ca ei cu google-ul dupa mine.nu asa devi cult .sa puna mana sa invete,dar nu numai cultura ,ci si bunele maniere!nu castiga cu nimic ,ba din contra asa isi arata imaginea caracterului lor,injurand,criticand (cand altceva nu au a spune).
alexxandra
Postat pe 18 Aprilie 2010 22:56
De la: anakin, la data 2010-04-18 22:46:29Alehooo... CANCI!




rautate.ce este aia canci?ce nu puteti invita la masa toti userii prezenti?zgarcenie ce esti.apropo,esti un el sau o ea,ca sa stiu ce apelativ sa folosesc!
alexxandra
Postat pe 18 Aprilie 2010 23:01
Bre,in curtea mea invit pe cine vreau eu la gratar, ok?...

Prin urmare, ramane cum am stabilit fara medici psihologi si fundamentalistii datului cu batzul in balta.
anakin
Postat pe 18 Aprilie 2010 23:04
De la: Alexxandra, la data 2010-04-18 22:56:22Blondina X,eu am curajul,sa spun ce am de spus,fara injurii sau mistocareli cum fac unii dintre ei,pt ca ma bazez pe mine.nu imi este frica,ca nu as putea discuta un subiect.dar nu stau ca ei cu google-ul dupa mine.nu asa devi cult .sa puna mana sa invete,dar nu numai cultura ,ci si bunele maniere!nu castiga cu nimic ,ba din contra asa isi arata imaginea caracterului lor,injurand,criticand (cand altceva nu au a spune).


asa is uni oamnei nu ai vazut k si de poza mea de la avatar se legau...probabil ei nu au ce face acasa sh stau toata ziua pe comp.dar sti care ii fazaa numai "femeile" sunt ciudate aici nici un barbat sa comenteze ceva...
blondina_X
Postat pe 18 Aprilie 2010 23:05
De la: Alexxandra, la data 2010-04-18 22:56:22Blondina X,eu am curajul,sa spun ce am de spus,fara injurii sau mistocareli cum fac unii dintre ei,pt ca ma bazez pe mine.nu imi este frica,ca nu as putea discuta un subiect.dar nu stau ca ei cu google-ul dupa mine.nu asa devi cult .sa puna mana sa invete,dar nu numai cultura ,ci si bunele maniere!nu castiga cu nimic ,ba din contra asa isi arata imaginea caracterului lor,injurand,criticand (cand altceva nu au a spune).


ok, bune maniere..ai putea sa ne spui si noua celor prezenti care este autoarea cartii ,,bunele maniere astazi" pe care sunt sigura ca ai citit-o :-)
Este aparuta la editura,, Humanitas", ca si indiciu si pt curiozitatea ta.
Si ai amabilitatea de a nu mai crea un climat conflictual pe forum.
reyya
Postat pe 18 Aprilie 2010 23:08
si cum spuneai fara Mr ,,google" :-)
reyya
Postat pe 18 Aprilie 2010 23:09
eu zic sa folosesti apelativul si de medic si de psiholog in acelasi timp asta sa faci!
fleurdelis
Postat pe 18 Aprilie 2010 23:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dr.mateescu - elias 1 De la: flori_cristinescu 3 Februarie 2011 21:58
Existentzial 1 De la: garbo217612 12 August 2011 09:12
Confort la cele mai mici preturi 1 De la: inventator 29 Decembrie 2008 11:13
EsteticaSibiu centrul tau de sanatate si frumusete 1 De la: esteticasibiu 20 Decembrie 2008 22:24
Cardiologie Brasov 2 De la: andreeabombonica 19 Martie 2012 17:06
Setari Cookie-uri