EXISTA SI TITULATURA DE MEDIC PSIHOLOG!!!

seara buna,pantelica...

si sper sa nu te superi,da' scapa de fixatia asta!
pur si simplu arunc-o:fleoshc!

aici trebuie sa te distrezi,nu sa-ti faci sange rau...e viata destul de complicata in real..

nu uita!

fleoshc!
iasomia
Postat pe 14 Aprilie 2010 17:09
haideti mey ..voi va puneti mintea cu cineva care are grave crize de manie de persecutie combinata cu cea de grandoare..scrie din n conturi diferite , enunta ,,adevaruri de ea stiute" si cand ramane fara argumente face toti userii in fel si chip si isi cheama prietenii imaginarii din America ??
Hallo..people!!! , reveniti-va , viata e frumoasa, Panteruta e fara sens, pe bune .
reyya
Postat pe 14 Aprilie 2010 17:14
Eu nu cred ca exista titulatura cu pricina ca n-am auzit decit de terapeut psiholog.Sau gresesc?
Ciresica
Postat pe 14 Aprilie 2010 19:21
panty_C
Postat pe 14 Aprilie 2010 19:23
da gresesti!
pentru ca tu nu ai idee de ezoterism,karma,fizica cuantica ,
si alte chestii inaltatoare...si nici nu ai prieten in America
erika1
Postat pe 14 Aprilie 2010 19:24
cireasooo....pup fata...auzi...a fost bun comentariul anterior....daca nu ai prieten in America....
tutankhamon
Postat pe 14 Aprilie 2010 22:04
De la: Ciresica, la data 2010-04-14 19:21:48Eu nu cred ca exista titulatura cu pricina ca n-am auzit decit de terapeut psiholog.Sau gresesc?


exista PSIHOTERAPEUT , insa alegerea metodei terapeutice(specializarea) incepe doar dupa obtinerea unei licente in Psihologie.
reyya
Postat pe 14 Aprilie 2010 23:51
buna seara.
cum poti sa pui in functie o discutie intelectuala?cum poti sa provoci userii unui site,sa scoti din ei inteligenta,sa discute lucruri interesante.pt ca multi useri de aici,sunt intelectuali,inteligenti,altii au o mare frica sa intre sa isi spuna parerea pe site ,si imi raspund in privat.de ce?pentru ca unii useri devin de multe ori rautaciosi.ei spun ca vor doar sa se distreze.de acea blocheaza curajul altor useri de a intra pe forum.m-am tot gandit cum sa fac,sa le arat noilor useri ca si cei vechi ,cand vor, discuta si serios.si chiar nu au de ce sa se teama sa discute intre ei toti userii si cei vechi si cei noi.si mi-a venit ideea provocarii,unei discutii ,pt a face dovada noilor useri ca si cei vechi pot discuta serios. asa a aparut acest topic.a fost o intentie buna,pentru toti userii acestui site.sigur ca mi-am asumat si vocabularul unor useri, mai incrancenat.dar imi doream sa scot la lumina ,din interiorul tuturor lucrurile bune.pt mine conteaza ca in spatele unor cuvinte jignitoare,totusi userii care le folossc,au si cultura.am discutat si cu cei noi in privat (unii),si l-am facut dovada ca nu au de ce sa se teama.ma bucur ca am reusit sa fac dovada,ca fiecare user este inteligent si ca pot discuta serios atunci cand ii provoci.pentru a lamuri totusi si divergentele asupra subiectului,mi-am permis sa aduc un copy -paste care lamureste ca userii acestui site sunt si inteligenti si culti,ca am scos la suprafata ,ca si ei pot fi umani.au uitat sa vorbeasca urat,ba chiar discutau intre ei ,pareri asupra subiectului.

Care e diferenta dintre psiholog, psihiatru, psihoterapeut, psihanalist, consilier psihologic?

Un PSIHIATRU este inainte de toate un medic care dupa absolvirea facultatii de medicina, a facut si o specializare (rezidentiat) intr-una din ramurile medicinei, si anume psihiatria. Nu exista facultate de psihiatrie, cum cred unii. Psihiatrul ajuta oameni cu probleme psihice grave si foarte grave - schizofrenie, psihoza maniaco-depresiva, demente etc - folosind in primul rand medicamente si abia apoi abilitatile sale de comunicare si de intelegere a oamenilor aflati in suferinta. Binenteles ca un psihiatru poate ajuta cu atat mai mult pe cei cu suferinte mai putin grave. Un psihiatru care vrea sa fie si mai bun in meseria sa, poate face o pregatire in plus, de genul unei formari in psihoterapie. Repet, asta pe langa facultatea de medicina de 6 ani si rezidentiatul de psihiatrie de 5 ani.

Pe de alta parte, PSIHOLOG este cel care a absolvit facultatea de psihologie. Din pacate, fara o pregatire in plus fata de facultate, un psiholog nu prea poate sa faca multe sau sa ajute pe cineva. De aceea, multi absolventi de psihologie mai fac fie un masterat intr-unul din domeniile aplicative ale psihologiei (psihologie organizationala, psihologie clinica etc.), fie o formare intr-o forma sau alta de psihoterapie.

Psihiatria si psihologia se completeaza reciproc, psihologia este mai mult despre omul normal, iar psihiatria despre omul bolnav.

Asadar, PSIHOTERAPEUT este:
1. fie un medic psihiatru care, pe langa facultatea de medicina si specializarea sa in psihiatrie, a facut si o pregatire/formare separata intr-o forma sau alta de psihoterapie;
2. fie un psiholog care, pe langa facultatatea de psihologie si eventual un masterat de 2 ani, a facut si o pregatire/formare separata intr-o forma sau alta de psihoterapie.

Un PSIHANALIST este acea persoana care:
1. este licentiata in: Medicina, Psihologie, Pedagogie, Sociologie, Asistenta sociala, Filosofie;
2. a trecut printr-o analiza de formare (sau analiza didactica). Nu e nici o diferenta intre o psihanaliza obisnuita si una de formare, in afara duratei: analiza de formare trebuie sa dureze cel putin patru ani, cu cel putin trei sedinte pe saptamana. Deasemeni, analiza de formare trebuie facuta cu unul dintre analistii recunoscuti de catre Comitetul de Sponsorizare.
3. a inceput (cel putin) sau a terminat seminarii teoretice si clinice conduse de catre membrii Grupului de Studiu pentru o perioada de cel putin 4 ani.(pentru detalii privind formarea unui psihanlist, vezi pagina web a Societatii Romane de Psihanaliza).

Consilierul psihologic este un psiholog care, pe langa facultatea de psihologie, a facut si un masterat de consiliere psihologica de 2 ani.

Un psiholog sau un psihiatru fara o pregatirea separata in domeniul psihoterapiei, confirmata de Federatia Romana de Psihoterapie sau de Colegiul Psihologilor din Romania, nu se poate numi psihoterapeut, dar poate aplica in mod informal tehnici psihoterapeutice.

multumesc tuturor care m-au ajutat sa dovedesc ca si ei sunt umani,inteligenti si ca nimanui nu trebuie sa ii fie frica sa intre pe site ,sa se imprietenesca cu ei.

celor care pleaca la culcare le urez noapte buna.






alexxandra
Postat pe 15 Aprilie 2010 20:58
Bine draga, ca m-ai plictisit. Daca vrei tu sa existe, exita. Poate mai ai si alta treaba acum si noi te retinem.
Doara
Postat pe 15 Aprilie 2010 22:54
[Numele citat = 'data Dor_marunt' = '2010-04-15 22:54:30 '] Bine draga, plictisit ca m-ai. Daca vrei tu sa existe, exita. Poate Mai ai si alta treaba acum si Noi te retinem. [/ Quote]



daca citeai mai atent,vedeai ca inca nu exista si de ce.nu te grabi.citeste cu atentie.si vei vedea si motivatia acestui topic.o noapte placuta!
alexxandra
Postat pe 16 Aprilie 2010 00:22
Ti-am spus ca nu ma intereseaza ce baliverne insiri tu pe aici cu copy/paste. Daca ma pasioneaza ceva imi caut singura sursele de informare nu citesc prostii de ale tale.
Doara
Postat pe 16 Aprilie 2010 06:29
De la: Dor_marunt, la data 2010-04-16 06:29:08Ti-am spus ca nu ma intereseaza ce baliverne insiri tu pe aici cu copy/paste. Daca ma pasioneaza ceva imi caut singura sursele de informare nu citesc prostii de ale tale.




trebuie sa va spun mereu,ganditi pozitiv?aveti grija la ce ganditi!
alexxandra
Postat pe 16 Aprilie 2010 06:40
Alehandro, tu esti incapabila sa intelegi un principiu simplu: "dragoste cu sila nu se poate!"
Tu asta incerci sa faci pe site-ul asta, sa te bagi cu forta in sufletele noastre. Si cu cat incerci mai mult, cu atat mai multe usi ti se inchid in nas.
cred ca, printre altele, esti si masochista.
Tylly
Postat pe 16 Aprilie 2010 06:46
De la: Celleste_, la data 2010-04-16 06:46:26Alehandro, tu esti incapabila sa intelegi un principiu simplu: "dragoste cu sila nu se poate!"
Tu asta incerci sa faci pe site-ul asta, sa te bagi cu forta in sufletele noastre. Si cu cat incerci mai mult, cu atat mai multe usi ti se inchid in nas.
cred ca, printre altele, esti si masochista.



cine a spus ca ma intereseaza sufletele voastre?gresesti.eu ma iubesc decat pe mine.sunt narcisista.pt ca voi nu aveti frumusete in suflet,ma refer la unii dintre voi,chiar nu ma interesati.nimic nu avem in comun.asa ca nu te mai supra estima.imi sunteti total indiferenti ca nick-name-uri.imi pare rau de cei ce nu intra pe forum din cauza unora ca voi.

http://www.youtube.com/watch?v=HmgBmrXEQGQ
alexxandra
Postat pe 16 Aprilie 2010 11:28
alehandro, ai un tupeu fantastic..nu-mi vine sa cred ca ai asemenea caracter si nu faci nici un efort sa te schimbi.
p.s.nu te obosi sa-mi raspunzi
erika1
Postat pe 16 Aprilie 2010 11:35
eriko, las-o, fata, asta intra pe net numai ca sa se afle-n treaba, nici nu inteleg de ce naiba isi mai da cu parerea, ca oricum nu intereseaza pe nimeni
ana02
Postat pe 16 Aprilie 2010 11:55
Mai, eu incep sa cred ca exista medicul ala psiholog, il cheama Iulian si este nevasta lui Cezar. In plus, cred ca a nascut octeti.
anakin
Postat pe 16 Aprilie 2010 12:05
De la: Alexxandra, la data 2010-04-16 11:28:04
De la: Celleste_, la data 2010-04-16 06:46:26Alehandro, tu esti incapabila sa intelegi un principiu simplu: "dragoste cu sila nu se poate!"
Tu asta incerci sa faci pe site-ul asta, sa te bagi cu forta in sufletele noastre. Si cu cat incerci mai mult, cu atat mai multe usi ti se inchid in nas.
cred ca, printre altele, esti si masochista.



cine a spus ca ma intereseaza sufletele voastre?gresesti.eu ma iubesc decat pe mine.sunt narcisista.pt ca voi nu aveti frumusete in suflet,ma refer la unii dintre voi,chiar nu ma interesati.nimic nu avem in comun.asa ca nu te mai supra estima.imi sunteti total indiferenti ca nick-name-uri.imi pare rau de cei ce nu intra pe forum din cauza unora ca voi.

http://www.youtube.com/watch?v=HmgBmrXEQGQ

Esti narcisista?,probabil,cand te uiti in oglinda,spargi oglinda,in oglinda se vede doar un chip,sufletul,nu,ca de s-ar vedea ai constata,cat de schimonosit este,cam asta ar fi in cazul tau,cata ura ai,materializata in insulte si blesteme
Nu te intereseaza,sufletul nostru,spui,nu te cred,te intereseaza decat in cazul in care ai vrea sa-l mutilezi,dar noi asta nu-ti permitem,multe dintre noi avand personalitati puternice,sau o aura de nepatruns
In cazul in care am fi,pe bune,indiferenti pentru tine,ai fi avut un comportament,cu totul altfel,fata e cel care il afisezi,dar in realitate,te interesam,in dorinta ta de a stresa lumea,de a o calca in picioare,nu permitem,solitaro
Iti pare rau ca nu intra mai multi useri,cum sa intre,ce au ce vedea constructiv,de la tine,nimic,nu ai caldura umana,cu toate ca emani o caldura,fiind cea de la focul tau launtric,folosit doar pentru a nimici,nu pentru a crea ceva
scrichy
Postat pe 16 Aprilie 2010 12:18
tampila citat [= 'data Anakin' = '2010-04-16 12:05:44 '] Mai, eu incep SA CRED CA exista medicul psiholog ALA, il cheama Iulian Este si nevasta lui Cezar. In plus, CRED CA O octeti nascut [/. Quote]



dute mai bine la gratarele.ia sigrupul tau cu tine, deoarece utilizatorii nu intra pe site din cauza voastra. voi nu reprezentati nimic de pe acest site, doar haos i mizerie sufleteasca.




alexxandra
Postat pe 16 Aprilie 2010 13:29
asta ai tradus-o cu google translate , cunosc sursa, trust me:-) Dar vezi ca ai uitat sa o adaptezi scrierii romanesti,nu e corect formulata din punct de vedere gramatical. si lasa-i pe ceilalti ...ocupa-te de tine.
reyya
Postat pe 16 Aprilie 2010 13:40
De la: Alexxandra, la data 2010-04-16 13:29:35tampila citat [= 'data Anakin' = '2010-04-16 12:05:44 '] Mai, eu incep SA CRED CA exista medicul psiholog ALA, il cheama Iulian Este si nevasta lui Cezar. In plus, CRED CA O octeti nascut [/. Quote]



dute mai bine la gratarele.ia sigrupul tau cu tine, deoarece utilizatorii nu intra pe site din cauza voastra. voi nu reprezentati nimic de pe acest site, doar haos i mizerie sufleteasca.






unii nu toti
blondina_X
Postat pe 16 Aprilie 2010 13:41
,,UNII", vezi ca vine BAC-ul...poate la oral te mai descurci dar la scris ma indoiesc :-)
reyya
Postat pe 16 Aprilie 2010 13:43
De la: reyya, la data 2010-04-16 13:43:37,,UNII", vezi ca vine BAC-ul...poate la oral te mai descurci dar la scris ma indoiesc :-)


stai linistita k am dat oralu sh am luat...aja k nu te agita:)):))
blondina_X
Postat pe 16 Aprilie 2010 13:45
interesant..de data asta ai scris corect
reyya
Postat pe 16 Aprilie 2010 13:46
De la: reyya, la data 2010-04-16 13:46:34interesant..de data asta ai scris corect


taci k ma enervezi ...ma grabesc cand scriu k vb sh pe mess dar u ce sa intelegi
blondina_X
Postat pe 16 Aprilie 2010 13:48
asa-i mai, noi nu intelegem nimic

reyya, tu poti sa crezi ca ei asa scriu si in lucrarile oficiale?
cred ca se amuza copios profesorii care le corecteaza lucrarile...pe de alta parte e trist
zambila
Postat pe 16 Aprilie 2010 13:51
numele [quote = 'reyya' date = '2010-04-16 13:40:07 '] Asta ai tradus-o Cu Google traduce, Sursa cunosc, ai ncredere n mine :-) Dar vezi ca ai uitat sa o adaptezi scrierii Romanesti, Nu e corecta formulata DIN Punct de Vedere gramatical. si lasa-i pe ceilalti ... ocupa-te de tine [/. quote]



fugi la google- ul vostru,ca atata stiti si gratarele.
alexxandra
Postat pe 16 Aprilie 2010 13:53
offf, alexandro
eu acum imi dau seama, tu suferi crunt
te compatimesc!
zambila
Postat pe 16 Aprilie 2010 13:56

"dute mai bine la gratarele.ia sigrupul tau cu tine, deoarece utilizatorii nu intra pe site din cauza voastra. voi nu reprezentati nimic de pe acest site, doar haos i mizerie sufleteasca"

inteligento, du-te si lasa-ne!
daca te plictisesti, pune mana pe o carte de gramatica.
pana una-alta, pe site-ul asta, tu esti marele "nimic" si dupa cum bine vezi, esti tratata ca atare.
Tylly
Postat pe 16 Aprilie 2010 13:56
zambi,acum iti dai seama?
erika1
Postat pe 16 Aprilie 2010 13:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Analize Medicover 1 De la: laly02 18 Ianuarie 2012 12:47
EXISTA SI TITULATURA DE MEDIC PSIHOLOG!!! 277 De la: Vlad_Emil_Oz_1 26 Noiembrie 2015 06:56
EsteticaSibiu centrul tau de sanatate si frumusete 1 De la: esteticasibiu 20 Decembrie 2008 22:24
albire dentara 25 De la: ileana_damian 19 Februarie 2019 23:35
Grup dezvoltare personala prin PSIHODRAMA Ma descopar si REDECID pentru mine 1 De la: Psiho_Calatorie 24 Februarie 2012 15:15
Setari Cookie-uri