10lucruri pe care medicul nu ti le spune niciodata



" Nu aceasta e criza
Este clar. FMI i BM chiar ne cred speciali

10 lucruri pe care medicul nu i le spune niciodat
vezi toate articolele de Lucian Davidescu
15 mai la 08:00

ntre pgarii care ncep s ias, ncet-ncet, din sistem i doctorii care vin cu bani de acas pentru medicamentele pacienilor, se ntinde o vast zon gri:

10 lucruri pe care medicul nu i le spune niciodat

1. Dac-i dau tot tratamentul de care ai nevoie gratuit, s-ar putea s nu-mi mai rmn nimic pentru ali pacieni. Am plafon.

2. Cnd n-am un diagnostic clar pentru tine, i dau o variant de rezerv, prudent. Dac e ceva mai grav, te vei ntoarce.

3. Primim bani mai muli dac te internm n spital. Eti te-ri-bil de bolnav, bine ai venit la noi!

4. Toate medicamentele sunt bune, dar cele mai bune sunt cele de pe urma crora ctig i eu stimulente. n curnd, stimulentele pe care mi le pltesc companiile farmaceutice mi vor depi salariul.

5. Cabinetul meu public este doar ghieul de informaii al cabinetului meu privat. Alege nelept!

6. S-ar putea s iei din spital mai bolnav dect ai intrat. Sau s nu mai iei deloc. Statistic, vindecm mai mult dect mbolnvim aa c vei fi o eroare acceptabil.

7. Ct timp nu omor oameni, nu se ntreab nimeni dac sunt competent. Dar nimeni.

8. Cu ct eti mai tnr cu att sunt anse c vom colaboara mai mult vreme, deci eti un clie hmm pacient bun. i invers.

9. Dac te lai de fumat, de but i de mncat zahr, s-ar putea s nu mai ai nevoie de mine deloc. Deci, ct de mult s insist?

10. Ai dreptul i e de bun sim s mai ceri i alte preri profesionale, dar dac o faci m supr teribil."
alexxandra
Postat pe 16 Mai 2010 13:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CHIRURGIE PLASTICA 13 De la: anisoaraf 24 Martie 2010 17:11
Asociatia Nationala pentru Protectia Pacientilor - poti deveni membru pacient protejat 28 De la: oprea_robert73 2 Ianuarie 2010 18:08
albire dentara 25 De la: ileana_damian 19 Februarie 2019 23:35
rinoplastie 8 De la: panacristina 28 Aprilie 2019 11:30
Implant dentar 6 De la: Rotty 26 Mai 2019 21:23
Setari Cookie-uri