de ce esti captiv intr -o lume fara rezultate?

ce poti si nu vei realiza niciodata mai ales in tara noastra.unde va duce viiitorul celor tinerii.unde vom fi la batranete?de ce nu facem nimic ? oare suntem niste ignoranti fara forta de exprimare.suntem slabi si nu vrem mai mult.ne lasam in voia sistemului care face nu mai ce vor cu noi.sclavi vietii.poporul care munceste pentru o gloata de sobolani si ne complacem in el .nu strigam nu vrem fericire vream suferita si saracie.un popor slab mereu vom fi.sfarsitul ne este aproape ne batem joc de noi...............
garbo098853
Postat pe 11 Aprilie 2010 20:52
io cred ca asta nu au inteles unii...ca folosirea fortei de exprimare ..in unele situatii...nu duce nicidecum la rezultatul scontat...io observ ca toata lumea se exprima(fiecare in stilul lui si cum si pe unde poate)...si poate de aia...nu se face nimic ...ca au fost interersati numai sa se exprime si au ramas cu exprimarea!!!
...oamenii destepti nu latra aiurea!!!!
andreea_n_c
Postat pe 13 Aprilie 2010 10:28
de cee?? de ceee??
fleurdelis
Postat pe 13 Aprilie 2010 20:25
Si eu am parerea ca suntem un popor slab din acest punct e vedere...
blue_dream
Postat pe 14 Aprilie 2010 14:44
De la: blue_dream, la data 2010-04-14 14:44:11Si eu am parerea ca suntem un popor slab din acest punct e vedere...
Pai am fost un popor inchis la minte din cauza comunismului..Care nu ne-a lasat sa ne exprimam...Si sa triam in armonie...Sa ne ajutam unii pe altii..Pt ca toti oamenii sunt un tot...Adica fiecare are talentul sau..Si trebuie sa ne ajutam unii pe altii...Sa depindem unii de altii.De asta nici nu exista om pe care sa le stie pe toate..Pt ca Dumnezeu asa a dat,la fiecare un pic
xenaprintesarazboinica
Postat pe 14 Aprilie 2010 14:57
Si tie, cat ti-a dat?
nuti_vio
Postat pe 14 Aprilie 2010 15:01
De la: nuti_vio, la data 2010-04-14 15:01:16 Si tie, cat ti-a dat?
Pai imi da dupa cat muncesc..Si dupa cat imi bat capul..Spre exemplu ce crezi ca Mozart spre exemplu s-a nascut invatatat? El a avut de mic profesori,s-ia dat interesul..A citit despre alti compozitori si uite asa a ajunj un mare componist..Pt ca si-a dat interesul...Eu nu ma cred mare..Dar eu imi dau interesul,citesc,nu fac rau nimanui..Nu invidiez pe nimeni....MA STRADUI
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Aprilie 2010 12:25
Oamenii sunt niste nerecunoascatori...Ei aleg drumul de a fii rai,pt ca nu le place dreptatea..Apoi sunt rai invidiosi..Ei nu apreciaza atunci cand cineva ii ajuta.Ei sunt invidiosi si musca mana la cel care le da sa manance si ii ajuta...De asta au o viata asa grea si sunt asa batuti in cap..Pt ca nu isi dau interesul si fac rau,invidiaza....nu fac nimic si asteapta sa le pice tot din cer
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Aprilie 2010 12:27
fata, am impresia ca tu nu faci parte din rasa omeneasca de vorbesti asa; esti cumva vreo entitate si nu stim noi?
ana02
Postat pe 15 Aprilie 2010 12:29
Oamenii in loc sa fie recunoscatori atunci cand cineva ii ajuta....Sunt invidiosi,,ipocriti de asta nici nu ii ajuta Dumnezeu..Pt ca ei nu isi dau interesul,nu fac nimic....Si ateapta sa le pice totul din cer..Si pt asta sunt asa cum sunt...Daca muncesti si te stradui si nu faci rau nimanui,,Dumnezeu te ajuta..Daca esti invidios si nu iti dai interesul..Ramai pe loc si plin de invidie...Sunt la munastire la calugari asa..Calugari care stiu biblia pe de rost dar nu fac nimic.Pt ca sunt lenesi si nu isi dau interesul..Am citit in carti
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Aprilie 2010 12:31
suna a alexandra............
ana02
Postat pe 15 Aprilie 2010 12:32
De la: ana02, la data 2010-04-15 12:29:59fata, am impresia ca tu nu faci parte din rasa omeneasca de vorbesti asa; esti cumva vreo entitate si nu stim noi?
Normal ca sunt om,pt ca mie nu imi place sa fiu rea si sa fiu invidioasa..Eu imi vad de treaba mea si ma stradui sa nu invidiez pe nimeni..Imi aleg prieteni ca si mine,carora le place sa munceasca si sa si bata capul..Pt ca nimic nu vine de sus..Eu ajut,dar ma impretenesc tot cu oameni ca mine...Care sunt muncitori si isi bat capul si lupta cu ei insati
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Aprilie 2010 12:34
si de ce ai senzatia ca noi suntem altfel? crezi ca noi nu muncim sau provenim din vreo subspecie? te rog sa nu mai generalizezi, da?
ana02
Postat pe 15 Aprilie 2010 12:36
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-15 12:34:30
De la: ana02, la data 2010-04-15 12:29:59fata, am impresia ca tu nu faci parte din rasa omeneasca de vorbesti asa; esti cumva vreo entitate si nu stim noi?
Normal ca sunt om,pt ca mie nu imi place sa fiu rea si sa fiu invidioasa..Eu imi vad de treaba mea si ma stradui sa nu invidiez pe nimeni..Imi aleg prieteni ca si mine,carora le place sa munceasca si sa si bata capul..Pt ca nimic nu vine de sus..Eu ajut,dar ma impretenesc tot cu oameni ca mine...Care sunt muncitori si isi bat capul si lupta cu ei insati
Daca pot ajut invat de bine,dar ma impretenesc doar cu cei care sunt ca mine....Muncitori si care isi bt capul....Nu imi place sa imi impart munca cu altii..Pt ca fiecare trebuie sa isi bata capul si sa munceasca..Asa scrie in biblie..Cine nu munceste sa nu manance
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Aprilie 2010 12:37
De la: ana02, la data 2010-04-15 12:36:26si de ce ai senzatia ca noi suntem altfel? crezi ca noi nu muncim sau provenim din vreo subspecie? te rog sa nu mai generalizezi, da?
Pai nu stiu cum esti pt ca nu te cunosc...DAr eu vb in general..Nu imi plac oamenii invidiosi si care vor sa profite de mine..Pt ca eu nu imi impart munca cu nimeni..Fiecare sa isi bata capul si sa munceasca...Eu sfatuiesc,dar nu ma apuc sa rezolv problemele la altii.Si ei au un cap..Si un creier asa ca si mine..Si pot sa sil foloseasca..Pt ca si eu am problemele mele
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Aprilie 2010 12:39
aoleo!
ana02
Postat pe 15 Aprilie 2010 12:39
Pai asa este si corect..Ca altii duc o viata mizerabila si normal ca pe ei nu ii ajuta Dumnezeu..Pt ca sunt invidiosi,rai,nu le place dreptatea..Apoi cand au probleme vin la mine sa i le rezolv..Pai sa suporte consecintele...Adica ei isi bat joc de cuvantul lui Dumnezeu..Si eu sa le rezolv problemele..Daca vor sa duca viata mizerabila sa suporte consecintele si sa se descurce singuri..Asa sa se invete sa nu mai muste mana la Cel care ii iubeste si le da sa manance..Adica Dumnezeu..Pt ca trec pe langa cuvantul lui..Apoi vor sa fie ajutati...Cauta fraiaeri
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Aprilie 2010 13:29
in sfarsit!!!
o nimerit si irinuca butonul cu raspunde
LILO
Postat pe 15 Aprilie 2010 13:33
iar altii au fixatii
butonul ca butonul, dar de-ar nimeti si tasta aia cu "delete" sa stearga ideile fixe...
panty_C
Postat pe 15 Aprilie 2010 13:36
De la: pantera_neagra, la data 2010-04-15 13:36:36iar altii au fixatii
butonul ca butonul, dar de-ar nimeti si tasta aia cu "delete" sa stearga ideile fixe...
Se numesc principii nu idei fixe...Si este bine sa ai principii in viata pe care sa te ghidezi.Nu sa fii schimbator ca vremea...Normal ca de asta nici nu exista incredere intre oameni
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Aprilie 2010 13:39
principiile sunt alea cand banuiesti pe toata lumea si pe oricine ca te minte, ca toti suntem barbati care vrem ceva de la tine?

ma rog, cum vrei tu - nu-mi raspunde fetita, lasa, ai si tu o viata trista!
panty_C
Postat pe 15 Aprilie 2010 13:45
@ irinucaaaaaaaaaa: "Pai imi da dupa cat muncesc..Si dupa cat imi bat capul..Spre exemplu ce crezi ca Mozart spre exemplu s-a nascut invatatat? El a avut de mic profesori,s-ia dat interesul..A citit despre alti compozitori si uite asa a ajunj un mare componist..Pt ca si-a dat interesul...Eu nu ma cred mare..Dar eu imi dau interesul,citesc,nu fac rau nimanui..Nu invidiez pe nimeni....MA STRADUI"

Bre , INCULTO , pune, dracu' mana pe gramatica limbii romane si STRADUIESTE-TE s-o inveti CORECT !
Si zici... ca... Mozart " a citit despre multi compozitori si a ajuns ... COMPONIST " ???
eu_vio
Postat pe 15 Aprilie 2010 16:35
De la: pantera_neagra, la data 2010-04-15 13:45:07principiile sunt alea cand banuiesti pe toata lumea si pe oricine ca te minte, ca toti suntem barbati care vrem ceva de la tine?

ma rog, cum vrei tu - nu-mi raspunde fetita, lasa, ai si tu o viata trista!
Pai nu toata lumea ma minte...Ci mai sunt si oameni ok,,cu bun simt dar putini..Pe cei care ii simt ipocriti ii ocolesc...Sa isi traiasca viata asa cum vor ei
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Aprilie 2010 19:59
Zi sa mori tu.
Doara
Postat pe 15 Aprilie 2010 23:09

Fragment din Interviul cu Emil Constantinescu


"Rep.: Care-s pcatele de azi ale romnului?

E.C.: Romnul nu exist ca atare dect n sloganurile demagogice sau electorale. Exist o multitudine de caractere individuale printre care predomin cele pozitive, din nefericire mai puin vizibile, n timp ce se bucur de o larg exprimare mediatic partea mizerabil a societii. Pcatele vin fie dintr-un trecut mai ndeprtat fie din prototipul omului nou pe care Ceauescu chiar a reuit s-l impun printr-o selecie invers dup criterii de origine social sau obediena politic. Ce ne macin la nivel individual i naional este oximoronul superioritate/inferioritate un complex tipic societilor imature.

Rep.: Cum vedei dvs. lumea de azi? Care-s miturile n care lumea crede?

E.C.: Lumea de azi se degradeaz rapid nu numai la noi ci n ntreaga societate globalizat. Lumea postmodern a druit mai mult libertate grupurilor minoritare i indivizilor i o larg posibilitate de comunicare, ceea ce este un lucru bun. Din pcate, n lipsa unor criterii de valoare i a unor modele spirituale, se ajunge repede la derizoriu. Televiziunile comerciale joac un rol nefast. Reconstrucia i promovarea elitelor intelectuale i morale este un deziderat urgent. Credina n mituri este din pcate tot mai rar. Miturile sunt nlocuite de superstiii ca un surogat al credinei. Singurul mit care mai pare a persista la noi este cel al Salvatorului. El oglindete de fapt neputina persoanelor de a-i construi propria via i absena spiritului comunitar confundat adesea cu opusul su colectivismul, o grea racil comunist. Societatea romneasc se va schimba n bine numai cnd un numr rezonabil de persoane din diferite categorii sociale vor preui respectul de sine fr a mai cuta vinovatul n preedinte, n clasa politic sau n conspiraia mondial.

Rep.: De ce standardele ne scad n cultur-media, gndire global, iat China, Rusia snt bgate n seam numai i numai pentru c produc ieftin-au resurse, este normal o astfel de poziionare de putere? Ce nu vedem noi, contemporanii, propriei noastre cderi?

E.C.: Standardele scad ca o urmare fireasc a civilizaiei de consum i a goanei dup profit. Nu trebuie s ne nelinitim. China i Rusia nu sunt numai furnizoare de materii prime sau produse industriale mai ieftine ci i deintoarele unor culturi vechi care au mbogit universul spiritual al omenirii. Senzaia de cdere n viitor este urmarea fireasc a creterii vitezei evenimentelor care sporesc incertitudinea. Incertitudinea poate fi gestionat dac o privim ca o alt fa a lumii, aa cum au fcut fizica, matematica, literatura i chiar economia. Ce nu vedem este partea luminoas a lumii n care trim, frumuseea naturii, a muzicii, a artei, bucuria iubirii care toate ne pot face fericii. Fericirea este pn la urm ce altceva dect arta de a tri frumos si mpcat cu tine nsui."
ametist
Postat pe 4 Decembrie 2010 10:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
se mai intampla... 4 De la: elodia 9 Aprilie 2010 21:26
Destinul fiecaruia este prestabilit? 209 De la: fleurdelis 17 Martie 2010 02:19
o clarvazatoare pe OTV-si despre cutremur si altele 25 De la: m_ada 27 Septembrie 2010 22:45
EXPERT ACCESARE FONDURI STRUCTURALE SI DE COEZIUNE EUROPENE - curs acreditat CNFPA ,SIBIU, 17 - 20 mai 2012 1 De la: Centrul_DOCTUS 11 Mai 2012 13:57
Concurs foto! 2 De la: elodia 26 Martie 2011 16:32
Setari Cookie-uri