CE AI SCHIMBA IN ROMANIA?

am pus un chestionar pe blog.acestea sunt raspunsurile.f pertinente unele si la obiect;ce ai schimba la romania daca ai putea?
ne asteptam ca, mai ales prin prisma varstelor pe care le-au declarat, dbromificatii care au raspuns la chestionar sa fie mai creativi si sa lase mai des sabloanele la o parte mai ales la aceasta intrebare. n-a fost asa, foarte multi dintre voi raspunzand ca ar schimba la Romania mentalitatile si oamenii. nu spunem ca acestea n-ar fi de schimbat, dar deja cuvintele suna gol din perspectiva schimbarii. savurati lista (doar aparent interminabila) de mai jos. unii au spus ca ar schimba conducatorii...

- oamenii
- culorile steagului. tipatoare. provoaca iritare si numai la nivelul retinei. mai ales cand il vezi pe fiecare stalp, banci, cosuri de gunoi!!!
- locuitorii
- spiritul de natiune, obisnuita cu suturile in fund, schimbarea mentalitatii de smecher
- mentalitatea populatiei
- gandirea oamenilor as schimba-o
- conducerea
- sistemul juridico-legislativ, mentalitatile comuniste care blocheaza afirmarea valorilor si care incurajeaza mediocritatea
- mentalitatea
- mentalitatea
- mentalitatea. cum poate un neamt sa faca orice lucru bine iar un roman sa trateze pe toata lumea cu un sictir care pana la urma ii domina viata. nu mai suport sa ma milogesc de functionarii publici pt un amarat de act, pentru care sunt platiti sa mi-l dea! nu mai suport sa fiu tratata cu superioriate de catre vanzatoare, mai ales cand au interes sa cumpar de la ele. doar mie nu mi se pare normal???
- birocratia
- politicienii
- idiotii care ne conduc
- mentalitatea, productivitatea, sistemul de invatamant
- mentalitatea romanilor
- oamenii.( stiu,sablon). Sistemul de educatie si invatamant.
- mentalitatea de sclavi comunisti
- conducatorii
- modul de a gindi si actiona al oamenilor
- poporul
- intreaga populatie
- PSD
- oamenii
- poporul
- mentalitatea
- mentalitatea oamenilor
- oamenii
- metalitatea oamenilor si economia
- conducatorii
- presedintele, mentalitatea, oamenii si continentul
- ce-as lasa?
- mentalitatea
- mentalitatile, bineinteles.
- drumurile, ABSOLUT toata administratia publica
- constitutia
- as trimite taranii la tara si orasenii la oras.
- mentalitatea fata de munca si fata de banul public
- procurorilor si judecatorilor le-as da puteri nelimitate (ex. Keneth Starr vs. Bill Clinton)
- oamenii
- nu ma dau rotund, as incerca macar sa fac in asa fel incat a fi roman sa nu mai fie considerat a fi o meserie (ma refer in afara)
- mentalitatea
- oamenii si mentalitatea lor
- oamenii, oamenii, oamenii
- mentalitatea
- clima
- nu stiu
- creierele majoritatii oamenilor. De-aici pleaca totul! Dupa aceea,as inlatura stapanii care ne ordona sa facem diverse tampenii (NATO,UE,etc.)
- poporul, care nu merita o tara asa frumoasa!
- as impusca toti aurolacii, toti hotii de buzunare, toti politicienii
- clasa politica
- tot
- numele tarii. In felul asta o putem lua de la capat, respectiv o putem face lata din nou.
- locuitorii
- spatiul geografic in care se afla
- multe, foarte multe. Nu ajunge spatiul pentru asta.
- conducatorii
- geografic nimic! In mare masura as schimba mentalitatea toparlanilor!
- mentalitatea
- as creste gradul de educatie. Romanii trebuie educati. Intreg sistemul de invatamant trebuie reconstruit de la zero.
- 1.ideea ca statul tre' sa-ti dea de toate. 2.chestia cu sa moara vecinul sa-i iau capra, sau principiul daca e unul mai rasarit sa-i dam la cap
- conducerea tarii, a institutiilor publice, mentalitatea generatiilor de peste 40 de ani
- oamenii de la putere
- puterea altora de a schimba ceva in vointa de a o face
- oamenii
- ceea ce e cel mai greu de schimbat : oamenii ( adica mentalitatea )
- unele persoane din conducere.
- clasa politica in intregime
- oamenii, clasa politica si muzica
- mentalitatea oamenilor
- codul bunelor maniere, mentalitatea...
- as mari accesul tinerilor in zona puterii
- as impune capitalismul salbatic
- e o lista ingrozitor de lunga, dar in primul rand as schimba mentalitatea conform careia trebuie sa te multumesti cu lucruri sigure: o slujba sigura, o scoala dupa care sa nu risti somajul, etc.
- romanii
- clima, pamantul, padurile, apele. Le-as inlocui cu stepa si desert. Gheata si zapada. Ca atunci deveneam niste cuceritori in cautarea unui loc fertil
- oamenii, 90% dintre cei care populeaza tara
- aproape totul, mai putin traditiile populare si citiva oameni
- aprecierea muncii sa se faca in functie de competenta
- conducerea si mentalitatile
- conceptiile invechite si conducatorii corupti
- numele, conducerea, forma de conducere, asezarea geografica, si multe altele, sau mai pe scurt, si mai eficient, cetatenia locuitorilor din Romania; Sa le dam francezilor oamenii de la noi si sa vina la noi niste francezi sau evrei(ca n-am nimic cu ei) si sa vezi ca merge bine(ca doar avem exemplul SUA-tara evreilor ajunsi)
- mentalitati
- mentalitatea cetatenilor: suntem oameni - nu sclavi, suntem oameni - nu hoti
- mentalitatile. De la cea a maturatorului de strada care isi desconsidera munca, la cea a trecatorului care crede ca maturatorul face ceva dezonorant, pana la cea a politicianului, care crede ca face ceva onorabil. Inclusiv mentalitatea ziaristului. Si apoi a mea, vizavi de ei toti. Si apoi a voastra.
- educatia locuitorilor ei
- mentalitatea
- mentalitatea
- oamenii ce aplica legea
- oamenii
- numele... as pune Germania
- clasa politica
- as impusca pe citiva "de sus", restul s-ar cuminti de buna voie
- conceptia despre munca
- Romania
- as tine un curs de omenie si bun simt, lucruri care le lipsesc cu desavarsire romanilor
- spiritul! (intreprinzator, al proprietatii, al valorii, civic etc.)
- mentalitatea
- oamenii
- as anula platile catre pensionarii falsi de boala pentru care trebuie sa munceasca altii
- MENTALITATILE
- populatia. as aduce numai nemti si japonezi
- birocratia
- conducerea
- mentalitatea romanilor
- ideea ca statul trebuie sa le faca pe toate. Nu numai ca nu e asa, ci noi insine trebuie sa luam atitudine si sa fim mai implicati. Romanii nu sunt prosti, dar sunt ignoranti, si asta e numai vina lor.
- mentalitatea, birocratia, impostura
- clima, as face sa fie mai cald, ca sa nu mai fie nevoie iarna sa ma scol dimineata cu coji la ochi de la frigul din apartament
- totul
- populatia
- tot
- mentalitatea
- oamenii
- generatia dinaintea mea
- mentalitatea
- toti din posturile de conducere bugetare
- felul de a gandi si a se comporta al oamenilor; oamenii in general; asa Romania n-ar mai fi Romanie, dar... sa insemne asta oare ca nu mai vreau sa traiesc in tara asta? intrebare retorica; nu ma luati in seama; completez asta in timpul slujbei pentru ca, desi intentionez sa o fac de mult, de-abia azi mi-am dat seama ca am ajuns in al 12-lea ceas
- i-as omori pe toti care fura; pai cum e posibil sa fure unii milioane de $ si sa scape ?????????? adica de ce mai intreb? din cauza coruptiei ... pe toti i-as omori... da' pana atunci ... mai e
- AS OMORI COMUNISTII!!!
- in principal mentalitatea oamenilor cu privire la munca si la cuvantul dat... nu e normal sa tocmesti zugravi (de exemplu) pentru 10 zile si sa iti termine treaba in 20. sau sa nu ai internet la serviciu (firma respectiva face si web hosting printre altele) pentru ca nu au platit abonamentul la RDS. sau sa iti iei salariul cu 2 saptamani intarziere... si multe altele...
- probabil, as da timpul inapoi, sa reinceapa tranzitia din nou
- sistemul politic. Sistemul economic (l-as schimba in toata lumea). Mai multe as schimba la romani decat la Romania
- mentalitatea
- mentalitatea oamenilor
- mentalitatea e singurul lucru care trebuie schimbat, dar pentru asta verbul "a putea" trebuie sa insemne foarte mult ;)
- orice functionar cu putere de decizie in varsta de peste 45 de ani.
- romanii
- tot
- birocratia, modul de abordare a contribuabilului atunci cand are o problema
- reforma a invatamantului
- legile si pe cei care vegheaza la aplicarea lor.
- reprezentantii statului la toate nivelurile, pana la ultimul om. Si nu cu politicieni, ca astia nu valoreaza nici cat o ceapa degerata
- totul! Inclusiv populatia
- guvernul si presedintele
- mentalitatea oamenilor
- stadioanele. Acum sunt goale, dar ele trebuie umplute. In China incep executiile de primavara ale traficantilor de droguri. La noi nu ar fi rau sa inceapa executiile de primavara ale pesedistilor
- mentalitatea
- aproape totul!
- in primul rand educatia copiilor si in al doilea rand sistemul electoral
- TOTUL
- atitudinea fata de oamenii simpli in primul rand, fata de romanii din afara granitelor (si sunt destui, cel putin 6 milioane) si fata de viitorul Romaniei. Pentru asta ar trebui sa ne debarasam intai de cei care paraziteaza societatea romaneasca, de cei care au facut politie politica si de lichelele care s-au vandut in slujba intereselor strainilor.
- aproape tot mai putin relieful si clima
- mentalitatea
- poporul
- granita. sa ne invecinam la sud cu mexicul
- oamenii.
- diferenta dintre clasele sociale care impart acelasi mediu (inconjurator)
- ideologia limitata a functionarilor publici si a tuturor romanilor, le-as spala creierul manelistilor in cazul in care nu este prea tarziu si as demasca coruptia si abuzurile din sistemul de invatamant
- locatia... pe undeva in Nevada..
- PRETURILEEEE!!!
- legile
- monopolurile
- aproape toti parlamentarii si locul unde ei locuiesc cu cei de la periferie
- sunt multe de schimbat, nu am destul timp sa le enumar acum
- oamenii
- oamenii
- tot ce are peste 35 ani
- parlamentul
- parlamentarii
- prostia
- politicienii
- functionarii publici
- localizarea geografica
- tot
- conducrea Romaniei, si conducerea BNR
- mentalitatea
- mentalitatea celor care au puterea de a schimba lucrurile in tara asta, ca sa traim si noi civilizat
- ideea unora care detin "puterea" sau de care depinzi la un moment dat ca sunt mai grozavi decat "plebea"
- ministere
- nimic. nu se poate
- taranii mutati la oras. sau mai bine felul in care se poarta.
- mentalitatea
- mentalitatea oamenilor
- Guvernul, Parlamentul, Constitutia, sefii locali ai tuturor partidelor
- mentalitatea e prea putin zis
- mentalitatea oamenilor!!!
- oamenii
- oamenii
- tot sistemul de administratie.
- liderii care fac turma sa ii urmeze...in general: politici, businessmani, etc.
- as lasa o bomba nucleara, cine scapa inseamna ca ii si rezistent, apoi as reconstrui de la zero. din pacare nu se mai poate schimba nimic
- cea mai mare parte din locuitori, dar, cum nu se poate, as incerca sa schimb mentalitatea. dar... nici asta nu se poate, nu?
- locuitorii
- oamenii de peste 30 de ani
- mentalitatea
- clasa politica
- TOT!!! incepand de la conducere pana la ultima vanzatoare de covrigi de la taraba de cartier (cred ca asta subliniaza gradul de coruptie in care mai avem putin si ne innecam)
- numele
- guvernul
- scolile
- mentalitatea invechita
- poporul
- mentalitatea
- politicienii, sistemul de invatamant, sistemul sanitar, etc.
- starea de inactivitate in care se balaceste populatia
- regimul politic
- da' ce n-as schimba!
- justitia
- gandirea romanului
- se poate schimba mentalitatea unei populatii intregi?
- puterea politica
- pe toti guvernantii
- aparatul politic, justitia
- TOATA clasa politica de dupa '89!!!!!
- sistemul de guvernare (as introduce dictatura elitelor si referendumurile), transporul in comun (i-as obliga pe toti vatmanii sa mearga cu minim 40 km/h), sistemu' de invatamant, sistemu' de televiune (i-as obliga sa bage frecventa intermediara de 6.5 MHz ca sa se auda si la televizoarele cu lampi), as desfinta C.N.A., as da Parazitii necenzurat la 12 ziua, as pune statuile lui Corneliu Zelea Codreanu, a Maresalului Ion Antonescu si a lui Nicolae Ceausescu in fiecare oras, as aduce filme cu delincventi juvenili facute in anii '50, as nationaliza fabriciile, as reduce penalizariile peste tot s.a. [20 ani, student, Bucuresti]
- mentalitatea romanilor
- oamenii care ne conduc
- TOTUL TREBUIE SCHIMBAT AICI!!!
- legislatia
- salariul minim, asistenta sociala
- prostia oamenilor
- mentalitatea
- oamenii, si as muta-o undeva intre Franta si Germania
- mentalitatea, conducerea; cred ca ar trebui schimbat totul!
- legea electorala (redistribuirea voturilor) si separatia puterilor in stat (in particular cea judecatoreasca)
- mentaliatea romanului
- gradul de minima educatie al cetatenilor
- conducerea
- totul
- generatia de babalaci care e pe terminate si generatia degenerata din liceele ce ne urmeaza
- conducerea si mentalitatea de parvenire
- pai ... ce-am spus mai sus.
- mentalitatea de tip "sa moara capra vecinului, indiferent de ce face a mea"
- mentalitatea
- 2/3 din populatie! Serios: in primul rand dascalii pentru a forma noi generatii in spiritul unor valori eficiente, apoi oamenii politici.
- oamenii...
- oamenii, culoarea blocurilor
- as face cate o lege pentru fiecare domeniu de activitate care sa stea in picioare si peste 100 de ani
- sistemul de invatamant.
- as da drept de vot conditionat in functie de capacitatile intelectuale. Restul problemelor s-ar rezolva de la sine.
- transparenta veniturilor "pseudo" politicienilor dupa '89, nivelul de educatie (de la sine ar veni si nivelul de trai), sistemul de welfare, taxarea celor mai bogati, supertaxarea marilor concerne
- 52% din popor
- oamenii, as aduce germani pacat ca au plecat majoritatea
- birocratia
- introducerea pedepsei cu moartea
- mentalitatea locuitorilor. Desi este aproape imposibil, poate candva vor deveni cetateni
- tot
- oamenii din sfera Puterii si nu numai
- felul in care merge Justitia.
- nu stiu, ceva radical oricum. probabil ca as vinde tot, vorba unui amic. si eventual la evrei.
- mentalitatea poporului
- mijloacele de transport in comun, mizeria din piete si conceptul de vecin
- pe bombonel
- totul
- populatia
- nivelul de trai!
- modul de gandire, de analiza a lucrurilor


navigheaza chestionarul
alexxandra
Postat pe 5 Februarie 2010 18:57
aleho, eu doar le-as interzice accesul la net schizofrenicilor ca tine
pik_nik
Postat pe 5 Februarie 2010 19:00
vai de mama bloglui
fleurdelis
Postat pe 5 Februarie 2010 19:01
FARA COMENTARII...
LILO
Postat pe 5 Februarie 2010 19:05
pe masura idioteniei "popritarei"
baba asta n-are minte nici cat un copil de 5 ani, si se da si psiholog, auzi! doamne fereste!
pik_nik
Postat pe 5 Februarie 2010 19:06

SI APARA!!!

cine se incumeta "sa se dea pe mana ei" o INCURCAT-O
LILO
Postat pe 5 Februarie 2010 19:08
mey nu radeti k io am nevoie d'unuu....
fleurdelis
Postat pe 5 Februarie 2010 19:09
ai grija!!!

mai bine cauta pe net...muzica terapeutica..
SERIOS
LILO
Postat pe 5 Februarie 2010 19:11
fleur, poate ca ai nevoie de unu' adevarat, respectabil, si sunt cativa pe aici, da' baba asta e o sarmana latratoare la luna
pik_nik
Postat pe 5 Februarie 2010 19:12
ii luna plina???
LILO
Postat pe 5 Februarie 2010 19:12
imdap
fleurdelis
Postat pe 5 Februarie 2010 19:15
sextil !
ex_
Postat pe 5 Februarie 2010 19:19
rrrrrrrrrrrrrrr...!
pik_nik
Postat pe 5 Februarie 2010 19:21
Care baba,bre,io nu pricep,nik
scrichy
Postat pe 5 Februarie 2010 19:22
ex_
Postat pe 5 Februarie 2010 19:23
De la: pik_nik, la data 2010-02-05 19:00:33aleho, eu doar le-as interzice accesul la net schizofrenicilor ca tine
Iarasi a-ti mancat usturoi?
omulsincer
Postat pe 5 Februarie 2010 21:03
io pe romani as schimba! nu tooti....doar cativa
fleurdelis
Postat pe 6 Februarie 2010 17:24
cu ce ai schimba ,pe romani?
LILO
Postat pe 6 Februarie 2010 17:27

mai sincer acuma si fara rautati...da??
mie imi placea cum arata bucurestiul pe vremea cd era micul paris...as aduce o mica infuzie de...ceva frantuzesc aicia...fara sa am intentia vreunei jigniri, repet!
fleurdelis
Postat pe 6 Februarie 2010 17:29
de fapt noua o infuzie de educatie ne lipseste...sau educativ, nush!
nici nemtii nu stau rau la capitolul asta...ce sa mai zic
fleurdelis
Postat pe 6 Februarie 2010 17:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SECOND LIFE 63 De la: hot_coffee 20 Aprilie 2010 23:56
INSPECTOR RESURSE UMANE - curs acreditat ANC (CNFPA),Sibiu, 29 mai -12 iunie 2012 1 De la: Centrul_DOCTUS 11 Mai 2012 13:59
Eu cred ca este greu pt un om care vrea sa renunte la o viata murdara prina de pacate si sa se intoarca la o viata curata 49 De la: ameno 20 August 2010 14:13
e-Tzatza 62 De la: iasomia 29 Iulie 2010 10:16
se mai intampla... 4 De la: elodia 9 Aprilie 2010 21:26
Setari Cookie-uri