un sfat?

Am intrat intr-o situatie care acum este pentru mine un cosmar. Am cunoscut o femeie care mi-a parut femeia visurilor mele. Dar telenovela, nu altceva am reusit sa traiesc. Eu am 39 de ani ea 26. Acesta relatie nu am vazut-o ca fiind ultimul tren avind in vedere virst mea. Nici nu am vrut sa ma leg de ea avind in vedere diferenta de virsta dar s-a intimplat pina la urma , ne-am placut ne-am iubit Am simitit ca ma iubeste si isi doreste sa fim impreuna dar relatia ei foarte inaintata ( deja nunta programata ) a facut-o sa imi refuze iubirea (nici nu stiu exact frica, interes etc). Si vai m-a demolat sufleteste si fizic( am reusit sa slabesc 12 kg nici nu imi vine sa cred stau hainele ca pe gard). Am ajuns sa nu ma mai recunosc. Am ajuns sa am doua sentimente contradictorii: ca o iubesc iar peste cinci minute sunt coplesit de sentimente de minie si furie pentru modul duplicitar in care a facut alegerea. Rau este ca nu o pot uita ( este prezenta in gindurile mele tot timpul !!!!!) .Si ca sa fie paharul plin o sa o vad si la cursuri inca un an de zile la facultate (master)( pe care vreau sa il intrerup din motivul asta ).Unde deja nu ma mai pot concentra .NU credeam ca la o asemenea virsta pot avea parte de o dragoste patimasa. Si nici nu stiu cum sa o tratez cu dispret , cu indiferenta sau sunt asa de bulversat de 4 luni Aceasta este povestea in mare , chiar daca este mica perioada de timp totul a fost asa de rapid si de condensat....
Va multumesc.
catalinn
Postat pe 8 Aprilie 2010 22:25
daca intrerupi cursurile din acest motiv, chiar ca te cred ca esti din caracal
si_totusi
Postat pe 8 Aprilie 2010 22:33
daca ea s-a comportat cu tine in asa fel incat s-a maritat cu celalalt - asa am inteles, daca am gresit, scuze - inseamna ca nu asta e ultimul tren al tau.....sincer.....mai degraba cred ca a fost, poate, o ultima aventura inainte de a avea statutul de femeie maritata.....si ceva in spune in minte ca femei de genul ei nu se vor opri nici dupa casatorie....

ce sa faci tu?? uite-te in oglinda si da-ti singur doua perechi de palme ca sa te trezesti si sa iesi din acest comsmar psihic in care singur te-ai afundat....apoi da-ti pe fata cu niste apa rece-gheata.....si te vei trezi.....vei realiza ca fraier ai fost, vei realiza ca lumea inca nu s-a sfarsit cu ea, ca de fapt, a fost doar o iluzie.....si maine vei lua totul de la capat.....cu speranta certa ca vei prinde totusi trenul......acel tren pe care trebuie sa-l prinzi si E AL TAU....

hai, succes!.....nu merita chinul tau....
tutankhamon
Postat pe 8 Aprilie 2010 22:37
Catalinn dar nu este nimic care sa te faca sa suferi in povestea ta..fata nu a fost ( numai)cu tine niciodata..de iubit , putin probabil deci ...suferi practic pt o iubire care a existat doar in sufletul si mintea ta, TU ai iubit-o...ea nu ..So , viata merge mai departe..continua-ti studiile , nu renunta la ele, impune-ti sa treci peste situatia prezenta si ..incearca sa gandesti cat mai la rece. Incearca sa iei lucrurile ca atare, trateaza-le matur. Succes!
reyya
Postat pe 8 Aprilie 2010 22:39
p.s. faza cu cursurile mi-a scapat - de oboseala.....ia mai gandeste-te si fii barbat.....merita oare sa-ti risti viitorul si pozitia sociala pentru o femeie care si-a batut joc de tine???? sau e mai bine sa te vada ea zi de zi ca nu-ti pasa de ea si ca ea, de fapt, pentru tine, nu a insemnat nimic...(desi in sufletul tau nu e asa...)
tutankhamon
Postat pe 8 Aprilie 2010 22:39
"aceasta relatie nu am vazut/o ca fiind ultimul tren"

si nici nu e ultimul tren,pentru dumnezeu!
stii cum e? o perioada vor mai trece trenuri,trenulete prin capul tau si nu va opri niciunul...
pana intr/o zi cand vei accepta faptul ca nu intotdeauna cand iubim suntem iubiti
elodia
Postat pe 8 Aprilie 2010 22:40
nu trebuie sa tratezi cu dispret pe cineva pe care ai iubit-o ( chiar daca aceasta iubire nu a fost impartasita) Mai degraba incearca sa o uiti si sa te detasezi cat mai repede de ceea ce simti pt ea, constientizand ca de fapt iubirea ta nu e reciproca . Punct si de la capat. :-)
reyya
Postat pe 8 Aprilie 2010 22:42
De la: catalinn, la data 2010-04-08 22:25:51Am intrat intr-o situatie care acum este pentru mine un cosmar. Am cunoscut o femeie care mi-a parut femeia visurilor mele. Dar telenovela, nu altceva am reusit sa traiesc. Eu am 39 de ani ea 26. Acesta relatie nu am vazut-o ca fiind ultimul tren avind in vedere virst mea. Nici nu am vrut sa ma leg de ea avind in vedere diferenta de virsta dar s-a intimplat pina la urma , ne-am placut ne-am iubit Am simitit ca ma iubeste si isi doreste sa fim impreuna dar relatia ei foarte inaintata ( deja nunta programata ) a facut-o sa imi refuze iubirea (nici nu stiu exact frica, interes etc). Si vai m-a demolat sufleteste si fizic( am reusit sa slabesc 12 kg nici nu imi vine sa cred stau hainele ca pe gard). Am ajuns sa nu ma mai recunosc. Am ajuns sa am doua sentimente contradictorii: ca o iubesc iar peste cinci minute sunt coplesit de sentimente de minie si furie pentru modul duplicitar in care a facut alegerea. Rau este ca nu o pot uita ( este prezenta in gindurile mele tot timpul !!!!!) .Si ca sa fie paharul plin o sa o vad si la cursuri inca un an de zile la facultate (master)( pe care vreau sa il intrerup din motivul asta ).Unde deja nu ma mai pot concentra .NU credeam ca la o asemenea virsta pot avea parte de o dragoste patimasa. Si nici nu stiu cum sa o tratez cu dispret , cu indiferenta sau sunt asa de bulversat de 4 luni Aceasta este povestea in mare , chiar daca este mica perioada de timp totul a fost asa de rapid si de condensat....
Va multumesc.
Pai eu ce sa zic..Ca tu trebuie sa iti gasesti o femeie de varsta ta...si mergi si te roaga la Dumnezeu,sa te ajute sa gandesti clar si sa iti alegi bine femeia cu care trebuie sa te casatoresti
xenaprintesarazboinica
Postat pe 8 Aprilie 2010 22:59
mda...sfat de la o femeie care uraste barbatii si care nu are nici o relatie in momentul asta, pentru ca toti ....e.....mitocani....si vor numai sex si sa profite....
tutankhamon
Postat pe 8 Aprilie 2010 23:01
bla bla bla bla..luptatoarea..ofera ceva pertinent omului,(dar ma indoiesc ca esti in masura sa o faci) nu maculatura virtuala..
reyya
Postat pe 8 Aprilie 2010 23:02
Va multumesc pentru sfaturi . sper sa pot trece cit mai curind peste asta.Iar la figurat vorbind ca am reusit sa iau o masina sport sa ma infig intr-un zid cu 200 de km la ora si sa ma fring .Si aveti dreptate singurtul vinovat am fost eu dar ce sa-i faci fluturasii erau si sunt uneori cam multi.Si de exemplu cum ar fi trebuit sa reactionez? am fost ieri la ziua unei colege ( sintem in acelasi grup de colegi) am pupat-o pe sarbatorita, normal nu? iar ea de fata cu toti ( care cred ca suntem impreuna !!!nestiind ca se marita nu a spus nimanui de ce nu stiu)PE MINE NU MA PUPI ?si de fata ma sarutat nici nu am avut timp sa ma retrag. . Nefiind casatorit sunt vazut ca lipici( asa mi s-a pus porecla ) ironic nu ? Inca o data merci de sfaturi
catalinn
Postat pe 10 Aprilie 2010 08:50
Bre Cataline...cum sa-ti spui io tie, sa n-auda femeile astea. Nu diferenta de varsta ar fi problema, in fond 10-13 ani nu-i asa mare. Alta-i buba...la tine. Asta-i celebra criza, de 40. Efecte nu chiar asa dezastroase ca ale crizei mondiale, ce o traversam, dar daca controlezi bine situatia, trece. Asa ca nu dramatiza. Trage aer prospat in piept, mai executa o asana de echilibrare emotionala, joca un meci de fotbal, o bericica -ca tot vine caldura, si gata...ai scapat! da`vezi...ca n-ai scapat de tot. De acu`ncolo, ai sa te indragostesti tot mai des...pana iti trece "boala", s`apoi vei sta in fata femeii, intocmai ca statuia lui Ovidiu, in fata indragostitilor, cand acestia se pozeaza langa ea. Ai vazut tu...
No, cam asta-i treaba, sezi bland , peste toti vine tavalugul asta, nu scapa nimeni de el
Reflex
Postat pe 10 Aprilie 2010 09:06
Bun sfat..eu credeam ca barbati sunt mai puternici ..cum sa renunti la idealurile tale pentru ceva trecator ,doare dar si trece.nu ar fi fost iubire daca nu durea .
garbo065737
Postat pe 10 Aprilie 2010 09:18
vezi cataline? te-ai suparat de pomana pe mine. n'asa am zis si eu?

toate trec da, ceva tot ai facut rau. cand ti-a zis sa o pupi, daca as fi fost in locul lui talica, i-as fi zis ca am herpes. asa, ca sa o protejez. din dragoste
si_totusi
Postat pe 10 Aprilie 2010 09:29
eu zic ca ai sa intalnesti si tu pe cineva care sa slabeasca uscandu-se de dorul tau...nu -ti mai fa griji, atatea! in viata asta toateeeee sunt cu dus si intors! zau!
fleurdelis
Postat pe 10 Aprilie 2010 09:34
garbo37. de ce nu ar fi puternic? ca s-a indragostit?
si_totusi
Postat pe 10 Aprilie 2010 09:34
nu ca s a indragostit ..ci ca arata slabiciunea pentru ea ..ar trebui sa o trateze cu indiferenta ...
garbo065737
Postat pe 10 Aprilie 2010 09:45
Presupun ca tu esti puternica si cand te indragostesti nu arati slabiciune, altfel n-ai da sfaturi de astea.
Doara
Postat pe 10 Aprilie 2010 09:47
Dor marunt el a spus ca ea se casatoreste ce rost mai are sa se chinuie si sa ii arate ei .Da eu as fi puternica daca as fi in cazul lui .
garbo065737
Postat pe 10 Aprilie 2010 09:50
Ma bucur pentru tine desi cred ca-s doar cuvinte.
Doara
Postat pe 10 Aprilie 2010 09:52
37, inainte de razboi, toti sunt eroi. sa dea domnul sa nu treci prin momente din astea. a fi puternic inseamna si a recunoste ca ai o problema.
si_totusi
Postat pe 10 Aprilie 2010 09:57
nu spun ca trebuie sa fi imun cand te indragostesti ,nu sunt un erou dupa razboi,am trecut prin momente dificile ca si Catalin dar trebuie sa mergi mai departe...timpul le rezolva pe toate.
garbo065737
Postat pe 10 Aprilie 2010 10:10
gindeste in perspectiva... o sa o mai vezi un an, dupa care probabil nu va veti mai intilni niciodata, si ochii care nu se vad se uita.
Mie multe situatii mi s-au parut fara iesire pina acum, si TOATE au avut o solutie, chiar daca respectiva solutie a fost doar timpul... So, relax.

In plus, incearca sa iti reprimi furia si resentimentele - fie ele si justificate. Sa stii sa pierzi te defineste ca om. Sa castigam stim toti.
quasaria
Postat pe 11 Aprilie 2010 02:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un om care se converteste la Hristos si il asculta prin constiinta,devine un alt om,,mai sensibil,,mai simtitor,si ii este cam greu sa traiasca intre atatia oameni insensibili,dar pt asta trebuie sa invete ca sa iisi impuna punctul de vedere,sa fie persev 2 De la: ingerasulluptator 9 Iunie 2012 16:29
incotro sa o iau??? 5 De la: floare_cu_colti 30 Ianuarie 2011 21:14
Ce iubiti la el/ea? :-) 310 De la: quasaria 3 August 2012 07:32
Incredibil s-au oparit "doamnele rele de gura" 89 De la: garbo265966 9 Iulie 2012 06:31
Relatii dintre rase diferite 162 De la: diannadanciu 14 Ianuarie 2011 02:33
Setari Cookie-uri