Ce sa fac? Nu mai inteleg nimic...

Buna.Am avut o relatie de 5 luni cu un fost coleg de liceu.Ne stim de 6 ani,insa in timpul liceului ne-am inteles foarte bine,dar ne vedeam doar ca 2 buni prieteni.Dupa 2 ani de la terminarea liceului el mi-a marturisit ca ii placea de mine inca din liceu si am zis sa incercam.La inceput ne-a fost un pic mai greu amandurora,pana ne-am acomodat.Insa dupa,a fost ceva de vis.Nu era zi sa nu ne vedem,petreceam foarte multe ore pe zi impreuna.In aceste 5 luni de zile nu ne-am certat deloc,era totul perfect.Am ajuns sa il iubesc mai mult decat orice.Insa de vreo 3 saptamani s-a schimbat totul.Au venit niste prieteni de-ai lui din Olanda acasa si de atunci s-a schimbat foarte mult.M-am trezit peste noapte ca vrea sa ne despartim...din senin.I-am cerut un motiv..nu mi-a dat.Mi-a zis ca ma iubeste,ca e fericit langa mine,ca vrea sa fim impreuna...dar nu poate..Nu am inteles nimic atunci...Mi-a zis ca ii este frica ca mai tarziu o sa ne atasam si mai mult unul de altul.Si din cate am inteles eu de la el,ii este frica de o relatie serioasa.L-am lasat in pace,nu am insistat pentru ca stiam ca fac mai rau.Vorbeam in fiecare zi la telefon,dar orice altceva in afara de "noi".O saptamana nu am mancat nimic...nici el nu a mancat nimic 5 zile.Dupa o saptamana de la despartire a venit la mine,si-a cerut scuze si m-a intrebat daca vreau sa ne impacam.I-am zis ca da,pentru ca il iubesc.Dar dupa 2 zile de la impacare,mi-a zis din nou ca nu mai putem fi impreuna...Nu mai inteleg nimic...Nu a avut curajul sa imi spuna asta in fata..doar prin telefon...Il iubesc enorm si stiu ca si el ma iubeste...Vreau sa ne impacam si sa ne fie bine impreuna...dar cum sa fac asta?Ce ma sfatuiti?
doddo
Postat pe 23 Iulie 2009 09:41
in locul tau nu m-as inhama intr-o relatie pe termen lung cu o persoana atat de oscilanta. as incepe sa-l uit.
da' tu faci cum doresti...
pik_nik
Postat pe 23 Iulie 2009 09:45
dodoloaico...

acuma suntem doi care nu-nteleg nimic...
zambil
Postat pe 23 Iulie 2009 09:50
Nu pot sa il uit...incerc de 2 saptamani,dar orice as face tot la el ma gandesc.Nu e zi sa nu plang...ma doare pentru ca il cunosc si stiu cum e...are un suflet foarte bun...Stiu ca ma iubeste,a facut foarte multe pentru mine,chestii pe care nu le-a mai facut nimeni.Stiu ca unul din prieteni il influenteaza foarte mult..nu vreau sa se indeparteze de prieteni..I-am explicat ca prietenii sunt prieteni si noi suntem noi...Nu stiu cum sa il fac sa inteleaga...Ma doare foarte mult...As face orice sa fim din nou cum eram...
doddo
Postat pe 23 Iulie 2009 09:53

Spui ca se lasa usor influentat de prieteni... Ce anume crezi ca nu le place prietenilor lui vis-a-vis de relatia voastra? Sau ce il nemultumeste pe el in relatia dintre voi, pentru ca, nu-i suficient sa arunce cineva o vorba rautacioasa... ca sa aiba efect, trebuie sa atinga o coarda deja sensibila...
So... ce nu merge acolo, de fapt?
Ella34
Postat pe 23 Iulie 2009 10:01
dodo, tu faci un fel de transfer de afectivitate. stii tu ca nu a mancat el 5 zile si ca a suferit ca un caine.

sunteti la o varsta cand inca experimentati. si e normal sa fie asa.
nu transformati prieteniile sau chiar iubirea in ceva pecetluit pe vecie. inca aveti timp sa mai copilariti, sa mai zburdati.

baiatul vrea probabil o anume libertate . bucura-te si tu de ea. a avea o relatie de dragoste cu un baiat nu implica neaparat traiul sub acelasi acoperis si nici petrecerea timpului 24 din 24 de ore impreuna.

si_totusi
Postat pe 23 Iulie 2009 10:03
Nu e vorba ca nu le place ceva anume prietenilor lui la relatia noastra...Ideaa e ca nici unul din ei nu are o relatie stabila.Si daca se duc in club mi se pare normal sa se duca si el,chiar daca eu nu ma duc..Ca nu cred ca se cade sa ma duc in club ,eu singura fata cu 10 baieti.Niciodata nu i-am interzis sa se duca,dimpotriva..nici nu am avut discutii pe tema asta.
In ceea ce priveste transferul de afectivitate,nu prea sunt de acord.Stiu ca nu a mancat 5 zile,am vorbit cu sora lui si nici ea nu mai stia ce sa faca sa il convinga sa manance ceva.Libertate a avut tot timpul,nu l-am cicalit cu nimic.Nu stateam impreuna si nici nu petreceam 24 din 24 de ore impreuna.Eram amandoi la facultate si ne vedeam dupa cursuri.Veneam impreuna acasa,parintii lui ma cunosc,la fel si ai mei...Chiar ma inteleg foarte bine cu mama lui...Nu pot sa inteleg cum se poate schimba cineva peste noapte.Si daca spune ca ma iubeste,de ce face asta? Cum sa il fac sa inteleaga ce vrea? Stiu ca e confuz,si eu sunt la fel acum..Dar am nevoie de o explicatie..doar atat...Ce sa fac?
doddo
Postat pe 23 Iulie 2009 10:22
De la: doddo, la data 2009-07-23 09:53:42Nu pot sa il uit...incerc de 2 saptamani,dar orice as face tot la el ma gandesc.Nu e zi sa nu plang...ma doare pentru ca il cunosc si stiu cum e...are un suflet foarte bun...Stiu ca ma iubeste,a facut foarte multe pentru mine,chestii pe care nu le-a mai facut nimeni.Stiu ca unul din prieteni il influenteaza foarte mult..nu vreau sa se indeparteze de prieteni..I-am explicat ca prietenii sunt prieteni si noi suntem noi...Nu stiu cum sa il fac sa inteleaga...Ma doare foarte mult...As face orice sa fim din nou cum eram...


ei...primii 3 ani sunt mai grei...pana te obisnuiesti cu ideea.Apoi vine sa te mai zgandare putin si o iei de la capat.

Nu face o tragedie din asta!!!Esti tanara...ai viata inainte.Gandeste pozitiv...si...asculta de totusica...zice bine ce zice!!
walkiria
Postat pe 23 Iulie 2009 10:22
De la: doddo, la data 2009-07-23 10:22:41Nu e vorba ca nu le place ceva anume prietenilor lui la relatia noastra...Ideaa e ca nici unul din ei nu are o relatie stabila.Si daca se duc in club mi se pare normal sa se duca si el,chiar daca eu nu ma duc..Ca nu cred ca se cade sa ma duc in club ,eu singura fata cu 10 baieti.Niciodata nu i-am interzis sa se duca,dimpotriva..nici nu am avut discutii pe tema asta.
In ceea ce priveste transferul de afectivitate,nu prea sunt de acord.Stiu ca nu a mancat 5 zile,am vorbit cu sora lui si nici ea nu mai stia ce sa faca sa il convinga sa manance ceva.Libertate a avut tot timpul,nu l-am cicalit cu nimic.Nu stateam impreuna si nici nu petreceam 24 din 24 de ore impreuna.Eram amandoi la facultate si ne vedeam dupa cursuri.Veneam impreuna acasa,parintii lui ma cunosc,la fel si ai mei...Chiar ma inteleg foarte bine cu mama lui...Nu pot sa inteleg cum se poate schimba cineva peste noapte.Si daca spune ca ma iubeste,de ce face asta? Cum sa il fac sa inteleaga ce vrea? Stiu ca e confuz,si eu sunt la fel acum..Dar am nevoie de o explicatie..doar atat...Ce sa fac?


Nu te lasa macinata de intrtebarea"de ce?"!!E singura intrebare care nu are raspuns.

walkiria
Postat pe 23 Iulie 2009 10:25
Stiu ca sunt tanara...nu fac o tragedie din asta...dar nu pot sa inteleg de ce 2 persoane care se iubesc nu pot fi impreuna...Mai ales ca parintii sunt de acord,nu se opune nimeni...nu pot sa inteleg..ma doare cumplit...
Si tocmai asta e...ca ma macina intrebarea asta...De ce?
doddo
Postat pe 23 Iulie 2009 10:26
Iubire,vis,amagiri

Iubire,vis,amagire
Ca zna ai stat langa mine
Erai basm...iluzii desarte,
Batai de inimi sacadate
Si visuri pe plaiuri cu sori
S-au scurs ca si ape.

Pe vadul vietii
Purtate de pasi si dorinti,
Inimi curate si sfinte
Trecuta-u prin munti si sleite se duc.
In cautarea de vis si iubirii

Desarte amagiri de iubiri
Si visuri purtate prin lumi
Pe pamanturi si pajisti
Paduri,la izvoarele vieti
Ajung destramate,tot cautand
Iubiri.nestemate..

Cam asta mai am de zis!!!Nu am compus-o eu...dar...imi place!!!
walkiria
Postat pe 23 Iulie 2009 11:40
hmmm... nu a mancat 5 zile nimic, zici?

da' amu' i-o trecut indigestia? mananca? daca nu, stiu eu un veterinar bun...
Thor
Postat pe 23 Iulie 2009 16:00
De la: Vidar, la data 2009-07-23 16:00:19hmmm... nu a mancat 5 zile nimic, zici?

da' amu' i-o trecut indigestia? mananca? daca nu, stiu eu un veterinar bun...
doamne ce mechant esti si criminal , poate baiatul nu a mancat 5 zile acasa ca il vedea mama si sora dar la restaurant daca a mancat nu la vazut nimeni, stie baietul sa traiasca
yanyacharberet
Postat pe 23 Iulie 2009 16:06
Voi glumiti,dar stiu ca nu a mancat...era la facultate,nu era acasa ca sa ii dea mama lui mancare...si nu a iesit 5 zile din camera de camin...As avea nevoie de sfaturi,nu de ironii...Oricum va multumesc pentru ajutor.
doddo
Postat pe 23 Iulie 2009 21:58
e clar! ca orice stundent, avea conserve in camera si tu credeai ca face greva foamei...
Thor
Postat pe 23 Iulie 2009 22:00
Si probabil dupa 5 zile a iesit din camera epuizat...
Dar nu de foame draga mea, crede-ma.
AMELYY
Postat pe 23 Iulie 2009 22:01
ioiii, Amelly!!!
opa! da' tu de unde stii? daca o fi fost chiar asa?
imprudento!
Thor
Postat pe 23 Iulie 2009 22:12
Pai..acum are motiv solid sa-l uite.
AMELYY
Postat pe 23 Iulie 2009 22:14
Ideea e ca facultatea era gata,statea cu sora lui care avea pregatire pentru admiterea la facultate...si nu avea conserve sau chestii de genul asta...nu mai insistati pe chestia asta cu mancarea ca nici nu prea ii vad rostul...aveam nevoie de niste sfaturi,nu de glume nesarate...dar in fine...va multumesc tuturor.
doddo
Postat pe 24 Iulie 2009 08:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cosmarul din care multe aveti ce invata 66 De la: ioanasad 3 Iunie 2014 15:08
Despartirea doare 1 De la: Axelandru 1 Mai 2019 20:59
VREAU UN SFAT PENTRU A FI IMPREUNA 2 De la: cricat 4 Noiembrie 2010 22:16
buna 3 De la: garbo_414110 8 Martie 2019 02:39
ce profesie v-ati alege? 55 De la: Thor_again 4 Mai 2011 14:07
Setari Cookie-uri