Sa vb si de obiceiuri cum e mormintarea la Romani,,

si eu cu familia am trecut printr-o inmormantare acum trei luni....trec peste bordeie si obiceie - de cred ca la unele se rasuceste bietul socru-meu in mormant - si raman la una singura, care e de-a dreptul ilara si pur si simplu caraghioasa....

obiceiul la defunct de sex masculin este sa-i pui in sicriu si o palarie/caciula/sapca....etc....ceva cu care sa-si acopere capul....bun...noi am pus o palarie langa capul decedatului, in sicriu...pana acuma nimic neobisnuit....partea stupida este ca niste femei de la tara au judecat-o rau de tot pe soacra-mea de ce nu i-au pus bietului mort palaria PE cap....doamne iarta-ma si apara si pazeste...cum doamne sa-i poti pune palaria decat turtind-o???...sau sa faci o deschizatura in siciru pe unde sa iasa borul palariei????
tutankhamon
Postat pe 14 Aprilie 2010 23:00
De la: persidadamian, la data 2010-02-19 01:46:03Imi pare rau pentru pirderea ta, condoleante.
Daca-mi permiti as vrea sa te te intreb, de ce ai ales capela? de ce nu acasa?


nu prea se mai practica, pt asta exista Casa Mortuara.
reyya
Postat pe 14 Aprilie 2010 23:00
daca decedatului ii placea heavy metal sau rock..heavy metal va avea la inmormantarea lui si nu o slujba de aia unde toti simt ca ii ia somnul si unde preotul isi numara in gand la a cata inmormantare este si cati bani mai are de incasat
reyya
Postat pe 14 Aprilie 2010 23:01
Tuth..lasa lumea sa vorbeasca...e atat de putin relevant acest aspect..
reyya
Postat pe 14 Aprilie 2010 23:03
la noi mortul se tine la capela ...fie a unei biserici, fie a cimitirului....faza si mai misto la Pitesti e ca aceasta capela, in care tii decedatul, este pe o parte a strazii, iar cimitirul unde se face crestineasca inmormantare, e pe partea cealalta a dit-a-mai bulevardul....am ramas traznita cand cu dricul, coroanele, colivele, sticlele de vin si cosurile a trebuit sa TRAVERSAM bulevardul Dobrin (cred ca e), strecurandu-ne printre masini si autocamioane....chestia asta mi-a luat maul pe buna dreptate....
tutankhamon
Postat pe 14 Aprilie 2010 23:06
reyya...i-am lasat mama.....soacra-mea isi facea mustrari de constiinta.....se pare ca, pentru tarancile din romania, e important ca mortul de sex masculin sa plece din asta lume cu palaria pe cap.....dar ele uita ca barbatii trebuie si sunt obligati ca in sfanta biserica sa isi descopere capul....
tutankhamon
Postat pe 14 Aprilie 2010 23:08
Cool! Bine ca la traversarea bulevardului nu au existat victime Tuth...iti dai seama sa-l loveasca vreun camion pe bietul om traversand cu coliva in mana.
reyya
Postat pe 14 Aprilie 2010 23:10
deci...am crezut ca nu e adevarat....eram cu coroana de la mama in mana si era a naibii de grea, si imi rupea mainile...si a trebuit sa ma opresc ca sa ma asigur ca sunt lasata sa trec pe trecerea de pietoni.....am ramas tampita....jur...
tutankhamon
Postat pe 14 Aprilie 2010 23:12
Macabrii mai sunteti fratilor.Uite le nenea Reflex cum vrea el sa stea intr-un borcanel de unde sa priveasca bairamul.
Vorbiti mai bine de obiceiuri de nunta, de botez de chestii vesele ca de tristeti e plina limea!
Ciresica
Postat pe 15 Aprilie 2010 08:08
Buna fetele. Cate bordeie atatea obicee(obiceiuri). Eu am avut parte de 3 astfel de evenimente, 2 dintre el fiind la interval de 2 ani fiind parintii mei. Trist dar trebuie sa trecem si peste asta si trebuie sa avem puterea sa acceptam realitatea, pt ca nu avem cui sa ne mpotrivim. Cel putin n Moldova sunt mult mai multe obiceiuri decat la mine( Oltenia). De exemplu n moldova cand pleaca mortul se pune o masuta plina cu colaci, fructe, biscuiti si cu aceasta masuta se merge n fata mortului si se da de pomana, si la fiecare rascruce de drum (colt) se da cate o bucata de panza(pres, panza),se mai da o floare, gaina etc asta pt femeie cred ca si la barbati este la fel. La pomana de un an nu mai vorbesc trebuie sa ai un sac de bani. Se da casa facuta di paturi, pat, masa scaune, haine si multe altele de am ramas fara cuvinte.
alex2007
Postat pe 15 Aprilie 2010 10:54
Eu am fost la o nunta de filipinezi , adica nu amindoi si numai mireasa cu tot neamul ei ca mirele este roman.
Si pentru ca sa imbine obiceiurile la sfirsitul slujbei de nunta romaneasca au bagat o chestie filipineza tare faina: i-au acoperit pe cap pe amindoi cu un voal, i-au legat de miini cu o sforicica si si cineva a citit un fel de eseu despre ce este casatoria, ce asteptari/dezamagiri sunt etc.
Tare frumos.
Plus ca fiind catolica au cintat si Ave Maria dupa asta!
Ciresica
Postat pe 16 Aprilie 2010 07:55
fleurdelis
Postat pe 16 Aprilie 2010 08:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
p e mine ma enerveaza nebunul asta de basescu 251 De la: xenaprintesarazboinica 4 Septembrie 2014 13:42
CASE LA CHEIE-DE LA 20.000 EURO !! 1000 PLANURI CASE ! CONSTRUCTII SI PROIECTARE 1 De la: garbo_7900 27 Septembrie 2012 07:56
Lenjerie de pat Damasc - Roz 1 De la: garbo160457 18 Septembrie 2010 00:15
Decor camere copii 1 De la: decorcamerecopii 27 Iulie 2010 20:03
Vand lapte praf Vitalact 0-12 luni (exp.04.01.2011) -10 lei 1 De la: m1adutza 2 August 2010 08:03
Setari Cookie-uri