Legea Pensiilor" - va ordon: daca vreti pensie, traiti mai mult......de Emil Boc

Ati auzit ca cica daca nu iesim din criza pana la sfarsitul anului viitor or sa ne scoata asta din UE?Vai bine`ar fi!
AdrianaR
Postat pe 17 Februarie 2010 11:17
cine a zis...dupa ce am cotizat atatia bani...nu cred...
lala_cri
Postat pe 17 Februarie 2010 11:19
De la: lala_cri, la data 2010-02-17 11:19:15cine a zis...dupa ce am cotizat atatia bani...nu cred...


Ok..da cui crezi ca`i pasa cu cat am cotizat daca noi ne ducem pe...apa sambetei?Din ce`om mai cotiza?Ne`or lua astia si pensiile si salariile si`om muncii pe nasturi ca sa cotizam in continuare?
AdrianaR
Postat pe 17 Februarie 2010 11:28
intrarea in ue ne-a costat 3 ani la rand 3 miliarde de euro...
lala_cri
Postat pe 17 Februarie 2010 11:30
De la: lala_cri, la data 2010-02-17 11:30:54intrarea in ue ne-a costat 3 ani la rand 3 miliarde de euro...


Si tot degeaba!
AdrianaR
Postat pe 17 Februarie 2010 11:33
asa e....dar macar am scapat de pasapoarte....trebe sa vedem s partea buna...cat de mica o fi ea...
lala_cri
Postat pe 17 Februarie 2010 11:37
E ca si intr-o firma...pe manager il doare`n 14 de restu...actioneaza in asa fel incat sa`i fie lui bine inca o vreme pana ajunge sa bage firma`n faliment!
Si`apoi s`a fript Ca job nu mai are...iar cand merge cu CV`u la alta firma ce scrie acolo?"Sunt cel mai tare manager...am reusit sa bag firma`n faliment!" cine`l mai angajaza in cazul asta?
Ciuciu,nimeni!
AdrianaR
Postat pe 17 Februarie 2010 11:38
Zambil : de la noi fireste, dar credeti ca mai apucam sa "papam" noi pensie, in nici-un caz noi sa fim sanatosi;


elyana_1969
Postat pe 17 Februarie 2010 11:52
sistemul medical e varza din punctul meu de vedere, eu una sunt pasata de la un medic la altul si fireste platesc consultatiile, de ce mai platest asigurare nush
elyana_1969
Postat pe 17 Februarie 2010 11:54
elyana..nu ii singurul lucru pe care il "facem cadou"
eu v-am mai spus ca suntem ca niste "zburatoare deplumate"
LILO
Postat pe 17 Februarie 2010 11:57
De la: elyana_1969, la data 2010-02-17 11:54:32 sistemul medical e varza din punctul meu de vedere, eu una sunt pasata de la un medic la altul si fireste platesc consultatiile, de ce mai platest asigurare nush


Pai acum 99% din medici au si cabinete particulare si daca te duci la spital,in asa fel isi calculeaza interesele incat sa te faca sa ajungi si pe la cabinetul lor ca sa ma platesti si acolo una alta!
AdrianaR
Postat pe 17 Februarie 2010 11:58
si cum ziceam speranta moare ultima, macar copiii nostri sa gaseasca un loc de munca mai bine platit in tara, sa nu se mai gandeasca la plecare ...
elyana_1969
Postat pe 17 Februarie 2010 13:48
pai nu asta-i ideea, de job bine platit sau nu...la starea in care se afla tara noastra draga, as pleca si daca as avea cel mai bine platit job
nu inteleg de ce ai vrea sa locuiesti in romania, daca ai avea bani
zambila
Postat pe 17 Februarie 2010 13:53
zambil, dupa cum zici tu, cerem pomana de la un tatuc. cand voi iesi la pensie, voi avea 47 de ani vechime. am tot cotizat. si cum spune si lala, banii aveau o anume valoare. s-au folosit de acesti bani si nu ne-au dat dobanda pe ei

47 de ani vechime, cred ca ar acoperi vreo 10 ani de pensie ,cat de cat omeneasca.

s-a vrut capitalism, se poate cotiza la fonduri de pensie privata insa, acolo , in sistemul de stat sunt BANII MEI . nu cerem mila, nu stam cu mana intinsa cum vrei sa insinuiezi. capitalism inseamna sa-mi si cer niste drepturi.corect?
si_totusi
Postat pe 17 Februarie 2010 13:58
daca ar fi vorba numai de mine as pleca si maine, dar mai am in custodie 2 fete si un baiat, fete vor sa plece....si ma-u intrebat daca sunt de acord cu asta, e destul de greu dar le-am spus ca sunt destul de mari sa decida singure.
elyana_1969
Postat pe 17 Februarie 2010 14:00
sunt mai multe cai de a manageria sistemul de pensii. au ales calea cea mai facila. ridicarea varstei de pensionare

in sistemul privat, banii se baga in tot felul de bisnisuri. exista ce-i drept, un caz de risc. si aici poti sa ramai fara un leu. depinde unde au fost banii bagati

sistemul nostru de pensii e un sac fara fund. de aici, tot s-a luat fara masura. banii nu au fost investiti, s-au acoperit cu ei diverse gauri in buget si, in loc sa faca pui, au fost folositi in diverse scopuri, care nu au creat plus valoare. asta e smecheria. de asta e in colaps.

mai simplu explicat, am dat un leu, un leu am acum. cand, trebuia sa am 1000.
si_totusi
Postat pe 17 Februarie 2010 14:11
pai daca hahaici,idolul lui boc, a zis sa traim bine.... marioneta ce putea sa spuna?
superbus
Postat pe 17 Februarie 2010 14:30
pe "hahaici" l-au votat 5 milioane de omuleti. aici e problema. ce ne mai plangem? avem ce am votat.

de fapt, avem ce tot votam de la revolutie incoace. am acceptat tot felul de magarii din partea politicienilor - ma refer la toate partidele. noi i-am incurajat in a se comporta asa, ca pe propria mosie, noi am tolerat in a nu avea respect, in a promite orice fara a se tine de cuvant.

nu i-am sanctionat niciodata, prin vot. dimpotriva. ne sustineam alesii proprii, de parca ar fi fost tata. acu, sa muncim pana la 70 de ani si sa murim multumiti c-ai nostri au condus.ce conteaza ca rad de noi? ce conteaza ca ii doare undeva de prostii ce tot vin la vot?

nu-i vedeti? se sparg in figuri si apar cu declaratii delirante. minciuni si prosteala pe fata. asa i-am invatat, asa ii avem . stampila a fost in mana noastra. daca am votat emotional, asa ne trebuie.
si_totusi
Postat pe 17 Februarie 2010 14:41
Ca tot romanul si eu imi doresc pensii mari pentru pensionari - sa poata merge in Honolulu daca vor, salarii mari la doctori, profesori, politisti, avocati, judecatori - la toata lumea si chiar si pentru cei care muncesc in mediul privat. Daca imi explica cineva de unde s-ar lua banii astia...
Lady_Di
Postat pe 17 Februarie 2010 14:45
De la: Lady_Di, la data 2010-02-17 14:45:07Ca tot romanul si eu imi doresc pensii mari pentru pensionari - sa poata merge in Honolulu daca vor, salarii mari la doctori, profesori, politisti, avocati, judecatori - la toata lumea si chiar si pentru cei care muncesc in mediul privat. Daca imi explica cineva de unde s-ar lua banii astia...


Sa`i scoatem la imprimanta!
AdrianaR
Postat pe 17 Februarie 2010 14:47
laidy, citeste ca am spus. incearca sa si intelegi. nu mai repata ca papagalul ce spun guvernantii
si_totusi
Postat pe 17 Februarie 2010 14:49
si totusi mare dreptate ai
elyana_1969
Postat pe 17 Februarie 2010 14:49
- salariul mediu pe economie: 1.883 RON;
- salariul mediu in domeniul privat: aprox 1.600 RON;
- salariul mediu in domeniul public: 2.299 RON;
- salariul mediu in sectorul bugetar: aprox 2.800 RON;
- salariul mediu in multinationale: aprox 2.250 RON (sf 2008);
- salariul mediu in sectorul bugetar in afara domeniului public: 4.052 RON
Lady_Di
Postat pe 17 Februarie 2010 14:53
fals. asta e pe hartie . in realitate, e cu totul alta gasca

salariul mediu este o abureala. trebuia vazut salariul minim. cam acolo ne incadram toti.

si_totusi
Postat pe 17 Februarie 2010 14:58
Ideea e ca s-a iesit foarte usor la pensie in anii anteriori - o gramada de lume s-a pensionat anticipat sau de boala. Nimeni nu s-a gandit de unde se vor scoate banii de pensii.
Atunci rezolvau o problema - n-aveau asa un somaj de mare - acum problema se intoarce ca un bumerang.

Fara crestere economica - nu vom mai avea bani nici pentru pensii, nici pentru bugetari, nici pentru tinut mamicile acasa.
Lady_Di
Postat pe 17 Februarie 2010 15:01
laidy chiar crezi ca sunt adevarate salariile, te inseli, in mediu privat se poarta salariul minim (fica mea lucreaza pe 550 lei pe luna) si ca sa nu primeasca somaj ii obliga sa-si dea demisiasi asta in cazul in care li se face contract de munca.
elyana_1969
Postat pe 17 Februarie 2010 15:02
Ideea e ca s-a iesit foarte usor la pensie in anii anteriori - o gramada de lume s-a pensionat anticipat sau de boala. Nimeni nu s-a gandit de unde se vor scoate banii de pensii.
Atunci rezolvau o problema - n-aveau asa un somaj de mare - acum problema se intoarce ca un bumerang.

Fara crestere economica - nu vom mai avea bani nici pentru pensii, nici pentru bugetari, nici pentru tinut mamicile acasa.
Lady_Di
Postat pe 17 Februarie 2010 15:03
Ideea e ca s-a iesit foarte usor la pensie in anii anteriori - o gramada de lume s-a pensionat anticipat sau de boala. Nimeni nu s-a gandit de unde se vor scoate banii de pensii.
Atunci rezolvau o problema - n-aveau asa un somaj de mare - acum problema se intoarce ca un bumerang.

Fara crestere economica - nu vom mai avea bani nici pentru pensii, nici pentru bugetari, nici pentru tinut mamicile acasa. Nici pentru ajutoare de caldura, rechizite etc.
Din pacate multa lume beneficiaza de aceste ajutoare sociale - in urma unei analize superficiale a cazurilor. Nu zic ca nu sunt oameni care chiar au nevoie de ajutor - dar multi dintre cei care primesc ajutoare sunt fie la munca in afara , fie lucreaza la negru.
Lady_Di
Postat pe 17 Februarie 2010 15:03
De la: elyana_1969, la data 2010-02-17 15:02:42laidy chiar crezi ca sunt adevarate salariile, te inseli, in mediu privat se poarta salariul minim (fica mea lucreaza pe 550 lei pe luna) si ca sa nu primeasca somaj ii obliga sa-si dea demisiasi asta in cazul in care li se face contract de munca.


Stiu asta foarte bine - si eu tot ion domeniul privat lucrez.
Lady_Di
Postat pe 17 Februarie 2010 15:04
Nu numai ca sunt adevarate - sunt cifrele oficiale ale institutului national de statistica - dar peste aceste salarii - exista sporurile care de multe ori in domeniul bugetar depasesc salariul.
Lady_Di
Postat pe 17 Februarie 2010 15:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de indrumare 31 De la: madita 21 Februarie 2011 09:49
hainute 1 De la: garbo195175 10 Martie 2011 10:31
Nu este de mirare.. 101 De la: garbo174849 31 August 2011 20:15
Alegeri....regrete....invidie 58 De la: Freya__ 27 Mai 2011 22:19
nu stiu ce sa fac 2 De la: liaiedera 9 Decembrie 2010 16:12
Setari Cookie-uri