Relatia cu un strain! Merge sau nu merge? Ajutor!

Am 32 de ani si nu am copii inca. M-am mutat acum un an cu un irlandez. El are 35 ani, in curs de divort si cu 2 copii,lol. Suntem ok in linii mari, ne intelegem bine, ne iubim. Suntem un pic diferiti ca personalitate, caracter, diferenta de cultura, el fiind o pers mai sociabila, un pic mai deschisa, eu intre cele 2 extremitati, mai introvertit as spune. Am vorbit de cateva ori si despre familie, si pare ca doreste o fam cu mine in viitor, nu stiu cand, 1-2 ani.. Problema noastra e de incredere, venim amandoi din relatii unde partenerii ne-au inselat'la greu' cum se spune pe romaneste.Suntem ok in linii generale dar se pare ca suntem gelosi unul pe altul, poate din cauza neincrederii, nu stiu. Eu nu ma stiu o pers geloasa de fel dar se pare ca eu sunt cea care sunt geloasa mai mult. de asem nu sunt posesiva, as spune un pic independenta chiar. Am mai avut prieteni dar niciod nu m-am comportat astfel, poate ca nu ii iubeam suficient sau pt ca asta e prima mea rel serioasa, adica sa locuiesc cu cineva. Nu sunt certareata dar se pare ca in ultima vreme asta e tot ce fac, desii nu am dovezi concrete, supozitii numai.In acelasi timp am cateva intrebari fara raspuns.
De ex, el este gelos cand aj mai tarziu de la serv, daca am vreo urgenta, nu pot pleca, si mai intarzii cam vreo h. L-am invitat de multe ori la serv sa aiba o idee ce se intamla cu toate ca am mai multe colege care pleaca tot asa de tarziu ca mine.
De ex, anul trecut prietenu meu a fost in vacanta singur! o sapt, ceea ce mi se pare cam ciudat, avand in vedere ca ne mutasem impreuna de numai 5 luni.Desi are o slujba destul de stresanta (cu pacienti mentali care suna la orice h ca se sinucid) si cateodata iti vine sa 'iti iei campii'pe romaneste, asta nu justifica faptul ca avea nevoie de o pauza, lol, in Europa, si se pare ca si anul acesta intentioneaza sa mai faca una. A gasit numai motiv sa spuna ca fiindca eu am plecat acasa pt 2 sapt, el ce poate face?nu vroia sa stea acasa, vizitand cateva orase cu istorie(avand o pasiune pt al 2lea razboi mondial) bla bla..desi dupa ce si-a cumparat biletul m-a invitat, daca vreau sa vin si eu, avand o alta discutie? Prietenii lui zic ca e ok sa calatoresti singur, prietenii mei nu prea deloc, si.. alti straini au parerile impartite.
De asemenea lucruri marunte pe care le vezi prea putin sau prea mult, un telefon mai inchis dupa orele de program, dar nu si in prezent, dupa discutii, etc, etc
Daca iubesti pe cineva si nu ai incredere, sa stai cu persoana, merita sau nu sa stai in ac relatie? Ne amagim reciproc si vom ajunge tot la despartire? ce sfaturi imi puteti da? Sa iubesti si sa stai intr-o relatie cu insecuritati si sa ignori sau singur cu probabilitatea ca daca vei avea noroc in urmat 2-3 ani sa gasesti pe cineva va fii cam tarziu pt o familie de intemeiat..
El sustine ca este fericit cu mine..
Va cer ajutor cu un sfat, oricat de real si scurt este, de la ambele sexe. Multumesc
monique1977
Postat pe 25 Ianuarie 2010 04:29
heloo, straino!

nu vreau sa te dezamagesc, dar relatia nu va merge ...

sa iti iecsplic de ce :

1. nu cunoaste inca limba noatra, care va fi greu de invatat, daca tu vei dori sa te intorci in romania, el ce va face? cu ce se va ocupa? sau va fi in stare sa faca pasul?

2. aveti culturi diferite, pt ei copii nu conteaza atat de mult, precum conteaza in cultura noastra .. daca vei face un copil cu el, si veti divorta, nu prea il va interesa aspectul parintelui..

3. sunt alcoolici! ceea ce nu as vrea sa stau prea mult in preajma lor ..

concluzie ? tot romanasu' nostru e mai bun !
bestia
Postat pe 26 Ianuarie 2010 20:13
macar daca era scotian...
pik_nik
Postat pe 26 Ianuarie 2010 20:21
Ne amagim reciproc si vom ajunge tot la despartire?

pai hmm! Monique ti-ai raspuns singura(intr-un fel)
LILO
Postat pe 26 Ianuarie 2010 20:25
monique, mie faptul ca pleaca omul singur sa isi viziteze monumentele sau ce are el chef nu mi se pare deloc un capat de lume: poate are chef sa faca alpinism, bunjee jumping, sa faca schi nautic sau alte chestii care nu te atrag in mod special pe tine. Poate ii plac sporturile extreme, trebuie neaparat sa te duci si tu sa iti spargi capul cu el???
Oamenii ... mai au si alte preocupari, in afara de a-si pupa jumatatile in diverse locuri.

Deci nu, nu e anormal sa vrea sa colinde o saptamina prin lume.
In rest... increderea se cladeste in timp, nu e neaparat implicita.
quasaria
Postat pe 26 Ianuarie 2010 23:13
Ceea ce sustine el nu e atat de important cat cum se simte el cand e cu tine. Deobicei o persoana cand iubeste prefera sa faca totul impreauna cu persoana iubita, dar pt asta tu trebuie sa fi atragatoare si sa il faci sa te iubeasca mai mult ca orice!!! Ai rabdare si fa lucrurile cu foarte mult cap, FI FEMININA SI INCREZATOARE IN TINE! Pt ca ceea ce simti aia transmiti, iar noi oamenii ne simtim bine langa persoane mai puternice care stiu ce vor de la viata. Uita-te prima data la tine si vezi ceea ce gasesti , pt. ca ceea ce vezi tu la tine vede si el!Apreciaza-te ca om si asta te va ajuta sa fi mai tot timpul in castig! Un barbat trebuie cucerit destul de mult pana sa ajunga sa iubeasca cu adevarat.Sa nu fi delasatoare cu tine, fi mereu cat poti de aranjata si fi sigura pe ceea ce vorbesti cu el! Eu zic ca lucrurile astea te vor ajuta.Nu ai de unde sa sti daca va merge relatia,dar INCEARCA SA FACI SA MEARGA TOTUL BINE! Fi mai nepasatoare si nu mai fi asa geloasa, controleaza-te! Fi o femeie puternica !
and_rushka_c
Postat pe 31 Ianuarie 2010 03:17
daca tie ti se pare normal treaba cu gelozziia.......mie nu dar nu stiu cit va tine fericirea cum e vb la noi minunea nu tine mai mult de 3 zile nu cred ca ar avea rost ca mai tirziu tot la despartire se ajunge..cu parere de rau dar cind iubesti ai incredere
garbo048018
Postat pe 31 Ianuarie 2010 03:33
Hei nu trebuie sa o iei chiar sa de grava situatia . Am o prietena care este casatorita cu un irlandez care a fost casatorit, mai mare ca ea cu 15 ani , dar nu arata deloc .Are un copil din prima casatorie si inca doua fete din alte relatii.Acum au o fetita impreuna .Ea imi spune mereu ca a facut alegerea corecta , si mereu imi spune ca sunt altfel decat romanii (barbatii ma refer), mai respectuosi , mai mult pun pret pe o femeie decat romanii.Fetelor imi pare rau sa spun dar foarte multi barbati romani sunt ciobani si cu mentalitati de "femeia la cratita" .Iar faptul ca sunteti gelosi inseamna si ca va iubiti , dar nu trebuie sa depaseasca limitele bunului simt .Trebuie sa treceti si prin bune si prin rele , iar daca stiti sa depasiti situatiile atunci veti fi impreuna .Noi toate femeile suntem certarete din nascare dar deseori exageram .
oricum un lucru este cert in viata daca este sa fii cu cineva pana la adanci batraneti ai sa fii daca nu , nu o sa fie altul , asta e viata ,e mai bine sa te bucuri de fiecare moment si sa nu pierzi timpul cu prostioare .
I-ti doresc sa fii fericita si cum se spune cu Dumnezeu inainte .
BANESCU
Postat pe 31 Ianuarie 2010 03:44
Nu cred ca mare problema ar fii ca lui ii place sa plece singur...cu cat ii dai mai multa libertate cu atat nu o sa ii dai motiv sa te insele si in fond o sa ai si tu dreptul sa pleci. Ai o replica sa ii dai in cazul in care nu ar fi de acord sa mergi singura undeva. In orice relatie avem nevoie de aer, sa fim si singuri,nu?
Nu as zice neaparat sa va despartiti. Eu zic ca e ok ca acum sa fiti gelosi, dar nu in mod excesiv, din moment ce ati trecut prin relatii urate. Totusi ar cam trebui sa prindeti incredere in voi si nu uitati de cheia cu care faci o relatie sa mearga, comunicarea. Comunicati si intreaba-l chiar pe el ce parere are, daca relatia voastra ar merge cu adevarat.
Eu zic sa renuntati la gelozie, sa aveti incredere unul in celalalt si sa comunicati cat mai mult posibil.
Succes!!!
Apropo, nu conteaza tara de unde provine! Ai multe de invatat din cultura si civilizatia lor si el la fel din ale noastre. In fond..ajungeti cu o mai bogata cultura generala,nu?

Postat pe 31 Ianuarie 2010 03:48
Multumesc mult pentru sfaturi !!! Apreciez mult mesajele primite!
monique1977
Postat pe 31 Ianuarie 2010 04:16
Nimeni nu poate sti cum e bine in afara de Dumnezeu. Urmeaza-ti sufletul. Daca tu simti ca nu ai rabdare sa astepti niste schimbari pana se vor intampla si sa accepti niste diferente dintre voi, care nu se vor schimba, atunci ce ai putea face? Nu ai decat sa te desparti! Daca totusi dragostea ta e destul de mare incat sa simti ca poti lupta pentru niste corecturi si poti rabda niste diferente de optica, cred ca e mai bine sa fi cu omul pe care destinul l-a adus in calea ta. Mult succes in viata!
Bony
Postat pe 31 Ianuarie 2010 07:34
De la: pik_nik, la data 2010-01-26 20:21:11macar daca era scotian...


da!...ca aia nu poarta chilotzi pe sub kilt!
Ines
Postat pe 31 Ianuarie 2010 07:37
sincer iti spun ca nu te iubeste.....un om cad iubeste nu poate pleca o saptamana prin europa eu cred ca nu o sa mearga,pleaca acum pana nu e prea tarziu gasesteti jumatatea in alta parte nu conteaza ca e roman sau alta rasa..important e sa te iubeasca si sa formati o familie.
garbo024180
Postat pe 31 Ianuarie 2010 07:48
asta cu nepurtatu' chilotilor nu e chiar pe la pozitive, din cauza "parfumului"
io ma gandeam ca-si puteau imparti fustele
pik_nik
Postat pe 31 Ianuarie 2010 07:50
Servus Pik!

...si fustele si lipsa chilotzilor...ca doar imparti tot cu iubirea vietii tale, nu?
Ines
Postat pe 31 Ianuarie 2010 07:55
mai putin parfumurile, care se combina. mosc si peshte

acum o astept pe fleur, sa-mi spuna ca-s gretzos
pik_nik
Postat pe 31 Ianuarie 2010 08:02
Daca te bucura asta, pot sa-ti spun si eu!...da, gretos de realist!....imi strici toata poezia cu amestecurile tale...auzi...mosc si peshte...ha ha ha
Ines
Postat pe 31 Ianuarie 2010 08:11
eu zic sa-ti vezi de drumul tau.
uita ca l-ai cunoscut
cauta o relatie fara implicatii majore

succes
danacraciun67
Postat pe 31 Ianuarie 2010 08:57
Femeia aia nu l-o fi lasat chiar degeaba.
Doara
Postat pe 31 Ianuarie 2010 08:58
cel mai bun raspuns l-ai primit de la 010170. bravo!!!!! 010170
esti tare! imi place cum gandesti si dai sfaturi ffff bune
monique1977
urmeaza aceste sfaturi si vei fi fericita!
trebuie sa iti spui tot timpul ca esti cea mai tare si ca poti avea orice barbat la picioare, dupa acea va alerga el dupa tine.
relatia poate sa mearga f bine
increderea vine de la sine dupa 1-2 ani daca exista comunicare intre voi
mergi inainte! nu ai nimic de pierdut!
monalisaa
Postat pe 31 Ianuarie 2010 09:05
eu cred ca gelozia vine din teama de a nu pierde persoana iubita, din neincredere in tine si in celalalt, probabil ca ,stain sau nu , totul depinde de caracterul persoanei, daca ai reusi sa te vindeci de gelozie si sa nu te mai simti persecutata de gelozia lui, ai putea sa traiesti in aceasta relatie, asta daca si tu il iubesti si esti fericita cu el , nu doar el cu tine...
incearca sa cauti un psihoterapeut si sa incerci sa te cunosti mai bine pe tine, dorintele si nevoile tale reale...
eu am o relatie cu un italian de mai bine de cinci ani si sunt ok cu el .pana la urma totul depinde de cum se ADAPTEAZA AMANDOI SI CAT DE MULT ISI DORESC SA RAMANA IN ACEA RELATIE !!
BAFTA !!
rhoda
Postat pe 31 Ianuarie 2010 09:21
daca il iubesti indeajuns de mult stai cu el ca e o partida buna din moment ce stati impreuna dar voi 2 trebuie sa hotarati ce faceti si las+o mai moale cu gelozia ca nu merit si convinge-l si pe el sa faca la fel sa fie mai maleabil mai flexibil si sa nu mai fie gelos ca o sa il roada chestia asta!
pamela_jim2007
Postat pe 31 Ianuarie 2010 09:27
Relatia cu un strain o construiesti mai greu , dar poate merita. Depinde de voi cat sunteti de educati si deschisi la minte si in cea mai mare masura cat de mult va iubiti.Intr-o relatie adevarata nu are ce cauta gelozia , putina cearta poate fi constructiva , iar cate o vacanta petrecuta singur din cand in cand este chiar recomandata.Aceasta nu este motiv care sa-ti trezezsca intrebari. Intreaba-te daca aveti o relatie adevarata , nu doar impartiti chiria.Bafta
auroraaurora
Postat pe 31 Ianuarie 2010 09:30
gelozia ca tip de gandire este dorinta de a a vea exclusivitate intr-o relatie. de aici si pana la posesivitate e un pas mic si , de multe ori, il facem fara sa ne dam seama.

gelozia ca un cumul de emotii si reactii emotionale.

atat timp cat nu se ajunge la forme extreme, e o traire normala. nimeni nu poate sustine ca nu e gelos macar putin, acolo.
si_totusi
Postat pe 31 Ianuarie 2010 09:38
ai dreptate ,totusi.
altrate
Postat pe 31 Ianuarie 2010 09:41
buna dimineata, dragele si dragii mei! am citit cu mare interes cele scrise de voi pentru ca si eu ma intrebam acelasi lucru: merge relatia cu un strain? eu imi astept elvetianul sa vina in tara si ma intreb ce si cum va fi? daca voi fi in stare sa urmez calea aceasta, mai ales ca el poate veni sa lucreze in Romania, asta numai daca-mi doresc eu! eu sunt divortata, am 40 ani, fiica mea are 13 ani; el are 41 ani si nu a fost casatorit. ma intreb oare de ce??????????? va pup pe toti si va doresc numai bine! daca credeti ca merita sa-mi scrieti cateva randuri, astept parerile voastre!
antonica
Postat pe 31 Ianuarie 2010 09:53
De la: antonica, la data 2010-01-31 09:53:51buna dimineata, dragele si dragii mei! am citit cu mare interes cele scrise de voi pentru ca si eu ma intrebam acelasi lucru: merge relatia cu un strain? eu imi astept elvetianul sa vina in tara si ma intreb ce si cum va fi? daca voi fi in stare sa urmez calea aceasta, mai ales ca el poate veni sa lucreze in Romania, asta numai daca-mi doresc eu! eu sunt divortata, am 40 ani, fiica mea are 13 ani; el are 41 ani si nu a fost casatorit. ma intreb oare de ce??????????? va pup pe toti si va doresc numai bine! daca credeti ca merita sa-mi scrieti cateva randuri, astept parerile voastre!
am tastat gresit! are 43 ani!
antonica
Postat pe 31 Ianuarie 2010 09:55
Parerea mea este, ca la varsta maturitatii, aceste casatori rezista. Nu ma pronunt fata de cele cu musulmanii si asiaticii, unde, intradevar diferenta de cultura, traditii etc, este enorma si obligatoriu, doar femeia va trebui sa faca concesi.
Reflex
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:00
in nici un caz ,nu accepta sa ramai intr-o rel in care iti lipseste increderea in partener,se zice ca dragostea e oarba ,,dar atunci apelam la ochelari,, daca prietenului tau ai place sa plece singur in concedii ,pt ce mai are nevoie de cineva langa el,??? doar pt menaj??? intro relatie de cuplu ,partenerii trebuie sa se completeze si sa se sustina,reciproc ,nu sa mearga singuri ,si daca ai suspiciuni ,din ce ai scris sunt intemeiate eu zic sa verifici sigur sunt semnale de alarma acolo deci ...i-a masuri, si nu lasa un barb sa-si bata joc de tine, in timp o sa-ti pierzi increderea in tine si vei ajunge o epava .crezand ca atat meriti nimic mai bun. bafta si ,,viata merge inainte!!!
adnanaa
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:03
dap....il iubesti?daca va intelegeti si va iubiti ,daca aveti ceva in comun (pareri despre viata ,iubire ,libertate..) iti urez tot binele din lume,dar daca ai ceva dubii ar fi mai bine sa le analizezi encore une fois.
altrate
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tacerea e de aur. 54 De la: ulygarbo 21 Mai 2017 13:56
Îmi dați un sfat va rog frumos! 27 De la: gabriela_g1979 9 Octombrie 2014 22:41
fetele din ziua de azi 9 De la: quasaria 5 Iunie 2010 12:10
cum sa fac sa slabesc din solduri? 14 De la: quasaria 24 Decembrie 2009 00:51
revin 3 De la: si_totusi 17 Octombrie 2010 21:29
Setari Cookie-uri