Relatia cu un strain! Merge sau nu merge? Ajutor!

..totusi,nu mi se pare normal ca el sa isi faca planuri de vacanta fara ca tu sa fii inclusa in ele Excursii,plimbari in parc,etc nu fac decat sa intareasca o relatie...cat de cat,dar daca el simte nevoia sa fie singur,liber fara tine,na,nu e de bun augur,nu e inca pregatit pentru mai mult.
Eternity
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:04
Buni la dracu' sunt romanasii nostrii...lipsiti de educatie, bunele maniere, grosolani, pretind mult si ofera putin.....eu inteleg foarte bine aceasta tendintza a romancelor de a avea parteneri straini. Cel putin au educatie si respect
garbo043611
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:05
eu pot sa admir o rochie 3 ore...el poate???
el poate admira statuetele 3 zile....eu pot??
altrate
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:06
De la: 010170, la data 2010-01-31 03:17:52 Deobicei o persoana cand iubeste prefera sa faca totul impreauna cu persoana iubita, dar pt asta tu trebuie sa fi atragatoare si sa il faci sa te iubeasca mai mult ca orice!!! Ai rabdare si fa lucrurile cu foarte mult cap, FI FEMININA SI INCREZATOARE IN TINE! Pt ca ceea ce simti aia transmiti, iar noi oamenii ne simtim bine langa persoane mai puternice care stiu ce vor de la viata. Uita-te prima data la tine si vezi ceea ce gasesti , pt. ca ceea ce vezi tu la tine vede si el!Apreciaza-te ca om si asta te va ajuta sa fi mai tot timpul in castig! Un barbat trebuie cucerit destul de mult pana sa ajunga sa iubeasca cu adevarat.Sa nu fi delasatoare cu tine, fi mereu cat poti de aranjata si fi sigura pe ceea ce vorbesti cu el!


na, exemplu tipic de mentalitate traditionala romaneasca.
IMPODOBESTE-te nene ca un brad de craciun, ca TREBUIE sa fii "tot timpul in castig" te ia cu el peste tot - cita disperare....
Trebuie sa fie obositor rau sa traiesti asa.
quasaria
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:06
quasaria
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:08
mai degraba pot sa admir 3 rochii intr-o ora...

Q...drept,mami...
disperarea cand imi vine
rup rochitza de pa mine!
preciouss
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:10
mentalitatea romaneasca...poate reusim s-o mai schimbam,dar in ritmul asta niciodata...lipsa educatiei de orice natura isi spune tot mai des cuvantul.
altrate
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:13
De la: garbo043611, la data 2010-01-31 10:05:35Buni la dracu' sunt romanasii nostrii...lipsiti de educatie, bunele maniere, grosolani, pretind mult si ofera putin.....eu inteleg foarte bine aceasta tendintza a romancelor de a avea parteneri straini. Cel putin au educatie si respect

Asa este! viziune tipic romanesca. Nici DACIA nu va fi buna, cat timp se va fabrica la noi in tara.
Reflex
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:14
ei au educatie si respect, si nu se asteapta oricum la una care sa se agate cu obstinatie de om.... cu toate margelele ei....

Realitatea este ca principalul avantaj al romancelor este ca sint frumoase. In general femeile din est sint frumoase. DAR la capitolul mentalitate... jale si prapad.

In primul rind, daca il tratezi pe individ ca unicul reprezentant al speciei, s-ar putea chiar sa il convingi ca asta e.
In al doilea rind, da-i spatiu... "cuplu"cred ca numai la noi inseamna sa stai bot in bot tot timpul, ca altfel pleci cu bata pe strazi sa vezi cu cine te inseala nenorocitu'. Are si el dreptul sa aiba alte pasiuni si preocupari in afara de nevasta, si asta e "acceptabil"in toata lumea civilizata.
In al treilea rind, iubirea nu e direct proportionala cu cit te boiesti si motezi. Ar fi o tranzactie mult prea ieftina. Iar tranzactia asta ieftina nu iubire se numeste.
quasaria
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:16
parca-l si vad pe unu' de asta,strainez,ce spaime il apuca si ce ochi casca daca da de una dint-astea...
preciouss
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:19
gata,fetili...
ma tirez sa ma uit la planet 51 cu fii-mea...
sa fiti rrrrrele!
preciouss
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:23
@quasaria...paragraful al 3-lea COMPLET! si se aplica pentru ambele sexe.
Reflex
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:30
deja s-a ajuns departe cu dicutiile p-e aici......trebuie sa-i placa rochita sau margelele ca sa o considere jumatatea lui si sa ii placa sa stea langa ea si cu ea????
tutankhamon
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:32
tuth, trebuie sa ii placa sa stea cu ea, ca daca nu i-ar fi placut nu ar fi fost amindoi. Dar daca duci lucrul asta la extrem, si daca vrea sa plece undeva singur te cocotzi pe toace si faci piruete in fata lui , ca poate te considera "feminina si atragatoare" si "iesi in castig"... deja devine grotesc.

Nu neg faptul ca si barbatii incurajeaza - probabil inconstient - atitudinea asta. Mie mi s-a intimplat sa constat ca sint momente in care toata suflarea masculina este dispusa sa planteze vreo barbie pe linga ei, chiar si cind n-ar avea ce sa caute acolo - cu conditia sa nu se amestece, doar sa respire....
quasaria
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:35
el are copii ,si are responsabilitati nu sant ca in romania ca iti spun pa si pusii ,adica afara cu copii cu tot.gasesti pe cineva liber,ca trece vremea,ptr el e bine dar ptr tine nu.da ei pleaca si singuri la plimbare dar ce pe noi cine ne tine?nu e neaparat nevoie sa mergi cu cineva in calatorie inportant sa ai bani in buzunar
BEL_60
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:39
mami...nu e nevoie sa te cocoti pe toace si sa-ti faci boticul cu gloss.....uite la al meu.....ma ia in tenisi si in blugi cand ne plimbam.....ne luam frumos de mana si plecam lela.....e o bucurie de a fi impreuna.....de asta vorbesc.....o dorinta de a fi cu persoana respectiva - o dorinta permanenta, fie ca e in pijama, in trening, costum haute-couture sau rochie de seara....o dorinta de a dormi langa persoana draga, de a o atinge, de a o mangaia, de a imparti timpul impreuna.....
tutankhamon
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:39

tuth,
diferenta e ca vine de la el. Daca el ar vrea sa plece singur la pescuit, de exemplu, sint convinsa ca nu ti-ai folosi desuurile cele mai sexy sa il convingi ca esti importanta.

Asa si eu am mers si la vinatoare de mistreti si prin tot felul de escapade din astea unde erau numai barbati, si am pierdut nopti prin baruri unde se pare ca se distrau numai ei - da' daca el a vrut sa fiu si eu pe acolo, de mobila, n-am avut nimic impotriva... Numai ca n-as fi insistat in mici un caz sa ma duc. Si nici nu m-ar fi ingrijorat ca nu ma ia, dupa ce am vazut cum e.
quasaria
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:41
Obsesia de a fi cuceritor/cuceritoare, si de a astepta mereu sa fi cucerit/a, consider ca este distrugatoare pentru personalitatea individului. Daca am putea fi naturali, de la prima intalnire, ar fi extraordinar. Ne-am cunoaste din prima zi.
Reflex
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:44
reflex, in mare masura obsesia asta e reciproca. Dansul ritual e la ambele sexe...
quasaria
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:47
Buna ziua tuturor. vreau sa ii spun lui REFLEX ca se insala cand spune ca in casatoriile mixte musulmani-romani, doar femeile fac concesii.
sunt casatorita de 7 ani cu un om extraordinar
, suntem impreuna de 13 ani si totul e perfect.avem o fetita minunata. nu e bine sa generalizam.nu mi-a impus reguli, ore de ajuns acasa sau interzicerea intalnirii cu prietenele. singurul lucru "interzis" e sa nu port fuste mini (mentionez ca asa purtam inainte), deci eu consider ca atunci cand iubesti lasi si de la tine cate un pic, nu am regrete ca nu am mai purtat fustele mini.
eu vreu sa iti dau un sfat, tu il pui in aplicare sau nu, asta e hotararrea ta: lasa sa meraga relatia asa de la sine si pe parcurs vezi ce se intampla, daca acele iesiri se inmultesc e un semn de intrebare si trebuie sa aveti o discutie SERIOASA. te-ai gandit o secunda ca poate vrea sa isi viziteze copii si nu ti-a spus ca sa nu te raneasca? probabil se gandeste ca te-ai supara.orice om merita o a doua sansa in iubire indiferent cand apare, mai devreme sau mai tarziu, indiferent de varsta, nationalitate, religie si cel mai important starea sociala.
iti urez, sincer, o viata cat mai buna langa omul pe care il iubesti si astept vesti bune.
va pup pe toti.
garbo090668
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:51
buna,am citi toate parerile care au fost postate ,e interesant sa stii si alte pareri cu toate ca niciunul din cei ce au scris nu cunosc situatia mai de aproape.si eu am o relatie cu un strain,si am ajuns la concluzia ca ei iubesc libertatea,nu le place sa fie sacaiti si nu le plac femeile posesive.
faptul ca a plecat in vacanta singur nu e chiar asa grav,fa-o si tu sa vezi ce zice,si daca ati ajuns sa va mutati impreuna eu zic ca il interesezi mai mult decat crezi si vezi tu,si referitor la romani....ai avut dovada cum sunt de fapt.
eu personal m-am lamurit
garbo094961
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:52
@qas...daca aplicatia ramane ca frecventa unui dans, este chiar benefica pentru cuplu. Alarmant este, atunci cand facem o obsesie din "dans". Nu de alta, dar chiar si dansul oboseste si devine rutina. Iar rezistenta celor doi, categoric este diferita.
Reflex
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:55
strain sau roman, tot barbat e. cand pleaca singur, e clar. ceva nu e in regula. ce tot o invartiti cu cea libertate si alte aiureli?

un om indragostit nu hoinareste ca haiducul
si_totusi
Postat pe 31 Ianuarie 2010 11:03
omul nu e un dispozitiv dotat cu functii perfecte, care nu pot da gres niciodata; perfectibile, insa, da. de aceea reactiile lui la orice stimul, inclusiv la cel numit `iubire` (intelegerea ei, proiectarea si asumarea ei) sunt nu numai o varianta unica din multitudinea de variante ca raspuns ale intregii umanitati la acelasi stimul, ci si o varianta unica, o raportare unica a sa la aceeasi provocare, raportare care va fi de fiecare data alta, in functie de context. that is, omul e un complex plin de mistere si `lucruri` complicate pe care el insusi nu le poate descifra, fapt pt care reactioneaza si diferit la acelasi lucru. de aceea nu poti apasa un buton sa-i ceri sa reactioneze in conformitate cu logica ta, cand el o are pe a lui de care nu se poate dezice doar pt ca primeste o comanda. lucrurile trebuie intelese, trebuie patrunse in mod propriu pt a vedea si restul perspectivelor. si apoi, da, asa e, in cuplu ar fi frumos sa existe intotdeauna doar `noi`, dar sa fim seriosi, intotdeauna exista o propensiune catre `eu`. de ce? pt ca avem nevoie sa ne rumegam si sa ne digeram in noi insine, in singuratatea propriei fiinte si distilerii toate umorile, pt a ne da seama de noi insine. avem de fiecare data de descoperit cate ceva la noi si in noi. toti facem asa. iar faptul ca intelegem uneori sa ne retragem, lasandu-l putin `singur` pe celalalt, nu inseamna ca-l iubim mai putin, ca nu-l dorim mai mult decat pe oricine, ca nu-l identificam cu sensu; propriei vieti, ca nu mai avem nevoie de el sau ca vrem sa ne reevaluam sentimentele, raportarea la el. nu! inseamna ca simtim nevoia de a sta de vorba si cu noi insine, pt a fi mereu `actualizati` fata de celalalt, `proaspeti` in `venirea` spre el/ea. recunosc, insa, ca iubirea inseamna posesiune, dorinta de revarsare asupra celuilalt si luare a lui in stapanire, iar asta ne face gelosi si dornici sa-l avem tot timpul in fata ochilor, sa-l simtim. pana la urma, daca exista incredere si certitudinea `apartenentei` celuilalt si la celalalt fara a le putea tagadui vreodata, pt ca stim ca ne-am castigat acest drept, putem intelege dorinta lui de a se retrage o vreme in el insusi. pt ca asta nu inseamna neaparat separare, evadarea din `noi`, ci o simpla nevoie umana.
maya_n
Postat pe 31 Ianuarie 2010 11:07
Buna!
Acest barbat nu se va schimba, veti ajunge tot la despartire! Nu conteaza ca este irlandez si romanul face la fel. Am trecut printr-o relatie asemanatoare cu a ta, doar ca barbatul era roman get pe get. La fel trecusem amandoi prin relatii, in care fusesem mintiti si numai aveam incredere, dar in timp am realizat ca el nu fusese mintit ci el era cel care mintea cu nerusinare. Femeia devine geloasa pentru ca simte ceva, nu sunt doar presupuneri. Asa ziceam si eu ca totul se petrece numai in mintea mea, nimic nu este adevarat pana au inceput telefoanele de la iubite, mesajele pe mobil, il vedeam din ce in ce mai rar cu toate ca ne mutasem impreuna... La fel era si el gelos, il deranja daca intarziam la serviciu dar asta pt ca stia ce face el cand intarzia! Am incercat sa trec totul cu vederea si sa merg mai departe dar intr-o zi s-a intamplat inevitabilul si a fost foarte greu. Eu nu am avut curaj sa inchei acea relatie, eram la fel de nemultumita ca si tine si ma intrebam ce sa fac... Asa ca a facut el pasul spre despartire!
Sfatul meu:e dureros sa ajungi unde am ajuns eu!Daca stii ce vrei de la viata si ce fel de barbat iti doresti, cauta si vei gasi intr-un final! Varsta nu conteaza!Mult noroc!
garbo055111
Postat pe 31 Ianuarie 2010 11:09
Sunt casatorita cu un olandez.Ne-am cunoscut pe internet si timp de 8 ani am avut o prietenie extraordinara.Fara mu-mu-mu si dulceturi.Pur si simplu,ne-am simtit liberi sa discutam despre orice,incepand cu viata personala si terminand cu politica.In timp,am ajuns la concluzia ca ne completam unul pe altul,ca avem aceleasi interese si dorinte in viata.Am plecat la Amsterdam pentru 2 saptamani si am vazut ca relatia e ok si cand suntem face to face.M-am intors in Romania cu el si dupa 1 an am reusit sa ne casatorim.Au trecut 2 ani si jumatate de cand suntem impreuna in viata reala si avem o viata fericita impreuna.
Amandoi am mai fost casatoriti inainte de a ne cunoaste.Amandoi avem copii.Fi-mea e studenta in Bucuresti iar fiica lui e in Olanda.Daca exista vreo umbra in casnicia noastra,e din cauza copiilor nostri care nu ne accepta cu adevarat.El nu exista pentru fi-mea iar eu nu exist pentru a lui.Se respecta doar protocolul si atata tot.Insa noi am decis sa ne traim in pace restul de viata care ne-a mai ramas,indiferent ca le place copiilor nostri sau nu.
Am citit tot ce ai scris si cred ca relatia ta nu va merge.Omul nu e clar cu nimic si inca e casatorit.Inteleg ca nici nu este interesat sa stie mai multe despre tine: habar nu are ce faci tu la munca si nici nu arde de dorinta de a te insoti cand mergi in Romania sa iti vizitezi familia.
Parerea mea e ca iti pierzi timpul intr-o relatie fara viitor.
igelijk
Postat pe 31 Ianuarie 2010 11:24
si_totusi,
si eu sint de multe ori nevoia sa nu vad persoana pe care o iubesc - iubire nu inseamna pentru noi toti sa vrem neaparat sa fim atirnati de git zi si noapte. Mai am de lamurit unele lucruri eu cu mine, sint lucruri care stiu ca nu i-ar face placere, deci de ce m-ar insoti... Sint momente in care mi-e rau sau am alte probleme sau vreau pur si simplu liniste - si in care nu vreau sa il vad. Ar fi foarte probabil sa vreau sa stau o saptamina la mare, singura, si sa zac pe plaja. O fi atit de grav?!
Perceptia poate fi diferita. Si nu, n-as putea sa fiu cu altcineva intre timp, daca nu e linga mine - asa cum la fel de bine as putea sa il insel cu el de mina, daca as avea disponibilitatea afectiva sa fac asta.
Fidelitatea tine de suflet, nu de prezenta celuilalt.
Nu toti reactionam la fel, nu toti avem lesa la fel de scurta, si cel care poate sa stie cel mai bine ce simte e personajul insusi. Nu exista "semnalmente" universal valabile.
quasaria
Postat pe 31 Ianuarie 2010 11:26
ai incredere in tine daca esti hotarata si vrei sa pastrezi relatia poate sa mearga . nu este un impediment ca esti romanca si el .... varu-cu meu ii casatorit cu o mexicanca si ii perfect ea nu stie romana ( are o fetita din prima casatorie -ea)
youshin
Postat pe 31 Ianuarie 2010 11:30
Q, una e sa atarni de om ca raia si alta sa-ti petreci un concediu

e o deoasebire
si_totusi
Postat pe 31 Ianuarie 2010 11:35
Parerea mea este ca intr-o relatie unde gelozia predomina.....nu v-a fi niciodata liniste si pace.....tot timpul vor fi certuri si scandal...gelozia ucide tot...
garbo031529
Postat pe 31 Ianuarie 2010 11:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rezista o relatie la distanta? 48 De la: bestia 22 Decembrie 2009 19:39
Cer eu prea mult de la el? Nici nu mai stiu, poate stiti voi... 45 De la: reyya 12 Martie 2010 19:41
Sa pastrez sarcina sau sa renunt? Am nevoie urgent de un sfat pls 20 De la: garbo_11499 27 Octombrie 2016 16:39
,,familia la distanta,, 33 De la: valentina_16 27 Septembrie 2009 02:49
massturbarea la barbati 222 De la: tatoo 16 Martie 2011 19:54
Setari Cookie-uri