Relatia cu un strain! Merge sau nu merge? Ajutor!

...de la "bunaciune"
Reflex
Postat pe 31 Ianuarie 2010 16:17
bata ii "BUNIKA01" si oalele sunt ideile date de-a dura de mintiutza ei
LILO
Postat pe 31 Ianuarie 2010 16:17
pai ideile alea, sunt din lemn! nu stiu daca faci treaba cu bata la ele.
Reflex
Postat pe 31 Ianuarie 2010 16:18
cam greu, lilo - ca nu stii cate sunt intr-una singura (personalitati, desigur)...iar mintea...tu esti convinsa ca o are?

cat despre idei... mai bine tac...
panty_C
Postat pe 31 Ianuarie 2010 16:20
Dallya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 16:26
este de apreciat faptul ca ceri parerea noastra, dar numai tu stii ce simti cu adevarat!Gelozia exista sau nu exista! Nu se poate trata! In momentul in care ea dispare, dispare si dragostea.Iubindu-l, e firsc sa-ti pui tot felul de intrebari cand nu-l ai langa tine, dar raspunsul numai tu il poti da; tu il cunosti, tu vezi cum ii fug - sau nu - ochii la alte doamne.Cel ce este din fire fustangiu nu-si poate masca adevarata fire.Altceva trebuie sa te preocupe: esti convinsa ca va divorta de actuala? Parca suna cunoscut......
ascunsa
Postat pe 31 Ianuarie 2010 17:50
in primul rand ar trebui sa invatati sa aveti incredere unul in celalalt. poate unul din voi ar trebui sa faca primul pas in aceasta directie, si de vreme ce tu iti pui toate aceste intrebari poate ar fi mai usor pt tine sa o faci.
o relatie nu cred ca poate functiona fara compromisuri. dar nu cred ca e bine sa oferi prea mult daca nu primesti nimic in schimb.dar nici sa ceri daca nu esti dispusa sa oferi.
daca va iubiti sunt sigura ca poate functiona, daca puteti trece peste diferente.
spuneai ceva de faptul ca poate ar fi cam greu sa incepi o raletie cu altcineva. asta in niciun caz nu ar trebui sa fie un motiv sa ramai cu el, daca esti convinsa ca nu va functiona relatia.

emyke
Postat pe 31 Ianuarie 2010 18:57
buna. eu te inteleg,sunt in aceeasi siuatie. o relatie cu un strain e dificila pentru ca exista multe diferente culturale. printre ele si dorinta lor de libertate. iti spun din experienta ca ei reactioneaza negativ daca simt ca noi ca femeile incercam sa o limitam . al meu calatoreste mult din cauza serviciului. iar eu ador sa merg acasa singura. mi-e drag sa merg si cu el dar e si mai fain cand pot sa savurez cateva zile cu familia mea fara a fi nevoie sa traduc sau sa explic obiceiuri si traditii... intelegi?? trebuie doar sa ai incredere. stiu ca e greu si exista inrebari fara raspunsuri..mai ales cand e vorba de un om divortat si cu copii... dar adevarul e ca niciodata nu stii cum va evolua o relatie. indiferent de nationalitatea celor doi. poate evolua spre visul cu rochie alba sau poate involua spre cojmarul singuratatii intr-o tara straina... compromisurile trebuie sa fie de ambele parti, nu numai a ta.
sorinara
Postat pe 31 Ianuarie 2010 19:14
Relatia cu un strain e ca si cea cu un roman,pentru ca are la baza aceleasi principii universal valabile.Astea ar fi :incredere,respect,iubire,comunicare,onestitate....daca nu toate macar cate putin din fiecare.Eu cred ca nu ai incredere in celalalt daca stii ca nu se poate avea incredere in tine,ca de,fiecare priveste prin prisma sa.De fapt eu cred ca te minti ,ca asa vrei!
stanescugean_ph
Postat pe 31 Ianuarie 2010 19:42
singurul lucru care conteaza este increderea de aceea se rup casatoriile ,prieteniile,de aceea daca nu este asa ceva intre voi degeaba va amagiti Inca ceva daca gelozia este , relatia voastra v a fi un cosmar asa ca mai gindestete sa faci pasul cel mare bafta
edy_sword
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:19
draga Monique, as vrea sa iti dau un sfat sanatos, dar nu sunt in masura. trebuie sa ai rabdare , rabdare si iar rabdare . eu stau in Londra si ca si tine , ma feresc sa am relatii cu barbatii romani din cauza ca sunt mitocani, egoisti si zgarciti, sunt intr-o relatie cu un tip ce este divortat, cu doi copii si ca sa aiba de toate este si musulman . deci..........? ceea ce este cel mai ciudat ,este ca realizez incet dar sigur , ca toata treaba asta nu o sa duca nicaieri . diferenta de cultura ,familia lui, gelozia care ma cuprinde cateodata, indiferenta pe care el o manifesta cateodata, degeaba imi spune ca sunt singura femeie pe care o iubeste ,increderea pe care nu o am in el, in final nu cred nu o sa se termine cu bine poate doar la suferinta si tristete.tin la el dar trebuie sa o termin, cu cat mai repede cu atat mai bine ca timpul trece si in timp ma pot indragosti mai tare de el si o sa imi fie mai greu. iti doresc numai bine si orice ai face , fa dupa cum simti tu
luiseadriana
Postat pe 31 Ianuarie 2010 21:53
o daaaaaaaaaaaaaaa...si musulmanii sunt ,,minunati"
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 21:56
cum adica e musulman ca sa aiba de toate?!
sora_ilsi
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:01
De la: reyya, la data 2010-01-31 21:56:44o daaaaaaaaaaaaaaa...si musulmanii sunt ,,minunati"
tot un din alA CU CORNITE,,DACA NU SE ROAGA
omulsincer
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:02
draga , cum spuneam ..pe mine ala cu coasa m-a sarit de cateva ori pana acum asa incat nu vad de ce nu l-as aminti
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:03
Wow... Mitocani, egoisti si zgarciti. Multe etichete pt cele cateva relatii cu romani pe care le-a avut don'soara. Ti-ai pus vreodata problema ca pur si simplu ai avut ghinion? Sau ca ceri cam multe? La fel ca mult stimata domnisoara Zero... Noi romanii am ajuns o rasa. Las' ca musulmanii au sangele mai roz.
sierra_ig
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:05
mie imi place impartirea asta pe categorii. CInd nu ii impartim dupa zodii, ii impartim dupa locul nasterii. Sau dupa culoarea ochilor. Sau dupa "singuri vaduvi, divortati, burlaci". Sau dupa "barbatu' la 20, la 30, la 40...".
Ceva specific or mai avea, fiecare dintre ei?!

Ca daca nu, e simplu.... pierdem unul, identificam multimea careia ii apartine, seriile cu aceeai natur, convergente - si alegem altu' identic.
quasaria
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:12
De la: sierra_ig, la data 2010-01-31 22:05:07Wow... Mitocani, egoisti si zgarciti. Multe etichete pt cele cateva relatii cu romani pe care le-a avut don'soara. Ti-ai pus vreodata problema ca pur si simplu ai avut ghinion? Sau ca ceri cam multe? La fel ca mult stimata domnisoara Zero... Noi romanii am ajuns o rasa. Las' ca musulmanii au sangele mai roz.
te simti cumva cu musca pe caciula?
omulsincer
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:12
De la: quasaria, la data 2010-01-31 22:12:15mie imi place impartirea asta pe categorii. CInd nu ii impartim dupa zodii, ii impartim dupa locul nasterii. Sau dupa culoarea ochilor. Sau dupa "singuri vaduvi, divortati, burlaci". Sau dupa "barbatu' la 20, la 30, la 40...".
Ceva specific or mai avea, fiecare dintre ei?!

Ca daca nu, e simplu.... pierdem unul, identificam multimea careia ii apartine, seriile cu aceeai natur, convergente - si alegem altu' identic.

reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:16
Draga mea Zero+1. Eu nu ma contrez cu fanaticii religiosi. Nu as avea cum sa castig disputa impotriva unei gandiri obtuze. Ti-am urmarit post-urile cu mare interes. Totul la tine se reduce la cornite, rugaciuni si la barbatii care e niste porci si corup femeile. Desigur, din cauza satanei.
sierra_ig
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:16
De la: luiseadriana, la data 2010-01-31 21:53:53draga Monique, as vrea sa iti dau un sfat sanatos, dar nu sunt in masura. trebuie sa ai rabdare , rabdare si iar rabdare . eu stau in Londra si ca si tine , ma feresc sa am relatii cu barbatii romani din cauza ca sunt mitocani, egoisti si zgarciti, sunt intr-o relatie cu un tip ce este divortat, cu doi copii si ca sa aiba de toate este si musulman . deci..........? ceea ce este cel mai ciudat ,este ca realizez incet dar sigur , ca toata treaba asta nu o sa duca nicaieri . diferenta de cultura ,familia lui, gelozia care ma cuprinde cateodata, indiferenta pe care el o manifesta cateodata, degeaba imi spune ca sunt singura femeie pe care o iubeste ,increderea pe care nu o am in el, in final nu cred nu o sa se termine cu bine poate doar la suferinta si tristete.tin la el dar trebuie sa o termin, cu cat mai repede cu atat mai bine ca timpul trece si in timp ma pot indragosti mai tare de el si o sa imi fie mai greu. iti doresc numai bine si orice ai face , fa dupa cum simti tu

Multumesc in numele barbatilor romani pentru elogioasele aprecieri! Iti raspund si tie ca la ailalta; taica-tu a fost, sau este tot roman! Sa traiasca mitocanul, daca mai este printre noi, ca strajnica fata a facut! N-am zis eu, fiica-sa o spune.
In randul doi:
De ce n-ai curajul sa te mariti cu musulmanul? sau nu pune pret pe tine, nici chiar daca are 2 copii.
Prin natura activitatii mele, am foarte multi prieteni musulmani, turci, sirieni, arabi. Unii dintre ei, stabiliti in RO din `90. Cunosc foarte bine optica lor fata de familie. Am fost in familiile lor, si in tara si afara. Stiu cat pret pun pe nevasta! atentie, am specificat -nevasta, nu amanta! Pana la maritis, esti tinuta pe palme si in puf. Dupa maritis, daca ai ciocul mare, esti tinuta, in palme si puf_arine!
sau aplici invatatura soacrei lui Ana din "Blestemul pamantului, blestemul iubirii" a lui Rebreanu; - Rabda si taci!
Parca deja ai invatat cum vine asta; mai sus ai scris ca invatatura -rabdare si iar rabdare!

mah, si cand te gandesti ca le compatimeam pe saracele romance casatorite cu astia , cand vedeam cum sunt tratate.
Uite, tie chiar iti doresc din suflet sa-ti "iasa" o casatorie cu un musulman. Si vei fi fericita si pe talpi!
Reflex
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:24
Ceaa ce am vrut sa spun este faptul, ca totul sa para dificil in relatia mea cu "strainul " este faptul ca el este si musulman .
sangele este rosu la toata lumea. relatii am avut destule cu romanii si nu a fost o problema de noroc sau ghinion dar m-au facut sa stiu cum sunt si sa nu imi mai doresc
luiseadriana
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:26
Eu sunt atheista..dar tu ai citit cate ceva despre religia musulmana din care face parte iubitul tau?? asa ca si fapt divers..:-)
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:28
eu tot nu am inteles cume de e musulman doar ca sa aiba de toate?!
sora_ilsi
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:29
De la: reyya, la data 2010-01-31 22:28:27Eu sunt atheista..dar tu ai citit cate ceva despre religia musulmana din care face parte iubitul tau?? asa ca si fapt divers..:-)
aia sunt mai mult fanatici decat cu credinta..Pt ca sunt rai..Au zece neveste,,si ce mai fac si cu femeile ca le considera inferioare lor
omulsincer
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:30
sora ilsi ..a nu cadea in patima atacurilor la persoana, ca nu asta e ideea..dar eu una nu-i suport...nu le suport indoctrinarea religioasa, nu le suport modul de manifestare , de viziune , etc...
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:31
ilsi, cred ca se referea la "bube in cap"
panty_C
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:31
De la: luiseadriana, la data 2010-01-31 22:26:49Ceaa ce am vrut sa spun este faptul, ca totul sa para dificil in relatia mea cu "strainul " este faptul ca el este si musulman .
sangele este rosu la toata lumea. relatii am avut destule cu romanii si nu a fost o problema de noroc sau ghinion dar m-au facut sa stiu cum sunt si sa nu imi mai doresc

mah...de fapt spune drept, ca toata pasiunea ta pentru musulmanu, sta in... palalaie! hai recunoste, ca suntem numai noi.
Reflex
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:31
De la: buna01, la data 2010-01-31 22:30:26
De la: reyya, la data 2010-01-31 22:28:27Eu sunt atheista..dar tu ai citit cate ceva despre religia musulmana din care face parte iubitul tau?? asa ca si fapt divers..:-)
aia sunt mai mult fanatici decat cu credinta..Pt ca sunt rai..Au zece neveste,,si ce mai fac si cu femeile ca le considera inferioare lor


buna01 ,vezi-ti de jucarelele tale...habar nu ai!
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:32
De la: reyya, la data 2010-01-31 22:28:27Eu sunt atheista..dar tu ai citit cate ceva despre religia musulmana din care face parte iubitul tau?? asa ca si fapt divers..:-)

da , am citit....... intrebari?
luiseadriana
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatia de cuplu;de la un inceput mirific catre o continuare montona si anosta. 47 De la: garbo_9402 5 Februarie 2015 21:26
parerea voastra conteaza 6 De la: Cassey 9 Iulie 2009 14:44
Menaje a trois 49 De la: moniq_ 7 Iulie 2010 23:49
Diferenta de varsta conteaza asa mult??? 42 De la: AMELYY 23 Iulie 2010 22:07
CADOUL PERFECT 11 De la: funny_lucky 9 Noiembrie 2010 20:08
Setari Cookie-uri