Voi ce credeti?

blaa, pai daca ar asculta s-ar incheia discutia si s-ar inchide topicul, intelegi?
sora_ilsi
Postat pe 14 Ianuarie 2010 19:51
cum trebuie procedat??..ca sa nu se mai repete????...autorilor morali!!!!!

ce intrebare pai...
ACEEA ce trebuie sa se intample,tot se intampla...
dar intamplarea asta cu SUFERINTZA,ti-o proovoci singura fetica
LILO
Postat pe 14 Ianuarie 2010 19:51
De la: garbo055472, la data 2010-01-14 19:45:53...de cand e lumea si pamantul se sufera din dragoste....poate nu mai e cazul ...sa se sufere din dragoste....lumea mai si evolueaza...sau in planurile astea nu....traim un obscurantism veshnic....


Ia zi tu cu cuvintele tale cum faci tu sa nu mai sufere adolescentii din dragoste.
Doara
Postat pe 14 Ianuarie 2010 19:52
..si/ar dori dusmanii sa fie vai de copilu meu...dar nu e....si o sa fie vai de ei!!!...
....in vremurile alea ..nu erau tv.color macar...sau daca erau n u avea toata lumea....cine avea cate un video in casa era considerat bogat//si (sau) tradator de tara....nici calculator si net nu era....io de fapt nici nu imi pot inchipui cum au trait oamenii in vremurile alea....aveau alte preocupari....printre care cele mai bune probabil erau vizitele prin vecini si barfa....
.....acum sunt alte vremuri....nu neaparat mai bune....pur si simplu...e altfel....si nu cred ca toata lumea poa sa faca fatza cu adevarat....
....nu mai invocati vremurile vechi...fara a demonstra si un pic de evolutie...macar mentala...fatza de atunci....pentru ca ce era pe atunci...nu se potriveste cu nimic din vremurile actuale!!!
garbo055472
Postat pe 14 Ianuarie 2010 19:55
nu stiu...dara eu stiu cum am facut eu sa imi treaca...uite m/am aruncat in munca....am muncit cu simt de raspundere ca sa se vada si rezultate...mi/am dat alta preocupare mintii...si in timp...intr/adevar...ranile se vindeca....dar nu asha stand degeaba...sa/ti pice din cer...mai binele!!!
garbo055472
Postat pe 14 Ianuarie 2010 19:58
Doruletz, hai sa-ti spun eu, ca ea n-are de unde sa stie...o sa stie cand i-o creste fata, daca are asa ceva...

eu am doua fete adolescente in casa:19 ani si 15 ani...cand fetelor nu le lipseste afectiunea in familie, ele pot sa se preocupe doar de ceea ce este specific varstei lor, adica invatatura, distractia nevinovata...daca au probleme cu suferinta sunt duse la psiholog...o fata la 16 ani nu-si protejeaza mama, sa fim seriosi, chiar daca aceasta nu ii e apropiata, ci doar o minte si isi face singura mai mult rau...iar daca intra pe un forum sa-si caute " mamici", ar trebui cel putin, sa le dea respectul cuvenit si sa le asculte...deci, cred ca totul e la shto...
sora_ilsi
Postat pe 14 Ianuarie 2010 19:59
De la: sora_ilsi, la data 2010-01-14 19:51:00blaa, pai daca ar asculta s-ar incheia discutia si s-ar inchide topicul, intelegi?


blaa
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:00
Pai cum nu stii 472? Ca ne tii teoria chibritului ca noi putem sa impiedicam sa nu mai sufere tinerii. Tu auzi ce protii poti sa debitezi? Asa e ca habar n-ai ce spui? Spui tot cum ai facut tu. Si sfaturile pe care i le-am dat noi care au fost? Sa isi vada de invatatura si sa uite ca e tanara si trece. Ce am spus rau de o faci pe Mitza filozoafa? Ai ceva concret de spus sau doar iti place sa vezi ca iti apare un post nou?
Doara
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:01
..in prezent pot sa afirm ..ca nu ma mai arunc chiar asha...intr/o relatie cu un barbat////la modul sa imi dau sufletul din mine pentru el....duca/se dracu!!!....io am alte nevoi si prioritati in prezent....si ma satisface mai mult ...munca si roadele ei...ca daca n/are roade munca...n/are nici o valoare...decat sa salivez dupa cate vreunu!!!!.....asta nu inseamna ca asha tre sa faca toata lumea.....dar uneori munca e solutia unei crize!!!
garbo055472
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:03
De la: sora_ilsi, la data 2010-01-14 19:59:54Doruletz, hai sa-ti spun eu, ca ea n-are de unde sa stie...o sa stie cand i-o creste fata, daca are asa ceva...

eu am doua fete adolescente in casa:19 ani si 15 ani...cand fetelor nu le lipseste afectiunea in familie, ele pot sa se preocupe doar de ceea ce este specific varstei lor, adica invatatura, distractia nevinovata...daca au probleme cu suferinta sunt duse la psiholog...o fata la 16 ani nu-si protejeaza mama, sa fim seriosi, chiar daca aceasta nu ii e apropiata, ci doar o minte si isi face singura mai mult rau...iar daca intra pe un forum sa-si caute " mamici", ar trebui cel putin, sa le dea respectul cuvenit si sa le asculte...deci, cred ca totul e la shto...


eu cred totusi ca ai cam lipsesc niste neuroni
daca unu iti zice ca esti beat ,nu il crezi ,da mai vine si al doilea si al treilea ...se convinge si se duce si se culca!
(ceva de genu )
copilu' asta ...cere pareri ,da tot ca ea face ..
pai se merita sa iti batzi capu' ?
blaa
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:03
...de trecut trece....faza e ca nu se uita....si asta inseamna ca nu trece cu adevarat....!!!...deci problema poate sa revina...asta o stiu din experienta......si apoi....ce pretentii aveti voi de la una de 28 de ani pe care o tratati tot ca pe una de 16???....ca pentru voi nu e nici o diferenta!!!....cel putin asta am sesizat eu pana acum!!!
garbo055472
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:06
472, spune concret cum faci tu sa nu mai sufere tinerii.
Doara
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:08
...voi ma luati la misto??...pai io ce dracu am vb. pana acum???..pai si io tot tanara sunt....n/am imbatranit inca....io tre sa am grija de mine...asha cum inteleg io....si tre sa incerc sa le mai tai macaroana...unora ...asa/zis maturi....care prezinta niste solutii...care de fapt nu sunt tocmai solutii!!!...mi se pare mie...sau unii chiar nu evolueaza deloc???...
....sa imbatranesc eu intai....si chiar asha sa imi vad si io copila adolescenta.....sa imi vindec eu ranile adolescentei mele....si dupa aia poate o sa stiu ce sa am de facut...ca sa nu sufere ...tinerii vremurilor in care eu voi fi batrana...ca pe vremea cand eram eu tanara....
garbo055472
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:15
La 28 de ani tu inca iti mai vindeci ranile adolescentei? Esti nedezvoltata rau. Si imbatranita rau in gandire. Nu e nevoie sa vrei sa mai imbatranesti. ESTI deja batrana.
Doara
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:19
..pai ori sunt ne/dezvoltata..ori sunt batrana....hotarati/va....ca cred ca nu am cum sa fiu amandoua deodata....da...sunt rani care se vindeca numai la suprafata...dar cu adevarat...si definitiv...niciodata...sau cate putin si foarte greu...in timp indelungat.....
.....mdea....poate asha m/ar vrea unii...fie.. ne/dezvoltata....fie prea batrana...numai ca io nu/s niciuna din astea doua!!!!
...si de fapt observ ca unii chiar nu pot vorbi despre o anumita perioada din viata oricarui om....si asta probabil pentru ca nu au avut/o niciodata cu adevarat!!!!
garbo055472
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:25
indubitabil.....
nazirra
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:26
Sunt unele femei cu principii care nu le place sa schimbe barbatii ca pe ciorapi...Hai ca a gresit altul la rand,si tot asa....Cand doi se despart amandoi sunt de vina,nu doar unul...Asa ca merita sa ii dai relatiei o sansa daca iubesti cu adevarat....
omulsincer
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:28
De la: buna01, la data 2010-01-14 20:28:17Sunt unele femei cu principii care nu le place sa schimbe barbatii ca pe ciorapi...Hai ca a gresit altul la rand,si tot asa....Cand doi se despart amandoi sunt de vina,nu doar unul...Asa ca merita sa ii dai relatiei o sansa daca iubesti cu adevarat....
Sa cauti greseala si poate sa incerci sa o repari...Nu sa faci greseli apoi sa fugi de ele...In viata trebuie sa lupti....Nu sa fugi de la un barbat la altul,,poate fata il iubeste cu adevarat...Poate si ea a gresit....Poate si el....Dar cine stie poate timpul vindeca ranile
omulsincer
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:29
De la: buna01, la data 2010-01-14 20:28:17Sunt unele femei cu principii care nu le place sa schimbe barbatii ca pe ciorapi...Hai ca a gresit altul la rand,si tot asa....Cand doi se despart amandoi sunt de vina,nu doar unul...Asa ca merita sa ii dai relatiei o sansa daca iubesti cu adevarat....


aha... deci daca te-a batut, inseamna ca ai meritat-o, si ar trebui sa-i mai dai o sansa... macar data viitoare poate-ti rupe si o coasta, doua, nu?
garbo_C
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:35
De la: Celleste, la data 2010-01-14 20:35:10
De la: buna01, la data 2010-01-14 20:28:17Sunt unele femei cu principii care nu le place sa schimbe barbatii ca pe ciorapi...Hai ca a gresit altul la rand,si tot asa....Cand doi se despart amandoi sunt de vina,nu doar unul...Asa ca merita sa ii dai relatiei o sansa daca iubesti cu adevarat....


aha... deci daca te-a batut, inseamna ca ai meritat-o, si ar trebui sa-i mai dai o sansa... macar data viitoare poate-ti rupe si o coasta, doua, nu?
Pai nu stiu....Daca sa ajuns la bataie,,amandoi au fost vinovati...Pt ca daca femeia punea piciorul in prag de la inceput,si nu intorcea si celalat obraz sigur nu ajungea si la pumni....Pai vezi,,amandoi sunu vinovati aici...Femeia pt ca a fost prea toleranta si barbatul ca a fost magar....Pt ca oameni cu bun simt greu ii gasesti...Pt ca ori au bunul simt in adn,,ceea ce putini il au...Ori din educatie...Care in ziua de azi greu il mai procura prin educatie....Asa ca vina nu a fost doar a barbatului,ca nu are bun simt ci si al parintilor lui....Ca nu l-au invatat de mic ce inseamna ala bun simt...
omulsincer
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:43
irino, "principii"nu inseamna ca daca ai gresit personajul sa persisti in greseala. Sa ai principii inseamna sa te respecti pe tine. Si ca sa te respecti si sa ai o viata de calitate e necesar sa arunci ce pute in jurul tau. De exemplu, caracterul domnului. Si pentru ca nu poti separa caracterul de persoana, il iei frumos de un copan si il dai la ghena cu totul... asta e.
quasaria
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:45
Fiecare om are partea lui de vina...Numai ca cu un pic de intelepciune Dumnezeu ne ajuta sa punem toate cap la cap....Pt ca fiecare din noi are partea noastra din vina..Nimeni nu este perfect,,nici eu nu sunt perfecta....Pt ca sunt foarte orgolioasa si incapatinata....Care pe viata pozitiva,pt Dumnezeu.viata duhoniceasca imi prin foarte bine...
omulsincer
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:46
De la: buna01, la data 2010-01-14 20:46:34Fiecare om are partea lui de vina...Numai ca cu un pic de intelepciune Dumnezeu ne ajuta sa punem toate cap la cap....Pt ca fiecare din noi are partea noastra din vina..Nimeni nu este perfect,,nici eu nu sunt perfecta....Pt ca sunt foarte orgolioasa si incapatinata....Care pe viata pozitiva,pt Dumnezeu.viata duhoniceasca imi prinde foarte bine...
Pt ca sunt foarte perseverenta si insist atunci cand ceva imi intra in cap..Si nu ma las pana nu obtin ceea ce vreau eu...
omulsincer
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:48
De la: quasaria, la data 2010-01-14 20:45:23irino, "principii"nu inseamna ca daca ai gresit personajul sa persisti in greseala. Sa ai principii inseamna sa te respecti pe tine. Si ca sa te respecti si sa ai o viata de calitate e necesar sa arunci ce pute in jurul tau. De exemplu, caracterul domnului. Si pentru ca nu poti separa caracterul de persoana, il iei frumos de un copan si il dai la ghena cu totul... asta e.
Da te referi ca daca ai ales gresit persoana trebuie sa insisti cu el...Pai daca il iubesti insisti,,,daca nu il iubesti il trimiti la plimbare ca doar nu ai copiii cu el.pt ca daca esti casatorita,nu il poti abandona asa..Cand te-ai maritat ti-a placut,,apoi nu iti mai place...Trebuie sa cauti greseala ta,a lui si sa incerci sa repari ceva...dar daca iti dai seama ca si tu ai gresit fata de barbat,trebuie sa incerci sa iti repari greselile...
omulsincer
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:50
De la: buna01, la data 2010-01-14 20:50:54
De la: quasaria, la data 2010-01-14 20:45:23irino, "principii"nu inseamna ca daca ai gresit personajul sa persisti in greseala. Sa ai principii inseamna sa te respecti pe tine. Si ca sa te respecti si sa ai o viata de calitate e necesar sa arunci ce pute in jurul tau. De exemplu, caracterul domnului. Si pentru ca nu poti separa caracterul de persoana, il iei frumos de un copan si il dai la ghena cu totul... asta e.
Da te referi ca daca ai ales gresit persoana trebuie sa insisti cu el...Pai daca il iubesti insisti,,,daca nu il iubesti il trimiti la plimbare ca doar nu ai copiii cu el.pt ca daca esti casatorita,nu il poti abandona asa..Cand te-ai maritat ti-a placut,,apoi nu iti mai place...Trebuie sa cauti greseala ta,a lui si sa incerci sa repari ceva...dar daca iti dai seama ca si tu ai gresit fata de barbat,trebuie sa incerci sa iti repari greselile...
Dar daca a gresit barbatul fata de tine,trebuie sa il pui la punct....Dar daca tu esti vinovata fata de barbat trebuie sa incerci sa iti rascuperi greselile nu...Pt ca asa este corect...Si fata de barbat si fata de femei
omulsincer
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:52
o seara faina ca merg a ma spal pe cap...papapappap
omulsincer
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:53
irinuco, foloseste masina de spalat, inclusiv centrifugarea
pik_nik
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:55
spalal si 'nauntru mai!
fleurdelis
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:55
De la: buna01, la data 2010-01-14 20:53:23o seara faina ca merg a ma spal pe cap...papapappap
[img]http://dl6.glitter-graphics.net/pub/1836/1836536cbchx2lhve.gif[/img]papapappap
cely
Postat pe 14 Ianuarie 2010 21:02
472, am folosit termenul de "nedezvoltata" ca sa nu te jignesc prea tare. Dar se pare ca trebuie sa iti explic. "nedezvoltata" = limitata.Esti imbatranita de viata, imbacsita, constipata.
Doara
Postat pe 14 Ianuarie 2010 21:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Singuratate sau nu? 68 De la: garbo201712 1 Iulie 2011 16:22
Ceva neimportant. 20 De la: DeeeDeee3 16 Noiembrie 2010 20:45
apocalipsa 283 De la: elisabeta_boia 18 Octombrie 2011 16:47
un sfat va rog! 131 De la: garbo163619 19 Aprilie 2011 01:21
Poti sa atragi n viaa ta partenerul ideal ? (dac nu l-ai gsit nc) 12 De la: quasaria 1 Februarie 2010 21:33
Setari Cookie-uri