divort dupa 22 de ani de casnicie

anul acesta implinesc 22 de ani de casnicie..f.multi? suficienti? e cazul sa ne oprim?
Situatia se degradeaza pe zi ce trece. S-a pensionat medical, sta mai mult pe acasa, s-a facut membru pe Elmaz,intra in discutii cu tot felul de femei si uneori dispare de acasa.Refuza sa spuna unde pleaca,cu unele il aud vorbind la telefon si deduc cand urmeaza sa plece din nou dar nu stiu unde.
De 2 ani si jumatate nu mai dormim impreuna pentru ca am aflat despre una dintre amantele lui (in decursul casniciei au mai fost astfel de situatii si am iertat)
Ce-mi reproseaza? ca nu i-am calcat intotdeauna camasile la timp,am dormit o perioada mare de timp cu cel mic (a fost bolnav cand a fost mic) si au fost multe situatiile cand am refuzat sa ma culc cu el.
Dupa prima aventura (acum 10 ani),am facut tot ceea ce nu am facut pana atunci si i-am oferit o viata sexuala la standarde ridicate (a vrut o amanta in pat) dar tot nu s-a linistit.
As dori o parere. Sa mai raman cu el pana face cel mic 18 ani? (ar fi vorba de 1,6 ani)
In unelediscutii purtate ar fi de acord cu divortul dar sa ma duc eu sa deschis.Oare urmareste ceva cu acest tertip?
flori45
Postat pe 12 Ianuarie 2010 21:15
De la: flori45, la data 2010-01-12 21:15:04anul acesta implinesc 22 de ani de casnicie..f.multi? suficienti? e cazul sa ne oprim?
Situatia se degradeaza pe zi ce trece. S-a pensionat medical, sta mai mult pe acasa, s-a facut membru pe Elmaz,intra in discutii cu tot felul de femei si uneori dispare de acasa.Refuza sa spuna unde pleaca,cu unele il aud vorbind la telefon si deduc cand urmeaza sa plece din nou dar nu stiu unde.
De 2 ani si jumatate nu mai dormim impreuna pentru ca am aflat despre una dintre amantele lui (in decursul casniciei au mai fost astfel de situatii si am iertat)
Ce-mi reproseaza? ca nu i-am calcat intotdeauna camasile la timp,am dormit o perioada mare de timp cu cel mic (a fost bolnav cand a fost mic) si au fost multe situatiile cand am refuzat sa ma culc cu el.
Dupa prima aventura (acum 10 ani),am facut tot ceea ce nu am facut pana atunci si i-am oferit o viata sexuala la standarde ridicate (a vrut o amanta in pat) dar tot nu s-a linistit.
As dori o parere. Sa mai raman cu el pana face cel mic 18 ani? (ar fi vorba de 1,6 ani)
In unelediscutii purtate ar fi de acord cu divortul dar sa ma duc eu sa deschis.Oare urmareste ceva cu acest tertip?
Pai mi se pare absurd sa te desparti dupa atatia ani...Cel mai bine ar fii daca ai fii un pic mai hotarata si sa nu il mai lasi sa se joace cu creierii tai...Fii un pic mai severa.Ce pot sa iti zic...Mergi si tu la o biserica,,fa o rugaciune smerita la Dumnezeu si roaga-l sa te lumineze ce trebuie sa faci...Sa iei alegerea corecta....Poate iti da Dumnezeu iubire in inima si severitate....Sa iti poti educa un pic barbatul.....
omulsincer
Postat pe 12 Ianuarie 2010 21:22
Flori, sper ca e la misto intrebarea pusa de tine.
Doara
Postat pe 12 Ianuarie 2010 21:27
..aaa ..nu/i cazul!...adica cel mic ar avea vreo 16 ani jumate..am ionteles corect??...
....mananci cu un om un sac de sare....si asta nu se mananca intr/o zi...si tot nu/l cunosti....mai lasi sa treaca un timp...cine stie ce o sa mai iasa la iveala...e un marlan...daca iti reproseaza ca nu i/ai calcat camasile la timp....parerea mea...ce ai facut contract cu el..cand v/ati casatorit sa ii calci camasile?..asta/i buna...am mai zis eu despre ziua nuntii..ca o zi printesa..si dupa aia o viatza ..cenusareasa!!!
garbo055472
Postat pe 13 Ianuarie 2010 20:34
Masochismul e in floare !
logoff
Postat pe 13 Ianuarie 2010 20:36
De la: garbo055472, la data 2010-01-13 20:34:31..aaa ..nu/i cazul!...adica cel mic ar avea vreo 16 ani jumate..am ionteles corect??...
....mananci cu un om un sac de sare....si asta nu se mananca intr/o zi...si tot nu/l cunosti....mai lasi sa treaca un timp...cine stie ce o sa mai iasa la iveala...e un marlan...daca iti reproseaza ca nu i/ai calcat camasile la timp....parerea mea...ce ai facut contract cu el..cand v/ati casatorit sa ii calci camasile?..asta/i buna...am mai zis eu despre ziua nuntii..ca o zi printesa..si dupa aia o viatza ..cenusareasa!!!
Pai omul se schimba,,de asta nu poti sa il cunosti niciodata...
omulsincer
Postat pe 13 Ianuarie 2010 20:47
flori, da-i mama papucii cat poti de repede.
anirica
Postat pe 13 Ianuarie 2010 20:47
De la: anirica, la data 2010-01-13 20:47:57flori, da-i mama papucii cat poti de repede.
Si ce crezi ca gaseste mai buni...Nu vezi ca lumea asta ii plina de nebuni...Mai bine sa lupte.....Sa nu fuga de dracul si sa dea de taicasu....
omulsincer
Postat pe 13 Ianuarie 2010 21:01
asa,asa.la lupta! cu furculitele, cutitele, furcile si topoarele din dotare .

auzi, da poate taica'su e mai bun. poate-l dor si ciolanele si nu mai face gat
si_totusi
Postat pe 13 Ianuarie 2010 21:06

"In unele discutii purtate ar fi de acord cu divortul dar sa ma duc eu sa deschis.Oare urmareste ceva cu acest tertip?"


Florii...citeste ce ai scris...si hotaraste-te daca doresti sa te mintim si noi...asupra dragostei...care ,cu parere de rau...eu nu prea o vad aici...sau daca doresti cu adevarat sa te convingi ca noi vedem mai bine,din afara ce se intampla in casnicia ta...

Pe de alta parte,toti sustin ca este mare pacat sa..."arunci la gunoi"...atatia ani de convietuit impreuna...altii spun ca e si mai mare pacat ca nu toate dintre noi avem curajul de a lupta pentru fericirea singurii noastre vietii,care ne-a fost data pe pamant...

ALEGEREA...este a ta...

Sa iti dea D-zeu intelepciunea sa alegi...!
DORI_
Postat pe 13 Ianuarie 2010 21:18
De la: si_totusi, la data 2010-01-13 21:06:59asa,asa.la lupta! cu furculitele, cutitele, furcile si topoarele din dotare .

auzi, da poate taica'su e mai bun. poate-l dor si ciolanele si nu mai face gat
asa este sa castige cel mai bun....Uraaaaaaaaaaa
omulsincer
Postat pe 13 Ianuarie 2010 21:36
corect hai ca incepem sa ne intelegem
si_totusi
Postat pe 13 Ianuarie 2010 22:11
probabil ma mint atunci cand sper sa se indrepte ceva
sa stiti ca dupa atatia ani nu a venit cu ceva nou in relatia noastra intima
in schimb de la mine a vrut tot mai mult
de fiecare data eu am facut primul pas
sunt o femeie credincioasa,de fiecare data am primit raspunsul pe care l-am cerut
acum nu stiu ce raspuns astept
sa am rabdare sa se linisteasca el, sa se intample ceva?
sa dau divort si ....Dumnezeu cu mila
eu cred ca un barbat care a gresit o data, o va mai face
prinde gustul noului si frumosului si tanarului
de exemplu acum l-am auzit vorbind la telefon cu o femeie sa mearga impreuna undeva cateva zile
sa-i spun ce-am auzit...sa-l las sa plece fara sa spun nimic...sa astept ca-i va veni mintea la cap...s-o iau ca pe o distractie de-a lui
oricum in casa este practic absent
flori45
Postat pe 14 Ianuarie 2010 17:16
pentru Dari Daniela
Nu stiu ce varsta ai, dar pseri ca la 46 de ani vei vorbi despre dragostea cea aprinsa din tinerete?
crede-ma, a fost dragoste la inceput,faceam dragoste de cate 3-4 ori pe zi (si era pe vremea lui ...)
nu stiu exact cand a disparut intensitatea, dar sentimente sunt
flori45
Postat pe 14 Ianuarie 2010 17:21
flori ,io nu cred ca i va mai venii mintea la cap!!!iar daca crezi ca vei pleca dupa ce cel mic face 18 ani....io una nu cred.....si eu am zis la fel,cind pleaca fata la facultate am plecat dupa 20 de ani.....da nu am fost in stare.....asa ca stam ca soarecele cu pisica....noroc ca prin serviciu meu sint mai mult plecata in rest cind sintem acasa numai ne certam ....din orice...
nazirra
Postat pe 14 Ianuarie 2010 17:24
ar trebui sa ne obisnuim sa traimpepicioarele noastre
sa avem taria de a o lua de la capat
singure sau cu altcineva
flori45
Postat pe 14 Ianuarie 2010 17:28
De la: flori45, la data 2010-01-12 21:15:04anul acesta implinesc 22 de ani de casnicie..f.multi? suficienti? e cazul sa ne oprim?
Situatia se degradeaza pe zi ce trece. S-a pensionat medical, sta mai mult pe acasa, s-a facut membru pe Elmaz,intra in discutii cu tot felul de femei si uneori dispare de acasa.Refuza sa spuna unde pleaca,cu unele il aud vorbind la telefon si deduc cand urmeaza sa plece din nou dar nu stiu unde.
De 2 ani si jumatate nu mai dormim impreuna pentru ca am aflat despre una dintre amantele lui (in decursul casniciei au mai fost astfel de situatii si am iertat)
Ce-mi reproseaza? ca nu i-am calcat intotdeauna camasile la timp,am dormit o perioada mare de timp cu cel mic (a fost bolnav cand a fost mic) si au fost multe situatiile cand am refuzat sa ma culc cu el.
Dupa prima aventura (acum 10 ani),am facut tot ceea ce nu am facut pana atunci si i-am oferit o viata sexuala la standarde ridicate (a vrut o amanta in pat) dar tot nu s-a linistit.
As dori o parere. Sa mai raman cu el pana face cel mic 18 ani? (ar fi vorba de 1,6 ani)
In unelediscutii purtate ar fi de acord cu divortul dar sa ma duc eu sa deschis.Oare urmareste ceva cu acest tertip?


Hotararea iti apartine doar tie,eu am divortat dupa 21 de ani,cu doi copii minori unul de 17 ani (atunci si o fetita de 10 ani") .Nu lucram si nu aveam sprijinul nimanui ,bani de avocat nici atat.Am cautat pe net un model pt o cerere de divort,am intocmit singura dossarul ,totul ma costat 10 lei,am adus cu mine 2 martori si m-am reprezentat singura.Am avut grija sa-mi iau un servici,chiar daca lucram fara carte de munca,si salariul meu a fost mai mic decat al lui,copii au fost audiati,sa tinut cont de dorinta lor si mi-au fost incredintati mie.Au trecut 4 ani de atunci,nu imi este usor dar stiu ca am liniste,iar copii mei traiesc intr-o ambianta placuta,fara teama.Sotul meu erea alcoolic si de aici o intreaga poveste de groaza .Trebuie sa-ti spun insa ca am luat hotararea sa divortez,dupa ce am epuizat toate incercarile de-al aduce pe drumul cel bun.Azi fostul meu sot,isi face datoria de tata fata de copii,si le ofera sprijinul sau atunci cand ei au nevoie,desi fiecare dintre noi are pe cineva.
Deci draga mea,stai de vorba cu el deschis si vezi cum stau lucrurile,daca se mai poate repara ceva,repara.Eu cred ca el simte ca se apropie de andropauza si asta este poate ca il face "furios" .
soapta_vantului
Postat pe 18 Ianuarie 2010 08:55
E trist,dar se intampla frecvent...ai doua variante:
1 divortezi, dar ai unde sa te duci, cu ce sa te intretii etc.,etc.Cu ce ramai in urma divortului?
2. ramai cu el, si daca tot e absent, traiesti si tu ca si cum ai fi divortata, adica poti sa iesi sa gasesti pe altcineva, sa nu te mai intereseze daca are gatit , calcat etc.Copiii tai ce zic?
garbours
Postat pe 19 Ianuarie 2010 14:24
Flori ...nu se dau sfaturi in aceste cazuri , doar tu esti cea care decide.
Barbatii sint niste copii razgaiati , egoisti si egocentristi, ei se iubesc pe ei cel mai mult.
Invata sa te iubesti pe tine , dar nu narcisist , invata sa te vezi pe tine.
Rostul tau in casa nu e doar sa indeplinesti cele 3 standarde :
- gospodina la bucatarie
- doamna in societate
- si amanta perfecta in pat .
Eu am trecut printr-un divort , nu a fost usor , ba din contra , a fost infernal, copilul era mic .Am fost si mama si tata ptr el . Am strans din dinti si am mers inainte.Dar incet incet lucrurile s-au asezat atat cat se pot aseza in lumea asta nebuna.
Iti sint alaturi sufleteste si te inteleg , dar forta e in tine , tu trebuie sa decizi ce e mai bine pentru tine si sufletul tau .
chrystal_10
Postat pe 21 Ianuarie 2010 00:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vreau ce nu pot avea, ajutor! 13 De la: pantera_neagra 25 Septembrie 2009 19:20
prietenia eu sau el 17 De la: Jojolin 26 Februarie 2011 12:01
Dragoste si Libertate in Doi! 15 De la: walkiria 9 August 2011 23:20
cum sa al las pe amantul meu 29 De la: garbo177935 8 Ianuarie 2011 17:47
prea sentimentala 20 De la: garbo_398552 5 Mai 2014 23:26
Setari Cookie-uri