relatia parinti-iubit

Buna tuturor!

Incep prin a va ruga sa va expuneti opiniile sincer si chiar am indrazneala de a va cere niste sfaturi, daca binevoiti a mi le da...
Eu am 32 de ani si un divort la activ in urma unei casnicii fara copii. Iubitul meu are 40 de ani si o fetita care in curand va implini 7 ani. Copila este data in grija mamei ei dar iubitul meu este foarte implicat in cresterea si educarea fetitei (ceea ce ma incanta). Intre mine si copila s-a creat o legatura foarte puternica, ne-am atasat una de alta...
Mama mea este total impotriva relatiei mele deoarece exista acest copil (al lui) si datorita faptului ca eu am studii superioare iar iubitul meu nu are. Mai mult decat atat, face orice ii sta in putiinta sa ne desparta...In schimb, eu simt ca mi-am gasit linistea langa acest om, ne iubim, ne respectam si incercam sa ne cladim o relatie bazata pe sinceritate.
Daca aleg sa-mi pastrez relatia o pierd pe mama (numai pe ea o mai am)...
Cu siguranta d-voastra vedeti cu ochii ratiunii aceasta situatie. Ce-ati alege?
flori77
Postat pe 6 Ianuarie 2010 13:55
Cred ca este cazul sa pastrezi ambele relatii....Mai devreme sau mai tarziu...... mama tot mama ramane ! Deci traieste viata asa cum simti tu ......asa este corect !
Remy
Postat pe 6 Ianuarie 2010 14:15
o mama nu se pierde niciodata. va fi suparata un timp , apoi ii va trece

ai 32 de ani si cred ca ai maturitatea necesara sa poti discerne daca acest om iti poate sta alaturi.

mai gresesc si parintii cateodata si incearca manipulari in genul " daca esti cu el, nu mai exist eu".

si_totusi
Postat pe 6 Ianuarie 2010 14:21
Si eu cred la fel .Trebuie sa pastrezi ambele relatii.Mama se poate gandi ca ai fi putut fi tu cea care sa aiba copil si atunci?
Eu cred ca mama ta incet ,incet v-a respecta hotararea pe care o vei lua si iti v-a accepta relatia.
Iti doresc succes ,si iubeste copilul ala chiar daca nu e al tau ca e un lucru bun.
sunset474
Postat pe 6 Ianuarie 2010 14:21
Va multumesc frumos tuturor pentru incurajari si pentru faptul ca v-ati rapit din timpul vostru pentru a-mi raspunde.
Situatia este, din pacate, foarte tensionata intre mine si mama. Mi se rupe sufletul cand o vad asa de suparata pe mine. O iubesc si nu vreau sa o ranesc cu nici un chip dar, in acelasi timp, il iubesc si pe acest barbat care se comporta minunat cu mine si cu care ma completez in tot ceea ce reprezint ca fiinta umana.
flori77
Postat pe 6 Ianuarie 2010 23:37
De la: flori77, la data 2010-01-06 23:37:57Va multumesc frumos tuturor pentru incurajari si pentru faptul ca v-ati rapit din timpul vostru pentru a-mi raspunde.
Situatia este, din pacate, foarte tensionata intre mine si mama. Mi se rupe sufletul cand o vad asa de suparata pe mine. O iubesc si nu vreau sa o ranesc cu nici un chip dar, in acelasi timp, il iubesc si pe acest barbat care se comporta minunat cu mine si cu care ma completez in tot ceea ce reprezint ca fiinta umana.
Ok mama este mama dar.......ai si tu viata ta.? Mama ta a trait si a iubit ........de aceea crd ca si tu ai acest drept !
Remy
Postat pe 7 Ianuarie 2010 10:58
mai, mamele astea-s cu capu'...cum sa te mai superi ca fata ta de 32 de ani ia o decizie ?

floricico, las-o pe muma-ta...o sa-i treaca bazdacu'...
si chiar daca nu o sa mearga relatia, nu e bai...o sa-ti poata da peste nas : "iote, vezi ca am avut dreptate ?"
Anouk
Postat pe 7 Ianuarie 2010 11:02
flori ..

scuza-ma ca iti zic, da e cam senila mama ta .. ce treaba are dragostea cu carte, ca sa muor de intaleg!
si cu copila la fel .. mai ales ca fetita te-a acceptat in viata ei (ceea ce altui copil nu i-ar conveni sa ii inlocuiasca careva, mama ... ) .. incearca sa o conving sa vada altfel lucrurile, daca nu .. las' ca-i trece !
bestia
Postat pe 7 Ianuarie 2010 19:05
De la: Anouk, la data 2010-01-07 11:02:14mai, mamele astea-s cu capu'...cum sa te mai superi ca fata ta de 32 de ani ia o decizie ?

floricico, las-o pe muma-ta...o sa-i treaca bazdacu'...
si chiar daca nu o sa mearga relatia, nu e bai...o sa-ti poata da peste nas : "iote, vezi ca am avut dreptate ?"



Da unele mame chiar sunt cu capul.Eu personal am p buna prietena care la 38 de ani inca e condusa de mama.Mama se baga in toate relatiile ei si ii chiar interzice uneori sa iese cu anumite persoane.
sunset474
Postat pe 8 Ianuarie 2010 10:07
sunset, io mai putin fac 46 de ani si coana mare inca incearca sa ma dirijeze, pe principiul : "tu esti proasta, io is deshteapta, deci eu trebe sa gandesc pentru tine"

partea mishto e ca asa am invatat eu ce NU trebuie sa fac cu fie-mea...
Anouk
Postat pe 8 Ianuarie 2010 11:35
flori mama....in primul rand, trebuie sa-ti reamintesc ca, in ziua de azi, in romanica noastra draga nu mai conteaza daca ai studii postliceale sau nu....in al doilea rand, trebuie sa-ti reamintesc un lucru.....ai 32 de ani, ceea ce-ti da dreptul sa ai o viata a ta, proprie si personala.....in al treilea rand, trebuie sa-ti reamintesc ca aceasta fetita, a "iubitului" tau, te accepta si te place.....

si, in al patrulea rand, pune-te frumos cu mama ta la o discutie clara si concisa, prezinta-i pe scurt primele trei puncte de mai sus si, daca tot nu e convinsa...atac-o cu cel de-al 5-lea.....pana cand mai vrea dansa sa stai dupa fusta ei??daca vrea un nepotel....nu-l poti face cu ea de fata....

si fii tu linistita ca chiar daca acuma va face pe suparata si imbufnata.....totul va fi ok....dansei ii e frica sa nu patesti cum ai patit cu primul sot...poate daca il vede mai des pe "iubitul" tau prin preajma ta si ii studiaza - cu ochii intelepciunii, caracterul...poate se schimba.....dar.....si iarta-ma ca iti zic...dar...ai grija.....ca s-au vazut mame care si-au suflat ginerii si si i-au facut soti....
tutankhamon
Postat pe 8 Ianuarie 2010 11:45
De la: Anouk, la data 2010-01-08 11:35:59sunset, io mai putin fac 46 de ani si coana mare inca incearca sa ma dirijeze, pe principiul : "tu esti proasta, io is deshteapta, deci eu trebe sa gandesc pentru tine"

partea mishto e ca asa am invatat eu ce NU trebuie sa fac cu fie-mea...



multi inainte asa e ,noi trebuie sa invatam din greselile mamelor noastre si sa nu ne purtam asa cu ficele noastre.sa-ti traiasca fata si eu am doua
sunset474
Postat pe 8 Ianuarie 2010 13:51
floricica....pe mama ta n ai s o pierzi niciodata....stai linistita....asa ca fa cum iti dicteaza inima ....incet cu timpu se va obisnui cu ideea.....
anouk.....noi la mama ii zicem mamoiu....ia ii capitanu sef.....si acuma .....numa ca acu soramea are 43 io 40 fratemio 30 asa ca atunci cind o kabuca militaria ne stringem toti in juru ei si tace.....nu mai zice decit hai numa hai ca va arat io.....
nazirra
Postat pe 8 Ianuarie 2010 14:02
urmeaza-ti inima,ai o singura viata nu 10.Daca intradevar esti fericita langa acest om.Fiecare avem dreptul sa ne traim viata asa cum vrem noi,fie ca alegerea noastra place sau nu,mama ta o sa fie alaturi de tine in timp.Consider ca fiind inuman din partea parintelui sa-si impuna vointa lui in relatiile copilului
garbo068629
Postat pe 8 Ianuarie 2010 14:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despartirile din cauza distantei 19 De la: Ioana007 25 Septembrie 2009 18:20
compatibiltatea 5 De la: dor72 28 Aprilie 2011 20:07
un sfat va rog 5 De la: tutankhamon 3 Februarie 2010 14:11
voi cum a-ti impresiona? 1 De la: doris86 13 Iunie 2010 09:31
Sarcina 15 De la: Abellona 19 Februarie 2015 12:25
Setari Cookie-uri