soferite si sarcina

sunt insarcinata in 5 luni voi avea o fetita, conduc de un an, am masina mea merg cu ea zi de zi, azi am patinat pe gheata, m-am intors pe lat, era sa lovesc o fata pe trecerea de pietoni,nu eram cu viteza...aveam 20-30Km :(( m-am dus acasa si am lasat masina.....a mea bebelina a inceput sa miste...m-am speriat ingrozitor ca voi pierde copilul...nu mai conduc pana nu se face frumos afara....

voi fetelor care sunteti sau ati fost insarcinate conduceti masina zi de zi pe orice vreme????? oare ce sa fac...m-am obisnuit si cu masina.....of of bine ca afost doar atat
cam
Postat pe 15 Decembrie 2009 14:49
lasa mofturile si mergi pe jos...
o sa nasti mai usor.
miscarea e rupta din rai.
sa va traiasca!
iasomia
Postat pe 15 Decembrie 2009 15:45
Draga mea..te-as intreba ce experienta ai in ale soferiei? in al doilea rand iti pot spune ca masina e mult mai greu de condus pe carosabil cu polei sau zapada , iti spune cineva care conduce de 10 ani. Daca simti ca situatia e putin altfel acum in perioada sarcinii , mergi cu taxiul sau gaseste alt mijloc de transport.( nu are sens sa te pui in pericol atat pe tine cat si pe cei din trafic)
reyya
Postat pe 15 Decembrie 2009 15:50
nu vad nici o legatura. conduci sau nu, gravida sau nu...
pik_nik
Postat pe 15 Decembrie 2009 15:53
daca o loveai erai pasibila de raspundere penala, fii foarte atenta la trecerile de pietoni ..si niciodata depasirea altor vehicule pe banda 2 ,cand te afli in apropierea ( aprox 500 m) acestor treceri.
reyya
Postat pe 15 Decembrie 2009 15:53


nu stiu care-i legatura, da' cica-i iarna, si iarna nu-i ca vara...si astia de la ratt ies din statie cu autobuzele fara sa se uite inapoi, si ii zapada, si aluneca, si n-am caociuce de iarna
deci, ai inteles acuma?
zambila
Postat pe 15 Decembrie 2009 15:56
ii iarna di tat....
mi-i frig...
LILO
Postat pe 15 Decembrie 2009 15:59
buna tuturor...

va multumesc de sfaturi...parerile fiecaruia sunt impartite si nu este un moft in a merge cu masina ci este o necesitate in ziua de azi.....

am sa incerc sa mai merg ca nu voi invata niciodata dc nu merg si iarna cu masina....

sarbatori fericite tuturor.....

PS
da voi avea o fetita am un baietel ac.iar acum o fetita suntem cei mai fericiti parintii
cam
Postat pe 16 Decembrie 2009 15:21
Felicitari, cam! Sa te bucuri de familia ta!
garbo_C
Postat pe 16 Decembrie 2009 15:24
cam

sa fiti toti sanatosi si fericiti...

cat despre masina-necesitate...mda..un drum pe care il faci cu masina in doua ore ,il faci cu ratb-ul in juma de ora.

castigi timp pretios,parerea mea...orasul este sufocat.

iar miscarea..miscare iti face f bine,femeile care nu sunt sedentare nasc mai usor,iar perioada de recuperare este mult mai scurta dupa nastere.

multa bafta...
iasomia
Postat pe 16 Decembrie 2009 17:12
cam...sunt de acord cu tine ca trebuie sa inveti sa conduci si pe timp de iarna.....dar te-ai gandit daca, doamne fereste, vei mai avea un incident asemanator, si nu vei mai scapa asa de usor??? cu ce pret inveti sa conduci pe polei????ia mai gandeste-te.....vei avea timp sa conduci pe zapada ani de acuma.....crede-ma.....nu risca viata bebelei tale....bucura-te ca o ai in burtica....si ajut-o sa fie sanatoasa si sa vina pe lume, pazindu-te de riscuri inutile....
tutankhamon
Postat pe 16 Decembrie 2009 18:15
buna fetelor...am fost la eco 4D si am descoperit acolo ca am colul deschis 5 mm...tanand cont ca sunt in 21 saptamani...ce parere aveti la cat trebuie sa fie colul deschis pt nasatere? mi-au spus sa stau in pat...acum chiar nu mai pot iesi deloc.....???oare am sa pot sta????

sarbatori fericite...

:)

cam
Postat pe 21 Decembrie 2009 14:16
cam

stai cat poti tu de mult in patut,pe canapea...

se mai intampla,asta nu inseamna ca o sa patiti ceva..dar e bine sa sufli si-n iaurt.

asemenea...

sa fiti bine,bine..
tu si puiutu'...
iasomia
Postat pe 21 Decembrie 2009 14:23
pt avea o nastere mai usoara si tot odata mai sanatoasa poti merge p jos pana in park d exp , s iesi in fiecare zi kt o jumatate d ora s si mai mult
garbo043270
Postat pe 16 Ianuarie 2010 19:18
Cam , draga felicitari pt bebelina, sa ti se nasca frumoasa si sanatoasa.
Cat despre soferie....iarna ai grija la frana (foloseste frana de motor)...cauciucuri ...si uneori experienta conteaza mult .Eu am condus pana la 8 luni de sarcina , apoi nu am mai fost lasata...Stiu ca masina e o necesitate , dar siguranta bebelinei conteaza mai mult .
Ai grijuca de tine si de printesa care urmeaza sa vina
chrystal_10
Postat pe 20 Ianuarie 2010 23:37
da mia nici cu autobuzul nu-i cea mai mirifica solutie, dar pare totusi mai sigur. vecina mea e in luna a 6 si-mi zice cum o turtesc omuletii in autobuze dimineata!seara vine la mine si-i da bebelusha piciorute si o cearta si o bate ca a'nghesuit-o'ntre destepti! da n-ai ce sa-i faci|!asta este!pare cea mai buna solutie
fleurdelis
Postat pe 20 Ianuarie 2010 23:44
maaai...cami.....nu te urca mama in autobuz, pentru nimic in lume.....iar cu miscarea....asculta de sfatul medicului care te are in grija cu sarcina...nu in toate cazurile e indicata miscarea...de ex sophia loren, cu ambii baieti, o stat numai la pat.....si aaaare niiiiiiste baaaaaaieti......
tutankhamon
Postat pe 20 Ianuarie 2010 23:50
eu am condus pana inainte de a naste cu o zi...e adevarat ca nu pe zapada,dar am condus...si nu de aici pana acolo,am condus zeci de km pe zi...Am un baiat si o fetita si am condus asa al ambele sarcini...sfatul meu e sa fii foarte atenta si sa eviti pe cat posibil sa iesi cu masina pe astfel de vreme,dar daca nu ai cum,ochii in patru,viteza minima si mult succes!iti doresc o nastere usoara si un copil sanatos de care sa te bucuri
adina_sab
Postat pe 21 Ianuarie 2010 10:37
multumesc mult adina...pe fetita mea o va chema Adelina frumos nume ai...

conduc incet...stii sa merg pe jos e greu...am colul deschis 5mm si mi-a prescris medicul cat mai mult in pat, dar cu masina imi este mai usor sa merg la serv....
cam
Postat pe 21 Ianuarie 2010 17:34
De la: cam, la data 2009-12-15 14:49:10sunt insarcinata in 5 luni voi avea o fetita, conduc de un an, am masina mea merg cu ea zi de zi, azi am patinat pe gheata, m-am intors pe lat, era sa lovesc o fata pe trecerea de pietoni,nu eram cu viteza...aveam 20-30Km :(( m-am dus acasa si am lasat masina.....a mea bebelina a inceput sa miste...m-am speriat ingrozitor ca voi pierde copilul...nu mai conduc pana nu se face frumos afara....

voi fetelor care sunteti sau ati fost insarcinate conduceti masina zi de zi pe orice vreme????? oare ce sa fac...m-am obisnuit si cu masina.....of of bine ca afost doar atat




nu e nici o problema daca esti atenta in trafic.din experienta personala pot spune ca sofatul ma relaxat,a disparut stresul de dinaintea nasterii.chiar am condus cu placere pana la spital,cel putin pentru mine a fost o terapie buna,recomandata de medic.
sigur conteaza sa fi si bun sofer cu ceva experienta mai ales in conditii de iarna.

felicitari!
mulan
Postat pe 22 Ianuarie 2010 12:46
hai ca ma linistesc...

nu mai pot sa ies din casa...am colul deschis 5mm fetita s-a intors cu capul in jos...iar recomandarea medicilor a fost repaus la pat...doar la baie si atat...oare ce voi face eu in casa pana in luna aprilie?? aveti o idee cum sa imi omor timpul in casa????



am tras o sperietura zdravana cd.am aflat ca pot pierde copilul la doar 28 saptamani.....voi sta in casa cuminte...fara plimbari
cam
Postat pe 1 Februarie 2010 16:28
bre, daca-mi dai un produs naturist care sa ma faca soferita, meriti premiul Nobel. da din respect pentru el....incep sa devin agresiva daca mai pui reclama asta!
Eugenia_
Postat pe 16 Mai 2012 20:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mersul la toaletele publice 53 De la: alexya198305 2 August 2011 09:39
oare am ramas insarcinata? 43 De la: Claudia19 13 Martie 2012 21:27
Cat dureaza concediul maternal, dupa ultimele reglementari? 3 De la: garbo_769 5 Martie 2012 19:42
pastila de a 2 a zi 156 De la: RamonaPopescu 21 Ianuarie 2020 10:23
test sarcina pozitiv 6 De la: belle_a 16 Mai 2012 21:05
Setari Cookie-uri