Metode clare de anihilat"dracusorul" si .....dezvoltat INGERUL-

in primul rand, cred ca este controlul constient al reactiilor psihice: fii buna, rabdatoare si...zambeste!!!
acest lucru este posibil prin EDUCAREA VOINTEI , prin exersarea stapanirii de sine ....inclusiv al emotiilor negative...
in al 2-lea rand-autosugestia: sunt sanatoasa si.stapana pe mine...
nici o pesoana, eveniment , situatie neplacuta nu ma vor afecta...
cam asa ar trebui sa...reactionam!!!-
voi ce parere aveti?.........
sophia1971
Postat pe 15 Septembrie 2009 12:30
HEII...ce -i aici???
eu am o amica plecata in tibet, la vreo 2ani de cand a inceput sa-si puna intrebarile astea
fleur_de_lis
Postat pe 15 Septembrie 2009 12:32
De la: fleur_de_lis, la data 2009-09-15 12:32:56HEII...ce -i aici???
eu am o amica plecata in tibet, la vreo 2ani de cand a inceput sa-si puna intrebarile astea


da, asa este....in TIBET se educa vointa,prin exersarea stapanirii de sine,si se poate obtine un control constient al principalelor functii ale organismului, inclusiv al EMOTIILOR NEGATIVE...
sophia1971
Postat pe 15 Septembrie 2009 12:38
DA sofia, dar cand vine fata aia in romania, si vorbeste cu mine....eu nu inteleg nimic din ce spune! dar nimiiiiiiiiiiiic! intelegi tu?
eu cred ca sunt 2lumi diferite....asta in care suntem cu totii la fel...si cea in care...sunt cu totii in razboi permanent cu vointa, si in dialog cu ei insisi! (daca nu cu ,,dumnezeu!)
fleur_de_lis
Postat pe 15 Septembrie 2009 12:41
anul trecut trebuia sa imi iau bilet de avion si sa merg particip si eu la nush ce chestii edificatoare...dar pt ca stiam ca nu voi apuca nicicand TOTAL pe drumul asta...nu m-am mai dus!asa k pb a o sa te las fara raspuns
fleur_de_lis
Postat pe 15 Septembrie 2009 12:47
De la: fleur_de_lis, la data 2009-09-15 12:47:49anul trecut trebuia sa imi iau bilet de avion si sa merg particip si eu la nush ce chestii edificatoare...dar pt ca stiam ca nu voi apuca nicicand TOTAL pe drumul asta...nu m-am mai dus!asa k pb a o sa te las fara raspuns

.......trebuia sa te fi dus....sunt niste :chestii" extraordinare......altadata fa-ti timp...
da, stapanirea de sine se poate invata la orice varstasi.pana la cel mai inalt nivel-de exp, puteti admira linistite cum va arde casa.....sau puteti reprima orice gest, sau cuvant urat care "mimeaza "relatia cu sotul sau iubitul .......
sufletul dv fiind multumit-sunt tare! am reusit! ma pot stapani!!!
sophia1971
Postat pe 15 Septembrie 2009 12:50
cred ca nu am avut curaj....erau niste conferinte in barcellona...dar..mi s-a spus dianinte ca... ca eu nu o sa am curajul sa fac pasul asta este..o lupta asa cum spuneai...
fleur_de_lis
Postat pe 15 Septembrie 2009 12:52
fleur...tare pacat ca nu te ai dus.....
nazirra
Postat pe 15 Septembrie 2009 12:53
fleur...tare pacat ca nu te ai dus.....
nazirra
Postat pe 15 Septembrie 2009 12:53
sophie...daca ai timp citeste cartea lui pavel corut...spre culmile succesului....si o sa intelegi mai multe.....adevarul este ca noi putem schimba multe prin autosugestie...
nazirra
Postat pe 15 Septembrie 2009 12:55
tu stii ca...de multe ori ma gandesc la asta?
dar voi stiti ce inseamna asa ceva nu??
o iei , in sensul uman vorbind...razna complet, vreau saziit zic. parintii tipei de fapt s-au OPUS! ca sa nu ma....zgandareasca si pe mine! caci ai ei plang incontinuu....si sunt tare nemultumiti de alegerea facuta de copilul lor! s-au dus doar ei....si au incercat sa o convinga de....INUTILITATTEA unei asemenea vieti!
fleur_de_lis
Postat pe 15 Septembrie 2009 12:57
De la: nazirra, la data 2009-09-15 12:55:54sophie...daca ai timp citeste cartea lui pavel corut...spre culmile succesului....si o sa intelegi mai multe.....adevarul este ca noi putem schimba multe prin autosugestie...

daaa, interesanta este si "Secretele varstelor de aur" a lui Corut....
sophia1971
Postat pe 15 Septembrie 2009 13:08
Hai sa va zic de ce nu m0-am dus...k iar se apropie octombrie si cred k iar se tin...nu m-am dus pt ca..totul este prea ABSTRACT...avem (cel putin eu insami, am) nevoie de lucruri calde, umane, care sa ne intareasca si sa ne lumineze viata! de zi cu zi...nu o data pe an...cu iluminari inspaimantator de marete....si de indepartate....eu asa cred, am realizat lucrul asta, si NU M_AM DUS! dar pot sa spun ca am platit cu un an ingrozitor de ...aiurit&nemultumitor....
fleur_de_lis
Postat pe 15 Septembrie 2009 13:17
Sunt de acord cu educarea vointei, control, autosugestie si toate astea, dar chiar nu cred ca poti sa stai linistit, cu toate exercitiile din lume, sa vezi cum iti arde casa, chiar nu cred.
nelly05
Postat pe 15 Septembrie 2009 13:29
nely nu i deloc vorba de ceea ce zici tu.....din contra te invata cum sa te educi pe tine .......sa ti fie mult mai bine in lumea asta in care noi vedem doar partea materiala.....
nazirra
Postat pe 15 Septembrie 2009 13:33
De la: fleur_de_lis, la data 2009-09-15 13:17:48Hai sa va zic de ce nu m0-am dus...k iar se apropie octombrie si cred k iar se tin...nu m-am dus pt ca..totul este prea ABSTRACT...avem (cel putin eu insami, am) nevoie de lucruri calde, umane, care sa ne intareasca si sa ne lumineze viata! de zi cu zi...nu o data pe an...cu iluminari inspaimantator de marete....si de indepartate....eu asa cred, am realizat lucrul asta, si NU M_AM DUS! dar pot sa spun ca am platit cu un an ingrozitor de ...aiurit&nemultumitor....

....nu, nici pe departe, eu o numesc chiar"terapie de vindecare".......bine, e o pasiune a mea, mai veche....
si niciodata nu e prea tarziu , nu?
sophia1971
Postat pe 15 Septembrie 2009 13:34
deci daca vreti....da dezvlotam un subiect in sensul asta...eu ma pot interesa...va dau linkuri, si cu un zbor low cost si o cazare cheep la un hostel poate merge oricine! anul trecut s=au tinut in milano & barcelona...anul atsa nu stiu, dar pot intreba...
fleur_de_lis
Postat pe 15 Septembrie 2009 14:07
clar ca da ....sophia...
nazirra
Postat pe 15 Septembrie 2009 14:08
eu zic ca in tibet, in primu' rand, se cam face foamea... ca sa nu mai vorbesc de frig... si nici wc-uri ca lumea nu au...

normal ca nu-ti mai ramane decat sa te gandesti la metafizica... in termeni orientali, desigur...
zambil
Postat pe 15 Septembrie 2009 14:46
Nu trebuie sa mergi in Tibet pentru asta!
Puterea sta in noi, trebuie numai sa o gasim.
Ciresica
Postat pe 15 Septembrie 2009 18:34
sa ma bata soarele..

fetele, va fac o meditatie de nu va mai trebuie Tibet..
kyra
Postat pe 15 Septembrie 2009 18:39
pai cu ce o faci kyrule??? spune....k sa nu mai bat drumurile
(ce spun eu era combinat si cu o tehnica de activa a centrului inimii... de catre o tipa care, se spune ca asta e menirea ei, imbratiseaza oamenii)
fleur_de_lis
Postat pe 16 Septembrie 2009 08:02
Poatul si Rugaciunea, Initierile... Dr. Argeseanu Dragos stie cel mai bine. Are cabinet in Mircea Voda 44, et. 2.
cercelmarilena
Postat pe 12 Ianuarie 2010 13:24
fleurdelis
Postat pe 14 Ianuarie 2010 02:49

Ofer consultanta in tarot, in gypsy cart si astrologie sfaturii, ritualurii, pentru mai multe detail ma puteti vizita si pe site http://atlas-mfe.cabanova.com/. Pentru o programare se poate si la adresa de email little_angel1151@yahoo.com sau adaugandu-ma in lista de mess little_angel1151
little_angel1151
Postat pe 4 Februarie 2010 09:40
Da asa este,trebuie vointa si perseverenta..Asa cum este si cu fumatul..Naravurile proaste produc dependenta si prin vointa si insistenta putem scapa de ele.Si putem trepta scapa de rautatea care se afla in interior..
luptatoareacurajoasaa
Postat pe 11 Aprilie 2010 23:32
De la: luptatoareacurajoasaa, la data 2010-04-11 23:32:48 Da asa este,trebuie vointa si perseverenta..Asa cum este si cu fumatul..Naravurile proaste produc dependenta si prin vointa si insistenta putem scapa de ele.Si putem treptat scapa de rautatea care se afla in interior omului..
Pt ca pe om il cooedoneaza gandirea..Daca incepi sa fii perseverent si sa te rogi ca Hristos Dumnezeu sa inceapa sa curete tot ce este rau in interiorul tau treptat...Dar si cu insistenta ta..Si cu rugaciune,postul care te ajuta sa te stapanesti
luptatoareacurajoasaa
Postat pe 11 Aprilie 2010 23:35
Buna, am citit urmatorul articol cu privire la problemele intampinate de proaspetele mamici.Mi-e chiar mi-a placut,si cred ca e interesant.
Vi-l recomand:
http://www.afladespre.ro/ingrijirea-nou-nascutului-1008.htm
Pupici
crina86_c
Postat pe 9 Iulie 2010 01:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
avort spontan sau nu? 8 De la: RamonaPopescu 28 Iulie 2020 12:36
Test nastere prematura 4 De la: garbo_385367 7 Februarie 2014 13:45
examenul urinar in sarcina 4 De la: Lory07 16 Mai 2012 21:06
scurgeri anormale? 5 De la: RamonaPopescu 21 Ianuarie 2020 10:17
Nasterea in apa 83 De la: alex2007 17 Februarie 2010 09:52
Setari Cookie-uri