Povestea mea...

Saracul om aproape ca faceti misto de problema lui , EL A CERUT NISTE SFATURI, NISTE IDEI CE LAR PUTEA AJUTA SA SE POARTE BINE FATA DE PERSOANELE CARE LE IUBESTE ...FARA SA LE JIGNEASCA . Voi ati facuto pe iubita lui ca si cum ar fi oaia cea neagra...de ce? Nu cred ca a facut ceva rau. Doar ca este ceva nou si ptr ea si e greu sa se acomodeze imediat situatiei.

455 Mie mia placut f mult ce tia scris TZKX si eu vroiam sa spun aproape acelasi lucru , sper sa targi niste concluzii de acolo care tear putea ajuta, trebuie f multa rabdare si intelegere si in timp se va rezolva totul. Si nu iti ascunde dragostea fata de copil dar ai grija sa nu se simta pe dinafara iubita ta , trebuie sa le arati aceasi dragoste la amundoua , poate Tu ai gresit cu ceva, de acea are ea parerea asta de prea multa afectiune fata de copil , asa ca mai reflecteaza putin si la purtarea ta poate faci sau te comporti diferit fara sati dai seama. Poate nu ii mai dai iubitei tale atentia cuvenita .Mult succes.
claudia23
Postat pe 2 Ianuarie 2010 05:00
Eu am crescut intr-o familie cu parintii divortati si pot sa spun ca primele amintiri cu tatal meu le am cam de prin clasa a 2-a ,din pacate a lipsit mult din viata mea , iar acum cand am imbatranit si eu si el si cand din cea de-a doua lui casatorie mai are un baiat ma suna saptamanal si ma bucur sa-l aud dar nu-l simt aproape,e un strain despre care intreb ce face,cum o duce dar atat.Incearca sa tii aproape de copil si ignora parerea celorlalti,explicai ca indiferent alaturi de cine-ti vei petrece viata si chiar daca vei mai avea alti copii pentru fata ta vei fi mereu o baza ,vei fi in spatele ei si la bine si la greu.Prietena ta se va obisnui cu ideea ca e normal ca fiica sa fie pe primul plan atunci cand e cu voi dar in restul timpului rasfat-o,aratai si spunei ca o iubesti iar tu ia deciziile pe care le simti nu pe cele pe care le gandesti.Mult succes!
garbo065268
Postat pe 2 Ianuarie 2010 05:13
spune iubitei si fa-o sa inteleaga ca cine te iubeste cu adevarat ,iubeste si tot ce e al tau,inclusiv copilul,trecutul,tot,iubirea nu e egoista.,iar conceptia ca daca ai un copil,.bla bla..... e o tampenie .,cine te iubeste trebuie sa-ti iubeasca si copilul ca parte din tine
scorpio1411
Postat pe 2 Ianuarie 2010 05:35
Ai descris-o pe prietena ta ca pe o femeie perfecta. cred ca esti cam superficial, scuze daca pare cam dur. In primul rand o femeie de suflet nu poate sa nu iubeasca un copil. Pe mine m-ar fi deranjat ideea ca sotul sa fi fost in bratele alteia, copilul nu ar fi facut decat sa imi creasca afectiunea fata de un suflet inocent.

Parerea mea: cred ca ingerasul tau e o vipera care se ascunde sub aripi de porumbel. E doar camumflata, dar la fel ca mata blanda...

Mult succes si un ultim sfat: fii mai intelep cand iti alegi o partenera. Nu crede ca tot ce zboara se manaca, nici nu crede o femeie buna la pat femeia perfecta. Cugeta mai mult si apoi actioneaza.
gabriela_esty
Postat pe 2 Ianuarie 2010 06:04
Eu am trecut prin asa ceva acum 20ani.Cred ca ea e geloasa, pentru ca asa e dragostea:posesiva.Si mai cred ca vede in copilul tau ceva ce ea nu are.Incearca sa-i vorbesti mai mult de copilul pe care il veti avea impreuna, si legatura acelui viitor copil cu actualul. Nu o face involuntar sa se simta infeioara, ea neavand copii. Cam atat.
Maytrei
Postat pe 2 Ianuarie 2010 06:09
un singur sfat .,sa nu ti lasi copilul este viata ta .el face parte din tine este viata din viata ta pentru o persoana care mai tarziu isi va arata pe fata coltii cu adevarat.asigura i copilului tau caldura sufleteasca de care are nevoie si tine legatura si cu persoanele care stau in preajma copilului tau daca este nevoie asigurate ca acel ingeras are nevoie de tine si ii lipsesti.COPILUL NU ESTE VINOVAT CU NIMIC.ASIGURAI DRAGOSTEA IN CONTINUARE.dar tu nu ai dat exemplu detaliat.cred ca ai un comport normal nu?
garbo011957
Postat pe 2 Ianuarie 2010 06:27
De la: garbo081455, la data 2009-12-08 10:04:23Buna dimineatza!

Am intrat si eu aici in cercul dumneavoastra in incercarea de a gasi niste raspunsuri la niste intrebari si cu speranta ca voi putea gasi aici niste opinii pertinente la probleme reale si serioase. In speranta ca voi gasi ingaduintza in randul dumneavoastra pentru prezenta mea masculina, acest spatiu fiind eminamente feminin, va voi prezenta cat mai succint... povestea mea:

Sunt un "tanar" de 33 de ani mergand pe 34 si pana acum Dumnezeu s-a invrednicit sa ma "pricopseasca" cu un divort. L-am incheiat in cele din urma dupa multe chinuri iar acum sunt implicat intr-o relatie asa cum le-as dori tuturor... sunt indragostit de un inger care la randul lui este indragostit de mine. Toate ar fi bune si frumoase, insa avem o problema pe care o supun dezbaterii dumneavoastra, si, cine stie, poate un mic ajutor ne-ar putea scoate din limanul la care se pare ca am ajuns. Dupa cum va spuneam, am mai fost casatorit si dina ceasta relatie am o fetita carein urma procesului a fost "repartizata" mamei, eu avand dreptul de vizita de 2 w/e pe luna si cate o zi pe saptamana. (o prima intrebare ar fi daca vi se pare mult). in absenta prezentei copilului meu, avem o relatie deosebita din absolut toate punctele de vedere - cu mici divergente pe ici pe colo insa nimic important... problema apare insa in prezenta fetitei mele... pana la divort, mi-am dorit sa dezvolt fetitei mele un comportament dragastos, in care afectiunea sa fie manifesta si nu ascunsa, astfel incat sa pot creste si dezvolta un copil neinhibat de rusinea unor sentimente frumoase. Din pacate insa aceasta dorinta a mea se intoarce acum impotriva mea in sensul ca acest comportament o tulbura foarte tare pe prietena mea... desi incearca si reuseste admirabil sa se comporte exemplar fata de fetita, pe ea o tulbura ingrozitor manifestarile dintre mine si fetita mea. mi-a spus deschis despre aceasta problema, am inteles-o si constient, incerc sa evit manifestarile afective fata de micutza desi mi se pare gresit... dar vreau sa fac ceva astfel incat si prietena mea sa se simta cat mai bine... din pacate dorinta sau manifestarea mea nu ajung la ochii si la sufletul ei, astfel incat ea nu vede nici o schimbare de comportament iar asta ne-a adus pe marginea prapastiei... suntem la un pas de a ne desparti iar asta mi se pare de neconceput... mi se pare de neconceput ca intr-o relatie care este atat de profunda, sa apara crize pe marginea efectiunii dintre mine si fetita mea... inteleg ca nu este copilul ei si nu va fi niciodata, insa imi este si mai dificil sa vad ca-mi vine copilul in brate cu dorinta de a-si manifesta afectiunea - si asa stirbita de realitatea despartirii - si cu un gest constient sa incerc sa o indepartez... trebuie sa subliniez inca o data ca fata de fetita mea, prietena mea se comporta exemplar, insa sufera in interiorul ei vazand ca si cum imi manifest afectiunea fata de fetita... poate unele dintre dumneavoastra aveti experienta in acest domeniu si imi puteti da o informatie, un sfat... ceva de care sa ma leg astfel incat sa nu se rupa nimic din tot frumosul pe care am rusit dupa atata timp si dupa atata munca sa-l ating...

Va multuemsc si sper sa primesc un feed-back cat mai bogat.

Intrebarile suplimetare sunt binevenite.

ASCULTA CEEA CE ITI SPUN SI FII CU CAPUL PUTIN PE UMERI CA ALFEL DE FIECARE DATA VEI DA NUMAI GRES SI EU AM COPII SI SUNT CASATORIT AM TRECUT PRIN MULTE DAR CAPUL APLECAT SABIA NU TAIE DIN CITE VAD ESTI CAM EU ,EU ASTA TREBUIE SA IL LASI JOS ATITA TIMP CIT NU IL LASI JOS ITI VA MERGE GREU ESTE O VORBA IN BATRINI MIELUL BLIND SUGE LA 2 TITE,DACA ESTI INCAPATINAT DE FIECARE DATA ITI VA MERGE GREU,SI NICI O FEMEIE NU VA STA CU TINE POATE SA FIE CEEA MAI FRUMOASA FEMEIE LASA SI TU ARMELE JOS SI EA LA FEL SI VA FII OK CA ALFEL TOT ASA ITI VA MERGE ATENTIE MIELUL BILND SUGE LA DOUA TITE TU PARE MISE CA NU VREI SA FI MIELUL BLIND ,TREABA TA ,DAR NECAZURILE VIN SI CU PRIMA SI CU A 5 FEMEIE,INCEARCA CA FEMEIA DE LINGA TINE SA O FACI CIT MAI FERICITA ,SI ASA VIATA E ASA CUM E ITI SPUN NIMENI NU VA STA CU TINE DACA NU LASI ARMELE JOS,CUVINTELE DURE
cobra_jimbolia
Postat pe 2 Ianuarie 2010 06:35
De la: claudia23, la data 2010-01-02 05:00:59Saracul om aproape ca faceti misto de problema lui , EL A CERUT NISTE SFATURI, NISTE IDEI CE LAR PUTEA AJUTA SA SE POARTE BINE FATA DE PERSOANELE CARE LE IUBESTE ...FARA SA LE JIGNEASCA . Voi ati facuto pe iubita lui ca si cum ar fi oaia cea neagra...de ce? Nu cred ca a facut ceva rau. Doar ca este ceva nou si ptr ea si e greu sa se acomodeze imediat situatiei.

455 Mie mia placut f mult ce tia scris TZKX si eu vroiam sa spun aproape acelasi lucru , sper sa targi niste concluzii de acolo care tear putea ajuta, trebuie f multa rabdare si intelegere si in timp se va rezolva totul. Si nu iti ascunde dragostea fata de copil dar ai grija sa nu se simta pe dinafara iubita ta , trebuie sa le arati aceasi dragoste la amundoua , poate Tu ai gresit cu ceva, de acea are ea parerea asta de prea multa afectiune fata de copil , asa ca mai reflecteaza putin si la purtarea ta poate faci sau te comporti diferit fara sati dai seama. Poate nu ii mai dai iubitei tale atentia cuvenita .Mult succes. MAI CLAUDIA [ SARACUL E SI BOLNAV SPIRITUAL ASA VAD SI EU AM FAMILIE SI AM TRECUT PRIN MULTE DAR ASTA LE INTRECE PE TOATE
cobra_jimbolia
Postat pe 2 Ianuarie 2010 06:37
De la: Maytrei, la data 2010-01-02 06:09:25Eu am trecut prin asa ceva acum 20ani.Cred ca ea e geloasa, pentru ca asa e dragostea:posesiva.Si mai cred ca vede in copilul tau ceva ce ea nu are.Incearca sa-i vorbesti mai mult de copilul pe care il veti avea impreuna, si legatura acelui viitor copil cu actualul. Nu o face involuntar sa se simta infeioara, ea neavand copii. Cam atat.
STI CE CRED ?CA SARACUL E CAM NESANATOS.SI EU AM FAMILIE DAR DACA FACEAM SI EU CE FACE EL MA DUCEAM PE APA SIMBETEI.POATE SA AIBA 10 FEMEI NICI UNA NU VA STA CU EL,E PAREREA MEA
cobra_jimbolia
Postat pe 2 Ianuarie 2010 06:43
De la: l_flory, la data 2009-12-08 11:10:11...este foarte greu cand oamenii mari sunt incurcatzi de copii...
FLORY NUI ASA............ SARACUL ESTE LA RASCRUCI DE DRUMURI SI NU STIE UNDE SA O IA SI PE FORUM MAI SUNT SI OAMENI LA 30 40 DE ANI CARE CIT SI CIT MAI POATE SAI DEEA UN SFAT,DACA UNI SUNT COPII NU INSEAMNA CA SUNT TOTI COPII,POATE TE REFERI LA MINTE?
cobra_jimbolia
Postat pe 2 Ianuarie 2010 06:47
De la: zambila, la data 2009-12-08 11:15:18offf, numa in romania exista mentalitatea asta idioata ca daca are copil, exista o problema...de cand un copil este o problema, ha??
cand l-ati facut n-a fost, asa-i???
io cred ca ea este geloasa pe fosta nevasta, nu pe copil, si pe faptul ca inca tineti legatura prin copil, asta cu epuizatul 2 weekend-uri pe luna e vrajeala, alta e problema!

tu ar trebui sa iti dai seama, ca o cunosti mai bine

oricum ar fi, iubita ta tot la stadiul de 15 ani ramane
ASAI
cobra_jimbolia
Postat pe 2 Ianuarie 2010 06:50
Eu zic ca afectiunea fata de copilul tau este foarte normala si fireasca. Nu vad de ce iubita sa se supara sau sufera. Daca te iubeste si relatia este bazata pe ceva si stabila, ea ar trebui sa stie ca o iubesti si pe ea, desigur nu o poti iubi ca pe copilul tau pentru ca e o altfel de iubire.

Sincer daca nu te intelege, inseamna ca totusi nu e atat de solida relatia.....parerea mea.
s_catalex
Postat pe 2 Ianuarie 2010 07:12
De la: TZKX, la data 2009-12-09 09:53:10Omul a-ntrebat daca au mai trecut si altzii prin situatia asta.

Ar fi bine sa nu mai cautam de aruncat cu pietre, noi romanii numai asta facem de la o vreme.

Eu zic asa: dragostea de iubita n-are a face cu dragostea de copil. Punct. De ce trebuie concurate?

Apoi: copilul este ceva deosebit, dar cine are azi copii stie cum era pe vremea cand n-avea; si anume auzeam tot felul de emanatii despre cat de inaltator e sa ai copii si ce sentimente unice inspira, nu? Ok, erau draguti, scumpi, in regula, dar erau ai altora! Ei bine de cand am copil s-a schimbat treaba.

De aceea: sa ne asteptam ca o fata de 29 de ani sa inteleaga si sa simta ca un parinte adevarat e nefondat, asa ca nu mai categorisiti fata. Reactia ei e fireasca(chiar daca exagerata se vede ca esti mai matura de cit totipoate intr-o masura, nu stiu, n-o cunosc), dar un lucru iti spun sigur 455, te iubeste cu adevarat. Daca ar fi interesata, oportunista, rea, etc., nu s-ar simti amenintata de dragostea ta pentru copilul tau. Ea simte pentru tine o dragoste mare, te vrea in intregime pentru ea, plus ca a avut maturitatea sa-ti impartaseasca si sa fie sincera cu ceea ce simte, riscand astfel chiar si sa fie respinsa.

Primul semnal care ti-ar arata ca o femeie ar vrea altceva decat dragostea ta, ar fi ca s-ar purta cat se poate de mieros si de prefacut cu copilul si in nici un caz nu te-ar lasa sa intrevezi nimic altceva.

Situatia ta este necunoscuta pentru ea, iar un om indragostit e putin irational si se simte amenintat de tot ceea ce nu cunoaste in legatura cu omul pe care il iubeste. In ceea ce priveste atitudinea pe care o are fata de fetita ta, ea arata doar faptul ca iubita se straduieste foarte mult sa-ti faca pe plac vazand cat de mult iti iubesti fata si la sfarsit e epuizata de teama de a nu fi gresit cu ceva.

Trebuie sa-i explici ca dragostea ta pentru ea este dragostea pentru o femeie si sa-i descrii tot ce te-a atras la ea si tot ce te-a determinat s-o alegi. Tu inaintea ei ai fost casatorit, deci al alteia, poate ca pentru iubita tu esti prima dragoste adevarata. Dragostea pentru copilul tau insa este un alt fel de dragoste si in nici un caz nu se hraneste din sentimentele pe care le ai pentru iubita.

Dupa asta ar trebui sa-i explici ca nimic din comportamentul ei cu fetita nu ar putea sa te dezamageasca si sa o incurajezi sa se poarte natural. Sa fie draguta daca asa-i vine, sau sa stea mai retrasa, chiar sa te incurajeze sa petreci timp singur cu fata daca n-are chef sa fie cu voi. Altfel viata ei se inscrie intr-un ciclu de doaua saptamani in care ea se va ocupa (va tremura) sa faca totul sa iasa bine si bineinteles ca "she will miss all the fun".

Lucrurile nu trebuie fortate, cu rabdare si intelegere problema se va rezolva. Copiii, dupa cum zicea cineva pe forum au darul de a cuceri pe oricine, iar in momentul in care nu va mai exista presiune si teama, relatia dintre ele va creste de la sine. Cand ii ai prin preajma nu poti sa nu-i iubesti decat intr-un singur caz, cand esti obligat si presat s-o faci. Iar atunci nu-ti iese.

Fii fericit, deoarece esti norocos ca dupa divort ai avut sansa sa iubesti din nou si sa ai incredere in cineva, fii fericit ca ai o fetita pe care o adori si ai putina rabdare.

Si sa nu uit, in nici un caz sa nu-ti schimbi comportamentul fata de copil. Un copil devine un adult intreg si echilibrat doar cand se simte iubit si poate avea incredere si gasi sprijin in adultii care il inconjoara. Adultul trebuie sa inteleaga si sa aiba grija de copil si nu invers. De aceea, faptul ca iubita ta se straduieste fata de copil e mai degraba laudabil. Stai linistit, fetita daca se va simti iubita si sustinuta, va avea doar de castigat si nu va simti nimic din problemele voastre de inceput, iar iubita te va iubi si mai mult cand va intelege cat de mult te straduiesti sa faci relatia sa mearga.

Iertati-ma doamnelor, care dintre noi nu si-ar dori un iubit care sa intre pe un forum pentru femei si sa ceara un sfat despre cum sa-si faca iubita fericita?[/quSE VEDE CA PORTI CAPUL PE UMAR SA STI CA CA IMI PLACE RASPUNSUL TAU
cobra_jimbolia
Postat pe 2 Ianuarie 2010 07:42
De la: s_catalex, la data 2010-01-02 07:12:14Eu zic ca afectiunea fata de copilul tau este foarte normala si fireasca. Nu vad de ce iubita sa se supara sau sufera. Daca te iubeste si relatia este bazata pe ceva si stabila, ea ar trebui sa stie ca o iubesti si pe ea, desigur nu o poti iubi ca pe copilul tau pentru ca e o altfel de iubire.

Sincer daca nu te intelege, inseamna ca totusi nu e atat de solida relatia.....parerea mea.
EU CRED CA NICI EL NUI PREA STABIL,IN VIATA DE CASNICIE TREBUIE SA RABZI MULTE SI SA TRECI PRIN MULTE
cobra_jimbolia
Postat pe 2 Ianuarie 2010 07:44
De la: TZKX, la data 2009-12-09 09:53:10Omul a-ntrebat daca au mai trecut si altzii prin situatia asta.

Ar fi bine sa nu mai cautam de aruncat cu pietre, noi romanii numai asta facem de la o vreme.

Eu zic asa: dragostea de iubita n-are a face cu dragostea de copil. Punct. De ce trebuie concurate?

Apoi: copilul este ceva deosebit, dar cine are azi copii stie cum era pe vremea cand n-avea; si anume auzeam tot felul de emanatii despre cat de inaltator e sa ai copii si ce sentimente unice inspira, nu? Ok, erau draguti, scumpi, in regula, dar erau ai altora! Ei bine de cand am copil s-a schimbat treaba.

De aceea: sa ne asteptam ca o fata de 29 de ani sa inteleaga si sa simta ca un parinte adevarat e nefondat, asa ca nu mai categorisiti fata. Reactia ei e fireasca(chiar daca exagerata poate intr-o masura, nu stiu, n-o cunosc), dar un lucru iti spun sigur 455, te iubeste cu adevarat. Daca ar fi interesata, oportunista, rea, etc., nu s-ar simti amenintata de dragostea ta pentru copilul tau. Ea simte pentru tine o dragoste mare, te vrea in intregime pentru ea, plus ca a avut maturitatea sa-ti impartaseasca si sa fie sincera cu ceea ce simte, riscand astfel chiar si sa fie respinsa.

Primul semnal care ti-ar arata ca o femeie ar vrea altceva decat dragostea ta, ar fi ca s-ar purta cat se poate de mieros si de prefacut cu copilul si in nici un caz nu te-ar lasa sa intrevezi nimic altceva.

Situatia ta este necunoscuta pentru ea, iar un om indragostit e putin irational si se simte amenintat de tot ceea ce nu cunoaste in legatura cu omul pe care il iubeste. In ceea ce priveste atitudinea pe care o are fata de fetita ta, ea arata doar faptul ca iubita se straduieste foarte mult sa-ti faca pe plac vazand cat de mult iti iubesti fata si la sfarsit e epuizata de teama de a nu fi gresit cu ceva.

Trebuie sa-i explici ca dragostea ta pentru ea este dragostea pentru o femeie si sa-i descrii tot ce te-a atras la ea si tot ce te-a determinat s-o alegi. Tu inaintea ei ai fost casatorit, deci al alteia, poate ca pentru iubita tu esti prima dragoste adevarata. Dragostea pentru copilul tau insa este un alt fel de dragoste si in nici un caz nu se hraneste din sentimentele pe care le ai pentru iubita.

Dupa asta ar trebui sa-i explici ca nimic din comportamentul ei cu fetita nu ar putea sa te dezamageasca si sa o incurajezi sa se poarte natural. Sa fie draguta daca asa-i vine, sau sa stea mai retrasa, chiar sa te incurajeze sa petreci timp singur cu fata daca n-are chef sa fie cu voi. Altfel viata ei se inscrie intr-un ciclu de doaua saptamani in care ea se va ocupa (va tremura) sa faca totul sa iasa bine si bineinteles ca "she will miss all the fun".

Lucrurile nu trebuie fortate, cu rabdare si intelegere problema se va rezolva. Copiii, dupa cum zicea cineva pe forum au darul de a cuceri pe oricine, iar in momentul in care nu va mai exista presiune si teama, relatia dintre ele va creste de la sine. Cand ii ai prin preajma nu poti sa nu-i iubesti decat intr-un singur caz, cand esti obligat si presat s-o faci. Iar atunci nu-ti iese.

Fii fericit, deoarece esti norocos ca dupa divort ai avut sansa sa iubesti din nou si sa ai incredere in cineva, fii fericit ca ai o fetita pe care o adori si ai putina rabdare.

Si sa nu uit, in nici un caz sa nu-ti schimbi comportamentul fata de copil. Un copil devine un adult intreg si echilibrat doar cand se simte iubit si poate avea incredere si gasi sprijin in adultii care il inconjoara. Adultul trebuie sa inteleaga si sa aiba grija de copil si nu invers. De aceea, faptul ca iubita ta se straduieste fata de copil e mai degraba laudabil. Stai linistit, fetita daca se va simti iubita si sustinuta, va avea doar de castigat si nu va simti nimic din problemele voastre de inceput, iar iubita te va iubi si mai mult cand va intelege cat de mult te straduiesti sa faci relatia sa mearga.

Iertati-ma doamnelor, care dintre noi nu si-ar dori un iubit care sa intre pe un forum pentru femei si sa ceara un sfat despre cum sa-si faca iubita fericita?
MAAAAAAAA CINE LA PUS SA DIVORTEZE?STIA CA COPILUL TREBUIE SA AIBA O MAMA SI UN TATA,A DAT DE GREU GATA DIVORTUL
cobra_jimbolia
Postat pe 2 Ianuarie 2010 07:48
In primul rand nu Dumnezeu te-a pricopsit cu un divort te-ai pricopsit singur !(sau inpreuna cu fosta sotie )
In al doilea rand cred ca te victimizezi prea mult si iti faci prea multe probleme poate chiar o oboseste aceasta activitate cu copilul (fizic vorbind ,faptul ca petreceti in weekend cu copilul o nemultumeste! )Cred ca a intrat intr-o relatie pentru care nu e pregatita ,nefiind mama .Dar cel mai important este ca accepta copilul in viata voastra ,ca este de acord sa participe impreuna cu tine in varianta de parinti in aceasta relatie.
Nu poti sa ii ceri unui strain sa aiba aceleasi sentimente fata de copilul tau ca si ale tale ,tot asa nu ii poti cere sa aiba acelasi comportament ca al tau.
Asa ca tu continua sa te porti asa cum simti si nu mai fa atata caz iar pe ea las-o sa se mai si planga ,nu ii da dreptate ci explica-i felul in care simti iubirea pentru ea si pentru copil.Iar lucrurile vor decurge normal daca nu inseamna ca nu se poate si asta e (sau ce vrei sa ai de la noi un sfat in asa fel incat sa te consolezi si sa renunti la copil in favoarea ei )
carmevera
Postat pe 2 Ianuarie 2010 08:09
buna sant dana si eu am 2 baieti nu mias lasa copii pentru un barbat ca numi accepta copii ma iubesti imi iubesti si copii inseamna ca ia e egoista vrea sa o iubesti numai pe ia asta nu se poate sa nu faci prostia asta sa lasi copilu la oparte ca ia nu o iubeste alta care are suflet de mama a avut copii poate sa inteleaga dar ia na avut si niciodata nu o sa accepte asa ca lasa ca dragoste si iubire e in toata lumea asta dar copilu e unu si e altau pacat sati lasi copilu pentru ia iubirea pentru ia dureaza cativa ani si dupa aia ce te faci nu dispera eu am frate de 34 de ani si e a doua oara ca se desparte si na murit bine inteles nu are copi dar ele ai iubeau bani nu pe el asa si la tine nuti iubeste copilu ca e egoista sau are interes asta decizi tu cu cine ramai cu iubirea iei ori cu copilu tau ai 2 variante eu iti doresc succes dar nu prea vad trebuie sa alegi varianta cea mai buna si sa sti ca iubirea nu exista daca nu exista intelegere respect fata unu de altu eu am 20 deani de casnicie si 2baieti si avem si in ziua de azi respect incredere si iubire daca nai astea nai nimic si ramai fara nimic viata merge inainte un an nou fericit sa te ajute dumnezeu sa va intelegeti pana la urma .
garbo080071
Postat pe 2 Ianuarie 2010 08:43
draga domn, si eu sunt mama de copil de 18 ani...dar iti voi spune niste chestii care nu-ti vor conveni....dar incet, incet e posibil sa-mi dai dreptate:
1. desi stia aceasta "ingerasa" despre copilul tau nu si-a imaginat niciodata ca o iubesti asa mult (nu toti barbatii sunt apropiati de copii lor, sau nu-si arata dragostea)asa ca o fost surprinsa neplacut cand a constatat ca manifestarile tale nu erau asa cum a crezut ea.
2. nu este deloc o persoana imatura acesta ingerasa, ci dimpotriva foarte periculoasa si are totul calculat...nu mai zic de tine care esti sub papuc rau de tot.....scutura-te domnule si nu mai traii cu himere.
3. ori tu esti prea sensibil si dependent de dragoste, ori ea este o mare actrita.
4. daca acum face asa cand va aveea copii ei cine stie ce mai este in stare sa-ti faca...sa va faca.
5. nu-i mai spune ingerasa...te rog frumos....mai bine spunei LEBADA ca asta daca este obosita de un copil nevinovat....la greutati mai mari probabil va fii distrusa saracuta.
6. nu esti sef in casa aia mama.....esti varza.
7. desi sunt femeie nu pot decat sa te compatimesc si pe ea sa o admir ca a reusit sa te subjuge in halul asta.pacat de copilul ala ca nu are nici o vina.macar ai grija sa nu mai faci altii.
8. imi pare rau ca sunt sarcastica dar eu asa o miros pe femeia asta.
9. nu te insura cu acte.
10. mare ATENTIE.

UN OM REALIST

garbo037104
Postat pe 2 Ianuarie 2010 08:47
Nu poti cracteriza o persoana descrisa pe un forum in cinci propozitii.Uneori nu ii cunoastem bine nici pe cei cu care traim sub acelasi acoperis, sau pe noi insine. Si cred ca despre acest lucru e vorba de fapt. Conoastere si acceptere. Incearca sa o intelegi tu, ca niste oameni straini nu pot formula decat un raspuns ipotetic. Si daca reusesti, incearca sa o accepti, caci despre asta e vorba intr-o relatie. Nu astepta sa se comporte conform asteptarilor, caci asteptarile sunt multiple si vin din multe directii.Ea e ea si sper ca o iubesti exact de aceea, pentru ca e unica. Fii barbat si incearca sa ajungi la inaltimea situatiei.An inpresia ca vrei ca ea sa-ti rezolve conflictele emotionale. Nu e normal cum gandesti. Imi pare rau.
Maytrei
Postat pe 2 Ianuarie 2010 08:56
eu o inteleg foarte bine pe iubita d-lui(si specific clar ca nu-s eu respectiva ).eu am 30 de ani si chiar nu eram interesata sub nicio forma de barbati divortati sau cu copil...si nu pentru ca as fi rea, egoista sau mai stiu eu cum, ci pentru ca atunci cand iubesc o fac cu totul, or in situatia unui partener divortat si cu un copil, raman ceva lucruri nelamurite si o continua legatura cu fosta(vrem, nu vrem)...fie, mai ales prin prisma copilului.iubita ta te iubeste foarte mult si da, poate e posesiva si geloasa...dar exact asa as simti si eu...si mi se par niste lucruri aproape firesti.stii, de exemplu, pentru ce ar putea fi "invinuita"?ca stiind situatia de la inceputul relatiei a fost de acord sa intre in relatia cu un barbat divortat si cu un copil...desi, sunt sigura ca stia ca nu prea "o putea duce".oricum neconcordanta dintre minte si suflet e un lucru des intalnit...doar ca fata pusa in situatia concreta si indragostindu-se inima i-a luat-o inainte si i se "parea corect" ca sa vii in relatie "pe un picior de egalitate" din punctul asta de vedere.adica, sa fii ca ea...daca nu sa nu fi avut ianinte nicio relatie oficiala, macar sa fi fost fara copil.
e f greu de trait ce traieste si ea, or f usor de catalogat din afara...ideea-i ca eu in aceeasi situatie as simti sigur la fel...si nu-s imatura sau rea sau etc...doar ca trebuia sa se gandeasca de la inceput...pentru ca eu am fost pusa in situatia de a afla ca are respectivii un copil si "taiam macaroana" din fasa...tocmai pentru ca stiam ca nu pot face fata situatiei...in cazul ei, tocmai pentru ca te iubeste prea mult, a vrut sa se lupte cu ea.ca reuseste sau nu...e si de "datoria ta" sa o ajuti intr-un fel si sa-i arati calea.
oricum, toata stima pentru felul in care o iubesti pe partenera ta...si in cazul fetitei continua ca si pana acum.incearca sa le impaci pe toate...dar si pe tine.
intr-un final e vorba doar de iubire...pana la urma trebuie sa intre pe un fagas frumos toata situatia asta...pentru ca meritati toti trei...si-nca ceva...niciunul din voi 3 nu este de condamnat in relatia asta(bine, fetita nici atat)...
magdabeauty
Postat pe 2 Ianuarie 2010 09:00
gest de imaturitate din partea prietenei tale.ea stie ca nu poate fi o concurenta intre un copil si o femeie.nu trebuie sa vada in copil pe fosta sotie ea are atuurile ei cu care un copil nu poate concura mai ales ca micuta nu sta permanent cu voi.daca veti avea un copil impreuna ce va face atunci ?
garbo025292
Postat pe 2 Ianuarie 2010 09:07
- prietena ta te vrea numai pe tine, nu si pe fetita ta. asta se vede din comportament si din epuizarea declarata. comportamentul exemplar fata de copil il face pentru tine, reprosurile fata de atitudinea ta afectiva le face din nesiguranta ei (gelozie) fata de locul pe care-l ocupa in viata ta.
- nu te-a acceptat cu copil cu tot si nici asa cum esti.
suna dur, dar ar trebui sa discutati despre acest aspect.
daca poti ar trebui sa te gandesti la urmatorul aspect : o femeie fara copii este destul de stangace in comportamentul fata de acestia (lispsa experientei), dar daca este indragostita de tatal copiilor nu va simti nevoia de-a reprosa ceva (orice) legat de relatia dintre copil si tata.
tacere
Postat pe 2 Ianuarie 2010 09:10
Maytrei
Postat pe 2 Ianuarie 2010 09:18
e inadmisibil ca o femeie sa aiba reactia asta.imi cer scuze dar dragostea te face sa nu mai percepi unele lucruri esentiale in viata.in nici un caz sa nu-ti faci fetita sa sufere.gandeste te prin ce a trecut cand ai divortat de mama ei,ma rog cand ati divortat.nimeni pe lumea asta nu ne da voie sa ne jucam cu viata si cu sentimentele lor.nimeni.intotdeauna cei care sufera sunt copii.incearca sa-ti deschizi ochii.mai tarziu o sa regreti foarte mult.dragostea implica si multe responsabilitati.gandeste te de 10 ori pana sa iei o hotarire.nu uita ea nu ti a cerut sa o aduci pe lume.ai rabdare si vei intilni dragostea adevarata indiferent de varsta.prietena ta.......are probleme.mai tarziu daca veti fi impreuna si veti avea un copil totul o sa fie si mai rau.gandeste te
cannan
Postat pe 2 Ianuarie 2010 09:19
Bune dezbateri.Nu cred sa-l mai intereseze pe om, dar macar noi ne dam naduful si ne activizam circulatia sanguina in creier.
Maytrei
Postat pe 2 Ianuarie 2010 09:21
Bravo, Cobra esti un barbat Adevarat! Cred ca tu ai spus lucrurilor pe nume,... barbatului cu o poveste reala de Viata, care dupa o casatorie ratata, nu stie ....cum sa fie din nou Fericit.
Bine spus: Nu stie cu sa "suga" la 2 tate.El nu are nevoie de povesti pt stirile ...de la ora 5(PROTv), cu tati care fac baie cu fete de 11 ani....OARE O FI ADEVARATA aceasta stire???? sau este numai senzational...????
Omul a spuns sincer ca are nevoie de sfaturi sincere, nu de senzational. De aceea cred ca tot un barbat, cu ceva experienta de viata, il va sfatui cel mai bine. Asta-i parerea unei femei....cu ceva experienta de VIATA.
gavril
Postat pe 2 Ianuarie 2010 09:23
Este normal sa fie asa, Orice intalnire cu fetita ta inseamna nevasta ta, trecutul tau, iubirea si fericirea ta.Te-ai intrebat vreodata cat sufera ea cand te duci sa iei copilul si te intalnesti cu fosta? Prima iubire ramana totusi prima...Cand te vei casatori, si chiar de vei avea copii, tensiunile vor creste si mai mult. Tot timpul intre voi v-a sta o a treia persoana si nu copilul tau ci fosta nevasta. Mai tarziu vor aparea si comparatiile: aia facea asa, tu nu faci, sau chiar copilul va spune: mami face nu stiu ce.. duce vorba din casa, etc. Vor apare permanent probleme. Solutia. Gaseste-ti una cu copil, care sper nu va avea acelasi comportament.
Si stii ceva? Oricat ii vei da acestui copil, pana la urma tot nu te va iubi cum vrei tu si v-a ajunge un/o mic/a santajista cnd va fi mai mare. Crezi ca va aprecia faptul ca sta cu tine 2 -4 zile pe luna? NU!!! Mama va fi totul. Si mai depinde si in ce relatii te-ai despartit de fosta, ca daca a ajuns sa te urasca, v-a influienta si copilul in timp. Analizeaza aceste lucruri si nu o face sa sufere pe fata cu care esti. Stii ce as face eu? As taia raul de la radacina si as lua totul de la capat. Plateste pensie alimentara, trimite-i cadouri de cate ori poti,fara sa stie actuala si vezi-ti de alti copii si de viitor. Asa tensiunile vor disparea
aaaa5
Postat pe 2 Ianuarie 2010 09:30
Oare i-a fost de ajutor apropierea vertigo de subiect? Cred ca mai mult il va ameti. Un om care nu vede clar, avand de dedus o situatie caracterizata de doi factori nu cred ca va primi raspuns nedumeririlor sale intr-un amalgam de idei.
Maytrei
Postat pe 2 Ianuarie 2010 09:38
Maytrei
Postat pe 2 Ianuarie 2010 09:40
dap...
ideea ta, Maytrei, il va ajuta cu siguranta...
chiar asa, care era ideea ta?
garbo_C
Postat pe 2 Ianuarie 2010 09:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
voi ce ati face in locul meu? 37 De la: garbopesty 23 Decembrie 2011 01:36
un sfat ,va rog ! 17 De la: garbomi 18 Decembrie 2013 20:11
foarte tristaa.... 53 De la: Jojolin 29 August 2011 21:29
Relatia mea.... 400 De la: Jojolin 14 Septembrie 2010 04:38
Monitoare de fertilitate 4 De la: garbo_5418 10 Septembrie 2012 22:58
Setari Cookie-uri