Povestea mea...

455......io mai am o intrebare ca nu prea am inteles si sunt cam adormita.......fetita ta o ramas singura vreodata cu iubita ta???adica s-au impacat singurele vreodata???ia incearca sa faci asta....copii au o putere uimitoare de a "vindeca" niste chestii...
tutankhamon
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:14
da, recunosc ca sunt oarecum nesigur... ce este mai bine? cum ar putea cineva pune in balanta 2 iubiri si sa fie si sigur? si revin la intrebarea initiala... de ce trebuiesc puse in balanta? de ce nu pot fi un singura?
garbo081455
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:15
Sa pui in balanta iubirea pentru copilul tau? Glumesti, nu-i asa?

Te tot stresezi pentru epuizarea si sentimentele contradictorii ale doamnei, dar pentru frustrarea si dezamagirea copilului, in momentul in care ai incepe sa pui distanta intre tine si el, pentru a nu supara ingerasul, te-ai gandit?

Ce crezi ca ar fi mai usor de suportat?

.
garbo_C
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:20
pt ca viata nu-i corecta, pt ca nu putem avea totul deodata...de aia

oricum, tu pari un norocos, iar ce zici tu aici nu-s probleme
zambila
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:20
cred ca in cazul fiecaruia, este la fel de greu de suportat...
garbo081455
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:21
Cum nu-s probleme? dar ce sunt? daca nu sunt probleme atunci de ce am ajuns aici?
garbo081455
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:23
De la: tutankhamon, la data 2009-12-08 12:14:01455......io mai am o intrebare ca nu prea am inteles si sunt cam adormita.......fetita ta o ramas singura vreodata cu iubita ta???adica s-au impacat singurele vreodata???ia incearca sa faci asta....copii au o putere uimitoare de a "vindeca" niste chestii...


Nu, n-au avut ocazia... nuinteelg ce vrei sa spui cu "a vindeca niste chestii"....
garbo081455
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:24
este cea mai grea misiune cand esti parinte...si cred ca ai si cele mai multe satisfactii cand vezi ca , copilul tau este realizat si datorita efortuirlor pe care le depui ca parinte....dar nici viata persoanala nu trebuie neglijata....cred ca cu tipul totul se aseaza...trebuie sa ai rabdare si tactica
Begonia
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:25
pt ca uneori, lucrurile nu pot fi perfecte, d'aia
zambila
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:25
De la: garbo081455, la data 2009-12-08 12:24:36
De la: tutankhamon, la data 2009-12-08 12:14:01455......io mai am o intrebare ca nu prea am inteles si sunt cam adormita.......fetita ta o ramas singura vreodata cu iubita ta???adica s-au impacat singurele vreodata???ia incearca sa faci asta....copii au o putere uimitoare de a "vindeca" niste chestii...


Nu, n-au avut ocazia... nuinteelg ce vrei sa spui cu "a vindeca niste chestii"....


nu au avut ocazia sa stea mai mult timp doar ele... asa, cateva minute sau poate mai mult , da, s-a intamplat... am precizat pana aacum foarte clar... fata de fetita are un comportament extraordinar... in partcular este problema insa...
garbo081455
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:26
De la: zambila, la data 2009-12-08 12:25:33pt ca uneori, lucrurile nu pot fi perfecte, d'aia


si atunci, daca lucrurile "uneori nu pot fi perfecte"... nu as da dovada de egoism sa fortez o relatie care nu este perfecta pentru cel care mi-arputea face viata perfecta? :((
garbo081455
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:29
455....iubitei tale ii e frica ca iti iubesti mai mult fetita....si nu intelege de ce....e normal, pentru ca iubita ta nu e inca mama si nu stie ce inseamna un pui al ei.....copii au, in inocenta lor, darul de a "vindeca" aceasta durere sufleteasca, ca sa-i spun asa....lasandu-le singure pentru mai mult timp, decat cateva minutele, vor avea ocazia sa-si faca intre ele o legatura puternica, asemanatoare cu cea dintre o mama si copilul ei...vor face lucruri impreuna...si fiecare nu se va mai simti straina vis-a-vis de cealalta....se vor impartasi secrete.....poate sentimente....
tutankhamon
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:34
De la: garbo081455, la data 2009-12-08 12:29:16
si atunci, daca lucrurile "uneori nu pot fi perfecte"... nu as da dovada de egoism sa fortez o relatie care nu este perfecta pentru cel care mi-arputea face viata perfecta? :((


Mai alambicat de atat, se poate?
Nu copilul e problema voastra... bietul de el!
garbo_C
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:35
De la: garbo081455, la data 2009-12-08 12:26:13
De la: garbo081455, la data 2009-12-08 12:24:36
De la: tutankhamon, la data 2009-12-08 12:14:01455......io mai am o intrebare ca nu prea am inteles si sunt cam adormita.......fetita ta o ramas singura vreodata cu iubita ta???adica s-au impacat singurele vreodata???ia incearca sa faci asta....copii au o putere uimitoare de a "vindeca" niste chestii...


Nu, n-au avut ocazia... nuinteelg ce vrei sa spui cu "a vindeca niste chestii"....


nu au avut ocazia sa stea mai mult timp doar ele... asa, cateva minute sau poate mai mult , da, s-a intamplat... am precizat pana aacum foarte clar... fata de fetita are un comportament extraordinar... in partcular este problema insa...


in particular arata-i multa dragoste si fa-o sa inteleaga ca nu exista nici un ostacol in dragostea voastra...ofera-i flori, mici cadouri...sa simta ca este iubita si importanta pt tine....eu cred ca iubita ta sufera de putina gelozie

Begonia
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:35
mai, eu de exemplu, nu ma dau in vant dupa copii, nici n-am, nici nu-mi doresc inca,dar...
un copil este o binecuvantare si n-are nici o vina ca nu este al ei, si ea ar trebui sa priceapa asta, nu copilul
ma uit la mine ca iubesc niste matze blege, dar un copil??
zambila
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:39
mai garbo 55, eu nu-ti cunosc " ingerasul " de iubita dar, din ce-am citit, incep sa o urasc fara sa o stiu. de fapt, sa o desconsider


individualista, rea, prefacuta, suflet otravit de ura si gelozie aiurea

cam asta e ingerul tau.

cum adica e epuizata? da, ce? o pune copilul sa care pietre de moara? sigur ca e asa cand, gesturile ei fata de fetita, nu vin din suflet si doar joaca rolul masterii de treaba. daca ar putea, mar otravit i-ar da.

ce sa faci? sa discuti transant si fara comentarii. fata e a ta, o iubesti si de-i place sau nu, tu o sa ai gesturi normale fata de ea.

la cum se comporta, daca o sa aveti un copil, fata ta va avea rol doar de cenusareasa

aici nu e de comentat. ii place, se impaca cu ideea si o accepta fara conditii. nu-i place, liber ! shushaua !
si_totusi
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:40
De la: zambila, la data 2009-12-08 12:39:04mai, eu de exemplu, nu ma dau in vant dupa copii, nici n-am, nici nu-mi doresc inca,dar...
un copil este o binecuvantare si n-are nici o vina ca nu este al ei, si ea ar trebui sa priceapa asta, nu copilul
ma uit la mine ca iubesc niste matze blege, dar un copil??


Niste matze blege nu implica nici o responsabilitate... daca vrei, maine le dai altcuiva daca nu mai ai chef de ele... nu cred ca trebuie sa minimizam responsabilitatea constienta la care s-ar inhama cineva in situatia ei...
garbo081455
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:42

scurt si la obiect
cam dur ce-i drept,dar clar si fara ocolisuri
inca o data....jos palaria totusico
eladaela
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:43
nu neaparat o sa o faca cenusareasa......ganditi-va doar la un singur lucru...ca fetita ii singura legatura cu fosta.....si asta o roade pe actuala.....nu copilul.....gelozia ca el ar mai putea vreodata sa se reintoarca la fosta si sa o lase pe actuala....
tutankhamon
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:46
De la: si_totusi, la data 2009-12-08 12:40:55mai garbo 55, eu nu-ti cunosc " ingerasul " de iubita dar, din ce-am citit, incep sa o urasc fara sa o stiu. de fapt, sa o desconsider


individualista, rea, prefacuta, suflet otravit de ura si gelozie aiurea

cam asta e ingerul tau.

cum adica e epuizata? da, ce? o pune copilul sa care pietre de moara? sigur ca e asa cand, gesturile ei fata de fetita, nu vin din suflet si doar joaca rolul masterii de treaba. daca ar putea, mar otravit i-ar da.

ce sa faci? sa discuti transant si fara comentarii. fata e a ta, o iubesti si de-i place sau nu, tu o sa ai gesturi normale fata de ea.

la cum se comporta, daca o sa aveti un copil, fata ta va avea rol doar de cenusareasa

aici nu e de comentat. ii place, se impaca cu ideea si o accepta fara conditii. nu-i place, liber ! shushaua !


Total gresit! incearca sa citesti mai cu atentie si sa pui un pic de suflet in poveste.. din ce am relatat nu am spus nicaieri asa ceva, chiar dimpotriva... sa nu uitam ca are si ea un suflet de care am disponibilitatea de a avea grija... inteleg inversunarea, dar mi se pare total deplasata atitudinea de a folosi astfel de caracterizari in contextul prezentat de mine... niciodata nu ar face ceva impotriva copilului meu... de asta nu ma indoiesc nici o clipa! tocmai pentru ca am cea mai mare incredere in ea vreau sa lupt pentru ea...
garbo081455
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:48
se pare ca ea nu are o asa mare incredere in tine....si de asta poti fi sigur
eladaela
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:49
De la: eladaela, la data 2009-12-08 12:49:37se pare ca ea nu are o asa mare incredere in tine....si de asta poti fi sigur


Incredere ca...?
garbo081455
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:52
incredere ca intre tin si fosta....nu mai e nika!!!!!
nazirra
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:54
Marele rau pe care l-ar putea face copilului tau ar fi sa te indeparteze de el.

Ti se pare putin lucru?
garbo_C
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:55
nazi....ia mami un creion si deseneaza ca eu nu mai am rabdare
ma duc sa beau un ceai
eladaela
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:56
De la: nazirra, la data 2009-12-08 12:54:27incredere ca intre tin si fosta....nu mai e nika!!!!!


in nici un caz - e mult prea evident ca sa se mai puina macar problema...
garbo081455
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:56
cred ca este cam greu rolul de mama vitrega....si probabil ca are discutii cu tatal fetitei special...ca sa nu mai aduca fetita acasa....pt ca, viata fara copil sau obligatii este mult mai usoara...iar ea, isi doreste o viata usoara si comoda...
Begonia
Postat pe 8 Decembrie 2009 12:56
asia cezi tu ....mai garbo....deci
1....ii geloasa...ca te iubeste!!!!
2....intilnirile cu fosta nu i fac bine
3....crede ca intre voi,datorita copilului mai e o legatura!!!!
nazirra
Postat pe 8 Decembrie 2009 13:03
mda...
n-ai inteles absolut nimic din ce am explicat eu sau totusica, din pacate
tu, orice ti-am spune noi, vezi doar ce vrei
mai mult de atat n-avem ce sa-ti explicam, tu sti cum e mai bine pt tine...ai vrut pareri si sfaturi, le-ai avut...nu-ti convin??? io zic sa reevaluezi situatia, poate totusi ingerasul tau nu-i chiar ingeras
iar in ce priveste responsabilitatea fata de matzele mele, io zic sa te abti...in primul rand n-ai prins ideea, si in al doilea rand, nu ma cunosti
zambila
Postat pe 8 Decembrie 2009 13:05
De la: garbo081455, la data 2009-12-08 12:15:00da, recunosc ca sunt oarecum nesigur... ce este mai bine? cum ar putea cineva pune in balanta 2 iubiri si sa fie si sigur? si revin la intrebarea initiala... de ce trebuiesc puse in balanta? de ce nu pot fi un singura?



e clar ca nu sti ce vrei de la viata.cum sa pui in balanta iubirea copilului cu alta iubire?nici macar cu iubirea de mama ,nu o pui in balanta.fiecare iubire are felul ei ,insusiri total deosebite.iubirile nu se pun in balanta!ce esti la taraba in piata?cum sa fie iubirea pt.copil la fel cu iubirea pt.femeile pe care le iubesti?daca tu gandesti asa ,cum vrei sa gandeasca,cel implicat in relatiile tale?caci banuiesc ca si lor le spui asemenea ineptii,auzi iubirea sa fie aceeasi, indiferent catre cine o indrepti.repet fiecare iubire,are insusirile ei,fie ca este de mama,tata,copil,sotie prietena,amanta....doamne ...balanta...nu imi vine sa cred!!!
alexxandra
Postat pe 8 Decembrie 2009 13:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatie cu un barbat cu probleme adevarate 134 De la: Jojolin 14 Septembrie 2010 04:27
Situatie complicata 81 De la: dor72_ 10 Octombrie 2011 00:54
Un sfat daca stii ce ai face in locul meu!:) 33 De la: Livia03 19 Iunie 2010 17:21
Cum sa-mi recapat increderea in mine? 69 De la: garbo064415 25 Noiembrie 2012 12:47
Sunt prea copila? 24 De la: AnonimSbS 9 August 2009 01:41
Setari Cookie-uri