Povestea mea...

think,uneori daca noi n-o facem altii o fac
eladaela
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:14
De acord cu ce-a spus Tinkerbell!!!
Daca iubita ae disponibilitatea de-a se juca cu fetita, de a o invata diverse lucruri frumoase, inseamna ca e, totusi, atasata de micuta. Daca ar fi vrut sa o excluda din viata ei si a tatalui, i-ar fi spus sa iasa numai ei 2 in oras, fara "ingeras", sa n-o vada p micuta deloc. Faptul ca e, totusi, geloasa p micuta si ii cere tatalui sa nu-si dragaleasca micuta de fata cu ea, tine de nesiguranta. E nesigura pe ea, pe el, pe relatia lor. E firesc atasamaentul tatalui fata de copil si asa va fi mereu...el a divortat de mama ei, nu de fetita. Iubita cred ca stie acest lucru si-l aproba in sinea ei, dar e obisnuita sa fie piua intai...banuiesc ca el, dupa cum vb despre ea si o apara, o iubeste si o rasfata foarte tare, asa ca atunci cand apare copilul intre ei "ingerasului" ii e greu sa vada ca si altcineva are parte de tratamentul de rasfat din partea lui. El trebuie sa aiba o discutie serioasa cu iubita si sa-i explice ca, desi isi iubeste copilul si asa va fi mereu, pt ca relatia parinte-copil nu se rupe, orice s-ar intampla, asta nu inseamna ca el va renunta la relatia actuala si ca se va intoarce la fosta nevasta de dragul fetitei...asa ca sa nu-i fie teama ca-l va pierde doar pt ca el isi arata afectiunea fata de copil. In plus, ar trebui ca el sa o bage in seama si pe iubita, atunci cand isi dragaleste copilul, eventual sa se puna intre ele si sa le mangaie simultan...macar o perioada, pana cand iubita intelege si accepta cu adevarat realtia tata-fiica si se va linisti. Cred ca asa va ajunge sa priveasca cu intelegere momentele de afectiune dintre tata si fiica. Daca tot nu va accepta, pb e la "ingeras" si se va acutiza, ceea ce o sa fie cam tragic pt relatia lor...sa nu ajunga sa ii interzica iubitului sa-si vada copilul...dar sper ca nu se va ajunge acolo!!!
dolphin
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:14
Tinkerbell, n-ar rani-o intentionat... ci doar pentru ca n-ar avea idee ce sa ii spuna si ar incerca, probabil, sa para el "alb". Pur si simplu asa e tiparul: daca il ia prin surprindere da cu batul in balta, ca il cunosc....


ela, dar pentru ce sa isi ceara parintele iertare de la copil?!
N-a inselat copilul, n-a divortat de copil... n-a "ales" alt copil - afectivitatea fata de copil, pentru un parinte normal la cap, nu fluctueaza in functie de relatia cu sotul sau sotia.

Nici macar fata de sot/sotie nu cred ca ar trebui sa isi ceara iertare, in fond.
Nu vad de ce sa iti ceri iertare ca n-ai mai iubit un barbat sau femeie. Copilul trebuie sa inteleaga ca astea sint decizii individuale si orice om are libertatea sa aleaga.Si lumea nu se invirte nici in functie de el, nici in functie de altcineva. Oamenii au dreptul sa faca si lucruri care sa nu ii convina si totusi sa il iubeasca la fel de mult.
quasaria
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:15
ce treaba are copilul aici?

fetita vine la taica-sau. atat. nu cere nimic, nu vrea nimic. e un copil .
si_totusi
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:17
Q, ASTA era invitatia mea la DIFERENTA.
Tinkerbell_
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:17
Q,nu sa isi ceara iertare ca nu mai iubeste o femeie,ci ptr ca,poate inconstient,prin gesturi sau vorbe l-a ranit pe el ca si copil
eladaela
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:17
Elada, intr-un divort sunt DOI. Amandoi il ranesc, sa nu-ti faci nici o iluzie in sensul asta. Doar ca e mai usor sa nu-ti vezi partea ta de vina. Care o fi aia..
Si vor rezolva ei doi ce au de rezolvat. Ai spus ca-s maricei si pricep. De unele lucruri chiar nu-i poti feri, oricat de mult ti-ai dori.
Lasa-i sa-si tranzactioneze relatia..poate o sa fie bine, cine stie ?
Tinkerbell_
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:21
ela, sa iti ceri iertare inseamna sa admiti ca esti vinovat: ori nu e o lectie pe care eu i-as da-o lui fie-mea. Eu am fost cu inititiva de divort - vina a fost impartita, nu conteaza.
Dar nu i-as spune copilului meu sa ma ierte - sa ma ierte pentru ce?!
Pentru ca nu m-am inteles cu tat-su?
I-as spune din contra: marita-te mama daca asta te face fericita si crezi ca vrei sa fii cu el toata viata, si in caz ca se intimpla ceva rau in paradis NIMIC nu este iremediabil pierdut pe lumea asta. Ai posibilitatea sa te intorci, sa o iei intr-o zi de la capat si sa fii fericita.
In fond, pentru asta traim.
Unele lucruri pot sa ii faca mai nefericiti pe oamenii pe care ii iubim - DAR a ne distruge pe noi total ar putea sa ii faca si mai nefericiti.
quasaria
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:23
Sa sti ca sunt deacord cu eladela intotdeauna vor fi divergente din cauza copilului pt ca nu o va iubi ca si pe al ei si iti va rerosa mai incolo
RODICA_N
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:27
De la: eladaela, la data 2010-01-02 12:17:46Q,nu sa isi ceara iertare ca nu mai iubeste o femeie,ci ptr ca,poate inconstient,prin gesturi sau vorbe l-a ranit pe el ca si copil


"poate inconstient"....
mai ales atunci cand "el si ea" discuta niste aspecte si, la un moment dat, fara nici un avertisment pentru unul din parinti, se interpune in discutie copilul... adica celalalt parinte il include "martor", pe principiul "ia, sa vezi si tu cu ochii tai"...

da, pe langa fotbal, femei si politica - "abilitatile" universale ale barbatului- am mai observat ca si femeile se pricep foarte bine la altceva: la "psihologie" si, mai ales, la a gandi in locul altuia...
ready_vivus
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:28
auzi bre, rodico, tu du-te si faci unghiile, da ?
Tinkerbell_
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:29
Sincer?Eu iubesc Garbo si pacat ca nu prea am timp sa stau mai mult pe aici.V-am zis ca vreau doar sa ajut.Dar nu am spus pe cine.In nici un caz pe omul din poveste, ca cine nu e in stare sa se ajute singur, nimeni nu-l poate ajuta. In schimb, primesc Newsletter-ul Garbo si de fiecare data vin sa vad, cum evolueaza lucrurile. Ma gandeam ca subiectul acesta e urmarit de o perioada mai lunga si incepe sa lancezeasca.M-am gandit la moderatori, ca pe ei ii iubesc cel mai mult de aici. Si am aruncat undita. Va pup pe toti, inca odata, ca azi sunt taare pupacioasa.
Maytrei
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:29
De la: garbo081455, la data 2009-12-08 11:11:42de ce sa nu-ti vina sa crezi? cine e fara pacat sa arunce primul piatra... oarecumtoti suntem copii si cu totii tinem la visele noastre... nu o condamn ca isi urmareste visul... dar nici nu as vrea sa ne risipim...
garbo065856
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:30
ready, ala care face asa ceva este un parinte disperat. Si care nu intelege, din pacate, ca nevoia copilului primordiala nu este sa emita judecati de valoare. Ci sa simta ca este iubit, si este iubit de doi oameni de calitate.

De aceea oamenii respectivi de calitate ar trebui sa se scuipe intre ei doar in particular. No exception. Pentru nici unul. Indiferent cit de ranit la corazon a fost.
quasaria
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:31
asta-i bre, hai sa ne pupam !
Tinkerbell_
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:31
Exact Q ! Si sa nu se intrebe mai tarziu .. Oare de ce i se intimpla copilului meu asta?
Iote d-aia..
Tinkerbell_
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:33
hai, ca masa si dansul le dau eu
ready_vivus
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:34
lasa, Maytrei ca mai ajuta si cineva pe aici. de exemplu, 19.

numai ca ,ea nu are doctorat in eliade

e multa "lume de bine", slava domnului !
si_totusi
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:35
Q,cand vom invata asta lucrurile vor merge bine.
eladaela
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:35
zambiluta are dreptate,si eu cred ca ea este de fapt geloasa pe fosta de care vei fi legat toata viata prin copil altfel nu se explica.si prietenul meu are o fetita din prima casatorie tot de aproape 6 ani foarte energica si foarte draguta dar credema ca eu nu fac diferenta intre a mea si a lui, poate faptul ca si eu am copilul meu ma face sa gandesc asa dar nu imi pot imagina cum sa fi geloasa pe sentimentele unui tata fata de fiica lui?la nou situatia este mai complicata din cauza fostei care incearca sa o faca sa nu ne vrea in preajma ei dar credema ca in momentele cand o avem cu noi si e totul in regula nu pot decat sa ma bucur ca isi iubeste fetita si incearca sa-i arate asta prin toate mijloacele nicidecum sa ma supar sau sa ma simt epuizata,de epuizat te epuizeaza si proprii copii pt.ca au energie si vrei nu vrei trebuie sa ti pasul cu ei dar sa o deranjeze ca o iubesti?sigur are legatura cu altceva,va trebui sa o asiguri ca sentimentele tale se rezuma strict la fetita si nu au nici o legatura cu fosta de care cum am mai spus vei fi legat toata viata prin copil dar nu poti sa-ti ignori copilul pt.ca ea se simte nesigura,aici depinde doar de tine cum poti sa o convingi ca fosta nu mai inseamna pt.tine altceva decat legatura cu copilul,ca pt.tine cele mai importante persoane sunt doar ea,fetita ta si viitorii vostri copii.PAREREA MEA.

mateilivia1968
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:36
eu sint sceptica... ma rog, in ce ma priveste nu prea mai au cum sa mearga bine vreodata. Dar cel putin sper ca imi voi pastra copilul in afara acestui... cum sa ii spun elegant.... ... acestei telenovele?
quasaria
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:37
asa e cel mai bine
din afara lucrurile se vad altfel
eladaela
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:39
Cu detasare.
Tinkerbell_
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:41
Totusica zice DA.Dar din pacate iar trebuie sa plec, si doctoratul nu e al meu e al sotului meu, eu sunt o totusica simpla.
Maytrei
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:41
eu as prefera sa nu le vada deloc.... tragem niste rigips ceva....

Oricum, fie-mea e genul filozofic, gandire profunda... sint foarte sigura ca va intelege orice mai bine decit credem noi, chiar daca se va intimpla sa se loveasca de unele chestii. Si stie foarte bine ca o iubim, iar asta e important.
quasaria
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:43
si asta e cel mai important....sa stie ca sunt iubiti
si nu doar sa le spui,sa le arati asta in fiecare zi
eladaela
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:45
asta e. totusicile sunt simple. unele
si_totusi
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:47
totusico , ai admiratori, vad
Tinkerbell_
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:51
acum... deviem de la subiect: lucrul cel mai util referitor la cum sa gestionez situatia l-am aflat exact de la un psiholog - de copii - care mi-a explicat frumos si simplu cum copiii mici "preiau" totul asupra lor. Toate nenorocirile pamintului considera ca li se datoreaza in vreun fel si se simt vinovati.
De asta trebuie pastrati cit mai departe posibil de conflicte. Ii afecteaza la un nivel subconstient, in modul in care se percep ei pe sine. Si asta e baza formata la virste mici, nu se mai schimba ulterior...
Tu, ca adult, pina la urma mergi mai departe. Ai capacitatea asta. Copiii n-o au, sau nu cit sint foarte mici. Efectele asupra lor pot fi devastatoare si definitive daca nu iti tii gura si nervii in friu.

PS:...si asta e valabil si daca te desparti si daca NU te desparti,si doar continui "lupta", cu copilul in brate...
quasaria
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:51
Tinkerbell_
Postat pe 2 Ianuarie 2010 12:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ma iubeste sau nu? 31 De la: politistul 26 Mai 2010 07:34
Relatie suspecta 4 De la: garbo_407215 8 Decembrie 2014 12:24
Sint casatorita si dupa 9 ani de casnicie mi-am inselat sotul 100 De la: garbo164652 31 Martie 2011 13:56
Povestea mea cutremuratoare 211 De la: alfheim 8 Mai 2011 00:54
..cum faci o gaina daca n-ai ou... 37 De la: LILO 23 Octombrie 2009 19:05
Setari Cookie-uri