Cine cauta, gaseste!

Buna.
Am 43 de ani, 2 copii(5 si 7 ani), casatorita de 8 ani.
Eu-sociabila, ambitioasa, razvratita, independenta,persoana cae actioneaza dupa propriile reguli si cu o puternica dorinta de dominare,cu orgolii si ambitii de neinteles, foarte incapatanata si cu convingerea ca detine adevarul suprem.
El-introvertit,timid, bun-simt exagerat, obisnuit sa cedeze pentru a ne creea sau amplifica conflicte.
Soacra:80 ani, personalitate puternica, obisnuita sa detina controlul, sa domine, cu manifestari schizofrenice.In momentele de criza, imi doream sa nu vin acasa.Eram tinta jignirilor si acuzatiilor ei.
Cred ca va inchipuiti cum a fost viata mea si a sotului meu in toti anii de casnicie.Si ca sa nu lipseasca nimic, de aproape 2 ani nu reuseam sa-mi gasesc un job stabil.
Datorita presiunilor din toate partile, relatia cu sotul meu se deteriorase foarte mult.Eram ca doi colegi de apartament.Nu comunicam aproape deloc.
Trebuie sa fac o paranteza si sa va spun ca in ultimii 5 ani am fost intr-o continua cautare.
Nu eram multumita de viata mea, de cariera.Eram convinsa ca nu ma aflam unde trebuia.Stresul era maxim si nici relatia cu copii nu era stralucita.Le era frica de mine.
IN vara anului trecut(sfarsitul lunii august)(eu ma apucasem sa zugravesc casa-pentru a-mi umple timpul-sa nu am timp sa gandesc prea mult, simteam ca sunt in pragul unei depresii),ca o culme a "intamplarii"(acum stiu ca nimic nu este intamplator),m-au vizitat niste cunostinte din Bucuresti, cu care nu mai vorbisem de trei ani.
Am fost "socata" cand i-am vazut.Erau "alti "oameni(sot, sotie, copil de 10 ani).Erau parca picati dintr-o alta lume.NU aveau nimic in comun cu oamenii pe care ii stiam eu.Formau o familie perfecta, cum numai in carti sau in filme intalnesti.
I-am intrebat:"Ce ati mancat?Ce ati baut?Ce ati facut?Sunteti alti oameni.Vreau si eu!".
Si chiar aveam nevoie de o minune pentru a ramane sanatoasa(emotional) si pentru a-mi salva casnicia.Cred ca eram la distanta de mai putin de un milimetru de a divorta.
Am cautat, am sperat,am asteptat si am primit raspunsul.
SECRETUL FERICIRII
Rezultate:1.Relatia cu sotul meu este chiar mai frumoasa decat in perioada in care ma curta
2.Comunicam.Nu trebuie sa smulg cu clestele problemele lui de suflet.Mi le impartaseste.
3.Soacra:Unde pana acum eram "inamicul public nr. 1" in ochii ei,acum, chiar si in momentele de criza(v-am spus ca este schizofrenica), sunt singura persoana cu care discuta fara sa jigneasca si sa acuze.Schimbarea este evidenta pentru toata lumea.Nici macar ea nu intelege ce i se intampla, de ce nu se poate supara pe mine
4.Copii:Erau speriati, timizi, introvertiti.
Acum sunt fericiti si nu le mai este frica de mine, au inceput sa se "deschida".
Ma iubesc si ma doresc in permanenta in preajma lor.
Eu:relaxata, iubitoare, intelegatoare, calma,cu intelepciunea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat si constienta ca oricand poti invata ceva vital,daca iti doresti si continui sa cauti.
Pretul:10 min/dimineata si 10 min/seara rezervate pentru MINE.
Va doresc tot binele din lume.
dafne
Postat pe 18 Februarie 2011 00:12
atata duce bre..?,10 minute..?
roby_cado
Postat pe 18 Februarie 2011 01:26
Da.
Ai nevoie de 20 min/zi ca sa-ti faci viata frumoasa.
Cat priveste "dus-ul",s-a transformat intr-o frumoasa poveste de iubire.Poti intelege cuvantul?!
dafne
Postat pe 18 Februarie 2011 09:11

Eu te cred.Stiu despre ce vorbesti.Dar concret,ce se intampla in cele 10 min?Ca daca nu spui,de ce mai deschideai topicul?
tatoo
Postat pe 18 Februarie 2011 18:56
eu nu cred ca cele 10 minute te fac asa fericita si aduc atatea minuni
si_totusi
Postat pe 18 Februarie 2011 19:25
.......prieteni ti au dat jos ochelarii, sau te au scos din sera in care vietuiai,viata e un dar primit si trebuie traita ...fiecare munte are valea lui , izvorul lui, un om bogat spunea paler e cel ce si doreste putin ......pentru ca stie sa se bucure de toate darurile primite,de rasaritul de soare, de gratia salutului unui necunoscut, de picatura de ploaie, de roua de vara si bruma de toamna, de noduri si semne cum ziceaun genial roman..
... ma bucur ca te bucuri de viata, ca ai varsat paharul amaraciunii si deznadejii , si ai gasit ceea ce cautai , implinirea vietii de famile...uda cu lacrimi de fericire , stropeste cu zambete, arunca balastul ce inconjoara floarea de colt....a vietii..................
multumeste mereu si impartaseste si altora mireasma dulce a vietii....
dang
Postat pe 19 Februarie 2011 05:44
De la: dafne, la data 2011-02-18 00:12:25Buna.
Am 43 de ani, 2 copii(5 si 7 ani), casatorita de 8 ani.
Eu-sociabila, ambitioasa, razvratita, independenta,persoana cae actioneaza dupa propriile reguli si cu o puternica dorinta de dominare,cu orgolii si ambitii de neinteles, foarte incapatanata si cu convingerea ca detine adevarul suprem.
El-introvertit,timid, bun-simt exagerat, obisnuit sa cedeze pentru a ne creea sau amplifica conflicte.
Soacra:80 ani, personalitate puternica, obisnuita sa detina controlul, sa domine, cu manifestari schizofrenice.In momentele de criza, imi doream sa nu vin acasa.Eram tinta jignirilor si acuzatiilor ei.
Cred ca va inchipuiti cum a fost viata mea si a sotului meu in toti anii de casnicie.Si ca sa nu lipseasca nimic, de aproape 2 ani nu reuseam sa-mi gasesc un job stabil.
Datorita presiunilor din toate partile, relatia cu sotul meu se deteriorase foarte mult.Eram ca doi colegi de apartament.Nu comunicam aproape deloc.
Trebuie sa fac o paranteza si sa va spun ca in ultimii 5 ani am fost intr-o continua cautare.
Nu eram multumita de viata mea, de cariera.Eram convinsa ca nu ma aflam unde trebuia.Stresul era maxim si nici relatia cu copii nu era stralucita.Le era frica de mine.
IN vara anului trecut(sfarsitul lunii august)(eu ma apucasem sa zugravesc casa-pentru a-mi umple timpul-sa nu am timp sa gandesc prea mult, simteam ca sunt in pragul unei depresii),ca o culme a "intamplarii"(acum stiu ca nimic nu este intamplator),m-au vizitat niste cunostinte din Bucuresti, cu care nu mai vorbisem de trei ani.
Am fost "socata" cand i-am vazut.Erau "alti "oameni(sot, sotie, copil de 10 ani).Erau parca picati dintr-o alta lume.NU aveau nimic in comun cu oamenii pe care ii stiam eu.Formau o familie perfecta, cum numai in carti sau in filme intalnesti.
I-am intrebat:"Ce ati mancat?Ce ati baut?Ce ati facut?Sunteti alti oameni.Vreau si eu!".
Si chiar aveam nevoie de o minune pentru a ramane sanatoasa(emotional) si pentru a-mi salva casnicia.Cred ca eram la distanta de mai putin de un milimetru de a divorta.
Am cautat, am sperat,am asteptat si am primit raspunsul.
SECRETUL FERICIRII
Rezultate:1.Relatia cu sotul meu este chiar mai frumoasa decat in perioada in care ma curta
2.Comunicam.Nu trebuie sa smulg cu clestele problemele lui de suflet.Mi le impartaseste.
3.Soacra:Unde pana acum eram "inamicul public nr. 1" in ochii ei,acum, chiar si in momentele de criza(v-am spus ca este schizofrenica), sunt singura persoana cu care discuta fara sa jigneasca si sa acuze.Schimbarea este evidenta pentru toata lumea.Nici macar ea nu intelege ce i se intampla, de ce nu se poate supara pe mine
4.Copii:Erau speriati, timizi, introvertiti.
Acum sunt fericiti si nu le mai este frica de mine, au inceput sa se "deschida".
Ma iubesc si ma doresc in permanenta in preajma lor.
Eu:relaxata, iubitoare, intelegatoare, calma,cu intelepciunea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat si constienta ca oricand poti invata ceva vital,daca iti doresti si continui sa cauti.
Pretul:10 min/dimineata si 10 min/seara rezervate pentru MINE.
Va doresc tot binele din lume.
_karina_
Postat pe 19 Februarie 2011 05:57
Nu ma plang,cerd ca sunt in felul meu,fericita...dar toti verm mai mult!!Deci nu ma tine pe jar...care-i SECRETUL FERICIRII??Ce faci,concret in alea 10 min. dimineata,si ce faci in 10 min. seara??Acum da-ne reteta!!!
elisabeta_boia
Postat pe 19 Februarie 2011 10:58
cum, nu intelegi... Vezi ca scrie mai sus: te convingi ca balta rahat in care te afli e balta de miere.... zece minute seara si zece dimineata... Pina incepe sa iti placa.
quasaria
Postat pe 19 Februarie 2011 11:02
De la: quasaria, la data 2011-02-19 11:02:03cum, nu intelegi... Vezi ca scrie mai sus: te convingi ca balta rahat in care te afli e balta de miere.... zece minute seara si zece dimineata... Pina incepe sa iti placa.
scumpa31
Postat pe 19 Februarie 2011 11:02

Bun. Si mai departe?
tatoo
Postat pe 19 Februarie 2011 14:17
Auzisem demult..definitia casatoriei:Un botoi mare,mare cu c---t,deasupra,o pojghita subtire,subtire de miere de albine.Cand fetele{baietii} dau de gustul mierii...se afunda in c---t!!
elisabeta_boia
Postat pe 19 Februarie 2011 14:43
Secretul fericirii...e o carticica (se gaseste si pe net mi se pare). Probabil persoana citea 10 min dimineata, 10 min. seara .In urma lecturii a inceput sa vada cu alti ochi persoanele din jur si chiar viata insasi cu tot cuprinsul ei...Carticica exista intr-adevar, o am si eu intr-un sertar...
marianamirela
Postat pe 23 Februarie 2011 02:21
...eee cumvaaa..."Pisica in cizme"..?(pentru cine isi mai aduce aminte de cartea aia trasa la xerox si data din mana in mana)..
ehee..,ce vremuri..
roby_cado
Postat pe 23 Februarie 2011 20:25
nu bre roby...e vorba de povestea aia a lui Creanga..."povestea...."
na c-am uitat
eladaela
Postat pe 23 Februarie 2011 20:35

ai uitat pe dreaq elo..
doar nu esti tu prima careia sa-i fi reusit operatia aia..,stii tu..
roby_cado
Postat pe 23 Februarie 2011 20:41
roby...nu stiu io d'astea
eladaela
Postat pe 23 Februarie 2011 20:46
Vai...cineva a gasit Graalul!
Ne spune asta,ne mentioneaza imensele si incredibilele-i efecte( ireal de miraculoase),ne spune si ca dureaza 20 de minute pe zi toata tarasenia datatoare de euforie pana la adanci batraneti,dar ne tine in continuare intr-un suspans vecin cu disperarea.
Cineva sa-mi injecteze si mie o portie atunci cand e gratuit.
Allegra
Postat pe 23 Februarie 2011 20:46
De la: eladaela, la data 2011-02-23 20:46:26roby...nu stiu io d'astea


doo...
roby_cado
Postat pe 23 Februarie 2011 22:18
pisica in cizme zici Robinsoane? ia sa vad pe unde am ascuns carticica ca tare mi-a mai tinut de cald cind era frig
the_voice
Postat pe 24 Februarie 2011 06:41
De la: quasaria, la data 2011-02-19 11:02:03cum, nu intelegi... Vezi ca scrie mai sus: te convingi ca balta rahat in care te afli e balta de miere.... zece minute seara si zece dimineata... Pina incepe sa iti placa.



We are all in the gutter... But some of us are looking at the stars.(Oscar Wilde)
Cand esti nefericit si frustrat, toate-ti put a rahat.
charmelen
Postat pe 24 Februarie 2011 20:02
Mai exerseaza.
Cite 10 minute seara, 10 dimineata.
quasaria
Postat pe 24 Februarie 2011 23:48
Aham...
Si cam in cati ani se vad primele rezultate?
Allegra
Postat pe 25 Februarie 2011 00:03
De la: quasaria, la data 2011-02-24 23:48:06Mai exerseaza.
Cite 10 minute seara, 10 dimineata.


am exersat si am realizat ca unii sunt amarati si frustrati pentru ca nu vor sa vada si binele ascuns in fiecare rau; in schimb se consoleaza prin autosuficienta si ironii amare, incercand sa-i faca si pe alti sa se simta la fel de mizerabil ca si ei.
charmelen
Postat pe 25 Februarie 2011 11:06
bine, frustrarea e absolut evidenta din primele tale mesaje pe forum.
Oricum nu mi-as pierde timpul cu aberatiile tale, asa ca poti sa ma citezi cit vrei.
quasaria
Postat pe 26 Februarie 2011 11:21
De la: quasaria, la data 2011-02-26 11:21:59 bine, frustrarea e absolut evidenta din primele tale mesaje pe forum.
Oricum nu mi-as pierde timpul cu aberatiile tale, asa ca poti sa ma citezi cit vrei.



pai daca nu vrei sa-ti pierzi timpul cu aberatiile mele, de ce o faci?
Si la tine sunt evidente multe neimpliniri, poate de-aia ii judeci pe altii prin prisma propriilor trairi, dar in cazul de mai sus chiar nu ai oferit nici o justificare argumentata logic la opinia ta despre secretul fericirii persoanei care a deschis topicul.
Doar un comentariu ce se vroia ironic, dar suna rautacios si invidios.
Nu ziceai tot tu pe undeva ca replica asta cu frustrarea este ultimul argument al celor care nu mai au argumente, nu vroiam sa te citez, dar na mi-a scapat.
charmelen
Postat pe 26 Februarie 2011 22:20
scabroasa, mai esti...
na, mi-a scapat...nu ca mi-ar parea si rau...
sora_ilsi
Postat pe 26 Februarie 2011 22:31
De la: sora_ilsi, la data 2011-02-26 22:31:32scabroasa, mai esti...
na, mi-a scapat...nu ca mi-ar parea si rau...


nu dragutzo, rau n-ar trebui sa-ti para decat de nivelul tau de engleza dupa atatia ani de predare a acestei limbi. Si de felul cum te exprimi ca profesor. Cat despre ce mi-ai zis adineauri, sa inteleg ca nu mai sustii ideea aia cu curatenia pe forum, cu banarea comentariilor cu injurii, insulte bla, bla.
charmelen
Postat pe 26 Februarie 2011 23:53
te simtisi cu musca pe caciula, bre?!

sora_ilsi
Postat pe 26 Februarie 2011 23:58
De la: sora_ilsi, la data 2011-02-26 23:58:23te simtisi cu musca pe caciula, bre?!



nu bre, deloc! Poate mataluta!
charmelen
Postat pe 27 Februarie 2011 00:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce 80% din femei din mediul urban isi doresc barbati cu masina???????????????????????????????? 5 De la: ameno 18 Octombrie 2010 10:34
Viata mea o telenovela 57 De la: Beatris_Damoc_1 13 Septembrie 2014 21:34
ARGILA...cel mai bun "medicament" fara efecte secundare! 1 De la: human 14 Februarie 2011 11:19
pe barbatii ii unesc minciunile,nesimtirea,faptul de a profita de femei,dar probleme politice nu sunt in stare sa le rezolve chiar daca la conducere sunt barbati 1 De la: ingerasulluptator 2 Ianuarie 2012 21:58
Psihologul raspunde 1 De la: garbo185480 9 Februarie 2011 04:13
Setari Cookie-uri