despre banci , credite , rate

Buna ziua , pentru cine se pricepe , apropo de credite , in 2007 am contactat un credit cu dobanda variabila la BCR , la inceput rata a fost de 320 ron , pe urma 350 , dupa inca un timp 370 , ieri am fost la banca sa iau un grafic de rambursare si un extras de cont , am vazut cu stupoare ca rata era de 434 lei , eu stiam ca rata era de 370 dar datorita faptului ca ramasesem in urma cu platile nu mai stiam exact cat e rata si nici nu am fost notificata acasa despre eventualele mariri , asa ca tot plateam dar nu mai reuseam sa ajung la zero .
Intr-o discutie cu cineva mai avizat am fost avertizata ca exista niste dedesupturi nu tocmai ortodoxe sa le spun asa de care bancile uzeaza , pe langa faptul ca multi oameni nefiind in domeniu, cum de altfel este si cazul meu , nu sesizeaza si atunci ne trezim ca platim , si platim , si platim , ni se pune in fata faptul ca am semnat un contract prin care din pacate banca are cele mai multe drepturi , ....dreptul de a majora dobanda , dreptul de a nu ne notifica pentru schimbarile pe care le face , dreptul de a ne pune sechestru pe bunuri , samd.
Cerand un extras de cont ma asteptam sa gasesc acolo si valorile in procente a dobanzilor aplicate precum si data cand acestea au fost majorate , desi variabil inseamna in sus si in jos dobanzile se duc mereu in sus din pacate pentru noi si ce mare fericire pentru banci ...
Ce ar trebui sa fac , ca sa obtin un istoric al contului , dar mai explicit si mai pe intelesul meu , in care sa fie specificat cum spuneam , procentele dobanzilor aplicate , perioada in care au fost aplicate , si orice modificare care se regaseste in cuantumul ratei
pandora
Postat pe 10 Martie 2012 11:09
Toate nelamuririle tale se vor rezolva printr-o cerere depusa la banca,solicitand
toate detaliile referitoare la creditul contractat. Vor fi obligati ca in maxim 30 zile, sa-ti comunice un raspuns.
Vesnic_Tanara
Postat pe 25 Martie 2012 22:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa inteleg 31 De la: office_salinasusesi_ro 15 Septembrie 2010 12:23
astrologie/ iubire 2 De la: KNIGHT_31 29 Septembrie 2010 02:30
help help help! 25 De la: Ioana007 25 Septembrie 2009 18:51
de ce nu am baietii in unele fete? 37 De la: estela 29 Aprilie 2010 03:49
cum sa fac sa se lase de baut? 77 De la: BABYBOGDY78 21 Septembrie 2013 12:23
Setari Cookie-uri