CINE ESTE VINOVAT...? EU SAU EL?????

Dragii mei...am 32 de ani si am senzatia ca degeaba ii am.Povestea mea incepe cam asa: acum o luna de zile am intrat pe un site de socializare sau mai precis spus de matrimoniale.Sa va spun sincer de ce? ma plictiseam si aveam chef sa mai imi pierd timpul si cu alte persoane .Am iesit dintr-o relatie de un an si jumatate in luna noiembrie.Ca sa scurtez povestea acolo mi-au scris sute de barbati,dar unul chiar mi-a atras atentia.De ce...? Nu stiu...Nu era frumos dar avea ceva care imi placea...M-a cautat pe facebook m-a gasit si am inceput sa socializam.Foarte incantat la inceput ,si-a lasat nr de tel,adresa de acasa,poze de acasa ,dupa 2 sapt si-a cumparat bilet de avion sa vina sa ma vada.Am uitat sa spun ca este elvetian,are 36 ani si este asistent medical.Nu este un om bogat si nici nu urmaresc asta pentru ca eu aici am o situatie mai buna decat a lui.Toate bune si frumoase,,,i-am explicat cine sunt,ce pozitie am etc...Dar intamplarea a facut ca eu sa ma hotarasc intr-o zi, ca ar fii mai bine sa ma duc eu la el mai intai...si asa am facut.Mi-am cumparat bilet si am plecat intr-un weekend in Elvetia.Cand am ajuns acolo am constatat cu stupoare ca tipul este chiar oribil,mai mic decat mine de inaltime,dar cu multe alte calitati, care au inceput sa ma faca sa imi schimb parerea despre el.Imi spunea ca se simte ca in frumoasa si bestia.Este foarte complexat.La plecare m-a pus sa imi mai las din lucruri acolo ...in ideea, ca am sa ma mai intorc...ceea ce am si facut.Dar de cand m-am intors s-a schimbat radical.Imi spune ca sunt prea frumoasa si prea bogata pentru el,nu intelege de ce il iubesc...ba s-a intors fosta lui iubita sa se impace ,dar el de fapt nu mai vrea.Iar acum... vrea sa ne despartim ...si chiar nu mai inteleg de ce.Ca ar fii diferente de cultura,de limba(eu nu vb foarte bine engleza,iar franceza mai deloc) desi i-am spus ca sunt dispusa sa las tot aici pentru el si sa ma duc acolo.Acum parca nu mai vrea nimic desi imi repeta intr-una ca ma iubeste si plange la telefon continuu...dar vrea sa terminam.Acuma...am si eu o intrebare... Cine are vina in toata povestea asta? Eu sau el.???? Va multumesc ...!!!!
garbo027623
Postat pe 9 Februarie 2011 03:51
De la: garbo027623, la data 2011-02-09 03:51:40Dragii mei...am 32 de ani si am senzatia ca degeaba ii am.Povestea mea incepe cam asa: acum o luna de zile am intrat pe un site de socializare sau mai precis spus de matrimoniale.Sa va spun sincer de ce? ma plictiseam si aveam chef sa mai imi pierd timpul si cu alte persoane .Am iesit dintr-o relatie de un an si jumatate in luna noiembrie.Ca sa scurtez povestea acolo mi-au scris sute de barbati,dar unul chiar mi-a atras atentia.De ce...? Nu stiu...Nu era frumos dar avea ceva care imi placea...M-a cautat pe facebook m-a gasit si am inceput sa socializam.Foarte incantat la inceput ,si-a lasat nr de tel,adresa de acasa,poze de acasa ,dupa 2 sapt si-a cumparat bilet de avion sa vina sa ma vada.Am uitat sa spun ca este elvetian,are 36 ani si este asistent medical.Nu este un om bogat si nici nu urmaresc asta pentru ca eu aici am o situatie mai buna decat a lui.Toate bune si frumoase,,,i-am explicat cine sunt,ce pozitie am etc...Dar intamplarea a facut ca eu sa ma hotarasc intr-o zi, ca ar fii mai bine sa ma duc eu la el mai intai...si asa am facut.Mi-am cumparat bilet si am plecat intr-un weekend in Elvetia.Cand am ajuns acolo am constatat cu stupoare ca tipul este chiar oribil,mai mic decat mine de inaltime,dar cu multe alte calitati, care au inceput sa ma faca sa imi schimb parerea despre el.Imi spunea ca se simte ca in frumoasa si bestia.Este foarte complexat.La plecare m-a pus sa imi mai las din lucruri acolo ...in ideea, ca am sa ma mai intorc...ceea ce am si facut.Dar de cand m-am intors s-a schimbat radical.Imi spune ca sunt prea frumoasa si prea bogata pentru el,nu intelege de ce il iubesc...ba s-a intors fosta lui iubita sa se impace ,dar el de fapt nu mai vrea.Iar acum... vrea sa ne despartim ...si chiar nu mai inteleg de ce.Ca ar fii diferente de cultura,de limba(eu nu vb foarte bine engleza,iar franceza mai deloc) desi i-am spus ca sunt dispusa sa las tot aici pentru el si sa ma duc acolo.Acum parca nu mai vrea nimic desi imi repeta intr-una ca ma iubeste si plange la telefon continuu...dar vrea sa terminam.Acuma...am si eu o intrebare... Cine are vina in toata povestea asta? Eu sau el.???? Va multumesc ...!!!!



eehee sunt multe de spus

intalnirile de pe net - cand vorbim cu cineva ne facem o imagine despre el, ne face sperante si asteptam sa fie exact asa cum ni-l imaginam...dar realitatea este alta de cele mai multe ori..

despre el: un barbat nu se va simti niciodata bine langa o femeie care este superioara care are plusuri- sunt si cazurile in care barbatii cauta "mamici: si se simt bine langa astfel de femei...

Prezenta ta starea ta si pozitia l-a "castrat" de aceea nu vrea sa va mai vedeti

psiholog Ioana Panculescu
clinicalpsychology@dr.com
garbo185480
Postat pe 9 Februarie 2011 03:58
De la: garbo027623, la data 2011-02-09 03:51:40Dragii mei...am 32 de ani si am senzatia ca degeaba ii am.Povestea mea incepe cam asa: acum o luna de zile am intrat pe un site de socializare sau mai precis spus de matrimoniale.Sa va spun sincer de ce? ma plictiseam si aveam chef sa mai imi pierd timpul si cu alte persoane .Am iesit dintr-o relatie de un an si jumatate in luna noiembrie.Ca sa scurtez povestea acolo mi-au scris sute de barbati,dar unul chiar mi-a atras atentia.De ce...? Nu stiu...Nu era frumos dar avea ceva care imi placea...M-a cautat pe facebook m-a gasit si am inceput sa socializam.Foarte incantat la inceput ,si-a lasat nr de tel,adresa de acasa,poze de acasa ,dupa 2 sapt si-a cumparat bilet de avion sa vina sa ma vada.Am uitat sa spun ca este elvetian,are 36 ani si este asistent medical.Nu este un om bogat si nici nu urmaresc asta pentru ca eu aici am o situatie mai buna decat a lui.Toate bune si frumoase,,,i-am explicat cine sunt,ce pozitie am etc...Dar intamplarea a facut ca eu sa ma hotarasc intr-o zi, ca ar fii mai bine sa ma duc eu la el mai intai...si asa am facut.Mi-am cumparat bilet si am plecat intr-un weekend in Elvetia.Cand am ajuns acolo am constatat cu stupoare ca tipul este chiar oribil,mai mic decat mine de inaltime,dar cu multe alte calitati, care au inceput sa ma faca sa imi schimb parerea despre el.Imi spunea ca se simte ca in frumoasa si bestia.Este foarte complexat.La plecare m-a pus sa imi mai las din lucruri acolo ...in ideea, ca am sa ma mai intorc...ceea ce am si facut.Dar de cand m-am intors s-a schimbat radical.Imi spune ca sunt prea frumoasa si prea bogata pentru el,nu intelege de ce il iubesc...ba s-a intors fosta lui iubita sa se impace ,dar el de fapt nu mai vrea.Iar acum... vrea sa ne despartim ...si chiar nu mai inteleg de ce.Ca ar fii diferente de cultura,de limba(eu nu vb foarte bine engleza,iar franceza mai deloc) desi i-am spus ca sunt dispusa sa las tot aici pentru el si sa ma duc acolo.Acum parca nu mai vrea nimic desi imi repeta intr-una ca ma iubeste si plange la telefon continuu...dar vrea sa terminam.Acuma...am si eu o intrebare... Cine are vina in toata povestea asta? Eu sau el.???? Va multumesc ...!!!![/quote



povestea ta nu este nici ciudata,nici prima.nu inteleg de ce introduci in ea cuvantul 'VINA'?e simplu.te simteai singura,nu "plictisita",nu aveai cu cine sa mai iesi in lume,nu iti cautai dragostea ci doar un insotitor .ori esti naiva ori esti disperata sa nu ramai singura,dar nici nu vrei o casatorie neavantajoasa.acest lucru reiese din faptul ca ai plecat '"intr-o mica vacanta'',asa brusc la el.deci nu aveai incredere in el si nici nu vroiai sa il pierzi.interesant este insa ca visai la un fat frumos si ai dat"de frumoasa si bestia".hee hee.cum se spune erai "chitita" sa iasa ceva,indiferent de aparente.si mai interesant este ca tipul pune cea mai inteleapta intrebare ;'DE CE IL IUBESTI?"omite in mod intentionat insa,sa spuna si 'INTR-UN TIMP ATAT DE SCURT''.povestea ta e bine mestesugita pt naivi.mai sa ma induiosezi cu povestea filmului'frumoasa si bestia'.nu ai imaginatie proprie ci imprumutata.daca este adevarata povestea ta,ai sa iti arat unde este 'vina'.tipul a realizat ca vrei sa 'pui gheruta pe el' si ca esti o persoana sufocanta,interesata sa iti atingi scopul.sfarsitul povestii tale,ca te suna si iti declara iubire,cand da cand nu,aparand si o' fosta prietena a lui',este ori fantezia ta,ori nu intelegi ca tipul a fost mai istet ca tine si "te-a ghicit' si incearca intr-un mod" elegant' sa scape de tine.numai ca tu nu vrei.eu iti dau un sfat,nu mai repeta povestea si cu altii,nu te grabii la maritat,ca vad ca nu prea ai veleitati de a pune 'ulcica'.asta este parerea mea.tu faci ce vrei.succes si nu te mai indragosti asa rapid,intre doua vacante.Alexandra
vuvuzela
Postat pe 9 Februarie 2011 04:46
Doamna psiholog Ioana,eu am cu totul alta parere,poate veti citi.eu cand analizez un caz de acest gen,sunt si mai pragmatica,ii explic exact unde este cauza pt a nu o mai repeta,chiar daca doare un pic pe moment. .ceea ce nu este cazul aici. in psihologie trebuie sa fii rational,pragmatic si intuitiv oricate manuale ai citit.trebuie sa "simti" persoana din fata ta.despre modul de diagnosticare in psihiatrie,am o parere si mai proasta.dar acesta este alt subiect interesant de discutat.Alexandra
vuvuzela
Postat pe 9 Februarie 2011 05:00
Draga mea,imi place comentariul tau...dar vreau un pic sa te contrazic.Doamna psiholog avea perfecta dreptate si chiar mi-ar placea sa stau de vb cu dansa.Eu nu aveam de ce sa il agat cu nimic,sunt o femeie frumoasa,independenta si nu as avea nimic de castigat din toata relatia asta.Numai ca ,relatiile care le-am avut pana acum s-au consumat doar pe baza faptului ca sunt frumoasa sau ca am bani...dar nimic mai mult.Nimeni nu mi-a oferit sansa sa demonstrez ca in ciuda aparentelor,mai am si suflet.Ca imi doresc sa iubesc si sa fiu iubita.Aici este marea problema.M-a impresionat povestea lui...era la fel ca a mea.Ma identificam cu el,fusesem inselata,mintita,parasita...Despre asta este vb.Nu urmaresc avantaje de la nimeni si nu am urmarit niciodata.Te pup si mersi oricum pentru parere...pentru mine conteaza...
garbo027623
Postat pe 9 Februarie 2011 13:06
"Cine este vinovat...? eu sau el?????"
soarta....si site-urile de socializare
eladaela
Postat pe 9 Februarie 2011 13:10
De la: garbo027623, la data 2011-02-09 13:06:04Draga mea,imi place comentariul tau...dar vreau un pic sa te contrazic.Doamna psiholog avea perfecta dreptate si chiar mi-ar placea sa stau de vb cu dansa.Eu nu aveam de ce sa il agat cu nimic,sunt o femeie frumoasa,independenta si nu as avea nimic de castigat din toata relatia asta.Numai ca ,relatiile care le-am avut pana acum s-au consumat doar pe baza faptului ca sunt frumoasa sau ca am bani...dar nimic mai mult.Nimeni nu mi-a oferit sansa sa demonstrez ca in ciuda aparentelor,mai am si suflet.Ca imi doresc sa iubesc si sa fiu iubita.Aici este marea problema.M-a impresionat povestea lui...era la fel ca a mea.Ma identificam cu el,fusesem inselata,mintita,parasita...Despre asta este vb.Nu urmaresc avantaje de la nimeni si nu am urmarit niciodata.Te pup si mersi oricum pentru parere...pentru mine conteaza...



desigur ca pt orice problema de suflet,trebuie sa vb cu un psiholog.si iti doresc sa iti gasesti persoana potrivita pt tine dar din dragoste s-o gasesti nu din mila sau alte sentimente de compasiune.vezi ,aici este mai dificil sa spui tot ce simti ,pt ca intamplarile iti vin in minte vorbind.la psiholog tu vorbesti si el iti pune intrebari si te asculta apoi daca este un psiholog bun te ajuta sa nu repeti vechile greseli in cuplu..nu vreau sa iti spun aici metode de tratarea sufletului.deci tratezi cauza si apoi efectul.am inteles ca esti o femeie frumoasa,dar trecuta prin nereusite in dragoste ,ti-a slabit sufletul.nu mai este capabil sa discearna adevarul de minciuna.este in stare sa primeasca orice numai sa nu mai fie singur.ori asta inseamna ca ai tratat doar efectul tot pe baza de minciuna,iar cauza ramane netratata.un bun psiholog trebuie sa iti intareasca sufletul,sa fii puternica sa nu alergi dupa oricine mintindu-te singura.cand ai sa intelegi ca greselile din trecut au fost niste incercari din care tu trebuia sa inveti ceva ,atunci vei deveni puternica.nu mai repeta trecutul,nu-l mai cara ca o cocoasa dupa tine. gandeste prezentul pregatindu-ti viitorul.nu iti alege barbatii care te impresioneaza ca au avut necazuri.te tratezi pe tine ,nu esti in stare sa duci si povara altora in spate.nu te agata de cineva pt ca a suferit ca si tine.nu rezolvi nimic,ramai in aceasi stare sau mai rau,doua suflete goale,de atatea esecuri,se plang unul altuia,traiesc din amintiri,ne existand viitor pt ele.poate tie greu sa ma intelegi,dar tu nu-l iubesti pe tipul acela.iar daca spui ca il vrei din mila e si mai grav.asa cum esti mandra ca esti frumoasa,atrage langa tine barbati puternici ca sa devi si tu puternica sufleteste.tie iti trebuie un barbant inteligent care sa te scoata din haosul tau sufletesc,din goliciunea ta sufleteasca.cu tipul acela vei sta si veti depana amintiri si tristeti.ce alegi puterea,mandria si inteligenta sau sa fii asistenta unui bolnav sufleteste.? mai ales ca nu il iubesti.esti atat de disperata,incat iei ce arunca altele?gandeste-te la tot ce ti-am scris,a fost povestea mea pana m-am trezit, ajutata binenteles.insa la mine era si mai grav.si cand am devenit sigura pe mine si puternica am gasit si sotul potrivit.iti doresc numai fericire dar din dragoste nu din mila.spunei psihiatrului unde te duci si punctul meu de vedere.
vuvuzela
Postat pe 9 Februarie 2011 14:01
si vreau sa iti mai spun ceva,tipul este pe o frecventa joasa asa te va tine si pe tine,cum adica sa te complaci in vechea ta viata dar acum la dublu?asculta draga mea ,mai bine zici vai de unu,decat vai de doi.incearca sa iti ridici vibratia,umbla intr-o alta societate decat cea de pana acum. nu mai umbla cu "bolnavi'ca tine. asa nu te vei trata niciodata de singuratatea din suflet.schimba-ti grupul de prieteni.mergi la munte ,la mare,in diferite excursii,citeste,viziteaza expozitii,mergi la teatru iesi in calea ocaziilor de nivel ridicat,daca stai si te victimizezi fara sa te implici sa schimbi ceva la tine,vei ramane si repet dureros de des aceslasi suflet singur.dragostea nu iti va batea la usa.iesi tu in intampinarea ei,dar nu cauta tot persoane care se victimizeaza.te pup si eu si ridica stacheta.o femeie frumoasa trebuie sa aiba mandria ei.vrei sa devi baby-siter?
vuvuzela
Postat pe 9 Februarie 2011 14:21
ai baii ca minteeee...
fleurdelis
Postat pe 9 Februarie 2011 18:15
Multumesc mult draga mea...cuvintele tale m-au ajutat tare mult...Pupicei...
garbo027623
Postat pe 9 Februarie 2011 21:13
Nu este nimeni vinovat..... a fost o experienta de viata. Pe internet sunt fel si fel de oameni. Daca nu a mers mai departe relatia voastra nu modul cum v-ati intalnit este problema.
Oricum ai fost curajoasa sa mergi la el. Se putea intampla mult mai rau. Si inca ceva.... nu mai fii asa de disponibila.
cricat
Postat pe 9 Februarie 2011 23:38
...In seara asta m-a sunat si mi-a spus ca a luat o decizie si vrea sa ramanem impreuna.Saptamana viitoare vine in Romania si chiar nu mai stiu ce sa cred.Nu pot nega ca nu imi place,as vrea sa il refuz dar nu pot..imi doresc sa incerc mai mult...chiar nu mai stiu.Sunt foarte confuza..Va multumesc oricum pentru ceea ce mi-ati scris..!!!
garbo027623
Postat pe 10 Februarie 2011 04:18
Ia totul pe rand... vine in Romania... OK.... va intelegeti ... SUPER... Inca nu va cunoasteti bine asa ca nu trage concluzii pripite.
cricat
Postat pe 10 Februarie 2011 08:30
Da ...asa este,trebuie sa o iau pas cu pas...lucrurile bune vin in timp..Mersi din suflet pentru tot...mi-a prins foarte bine...Pupicei si toate cele bune...
garbo027623
Postat pe 10 Februarie 2011 13:27
opaa....
esti de la garboo domnisoara??

cum de s-a sters postarea mea in care aratam precis cum ca vii cu povestioare diferite o data la 4 zile, imm>>>???

si in care dadeam bineinteles un link cu o povestire a dumitale'n care schimbai tara si iubitul dar nu si povestioara??
oofff offf, maii maiii
fleurdelis
Postat pe 10 Februarie 2011 13:30



gresesti.nu este de la garbo.este un simplu user. exista probleme tehnice in acest site-ului nerezolvate.
vuvuzela
Postat pe 10 Februarie 2011 15:18
aha...m-ai lamurit tu!
io am vazut cu ochii mei , dar daca nu veneai tu sa zici, nici nu ma prindeam ca esti tot tu care te lauzi singura....
eh, ce sa-i faci...
fleurdelis
Postat pe 10 Februarie 2011 15:23
nu e prima data in ultimele zile cand dispar postari intregi ( si nu numai alea cu link-urile de youtube). Explicatii de la adminii garbo? Hai sa fim seriosi! Asta e singura explicatie a lor, inca nerostita: "Voi butonati in continuare, fraierilor, sa ne incasam noi banii din publicitate pe baza traficului, cat despre problemele site-ului, tineti-va gura!"
Thor_again
Postat pe 10 Februarie 2011 15:25
floricel, nu te-ai prins?
si_totusi
Postat pe 10 Februarie 2011 15:51
ce mami, ca vb una cu ea insasi??
ei, ba daaa
fleurdelis
Postat pe 10 Februarie 2011 16:03
ma rog, acum am ramas cu o nedumerire!
care din cele doo clone ii vinovataaaa

caci el...e variabil oricum!

deci de acum o sa ma rog la dumnezeu in primul rand sanatate psihica sa-mi dea!
fleurdelis
Postat pe 10 Februarie 2011 16:05
Cald...
Ma refer la "una" aia
Da' io zic ca vinovat e contul principal, nu vreuna din cele doo clone ...
Thor_again
Postat pe 10 Februarie 2011 16:05
pe care o cunostem cu totii
fleurdelis
Postat pe 10 Februarie 2011 16:06
adica mai am de invatat in materie de clone?
cricat
Postat pe 10 Februarie 2011 16:36
cri...io zic sa nu te obosesti...
eladaela
Postat pe 10 Februarie 2011 16:42
ok Ela...
pupici ....
am intrat doar un minut....
cricat
Postat pe 10 Februarie 2011 16:50
pup si io
ca ma bag la somn
eladaela
Postat pe 10 Februarie 2011 16:54
Indiferent de a cui este vina, cea mai proasta alegere este s-o iei asupra ta de la bun inceput!
taja609
Postat pe 10 Februarie 2011 17:13
De la: taja609, la data 2011-02-10 17:13:31Indiferent de a cui este vina, cea mai proasta alegere este s-o iei asupra ta de la bun inceput!



...si incearca sa te impaci cu aceast idee...asta am invatat din experienta
taja609
Postat pe 10 Februarie 2011 17:15
De la: garbo027623, la data 2011-02-10 13:27:04Da ...asa este,trebuie sa o iau pas cu pas...lucrurile bune vin in timp..Mersi din suflet pentru tot...mi-a prins foarte bine...Pupicei si toate cele bune...




scumpo,nu intoarce roata sortii.acest impact intre voi este un semn,catre voi doi.existand liberul arbitru,tu alegi calea spre care te impinge inima.dar mintea ce spune?odata intrerupta ata,tine cont de avertizare.cel putin protejeaza situatia,ca sa simti mai usor,alegerea gresita.atentie vb strict de aceasta persoana.intr-o buna zi sa ne povestesti ce a urmat.imi doresc sa gresesc,dar nu prea am facut greseli pana acum.fii precauta si inteleapta.
vuvuzela
Postat pe 10 Februarie 2011 17:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dragoste la batranete ! 176 De la: dor72_ 10 Octombrie 2011 19:26
Casatoria dintre un barbat musulman si o femeie crestina 2 De la: tutankhamon 6 Decembrie 2009 15:51
Dragoste in 3 297 De la: darlene 14 Iunie 2011 12:42
Baiatul de la medicina 34 De la: Gumiho 13 Decembrie 2016 21:25
Ajutati-ma va rog.e urgent 137 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:37
Setari Cookie-uri