de ce femeile nu prea folosesc steriletul ca metoda contraceptiva, cand e atat de bun,fara riscuri?

de ce se fac reclame la pastilele contrceptive alea nenorocite si cancerigene,si nu ...chiar deloc la sterilet care dupa mine,e cel mai bun si ... care-l folosesc de ceva timp????????????????? am doi copiii ,exact cati mi-am dorit,datorita steriletului:numai beneficii:regleaza ciclul,nu devii sterila...il scoti daca vrei copiii,simti placerea actului sexual...chiar orgasme multiple,sotul sau partenerul nu-l simte si nici tu...,costa putin si dureaza 3 sau 4 ani....cea mai sigura metoda feminina contraceptiva ,in afara abstinentei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
garbo063509
Postat pe 24 Octombrie 2009 11:43
tu vinzi sterileti?
pik_nik
Postat pe 24 Octombrie 2009 11:53
nope....vrea sa se laude ce viata sexuala buna are...
tutankhamon
Postat pe 24 Octombrie 2009 12:05
De la: garbo063509, la data 2009-10-24 11:43:20 de ce se fac reclame la pastilele contrceptive alea nenorocite si cancerigene,si nu ...chiar deloc la sterilet care dupa mine,e cel mai bun si ... care-l folosesc de ceva timp????????????????? am doi copiii ,exact cati mi-am dorit,datorita steriletului:numai beneficii:regleaza ciclul,nu devii sterila...il scoti daca vrei copiii,simti placerea actului sexual...chiar orgasme multiple,sotul sau partenerul nu-l simte si nici tu...,costa putin si dureaza 3 sau 4 ani....cea mai sigura metoda feminina contraceptiva ,in afara abstinentei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ori nu ai vazut ce am scris despre sterilet ori te faci ca nu vezi
cea mai sigura???

"Steriletul (spirala sau firul uterin)

Dupa testele folosite pentru stabilirea sarcinii timpurii (beta HCG), in ciuda folosirii spiralei, fecundatia se petrece de cateva ori pe an. Prin producerea intentionata a unei congestii de iritatie in tesutul conjunctiv uterin, fixarea fatului este impiedicata si acesta moare, de cele mai multe ori, dupa una sau doua saptamani.

Ca si pilulele, steriletul ucide fatul, cel mai adesea inainte de menstruatia asteptata cand femeia care fusese insarcinata poate crede ca, de fapt, n-a fost.
Efecte secundare

Cele mai importante sunt infectiile, mai ales in zona trompelor uterine, ceea ce conduce adesea la inchiderea lor si deci la sterilitate. Datorita acestor infectii apare un mare pericol de sarcina extrauterina (de 10 ori mai frecventa decat la femeile fara spirala) si sarcina ovariana (de 4 ori mai frecventa). Prin urmare, implantarea unui IUD(Intra‑Uterin‑Device)este, din punctul de vedere al ginecologiei academice, un procedeu gresit profesional.
Un alt efect sunt perforatii ale uterului, insotite de pericolul ranirii peretelui intestinului, de exemplu.
Sangerarile si durerile sunt alte posibile efecte secundare."

mai documenteaza-te inainte sa postezi aberatii

blackpanther
Postat pe 24 Octombrie 2009 12:06
ca sa nu mai spunem ca implantarea steriletului e contraindicata total sub o anumita varsta.....mi se pare 35 de ani....ori cum fatucele din romania - si nu numai - incep viata sexuala la o varsta destul de frageda....
tutankhamon
Postat pe 24 Octombrie 2009 12:09
De la: tutankhamon, la data 2009-10-24 12:09:36ca sa nu mai spunem ca implantarea steriletului e contraindicata total sub o anumita varsta.....mi se pare 35 de ani....ori cum fatucele din romania - si nu numai - incep viata sexuala la o varsta destul de frageda....


ufff...ma ingrozeam cand citeam de fetite care la 13-14 ani isi incep viata sexuala....unde mai pui ca se mai si laudau cu performantele lor
ce ti-e si cu generatia de acum
incep sa ma simt ca o baba inapoiata
blackpanther
Postat pe 24 Octombrie 2009 12:15
welcome to the club....
tutankhamon
Postat pe 24 Octombrie 2009 12:17
pot sa ma inscriu si eu?
si atunci care-i cea mai buna metoda contraceptiva? fiecare are parerea lui...
alexal
Postat pe 24 Octombrie 2009 12:22
deshtu'
pik_nik
Postat pe 24 Octombrie 2009 12:23
De la: tutankhamon, la data 2009-10-24 12:17:43welcome to the club....


mersi scumpa am crezut ca eu is mai ciudata ca nu le inteleg

apropo...era un banc pe tema asta...
o mama isi i-a deoparte fetita de 14 ani si ii spune:
- draga mea...cred ca a venit timpul sa discutam despre sex...
- bine mama....ce vrei sa sti?

gluma ,gluma....dar a devenit realitate
blackpanther
Postat pe 24 Octombrie 2009 12:23
da... e adevarat! te face sa te simti prost ca tu ti-ai inceput viata sexuala cand ele zic ca esti deja batrana.
alexal
Postat pe 24 Octombrie 2009 12:27
De la: pik_nik, la data 2009-10-24 12:23:30deshtu'


cunosti tu pe cineva complet satisfacut de el?
alexal
Postat pe 24 Octombrie 2009 12:28
mai...acuma depinde si de desht.....
tutankhamon
Postat pe 24 Octombrie 2009 12:50
De la: tutankhamon, la data 2009-10-24 12:50:11mai...acuma depinde si de desht.....
desht ...fara unghie
yanyacharberet
Postat pe 24 Octombrie 2009 15:48
nu stiu de unde gasiti prostiile astea despre sterilet,eu stiu pe pielea mea , ca l-am incercat si de 7 ani ma simt super ,fara sa mai am teama sarcinii nedorite....iar tot ce-ai scris tu,contra ...nu-i adevarat!!!bine ca va convin pastilele cancerigene...luati-le fetelor ,daca vreti ...cine va opreste?? eu v-am spus din experienta si imi sustin punctul de vedere pro folosirea steriletului...este indicat de la varsta de 18 ani.....
garbo063509
Postat pe 25 Octombrie 2009 13:44
De la: garbo063509, la data 2009-10-25 13:44:14nu stiu de unde gasiti prostiile astea despre sterilet,eu stiu pe pielea mea , ca l-am incercat si de 7 ani ma simt super ,fara sa mai am teama sarcinii nedorite....iar tot ce-ai scris tu,contra ...nu-i adevarat!!!bine ca va convin pastilele cancerigene...luati-le fetelor ,daca vreti ...cine va opreste?? eu v-am spus din experienta si imi sustin punctul de vedere pro folosirea steriletului...este indicat de la varsta de 18 ani.....


"Prostiile" la care te referi tu sunt luate din articole scrise de medici.....dar na....ii fi tu mai desteapta ca un medic...
in fine....nu-mi mai bat capul cu explicatii....ca n-am cu cine...
mai da un search pe google...daca tot folosesti pc-ul...
blackpanther
Postat pe 25 Octombrie 2009 13:50
509...inteligenta lu' peste....anticonceptionalele sunt pastile pe baza hormonala....nu au ce rau sa-ti faca daca le iei sub indrumarea unui medic de specialitate si dupa niste analize banale hormonale - uneori nici nu mai e nevoie de ele...dar, daca le iei haotic si ca ai auzit ca vecina le-a luat si i-au facut bine, ast nu insemna neaparat ca si tie iti vor face bine....

iar steriletul iti repet - da si o cautare pe google daca nu ma crezi - nu e indicat la persoanele de sex feminin sub 35 de ani...asa ca recicleaza-te....tie ti s-a montat steriletul pentru ca probabil ai o anumita varsta si "ai indeplinit planul" la facut copii...asa ca lasa-ne cu mostrele tale de inteligenta de balta...bazeaza-te pe cunostinte - daca le ai - daca nu, intai intereseaza-te, si dupa aia bate campii...
tutankhamon
Postat pe 25 Octombrie 2009 19:32
vreau sa-ti spun ca si eu am un copil,acum o luna mi-am pus si eu sterilet ,pai din momentul introducerii pina in prezent menstruatia nu mi s-a mai oprit,o menstruatie foarte,da foarte abundenta,schimbari de dispozitie mereu,greturi,ameteli si inca m-am ales cu anemie,asa ca totul depindde de organism,dar spirala nu e cea mai inofensiva,va asigur!
Doina_Barbos_1
Postat pe 10 Aprilie 2015 21:41
" vreau sa-ti spun ..."

Lasa nu-i mai spune , ca fuse fuse si se duse. Mai bine fugi la medic si vezi care-i problema. Am zis "la medic" , ca ala cre ti-a pus steriletul probabil era tamplarul. Asa ceva nu are voie sa se intample . Doina , cu tine vorbesc.
Rotty
Postat pe 11 Aprilie 2015 07:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nasterea in apa, la Clinica Eva! 1 De la: garbo090086 22 Decembrie 2009 22:00
fotografii copii 1 De la: garbo_432122 25 Februarie 2016 13:13
PROASPATA MAMICA si NOUL NASCUT 1 De la: talossmn 6 Februarie 2009 21:34
va rog ajutati-ma k nu mai inteleg... 12 De la: lady_corina 22 August 2009 23:41
Care sunt culegerile de matematica? 13 De la: caleidoscop 19 August 2012 10:51
Setari Cookie-uri