Bebe de 6 luni care nu doarme noptile.

Buna,astept si eu un sfat de la mamici care au mai trecut prin asa ceva.Am o fetita de 5 ani si jumatate si de la 4 luni cand i-am diversificat alimentatia cu cereale in biberonul de seara mi-a dormit de la ora 21 pana dimineata la 8 neintrerupt.Nu stiam ce e aceea o noapte nedormita.La diferenta de 5 ani am mai nascut un baietel.Pana la 1,5 luni a dormit non-stop cu pauze de mese intre reprizele de somn.Apoi pana la 4 luni plangea in continuu si zi si noapte nu stiam ce sa-i mai fac,stateam cu el numai in brate,faceam cu randul cand eu cand tati,zi si noapte incontinuu.Nu dormea nici zi,nici noapte.De la 4 luni pana la 6,5 luni cat are acum nu mai doarme noaptea si nu stiu ce sa mai fac cu el ca sunt terminata de oboseala,merg tinandu-ma de pereti a doua zi de obosita ce sunt.De fapt mai exact,doarme seara de la 22-23 vreo 3 ore pana pe la 1 sau 2 noaptea si apoi de la 1 pana la 3-4 se foieste si se trezeste de 4-5 ori si nu numai ca se trezeste dar si plange ,tipa ca din gura de sarpe.Dupa aceea se joaca 1 ora sau stam de vorba si apoi la 5 dimineata se culca si el ca de...e obosit 'omuletul' si doarme pana la 7-8.Vreau sa va spun ca am fost cu el la 2 pediatri si dupa ce l-au consultat au spus ca e sanatos tun si nu il deranjeaza nimic,asa e el.Precizez ca e nascut ziua la 11,20 si e alimentat la san exclusiv pana la 5 luni apoi fiindca ca mai lua deloc in greutate pediatra a zis s-ai dau completare.A vazut el ca e mai putina munca cu biberonul si a renuntat singurel la san dupa cam 2 saptamani.Acum ne hranim cu lapte praf HUMANA 2,mar cu biscuite,ciorbita cu carne,piure de cartofi,branzica calcica,borcanele Nestle,iaurt Nestle,cereale cu lapte etc.
In fine,daca ati trecut prin asa ceva si ati depasit momentul asta spuneti-mi si mie ce pot face ca sunt terminata de oboseala nu mai stiu ce inseamna sa te culci seara si sa te trezesti cand afara e zi,la mine e numai noapte cand ma trezesc eu.CE E DE FACUT,fratilor???????????
garbo205415
Postat pe 12 Mai 2011 13:33
buna, nu dispera!

Eu am doua fetite la 5 ani diferenta.
La noi a fost invers: prima fetita nu dormea "neam"! Ai doua solutii:
ori sa l lasi progresiv sa planga: de la un minut pana la zece minute maxim!
ori sa l incerci de sete, foame, hainute stramte... si apoi sa i dai o jucarie noua care sa l tina ocupat.Stai langa el in pat si te uiti la el cum se joaca si nu l mai iei in brate!

E mai greu cu unii copii dar daca suntem destul de intelepte la batranete vom avea macar o vorba buna de la copilasii nostrii...

spune mi te rog la ce concluzii ai ajuns.

Sanatate si sa auzim de bine!
garbo179944
Postat pe 13 Mai 2011 11:15
i se dezvolta dintisorii si are dureri.dupa ce o sa inceapa sa-i creasca primii dintisori o sa fie bine.
Ciresica
Postat pe 15 Mai 2011 21:21
Iti recomand cu caldura sistemul de dormit de la NIkken. Face minuni. Pentru inceput poti lua numai sateaua, si o sa vezi efectle din prima saptamana.Eu o am de cand are Piciu' 2 luni si sunt foarte multumita.Acum are 7 luni si se odihneste foarte bine.Daca vrei putem vorbi si iti dau mai multe detalii (0724734693 - Nina).Numai bine va urez!
tehnologiejaponeza
Postat pe 16 Mai 2011 23:20
cu viteza_americana si cu tactica_germana...:PP
:))))
eu_geminy
Postat pe 16 Mai 2011 23:25
fiul meu are doar 5 saptamani si ceea ce descrii tu este parca povestea lui!exaxt aceleasi ore pe care le-ai mentionat tu,acelasi comportament,doar ca al meu mananca 90% nan 1 si 10% laptele meu,de abia daca storc intr-o zi max 40ml,deci eu zic sa excluzi treaba cu dintii,oricum e prea devreme la 5 luni cat are al tau.nu stiu..si eu caut solutii zadarnice,nici statul in brate nu il mai multumeste pe al meu(tot baiat e)
carmen1984
Postat pe 17 Mai 2011 12:00
buna...e greu, este adevarat dar niciun bebe nu seamana cu altul .Aceeasi problema cu somnul am avut-o si eu cu fetita dar s-a rezolvat in timp, nu ai ce sa faci , nu exista o reteta magica pentru asta . Poti doar sa incerci sa te odihnesti cat mai mult in timp ce doarme el ca sa poti face fata. Succes si multa sanatate tie si puiutilor tai
cory_emy
Postat pe 17 Mai 2011 15:34
Fiica mea are acum 19 ani, dar nu am uitat de noptile nedormitede cand era bebe ! exact asa facea si ea, pana cand am incercat s-o tin treaza eu pana pe la ora 23, apoi a inceput sa dorma cam de la 23 la 5 dimineata, apoi incet incet s-au lungit orele de somn si inca un sfat, sa stea cat mai mult la aer proaspat...Aerul il oboseste ! Deci spre seara, plimbari lungi ! E greu, dar trece !
ramonacsiki
Postat pe 18 Mai 2011 08:18
sa eliminin problema dintilor la 5 luni?????
sunt destui copii carora le iese primul dintisor la 6 luni (printre care baiatul meu cel mic0 iar la care le iese mai tirziu de pe la 4-5 luni incepe sa li se dezvolte mugurele dintisorului in gingie. Baiatul cel mare (care intre 5 si 9 luni nu dormea 3 ore pe noapte) ave pe la 6 luni gingiile albe si tari iar cind i-au iesit dintii, 4 luni mai tirziu i-au iesit 4 in 2 saptamini..
Pentru un copil de 5 saptamini sunt alte cauzele nesomnului: colici, prea frig, prea cald, hainute incomode (de fapt la 5 saptamini e bine sa fie infasat dupa baie si sa aiba caciulita pe cap. pe la 2 luni se poate renunta la scutece. iti dai seama ca sunt doar 5 sapatamini de cind a iesit din micul incubator unde a avut o temperatura constanta zi si noapte de 36.6 grade? cit de constanta e temperatura din case?
Ciresica
Postat pe 18 Mai 2011 19:32
u cand se sculau ai mei,nici nu vorbeam,nici nu zambeam,ii tineam in brate,stand jos,sau ma plimbam cu bebe in brete,pana adormea iar.asa invata ca noaptea nu e pre povesti,sau jucat.
de la psihologie am invatat ca creierul nostru asociaza,si generalizeaza.
asociatul,in cazul nostru,inseamna ca creierul copiluli va asocia intunericul,cu dormitul.
cu nimic altceva.
la mine aprins metoda.si au invatat amandoi,ca noaptea se doarme.
plansul noaptea,e fie din oboseala exagerata ziua,fie de la iesit dinti.
iar la sase luni,toti bebe cresc brusc,ca si la trei si noua,si vor manca mult,adica mai dese mese,chiar si noaptea.
daca se satura bine ziua,nuva mai manca noaptea.
generalizarea,inseamna ca daca te ataca un chel,vei prinde frica de toti cheliosii.
dar asta nu are legatura cu subiectul....
in timpul zilei,bebe trebuie sa se ocupe cu ceva linistit,ca sa nu oboseasca mult mintea,si sa stea treaz mai mult,ca sa nu se scoale sinoaptea.
sper ca ceva de aici va ajuta.
succes,d
daniilia
Postat pe 20 Mai 2011 17:30
prea devreme la 5 luni?? nu, e foarte posibil. primul meu baietel avea deja doi dintisori la doar 3 luni!!!!!!!!!
e greu cu copiii, asa sunt ei, tot plang. nici eu nu dormeam zile si nopti. n-am avut un copilas linisit, ci extrem de agitat. pana pe la 1 an si ceva, el toata ziua plangea, sincer va spun. m-am saturat de copii din cauza asta. dupa un an si ceva, a fost tare greu pentru ca mergea, iar copilul meu nu a fost prudent, sa fie calm la mers, nu! daca il scapm, daddea bir cu fugitii si mai tot timpul se lovea. daca ieseam afara, voia sa mearga, il lasam sa mearga, dar daca il lasam, eu eram condamnata la...atletism. pe bune. eu si sotul meu alergam dupa el cand ieseam afara.stiti pe la ce varsta s-a mai linistit? fara sa exagerez, pe la 3 ani am simtit si eu ca e mai lejer, ca e mau usor. dar mi-a facut peri albi cresterea lui.
asa sunt unii copii, orice a incerca sa facem sa-i calmam. pediatra mi-a spus chiar sa-i dau din cand in cand cate o jumatate de fenobarbital s vreau sa va spun ca nici macar dupa acela nu se linistea si nu dormea. a fost ca fierul, muream de ciuda si de nervi.
lila29
Postat pe 2 Iunie 2011 08:10
carmen1984 al tau are colici.. nu conteaza ce lapte ii dai, majoritatea fac.
si fetitei mele i-au dat dintii devreme, pe la 5 luni jumate si doi odata... dar ea deja dormea toata noaptea.. adica de pe la 11 pana pe la 5..6 dimineata..
eu am facut ca ramona si ca daniela
adica.. incercam sa tin treaza pana pe la 11 si dormea pana pe la 4 .. asta cand inca se trezea sa bea laptic.. la 2 luni..la fel faceam si eu ... incepea sa maraie rapid mergeam la bucatarie si ii faceam laptele apoi o luam sa bea si nu ziceam nimic... in camera era semi intuneric ca sa vad eu.. si atat... adormea pana termina sticla
apoi pediatra a zis sa incerc sa ii dau ceai la masa aia de pela 3, 4 and se trezea si asa am facut. 2 nopti, a treia noapte a dormit pana pe la 5 si ceva.. atunci normal ca i-am dat lapte ca am considerat ca a dormit toata noaptea si eram foarte multmita
adryaana
Postat pe 2 Iunie 2011 08:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna seara 1 De la: garbo185459 6 Februarie 2011 21:25
Maternitatea Isis Constanta 2 De la: ramona_79 18 Octombrie 2011 10:13
fotografii copii 1 De la: garbo_432122 25 Februarie 2016 13:13
va rog ajutati-ma k nu mai inteleg... 12 De la: lady_corina 22 August 2009 23:41
PENTRU OMUL DIN TINE ! 119 De la: liaiedera 5 Aprilie 2010 19:39
Setari Cookie-uri