Poftiti,va rog,la cafeneaua mea!Cafeneaua celor indragostiti de viata!

si tu esti gospodina?
LILO
Postat pe 14 Octombrie 2009 15:54
De la: LILO, la data 2009-10-14 15:54:26 si tu esti gospodina?
cine este goscodina????
cely
Postat pe 14 Octombrie 2009 15:55
poi eta 70 si titiana
ca una pune castraveti si cealalta gogosari
si io ..treaba mea ce pun dar anul ista nu mai pun pe iarna gata!!!
LILO
Postat pe 14 Octombrie 2009 16:00
De la: ely_a, la data 2009-10-14 14:46:07
De la: Tabitta, la data 2009-10-14 12:04:48UAU!!! Bine ati veniiit....si mii de scuze ca v-am lasat sa va bucurati singuri...fara mine de cafeneaua nou deschisa....acum va citesc....va raspund....I'M HERE!....acum pun de cafeaua aromata,proaspata de pranz....si nu uitati ca....va iubesc...



Salutareeee cafenea , ciao Tabi Am aparut si eu ca e fain aici... e cald si bine. Vremea din Timisoara e nashpa asa ca povestim
Va aduc un link cu o carte de poezie a unei bune prietene de a mea, la care va avea loc lansarea in 23 oct 2009, la CARTEA DE NISIP.

http://descultaprintimisoara.blogspot.com/
Cartea se numeste ECOURI DE SPERANTA.Asa cum spune si autoarea "toti speram in felul nostru, iar ecoul este speranta ce dainuie vesnic in noi" .
....ziceam ca va iubesc.......va ador deja......"desculta prin Timisoara....as tot umbla"....adica vreau sa zic ca as umbla chiar si desculta ...de indragostita ce sunt de Timisoara.....si de Romania.......de locurile mirifice ale patrie noastre dragi....ROMANIA......MARE.....
Tabitta
Postat pe 14 Octombrie 2009 16:19
Titiana,daca ai fii pe aproape te-as ajuta cu gogosarii....am reteta super-usoara....de gogosari la murat....eu i-am pus deja....si vaza de cristal de la cununie e tabu....si eu am una.....dar nu-mi amintesc de ce am luat-o......sa pun florile de la iubii meu,in ea...???
Tabitta
Postat pe 14 Octombrie 2009 16:22
tabita!!!ma uimesti..
eu m-am saturat sa vad romanii mei desculti si zgribuliti prin statiile de autobuz,firobuz,tramvaie si alte locatii din astea
ii cumplit pt omul de rand cite indura

si eu sunt o romantica incurabila,dar viata la noi ii atat de prozaica
LILO
Postat pe 14 Octombrie 2009 16:23
Alexal.....am eu un presentiment ca Romeo tau ....va venii in curand.....pe aici....pe la noi....stai pe aproape......ca noi avem daja Romeii nostri...transformati in .....lei....
Tabitta
Postat pe 14 Octombrie 2009 16:24
tabita..sa inteleg,ca esti din basarabia?
LILO
Postat pe 14 Octombrie 2009 16:25
Eu sunt curioasa,in Moldova se mai pastreaza obiceiul dulcetii puse pe farfuriuta si paharul de apa alaturi?Copil..."cutreierand", am fost pe meleagurile dulci,moldovenesti....si era obiceiul sa fii intampinat cu asa ceva.
Tabitta
Postat pe 14 Octombrie 2009 16:35
De la: Tabitta, la data 2009-10-14 16:35:08Eu sunt curioasa,in Moldova se mai pastreaza obiceiul dulcetii puse pe farfuriuta si paharul de apa alaturi?Copil..."cutreierand", am fost pe meleagurile dulci,moldovenesti....si era obiceiul sa fii intampinat cu asa ceva.



de-asta o fi limba moldovineasca dulce-dulce ca mierea?
LILO
Postat pe 14 Octombrie 2009 16:39
Fetelor,FITI VOI INSIVA!!!...nu exista reguli scrise/nescrise ale acestei cafenele....doar dorinta de a ne bucara unii de altii si unii cu altii,de viata....e prea scurta...ca s-o risipim.....dati-mi tot ce-i mai bun....ca raul/nenorocirile/accidentele....vin ele singure nechemate......multumim pt flori....pt.adresele la care putem descoperii lucruri noi.....cafeaua....cum o bem la ora asta???....poate ar fii cazul sa pun de un "coniac" fabricat acasa......pt.prietenii nostri care inca nu au indraznit sa ni se alature ......(se pune o cantitate de zahar la caramelizat,se stinge cu putina apa,se adauga tzuica/palinca de casa,se da putin in fiert dupa ce am mai adaugat dupa gust...miez de nuca taiat marunt,stafide,aleator si firicele de menta.Se lasa sub capac o vreme sau se consuma imediat caldut.)....fetele??? cafeaua....tot cu lapte si miere???
Tabitta
Postat pe 14 Octombrie 2009 16:48
De la: LILO, la data 2009-10-14 16:23:16 tabita!!!ma uimesti..
eu m-am saturat sa vad romanii mei desculti si zgribuliti prin statiile de autobuz,firobuz,tramvaie si alte locatii din astea
ii cumplit pt omul de rand cite indura

si eu sunt o romantica incurabila,dar viata la noi ii atat de prozaica
......ai dreptate.....dar unii dintre noi am putea chiar sa-i ajutam,nu neaparat cu bani,care nu prisosesc nimanui,sau ma rog,celor mai multi dintre noi,dar multi dintre ei nici nu stiu ce ar putea sa faca ca sa iasa din starea de saracie....sau pur si simplu nu vor sa faca nimic....vor ajutoare materiale si atat.
Tabitta
Postat pe 14 Octombrie 2009 16:51
De la: LILO, la data 2009-10-14 16:25:10 tabita..sa inteleg,ca esti din basarabia?
........Timisoreanca .......sunt.....dar la origini.......am multe increngaturi......timisoreanca pt.ca aici m-am nascut si aici s-au stabilit ai mei.....cu multe zeci de ani inainte....acus se face suta.
Tabitta
Postat pe 14 Octombrie 2009 16:56
cu tot respectul,tabita..ieri am asistat (fara sa vreau) la o scena odioasa...
oamenii veneau de la lucru,si s-or defectat o gramada de tramvaie..nu conteaza locatia..
era frig,ploaie,oamenii uzi pana la piele...brrr...o singura zi de naveta...ce te faci cu ani de zile?
si sa fie scosi la pensie la 65 de ani..aista nu ii genocid?
eu nu ma refer la cersetori..
fosta si actuala putere vrea sa ne vada pe toti cersetori...din pacate..

mijloacele de transport in comun lasa f f mult de dorit...ore si ore de stat in frig...
LILO
Postat pe 14 Octombrie 2009 16:59
Da,Lilo,dar nu trebuie sa acceptam asta! Putem si trebuie sa schimbam ceva! Intr-adevar e greu pt.omul de rand sa schimbe mare lucru....dar exista precedent......schimbarea trebuie ceruta.....asa cum....poate am inceput noi,timisorenii in 1989......Nu trebuie sa acceptam nimic din ceea ce ne injoseste,umileste.....asa cum "cei mari"....au dreptul la vieti la superlativ si noi avem dreptul la vieti demne macar.....fiecare din noi poate face un gest si gesturile cumulate......vor insemna schimbari....asa cred eu....
Tabitta
Postat pe 14 Octombrie 2009 17:07
TIMISOARA MEA!


In orasul cu umbre de MARTIRI,
Inima mea navalnic bate!
Dorul mi-l plimb
Pe alei cu ROZE pline!
Tristetea mi-o duc
In BISERICA CEA MARE!
Sufletul incerc sa mi-l linistesc,
Cu rasarituri marete de soare!
Daca ar fii sa aleg
As alege sa mai traiesc
O singura zi,dar sa fie aici,
In ORASUL CEL MARE!




(aceasta este TTMISOARA MEA,cu MARTIRI,PARC DE ROZE,CATEDRALA si multe alte minunatii!)
Tabitta
Postat pe 14 Octombrie 2009 17:24
auzi, da' pe waifo n-o vazusi din cand in cand p-acolo?... ea sta mai la tzara, da' crez ca vine sa se certe cu aia de la telecom...
zambil
Postat pe 14 Octombrie 2009 17:26
si a mea
eladaela
Postat pe 14 Octombrie 2009 17:26
Buna,poftiti ....poftiti....nea Zambil....un coniac mic de casa....merge....?.....pe Wife....n-o vazui pe aici....dar promit ca fac o vizita la oftalmolog.....poate trecu pe langa mine si....o ratai cu privirea......
Tabitta
Postat pe 14 Octombrie 2009 17:40
uitati-va pe prima!!!!LA ORA 18 SA-I VEDETI PE ENORIASII MUSCATI CA SA APUCE SI EI UN CIOLAN
LILO
Postat pe 14 Octombrie 2009 17:47
noh..acu pricep si io di ce o despartit dumnezeu cerul de pamant
LILO
Postat pe 14 Octombrie 2009 17:49
as fi luat si eu ceva pe aici, da' prea miroase a bal mascat.
pik_nik
Postat pe 14 Octombrie 2009 17:51
De la: LILO, la data 2009-10-14 16:00:40 poi eta 70 si titiana
ca una pune castraveti si cealalta gogosari
si io ..treaba mea ce pun dar anul ista nu mai pun pe iarna gata!!!


...gata castravetiii !!....si drepti tare-tare !!.... ....si Lilo....normal ca suntem gospodine !!...ca doara o femeie"cautata"tre' sa fie conform formulei Ds+Gb+Cp !!!..... ...pentru traducere....dati-mi beep !!......
etta70
Postat pe 14 Octombrie 2009 17:58
De la: pik_nik, la data 2009-10-14 17:51:04as fi luat si eu ceva pe aici, da' prea miroase a bal mascat.
.......sory....asa e viata.....avem si separeuri daca doriti.....intimitate.....discutii elevate....
Tabitta
Postat pe 14 Octombrie 2009 17:58
De la: Tabitta, la data 2009-10-14 16:24:59Alexal.....am eu un presentiment ca Romeo tau ....va venii in curand.....pe aici....pe la noi....stai pe aproape......ca noi avem daja Romeii nostri...transformati in .....lei....


vechi....sau roni ???.......
etta70
Postat pe 14 Octombrie 2009 17:59
De la: Tabitta, la data 2009-10-14 16:35:08Eu sunt curioasa,in Moldova se mai pastreaza obiceiul dulcetii puse pe farfuriuta si paharul de apa alaturi?Copil..."cutreierand", am fost pe meleagurile dulci,moldovenesti....si era obiceiul sa fii intampinat cu asa ceva.


si eu pastrez acest obicei....mostenit de la bunica mea !!!.....si sunt din Muntenia !!!....
etta70
Postat pe 14 Octombrie 2009 18:00
De la: etta70, la data 2009-10-14 17:59:48
De la: Tabitta, la data 2009-10-14 16:24:59Alexal.....am eu un presentiment ca Romeo tau ....va venii in curand.....pe aici....pe la noi....stai pe aproape......ca noi avem daja Romeii nostri...transformati in .....lei....


vechi....sau roni ???.......
....lei.paralei....fiare,daca ma intelegi,neinduratori,indragostiti pana la moarte......visez.....
Tabitta
Postat pe 14 Octombrie 2009 18:02
bine ar fi Taby( pot sa-ti spun asa ??) sa fie ca leul meu de-acasa !!....
etta70
Postat pe 14 Octombrie 2009 18:05
...si eu stiam ca toamna se sufera oarecum de astenii....nu de ...obsesii !!....
etta70
Postat pe 14 Octombrie 2009 18:06
De la: etta70, la data 2009-10-14 18:05:24bine ar fi Taby( pot sa-ti spun asa ??) sa fie ca leul meu de-acasa !!....
........Taby/Dory......prezent......deloc obsedata......doar glumeatza.......
Tabitta
Postat pe 14 Octombrie 2009 19:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Snack Bar cu program: LA TREI TzATzE NATAFLETzE! 74 De la: clippy 23 Decembrie 2009 19:49
Horoscopul iubirii 14 De la: si_totusi 21 Ianuarie 2010 13:17
fisuri anale!! 5 De la: hermosa20 17 Decembrie 2015 14:41
MOZAIC 597 De la: Axl_22 17 Ianuarie 2016 05:35
CAFENEAU DE VARA '' NE MUTAM AFARA '' PE TEREASA 6 De la: michela1 3 August 2009 14:47
Setari Cookie-uri