Oare cati dintre noi stiu cine sunt, pentru ce traiesc si sunt multumiti de ceea ce lasa in urma lor?

tipa,plangi si lasa sa iasa tot ce e greu pe suflet si gandeste-te ca maine incepe o noua zi,ce poate sa aduca multe sperante si impliniri.Eu merg pe ideea ca in viata chiar daca te impiedici si cazi,te scuturi si te ridici pentru a pleca mai departe sa cunosti lucruri si oameni noi si care iti pot aduce bucurii.
Dalimi
Postat pe 16 August 2009 16:16
Sparge ,rupe, arunca,distruge....
AMELYY
Postat pe 16 August 2009 16:23
helooou?de ce?
garbo038663
Postat pe 16 August 2009 16:25
De la: lady_corina, la data 2009-08-16 14:35:27Ce este de facut ca un om sa poata lua viata mai usor?
A pune suflet in orice, a fi un perfectionist care decat sa dea gres mai bine abandoneaza si sta in umbra e un blestem...
A nu avea macar curajul sa strigi dupa ajutor de teama ca nu vei fi inteles si ca vor rade de tine e ucigator de dureros!


de aia!
lady_corina
Postat pe 16 August 2009 16:30
iesi la plmbare,inspira parfumul florilor,urmareste fluturii si vibreaza la cantecul pasarilor,iar cand seara si-a intrat bine in drepturi, priveste cerul instelat si gandeste ca toate stelele sunt prietenii tai ce nu te lasa singur niciodata.Viata e frumoasa,trebuie doar sa-i citesti si sa-i gasesti toate frumusetile si tainele.
Dalimi
Postat pe 16 August 2009 17:03
fara violenta
Dalimi
Postat pe 16 August 2009 17:05
o prietena de-a mea, mult mai inteleapta decat mine, si care nu umbla noapte pe forumuri mi-a spus odata ca ea considera ca oamenii vad in noi ceea ce noi vedem in noi. ca daca noi ne subestimam si ceilalti ne vor subestima, daca noi ne iubim si ceilalti ne vor iubi. la modul ideal. dar in principiu suntem ceea ce dorim sa fim. si cu mici accidente nu e foarte departe de adevar...
pentru ce traim si daca suntem multumiti inca mai sunt in dezbatere. in cartile de tarot exista o carte care reprezinta un uceniz de zidar lucrand la un perete, sau mai bine zis la un inceput de perete. noi inca mai ucenicim la pentru ce traim. iar multumirea pentru ce las in urma as prefera-o oarecum postuma, suferind in acest moment de un brusc atac de lasitate...

dar in principiu eu am cam stiut intotdeauna unde vreau sa ajung si pentru ce vreau sa traiesc... inca mai lucrez la cum sa ajung acolo. nu ma pot hotari daca sa fiu emirul sau schilodul:

"Rmne nluc n zarea pustiei
Regina trufas, regina magiei,
Frumoasa lui Meka -- tot visul tintit,
Si vede pe-o iazm c-i trece sub poart...
Pe cnd sovieste cmila ce-l poart...
Si-n Meka strbate drumetul pocit,
Plecat schiop si searbd pe drumul cotit --
Pe cnd sovieste cmila ce-l poart...

Si moare emirul sub jarul pustiei --
Si focu-n odaie se stinge si el,
Iar lupii tot url pe-ntinsul cmpiei,
Si frigul se face un brici de otel...
Dar luna cea rece, s-acea dusmnie
De lupi care url -- s-acea srcie
Ce-alunec zilnic spre ultima treapt,
Sunt toate pustia din calea cea dreapt,
S-acea izolare, s-acea dezolare,
Sunt Meka cereasc, sunt Meka cea mare..

Murit-a emirul sub jarul pustiei."
Alexandru Macedonski - Noapte de decembrie
snowflake
Postat pe 29 August 2009 00:55
,,dar in principiu eu am cam stiut intotdeauna unde vreau sa ajung si pentru ce vreau sa traiesc... inca mai lucrez la cum sa ajung acolo. nu ma pot hotari daca sa fiu emirul sau schilodul:"

Ai spus cum nu multi o pot face, dar te-ai oprit unde stam cei mai multi...
,,nu ma pot hotari daca sa fiu emirul sau schilodul:"
Daca reusesti sa iei decizia inainte s-o ia altii pt tine...
valentino
Postat pe 29 August 2009 01:02
..a vazut cineva trilogia ..CUBUL.?.sunt trei filme.exact asta e ideea in filmele alea..cine sunt oamenii aia si pentru ce traiesc..si daca s-au intrebat vreodata..
garbo055472
Postat pe 29 Septembrie 2009 18:37
si de ce
pik_nik
Postat pe 29 Septembrie 2009 19:06
De la: pik_nik, la data 2009-09-29 19:06:05si de ce

pik ,iar faci umplutura?
rica_mld
Postat pe 29 Septembrie 2009 19:10
noup!
piku facea recenzia trilogiei care e de fapt trei filme... ca era la promotie
ready_vivus
Postat pe 29 Septembrie 2009 19:13
De la: garbo055472, la data 2009-09-29 18:37:20..a vazut cineva trilogia ..CUBUL.?.sunt trei filme.exact asta e ideea in filmele alea..cine sunt oamenii aia si pentru ce traiesc..si daca s-au intrebat vreodata..

da, eu am vazut pe primul
fleur_de_lis
Postat pe 30 Septembrie 2009 19:44
1. eu stiu cine sunt
2. stiu pentru ce traiesc
3. si inca nu mi-am facut inventarul la ce las in urma ca mai am de trait.

Mai aveti intrebari de aste ade 1000 de puncte?
Ciresica
Postat pe 1 Octombrie 2009 05:26
1 - cine sint - alte doua celule multiplicate. Ca orice organism, fiind viu, si omul este intr-un proces continuu de transformare, adaptare, etc - deci nu poate ajunge "sa se cunoasca" cu adevarat niciodata. Orice experienta noua genereaza schimbari. Cum sa ma definesc? Cea de acum, cea de peste un an, cea de cind eram copil?

2 - "pentru ce traiesc" - de ce trebuie sa traiesc "pentru ceva" si nu pot sa traiesc pur si simplu? Sa ma bucur de fiecare clipa si atit? Cine a zis ca as fi in misiune?

3 - TOT ce poti sa lasi in urma cred ca sint copiii. Pentru ca e singurul mod de a perpetua ceva din tine. In rest, tot ce faci de-a lungul timpului conteaza atit de putin...
quasaria
Postat pe 24 Octombrie 2009 23:12
Lanul e de aur, Romnia nu mai tim prea sigur ce mai e si a cui. Realitatea demografic s-a schimbat brusc, ca o furtun sosit din senin. Suntem sub ocupaie, dar nu se vede nici o armat. Suntem colonizai de o populaie certrea i nesimit, venit din nici o step, adus de nici un avion. O populaie care a evoluat n interiorul corpului naional, ca fetuii din Alien, si care iese acum prin burt, urlnd din toti bojocii: Am avere, am valoare!.
E ca i cum undeva, n secret, cineva ar fi dat drumul la o masin de ml uman care acopera ncet-ncet naiunea lui Sadoveanu, a lui Eliade si a lui Nichita. Incubatoarele de incubui din cartierele periferice, fabricile de ceteni ale lui Ceauescu, tradiia celor 15 copii n slaele de nomazi, Cine mai tie? Lumea de pe strad nu mai e cea pe care o tiam din copilrie. Tata Ioane i Tanti Mimi, familie veche, cu casa n Cezar Bolliac, fcut la 1870, au lsat n urm un copil, care a mai fcut un copil, blond i buclat i bine crescut, cu care m jucam acum 40 de ani. Pn la urm, a plecat n strintate, la studii i nu s-a mai ntors niciodat. La fel, jumtate din strad: urmaii burgheziei care a avut timp sa dospeasc elite. n locul celor disprui, au aprut rufele colorate ntinse la uscat si boxele scoase pe geam. n locul bunicii care ne spunea s nu scuipm pe jos, s-a aezat bunica ce-si trimite nepoii dup butur. Peste tot miroase a moarte prin sufocare: e ca i cum o prezen grea si absurd s-ar fi aezat peste cerul nostru, peste felul nostru de a fi, peste ce credeam c e bine si, mai ales, peste ce credeam c e frumos.
Cefele groase nu mai sunt de mult buletinul de identitate al bulgarului: ceteanul romn, cu lanul de-un kil jumate, i bate acum obrazul profesorului care se cznete s-i educe odrasla: Bine, bre, crezi ca eti tu mai dtept? Ia s vd ce main ai! Noul domn Goe nu mai e nici mcar simpatic: e viitor combinator si dealer de droguri, viitor culturist, viitor ce vrei voi, n afar de viitorul trii lui, care se va mulumi, de la un punct, doar cu trecutul. Despre Romnia, alternativa Caragiale nu mai are ce spune. Populaia care ne nlocuiete nu mai e nici mcar ridicol. E dincolo de asta, n sensul cel mai ru si primitiv cu putint. Scriitorul nu mai poate face nimic: e nevoie de etolog, de veterinar, de dresor. Acum cteva zile, am vzut la Craiova parada acestei Romnii Noi, triumful Mafiei nhmate la cosciugul lui Caiac, n semn de venic respect pentru o viata de crim si muchi n snge. Oamenii ia care ddeau ordine poliiei se pregtesc s dea asaltul final, spre puterea oficial, dup ce au pus mna pe cea simbolic: ascultm muzica lor, ne refacem reperele dupa valorile lor, suntem clcai de mainile lor. Undeva, departe, Uniunea Europeana si moda corectitudinii politice ne nva s mulumim frumos pentru asta i s ne tergem la gur. Am fost o naiune, devenim o sum de triburi Suntem o ar ocupat de hoarde sosite din pntece de mame eroine O ar pus la respect cu pumnul plin de tatuaje, o ar n care fiul naiv si srac al ranului (ci or mai fi aa) si face educaia din textele de pe Taraf TV si meseria de la uii cu care se ntlnete la Gara de Nord, cnd se d jos din autobuz. Marginea lumii s-a rzbunat dnd buzna n centru, pus pe jaful identitii naionale, ntocmai ca barbarii care nvleau n Roma, surprini c localnicii n-au puterea sa lupte. ara cea nou, care vine peste noi, nu mai are nevoie de ce-am strns n muzee si-n cri. Dar se va bucura, un pic, de efortul nostru. Cartea de romn se poate retrage n privata din curte, unde i va ndeplini ultima menire, neprevzut de nici un critic. n locul ei, discurile cu manele ramn s sfideze eternitatea. Cu ele nu poti sa te stergi (). Chiar daca ai vrea

Lucian Miron
panty_C
Postat pe 4 Noiembrie 2009 17:07
unde disparusi,bre?
ca intrebai lumea de tine...
iasomia
Postat pe 4 Noiembrie 2009 17:12
N-am disparut, Iasomico - probleme personale + computerul "bolnav"...
Da' las' ca toate trec si o sa fie cumva ca n-a fost niciodata sa nu fie
panty_C
Postat pe 4 Noiembrie 2009 17:15
vorbesti in sarade ,mami?

vezi ca sunt batrana si bolnava,si nu inteleg ce vorovesti...
iasomia
Postat pe 4 Noiembrie 2009 17:18
Nu vorbesc in sarade, Iasomico, vorbeam de "disparitia" mea - din cauza unor probleme personale de care ziceam ca vor trece cumva - un fel de incurajare ca sa nu ma apuce disperarea (e si asta un motiv pentru care stau departe)...
panty_C
Postat pe 4 Noiembrie 2009 17:22
panteruto,

daca ne iei la bani marunti cu totii avem probleme,doar traim in romanica, si apoi, stii cum e omul,niciodata nu este pe deplin multumit,da le dam noi de capat...cumva...
iasomia
Postat pe 4 Noiembrie 2009 17:27
asa e, Iasomico...uneori insa ne e mai greu si am invatat ca atunci cand am probleme sa nu ma bazez decat pe mine insami si sa tin pentru mine ce ma doare...
panty_C
Postat pe 10 Noiembrie 2009 17:48
http://www.youtube.com/watch?v=1pRqwAQaRlo
panty_C
Postat pe 23 Noiembrie 2009 14:24
"Buna tara, rea croiala
Mama ei de randuiala.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Vin ai nostri, pleaca ai nostri
Noi ramanem tot ca prosti.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Bat-o vina, bat-o strechea
Trage-aicea cu urechea.
Mai romane, om sarac
Iara ti-au venit de hac.

Ne promit marea cu sarea
Si conduc aiurea tara.
Opozanti si potentati
V-ati batut iar joc frati.

Buna tara, rea croiala
Mama ei de randuiala.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Vin ai nostri, pleaca ai nostri
Noi ramanem tot ca prosti.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Politrucii-si fac concedii
Pe la Cannes, Hawai, ca regii
Pensionarii, pedagogii
Au ajuns precum milogii.

Venetici fac pretul painii
Iar la cozi stam noi, romanii
Muncitorii n-au salarii,
Curvele pupa dolarii.

Buna tara, rea croiala
Mama ei de randuiala.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Vin ai nostri, pleaca ai nostri
Noi ramanem tot ca prosti.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Romania-i de vanzare
Cu uzini, crese, hotare.
Spagile au zornait,
Algoritmu-i multumit.

Dumnezeu dac-ar veni
Prim-ministru intr-o zi
L-am manji si i-am gasi
Cazier la SRI.

Buna tara, rea croiala
Mama ei de randuiala.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la toti.

Vin ai nostri, pleaca ai nostri
Noi ramanem tot ca prosti.
Aia hoti, astia hoti,
Mama lor la totï."

(Victor Socaciu - Mama lor la toti)
panty_C
Postat pe 23 Noiembrie 2009 14:29
http://www.youtube.com/watch?v=5iyGohz7jrg

"Si-asa-mi vine cateodata, dorule,
Si-asa-mi vine cateodata, dorule,
Sa dau cu cutatu-n chiatra.
Sa dau cu cutatu-n chiatra.

Din chiatra sa iasa foc, mai dorule,
Din chiatra sa iasa foc, mai dorule,
Daca-n viata n-am noroc.
Daca-n viata n-am noroc.

Cand s-o-mpartit norocu', mai dorule,
Cand s-o-mpartit norocu', mai dorule,
Fost-am eu dus la lucru.
Fost-am eu dus la lucru.

Si la toti le-o dat cu caru', dorule,
Si la toti le-o dat cu caru', dorule,
Numa' mie cu paharu'.
Numa' mie cu paharu'.

Nici acela n-o fo plin, mai dorule,
Nici acela n-o fo plin, mai dorule,
Jumatate-o fo venin.
Jumatate-o fo venin.

Nici acela nu fo ras, mai dorule,
Nici acela nu fo ras, mai dorule,
Jumatate-o fo nacaz.
Jumatate-o fo nacaz.

'Nalt ii ceriul si senin, mai dorule,
'Nalt ii ceriul si senin, mai dorule,
D'a ma parte norii vin.
D'a ma parte norii vin.

'Nalt ii ceriul si-nstelat, mai dorule,
'Nalt ii ceriul si-nstelat, mai dorule,
D'a mea parte norii bat.
D'a mea parte norii bat.

Si-asa-mi vine cate-un gand, mai dorule,
Si-asa-mi vine cate-un gand, mai dorule,
Sa plec pe paduri cantand.
Sa plec pe padurï cantand."

(Ducu Berti - Cand s-o-mpartit norocul)
panty_C
Postat pe 23 Noiembrie 2009 14:40
tu ce faci fetita?
canti?
iasomia
Postat pe 23 Noiembrie 2009 14:47
ioi, ce jale!
garbo_C
Postat pe 23 Noiembrie 2009 14:52
Da, Iaso, romanul canta si de jale si de bucurie, nu?

Ei, nu jale, Cell, revolta!

Chiar ca-mi vine s-o iau catre padure...cu ce vad in tara asta...
panty_C
Postat pe 23 Noiembrie 2009 14:57
Ea canta...dar cine joaca cum canta
lala_cri
Postat pe 23 Noiembrie 2009 14:58
Lala, nici nu cant ca sa joc pe cineva...

Eu cant, eu joc
panty_C
Postat pe 23 Noiembrie 2009 14:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cutremur in VRANCEA, acum un minut.... 46 De la: dor72 10 Mai 2011 23:59
forum 6 De la: garbo193766 23 Iulie 2011 11:46
Probleme, probleme 10 De la: Sassette 1 Octombrie 2016 09:30
de cese parte asa 37 De la: nazirra 15 August 2009 23:58
Despartire si cum as putea sa ma impac cu ea 26 De la: Alex_Stefan 13 Noiembrie 2013 16:42
Setari Cookie-uri