avem sanse sa ne impacam?

De la: gianiblue, la data 2009-07-12 09:18:34cam nerecunoscator esti, roby_cado. parca forumul asta te-a scos din c... la un moment de viata. ei, asa-i omu': NERECUNOSCATOR.
daca ai venit sa ma combati pe mine, poftim: treci si fa-o! dar vezi ca si altii vad... ca ai intors armele impotriva celor care te-au leganat la un moment dat. si atunci ce credibilitate sa ai?!
cat despre sfatul dat de mine fetei in cauza... afla ca eu - spre deosebire de altii- stiu ca trebuie echitate in tot ce se intampla. cui da rau... doar nu oi fi proasta sa-i mai fac si bine. ai inteles ceva din asta? caci te priveste si pe tine...
Nu draga mea,nu te "combat"pe tine in mod special,ci pe oricine e in stare sa dea un asemenea sfat unui copil,cu atat mai mult cu cat"respectabilul"habar nu are ce inseamna sa suferi pentru copilul tau.cat despre restu'...,nu prea inteleg mare lucru,dar iti promit ca ma straduiesc sa o fac...
roby_cado
Postat pe 12 Iulie 2009 09:43
problema ta, roby este ca nu te straduiesti sa intelegi nimic. esti fixist. daca citeai oleaca postarile fetei, ai fi inteles ca are o mama greu de dus. tocmai pentru binele copilului am dat sfatul. se pare ca nu vezi chestia asta. parintele trebuie sa fie alaturi de copil, sa-l sprijine. ce nu pricepi?
gianiblue
Postat pe 12 Iulie 2009 09:47
bonus: daca as afla ca te porti asa (cum se poarta aceasta mama...) cu copilul tau, i-as da copilului tau exact acelasi sfat. este monstruos sa vezi parinti care pretind de la copii. la urma urmei, parintii si-au asumat copilul si nu invers. santaje? constrangeri? pai mama asta se poarta cu fata ei ca si cu un prizonier de razboi!
gianiblue
Postat pe 12 Iulie 2009 09:50
De la: gianiblue, la data 2009-07-12 09:50:15bonus: daca as afla ca te porti asa (cum se poarta aceasta mama...) cu copilul tau, i-as da copilului tau exact acelasi sfat. este monstruos sa vezi parinti care pretind de la copii. la urma urmei, parintii si-au asumat copilul si nu invers. santaje? constrangeri? pai mama asta se poarta cu fata ei ca si cu un prizonier de razboi!
Oricum ai rasuci-o Giani..,nimic nu-ti da "tie"dreptul sa dai un asemenea sfat.te-ai gandit la varsta ei?,te-ai gandit ca sfatul tau poate deveni litera de lege in mintea ei(avand in vedere ca vine din partea unui om matur) si ca o sa-l urmeze?,te-ai gandit ca poate pleca de acasa si dupa ce isi da seama de greseala facuta din orgoliu s-au rusine fata de parinti(s-au fereasca Dumnezeu de mai rau) nu se mai intoarce, ajungand sa viziteze tari precum ITALIA,SPANIA,etc(de fapt trotuarele acestor tari)?,te-ai gandit....?.Uiti ca are varsta la care e de ajuns un singur bobarnac pentru a lua-o pe aratura?.ma rog...,vorba cuiva"e grele nene"..
roby_cado
Postat pe 12 Iulie 2009 10:16
Ochi albastri. Sfatul meu e sa fii un pic indiferenta cu baiatul respectiv si sa mai spui si "nu" atunci cand doreste sa stea cu tine. Atunci vezi reactia. Adica nu vrea sa fiti prieteni dar nici nu te lasa in pace. Ce inseamna asta? Te bulverseaza ca sa nu mai fii cu altul? E cam asa: "vedeti prajitura asta? N-o mai vreau, dar o ling ca sa nu o mai ia nimeni". Fii un pic mai radicala cu el si vei vedea ce vrea. Nu mai accepta situatii de astea cu doua intelesuri.
Micass
Postat pe 12 Iulie 2009 10:19
De la: roby_cado, la data 2009-07-12 10:16:30
De la: gianiblue, la data 2009-07-12 09:50:15bonus: daca as afla ca te porti asa (cum se poarta aceasta mama...) cu copilul tau, i-as da copilului tau exact acelasi sfat. este monstruos sa vezi parinti care pretind de la copii. la urma urmei, parintii si-au asumat copilul si nu invers. santaje? constrangeri? pai mama asta se poarta cu fata ei ca si cu un prizonier de razboi!
Oricum ai rasuci-o Giani..,nimic nu-ti da "tie"dreptul sa dai un asemenea sfat.te-ai gandit la varsta ei?,te-ai gandit ca sfatul tau poate deveni litera de lege in mintea ei(avand in vedere ca vine din partea unui om matur) si ca o sa-l urmeze?,te-ai gandit ca poate pleca de acasa si dupa ce isi da seama de greseala facuta din orgoliu sau rusine fata de parinti nu se mai intoarce, ajungand sa viziteze tari precum ITALIA,SPANIA,etc(de fapt trotuarele acestor tari)?,te-ai gandit....?.Uiti ca are varsta la care e de ajuns un singur bobarnac pentru a lua-o pe aratura?.ma rog...,vorba cuiva"e grele nene"..

De unde ai scos-o si pe asta? Stia clar ca nu va fugi de acasa. De ce duci la extrem? Deja exagerezi dar cred ca la tine e ceva normal de acum.
Micass
Postat pe 12 Iulie 2009 10:20
roby, eu nu dau sfaturi decat oamenilor cel putin isteti. eu am zis sa o ameninte si atat. tu nu stii sa citesti sau sa intelegi? vezi ca nu sunt singura care i-a dat sfatul macar de a ameninta. sunt unii care au dat sfatul sa plece pe bune. si stiau ce spun. decat cu o mama care-ti controleaza viata si te duce la spitalul 9... mult mai bine sa iti iei viata in maini. si - la urma urmei -ce e rau in a-ti lua viata in maini? se maturizeaza, ia decizii personale etc. iese numai bine din asta. dar eu am vorbit doar de amenintare. pur si simplu unii parinti nu pot fi altfel potoliti in nemernicia lor.
cum sa ia litera de lege ce spun eu? da', roby, fata e isteata. stie ca ce spun eu este o parere de la distanta. ea vede ce este aplicabil. se pare ca - spre deosebire de tine - eu nu-i consider pe toti prosti. dimpotriva. ii cred capabili sa inteleaga.
gianiblue
Postat pe 12 Iulie 2009 10:22
De la: Micass, la data 2009-07-12 10:20:57
De la: roby_cado, la data 2009-07-12 10:16:30
De la: gianiblue, la data 2009-07-12 09:50:15bonus: daca as afla ca te porti asa (cum se poarta aceasta mama...) cu copilul tau, i-as da copilului tau exact acelasi sfat. este monstruos sa vezi parinti care pretind de la copii. la urma urmei, parintii si-au asumat copilul si nu invers. santaje? constrangeri? pai mama asta se poarta cu fata ei ca si cu un prizonier de razboi!
Oricum ai rasuci-o Giani..,nimic nu-ti da "tie"dreptul sa dai un asemenea sfat.te-ai gandit la varsta ei?,te-ai gandit ca sfatul tau poate deveni litera de lege in mintea ei(avand in vedere ca vine din partea unui om matur) si ca o sa-l urmeze?,te-ai gandit ca poate pleca de acasa si dupa ce isi da seama de greseala facuta din orgoliu sau rusine fata de parinti nu se mai intoarce, ajungand sa viziteze tari precum ITALIA,SPANIA,etc(de fapt trotuarele acestor tari)?,te-ai gandit....?.Uiti ca are varsta la care e de ajuns un singur bobarnac pentru a lua-o pe aratura?.ma rog...,vorba cuiva"e grele nene"..

De unde ai scos-o si pe asta? Stia clar ca nu va fugi de acasa. De ce duci la extrem? Deja exagerezi dar cred ca la tine e ceva normal de acum.
Nu exagerez deloc Micass.crede-ma pe cuvant.vad astfel de cazuri frecvent(datorita job-ului meu)si se inmultesc pe zi ce trece,fapt pentru care vreau doar sa temperez avantul unor "binevoitori",de a da sfaturi de genul asta in necunostinta de cauza."stia ca nu va fugi de acasa","stiu eu ca e isteata",bla bla bla.. .de unde stiti toate astea?.sa fim seriosi.. .aaa...despre relatii cu baieti,despre dragoste,etc...,sfatuiti-o cat vreti voi.dar problema cu parintii e prea delicata... .parerea mea...
roby_cado
Postat pe 12 Iulie 2009 10:47
roby: bine, bravo
gianiblue
Postat pe 12 Iulie 2009 10:58
ma sunteti culmea. credeti ca nu pot gandi ce mi bine si ce mi rau?... mi-am scris povestea pe acest site ca sa primesc niste sfaturi pentru ca deja is confuza de la parerile fiecarui prieten al meu. fiecare are alta parere. si ajung si sa se certe intre ei pe chestia asta daca baiatul inca ma place sau nu.
de aceea am scris aici. multumesc mult pt sfaturi si le-am citit pe fiecare si retinut si am sa aleg ce consider ca ii mai bun din ele. roby....nu-ti fa griji pentru mine, am fost intotdeauna cu capul pe umeri, asa am fost crescuta. de plecat de acasa sincer as avea unde sa plec daca ar fi asa si la cum o cunosc pe mama ar face orice sa ma intorc. dar nu plec. sunt prea atasata de ei si niciun baiat oricat l-as iubi, n-as face asta pentru el. dar din sfatul lui giani pot scoate altceva. poate n-o amenint cu plecatu, dar poate incerc un pic sa o pun intre ciocan si nicovala. cu mama altfel nu se poate. ea crede ca ma poate controla tot timpul. nu crede in mine din pacate desi toata viata i-am aratat ca pot fi responsabilA.
si acuma imi verifica geanta, trebe sa stie fiecare miscare a mea, ma suna de zeci de ori cand ies in oras, trebe sa fiu acasa la 10 maxim, dar asta ii foarte mult 10. degeaba intotdeauna am invatat, am fost prima pe clasa si am fost olimpica si numai laude aude la adresa mea, ea tot nu poate sa accepte ca am crescut si trebuie un pic sa ma lase. sunt foarte responsabila...si stiu sa am grija de mine.
ce sa fac ca sa vada ca nu pot sa am grija de mine singura?
blueeyes
Postat pe 12 Iulie 2009 16:12
blue, bravo. am stiut ca pot conta pe creierasul tau. asta era si ideea: sa o opresti cumva pe mama ta sa mai fie dictatoare. atat tot.
roby, ia un carnetel si noteaza-ti!
gianiblue
Postat pe 12 Iulie 2009 16:22
a da si chestia cu ajunsu in tari straine. iara ma confunzi roby, se vede ca nu ma sti. si cred ca am o varsta la care pot decide si eu ce mi bine si ce mi rau. poate tu crezi ca asta ii varsta critica la care ne revoltam si suntem rebeli, dar eu nu sunt asa. am momentele mele este foarte adevarat...in care sunt mai rebela si nu accept ce spune mama, dar acest lucru il fac din cauza comportamentului ei. daca ar fi dupa ea ar trebui sa stau in casa toata ziua si sa invat. pentru ea asta inseamna copil normal. eu nu sunt de acord. imi place sa mai ies, sa povestesc, sa petrec. si ce e ciudat la mama, cu fetele nu prea ii place sa ma lase sa ies, dar cand umblam cu el nu avea nimica impotriva. nici nu ma suna numai cand deja stateam mai multe ore.
acuma, cu plecarea asta ii shi chestia ca nu mai suntem impreuna ca altfel nu avea nimica impotriva sincer, si ii si 2 saptamani.
mama ii o persoana f. ciudata, poate ar face altfel, dar ii si bunica care are o influenta majora asupra ei din pacate.
blueeyes
Postat pe 12 Iulie 2009 16:24
mama ta ar trebuie sa invete sa se relaxeze si sa nu mai proiecteze fricile ei, asupra ta..
atat cat ai expus tu lucrurile pe aici, o problema mare are ea, si pare ca o gestioneaza prost..
kyra
Postat pe 12 Iulie 2009 16:30
si fata stie, deja, kyrutzo. de la noi avea nevoie de confirmari. vad - din ce spune - ca stie ce face.
gianiblue
Postat pe 12 Iulie 2009 16:37
am vazut, se pare ca unii copii sunt mai echilibrati decat parintii..
kyra
Postat pe 12 Iulie 2009 16:39
Mi-ar placea sa aud si varianta mamei....Roby_cado..ai un 10 de la mine.
garbo019364
Postat pe 12 Iulie 2009 16:46
364, era vorba de ..cat a expus ea aici..oricum nu stim tot, si nu putem face aprecieri decat generale.
kyra
Postat pe 12 Iulie 2009 16:50
hmm, adevarat. dar foc fara fum... nu exista. daca fata nu minte, chestiile cu programul, cu ochii pe ceas, cu atatea restrictii, pot fi o nasoala realitate.
sa nu uitam ca noi dam sfaturi la ce se posteaza aici si nu la ce este in realitatea pe care nu o cunoastem. roby si tu, garbolino, se pare ca nu intelegeti asta. nu putem sti situatia reala. si noi nu putem decat sa luam de bun ce ni se da. plecam de la premisa ca subiectul este onest si obiectiv (cat se poate...). e adevarat ca stiu deja pe pielea mea cum un subiect a denaturat oleaca adevarul pentru a se scoate usa de biserica. se intampla si astfel de chestii si nu le putem controla.
gianiblue
Postat pe 12 Iulie 2009 16:51
bina ca am citit postarile astea? este vorba despre mine sau gresesc??
l_erika
Postat pe 12 Iulie 2009 16:57
erika, de fapt si cinstit, este vorba despre toata lumea.
gianiblue
Postat pe 12 Iulie 2009 16:58
:))) scuze nu e vb despre mine,abia am reusit sa ma trezesc,ce mai faceti?? cum va trece duminica? "in familie"? ai dreptate giani,mai ales ca nu poti sfatui decat raportat la ceea ce stii nu la ceea ce ar putea fi realitatea
l_erika
Postat pe 12 Iulie 2009 17:00
multumesc, erika.
eu fac binisor.
stiti, oameni buni. trebuie sa plecam de la prezumtia de nevinovatie atunci cand citim postarile oricaruia dintre noi. nu avem nici o vina daca cineva minte pe aici. noi raspundem la intrebarile puse nu la problemele reale.
gianiblue
Postat pe 12 Iulie 2009 17:03
pe mine nu m-ar deranja sa vorbiti si cu mama numai ca mama nu prea stie umbla la calculator...oricum o sa va prezinte partea ei. stiti cum ii?...adevarul tot iese la iveala. credeti ce doriti...stiu cum vad unii copiii din ziua de azi.
dar nu despre problema mea cu mama ii aicea oricum. am ajuns de la ceva la altceva. viata mea cu mama a fi cum a fi.
blueeyes
Postat pe 12 Iulie 2009 17:04
dupa cate am citit,nu stiu cat de bine ar fi ca mama ta sa scrie pe acest forum, implicit ar afla ca tu ai pov chestiunile astea unor "necunoscuti" si s ar supara mai tare.parerea mea.de ex mama asa ar reactiona
l_erika
Postat pe 12 Iulie 2009 17:08
asta asa ii. dar daca asta vor ei si imi este pus la indoiala cuvantul. n-am nimica de ascuns. daca nu spuneam adevarul, ci doar niste aberatii apoi nu discutam asa. inventam povesti si faceam pe suferinda. asa cum is protagonistii. eu recunosc...nu-s nici eu usa de biserica , dar eu reactionez la refuzurile mamei. cum am spus ...tin foarte mult la parintii mei....asa cum sunt...incerc cat de cat sa-i accept desi cateodata as vrea cumva sa schimb ceva la ei:|. si ii respect. la mine cuvantul lui tata ii lege daca el se enerveaza eu sigur n-o sa scot niciun cuvant. asta e...normal ca sunt indoieli.
blueeyes
Postat pe 12 Iulie 2009 17:16
fetele, lasati mamele deoparte. mai relaxati-va in legatura cu ele. eu, de exemplu, as face cam asa: i-as zambi frumos mamei, i-as spune "da, da, sigur ca fac cum zici" si as aduce-o din condei. daca au mania controlului, nu le veti schimba voi. si cand ele va bodoganesc, incercati sa faceti pe victimele dar in mintea voastra nu trebuie sa fie decat o expresie de genul "mami, te iubesc, dar esti depasita!.
gianiblue
Postat pe 12 Iulie 2009 17:17
giani cam ai dreptate,numai ca uneori asa se pricep mamele sa scoata din sarite :))
l_erika
Postat pe 12 Iulie 2009 17:23
De la: blueeyes, la data 2009-07-12 16:24:37a da si chestia cu ajunsu in tari straine. iara ma confunzi roby, se vede ca nu ma sti. si cred ca am o varsta la care pot decide si eu ce mi bine si ce mi rau. poate tu crezi ca asta ii varsta critica la care ne revoltam si suntem rebeli, dar eu nu sunt asa. am momentele mele este foarte adevarat...in care sunt mai rebela si nu accept ce spune mama, dar acest lucru il fac din cauza comportamentului ei. daca ar fi dupa ea ar trebui sa stau in casa toata ziua si sa invat. pentru ea asta inseamna copil normal. eu nu sunt de acord. imi place sa mai ies, sa povestesc, sa petrec. si ce e ciudat la mama, cu fetele nu prea ii place sa ma lase sa ies, dar cand umblam cu el nu avea nimica impotriva. nici nu ma suna numai cand deja stateam mai multe ore.
acuma, cu plecarea asta ii shi chestia ca nu mai suntem impreuna ca altfel nu avea nimica impotriva sincer, si ii si 2 saptamani.
mama ii o persoana f. ciudata, poate ar face altfel, dar ii si bunica care are o influenta majora asupra ei din pacate.
Draga mea,e adevarat ca nu te cunosc,dar n-are nici o relevanta asta vis a vis de cele spuse de mine.eu vorbeam la modul GENERAL si nu strict la cazul tau(care esti cea mai desteapta, cea mai frumoasa, si cea mai cu capul pe umeri.nu sunt ironic.toti credeam asta la varsta ta).si m-am referit la faptul ca o persoana adulta poate da un asemenea sfat,fara sa tina cont si de eventualele urmari... .ca nu e cazul sa ne facem griji pentru tine...,asta-i altceva.dar sunt atatia si atatia copii,care in urma unor astfel de sfaturi,isi iau lumea-n cap(crezandu-se buricul pamantului) si sfarsesc destul de rau.mai urmariti si voi stirile si deschideti ochii asupra ororilor ce se intampla in societatea asta bolnava,decat sa incercati sa pareti super, ultra, mega,inteligentzi pe un forum tanjind ca ceilalti sa va dea dreptate(se stie la cine ma refer)...,realitatea e cu totul alta.imi cer scuze daca am suparat in vre-un fel.n-am avut nici cea mai mica intentie.
roby_cado
Postat pe 12 Iulie 2009 18:15
scuze roby, dar niciodata nu m-am considerat cea mai frumoasa sau desteapta. sa sti ca am complexele mele si is destul de mari. stiu cazurile de care imi vorbesti, urmaresc stirile. nu am venit pe acest site nici ca sa par desteapta, nici ca sa par atotstiutoare. ca daca era asa apoi nu mai imi scriam povestea si nu mai ceream sfaturi.
imi cer si eu scuze daca te-am jignit cu ceva si sa sti ca eu singura chestie ce o cautam era un sfat.:|
blueeyes
Postat pe 12 Iulie 2009 23:40
blue, draga mea, sa te invat ceva: nu te ploconi niciodata in fata unui barbat. nu merita.
gianiblue
Postat pe 13 Iulie 2009 00:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prea confuza ca sa pot sa iau o decizie, va rog ajutati-ma!!!!! 98 De la: wiorin 27 Februarie 2011 02:29
DON JUAN 87 De la: valentino 14 August 2009 09:12
Merita sau nu ? 8 De la: D_Emy 9 Februarie 2014 10:01
Viata unei tinere in 2013.. 18 De la: Cristina_5 24 Iunie 2013 14:13
Despărțire, depresie 2 De la: 4 Iulie 2020 15:19
Setari Cookie-uri