Mai are rost sa te casatoresti?

De la: moment31, la data 2009-10-18 03:21:36
De la: moment31, la data 2009-10-18 03:18:51
De la: garbo055472, la data 2009-10-18 03:16:31
De la: moment31, la data 2009-10-18 03:09:12
De la: garbo055472, la data 2009-10-18 03:04:40Fiecare face ce considera el a fi drept si corect...dar mai ales ce stie ca isi permite.
doar Dumnezeu este drept. Daca omul face ce considera el ca este bine si corect si nu este considerat corect si de Dumnezeu atunci va trebuie sa suporte consecintele. Eu spre exemplu mai bine sunt cuminte asa stiu ca sunt protejata de Dumnezeu.

..cinste tie..ca te consideri cuminte..dar..ca omul sa faca ce considera el ca este bine pentru el..nu tot de la Dumnezeu ar putea fi..sa ma ierte Dumnezeu ca tre sa zic..dar ce o insemna sa nuiti faci chip cioplit???
Pai eu sunt asa cum vrea Dumnezeu.Eu m-am referit ca prefer sa fiu cuminte sa astept cu culcatul dupa casatorie.
Pai nu toate vin de la Dumnezeu.Dorintele omului nu vin de la Dumnezeu.Daca citesti biblia o sa intelegi ceea ce doreste Dumnezeu.De multe ori omul face lucruri care vin de la diavol si asta duc la distrugerea caracterului omenesc.

..nu stiu decat un singur lucru..ca Dumnezeu nu are de ce sa vrea raul oamenilor..ca altfel nu ar mai fi Dumnezeu..e corect??Ti se pare ca Dumnezeu ar pedepsi un om doar pentru ca este imperfect?Pentru ca eu ma tem ca nu..ala ar fi diavolul..care pedepseste omul..asta ar insemna ca Dumnezeu nu prea are putere nu??Lumineaza/ma ca eu is mai ne/luminata in domeniul asta.
garbo055472
Postat pe 18 Octombrie 2009 03:26
Pai nu trebuie sa te casatoresti imediat,trebuie sa il cunosti bine.Sa ii cunosti parintii ca sa vezi ce educatie are el.Pt ca copilul face 99 la suta ceea ce vede la parinti.Mai sunt si exceptii dar alea sunt rare.Ca nu te mariti imediat.Tre sa il cunosti mai intai la rece,vezi ce om este.Adica mai intai iti folosesti creierul vezi ce om este,apoi iti folosesti inima daca se merita.Apoi omul daca se schimba,iti poti lua talpasita ca poate ii vine minteala cap.Dar daca ii permiti sa nu te respecte,o sa inceapa sa nu te respecte din ce in ce mai mult.
irina31
Postat pe 18 Octombrie 2009 03:28
..pai eu ma refeream la parerea ta despre Dumnezeu..
garbo055472
Postat pe 18 Octombrie 2009 03:30
De la: garbo055472, la data 2009-10-18 03:26:43
De la: moment31, la data 2009-10-18 03:21:36
De la: moment31, la data 2009-10-18 03:18:51
De la: garbo055472, la data 2009-10-18 03:16:31
De la: moment31, la data 2009-10-18 03:09:12
De la: garbo055472, la data 2009-10-18 03:04:40Fiecare face ce considera el a fi drept si corect...dar mai ales ce stie ca isi permite.
doar Dumnezeu este drept. Daca omul face ce considera el ca este bine si corect si nu este considerat corect si de Dumnezeu atunci va trebuie sa suporte consecintele. Eu spre exemplu mai bine sunt cuminte asa stiu ca sunt protejata de Dumnezeu.

..cinste tie..ca te consideri cuminte..dar..ca omul sa faca ce considera el ca este bine pentru el..nu tot de la Dumnezeu ar putea fi..sa ma ierte Dumnezeu ca tre sa zic..dar ce o insemna sa nuiti faci chip cioplit???
Pai eu sunt asa cum vrea Dumnezeu.Eu m-am referit ca prefer sa fiu cuminte sa astept cu culcatul dupa casatorie.
Pai nu toate vin de la Dumnezeu.Dorintele omului nu vin de la Dumnezeu.Daca citesti biblia o sa intelegi ceea ce doreste Dumnezeu.De multe ori omul face lucruri care vin de la diavol si asta duc la distrugerea caracterului omenesc.

..nu stiu decat un singur lucru..ca Dumnezeu nu are de ce sa vrea raul oamenilor..ca altfel nu ar mai fi Dumnezeu..e corect??Ti se pare ca Dumnezeu ar pedepsi un om doar pentru ca este imperfect?Pentru ca eu ma tem ca nu..ala ar fi diavolul..care pedepseste omul..asta ar insemna ca Dumnezeu nu prea are putere nu??Lumineaza/ma ca eu is mai ne/luminata in domeniul asta.
Pai daca un om se considera imperfect si este constient de asta.Atunci ar trebui sa accepte ajutorul lui Dumnezeu.Daca Dumnezeu a facut cele 10 porunci, si ca omul trebuie sa le respecte.Le-a facut pt binele nostru si toate cu un rost.Daca omul nu respecta poruncile,atunci strica rostul si de asta ii merge prost. Dumnezeu este bun,dar daca nu respecti poruncile atunci inseamna ca nu il iubesti.Oricum Dumnezeu iubeste omul,dar il lasa pe om sa se tot loveasca de probleme,pana o sa priceapa ca nu se poate descurca singur si va trebui sa accepte reguille lui Dumnezeu asa viata lui va fii mult mai linistita.
irina31
Postat pe 18 Octombrie 2009 03:32
noapte buna ca eu ies papa
irina31
Postat pe 18 Octombrie 2009 03:38
De la: moment31, la data 2009-10-18 03:32:46
De la: garbo055472, la data 2009-10-18 03:26:43
De la: moment31, la data 2009-10-18 03:21:36
De la: moment31, la data 2009-10-18 03:18:51
De la: garbo055472, la data 2009-10-18 03:16:31
De la: moment31, la data 2009-10-18 03:09:12
De la: garbo055472, la data 2009-10-18 03:04:40Fiecare face ce considera el a fi drept si corect...dar mai ales ce stie ca isi permite.
doar Dumnezeu este drept. Daca omul face ce considera el ca este bine si corect si nu este considerat corect si de Dumnezeu atunci va trebuie sa suporte consecintele. Eu spre exemplu mai bine sunt cuminte asa stiu ca sunt protejata de Dumnezeu.

..cinste tie..ca te consideri cuminte..dar..ca omul sa faca ce considera el ca este bine pentru el..nu tot de la Dumnezeu ar putea fi..sa ma ierte Dumnezeu ca tre sa zic..dar ce o insemna sa nuiti faci chip cioplit???
Pai eu sunt asa cum vrea Dumnezeu.Eu m-am referit ca prefer sa fiu cuminte sa astept cu culcatul dupa casatorie.
Pai nu toate vin de la Dumnezeu.Dorintele omului nu vin de la Dumnezeu.Daca citesti biblia o sa intelegi ceea ce doreste Dumnezeu.De multe ori omul face lucruri care vin de la diavol si asta duc la distrugerea caracterului omenesc.

..nu stiu decat un singur lucru..ca Dumnezeu nu are de ce sa vrea raul oamenilor..ca altfel nu ar mai fi Dumnezeu..e corect??Ti se pare ca Dumnezeu ar pedepsi un om doar pentru ca este imperfect?Pentru ca eu ma tem ca nu..ala ar fi diavolul..care pedepseste omul..asta ar insemna ca Dumnezeu nu prea are putere nu??Lumineaza/ma ca eu is mai ne/luminata in domeniul asta.
Pai daca un om se considera imperfect si este constient de asta.Atunci ar trebui sa accepte ajutorul lui Dumnezeu.Daca Dumnezeu a facut cele 10 porunci, si ca omul trebuie sa le respecte.Le-a facut pt binele nostru si toate cu un rost.Daca omul nu respecta poruncile,atunci strica rostul si de asta ii merge prost. Dumnezeu este bun,dar daca nu respecti poruncile atunci inseamna ca nu il iubesti.Oricum Dumnezeu iubeste omul,dar il lasa pe om sa se tot loveasca de probleme,pana o sa priceapa ca nu se poate descurca singur si va trebui sa accepte reguille lui Dumnezeu asa viata lui va fii mult mai linistita.

..eu cred ca ala e Diavolul nu Dumnezeu..nu cred ca Dumnezeu ar lasa omul sa se loveasca..eu nu sunt Dumnezeu in general dar deocamdata cam sunt Dumnezeul copilului meu..si nu l/as lasa sa se loveasca..chiar si cu nobilul scop zic nobil in ghilimele..nobilul scop de a invata ceva din propriile greseli...asta fac adultii...copii au datoria ca pana la o varsta..sa ia de buna ce spun parintii lor..pana la varsta la care se pot descurca singuri..cat de cat...nu ma refer material...ca judecata..
...de aia nu sunt de acord cu tine ca Dumnezeu il lasa pe om sa se loveasca..diavolul loveste omul..pentru ca acolo Dumnezeu nu are nici o putere..
garbo055472
Postat pe 18 Octombrie 2009 03:38
De la: garbo055472, la data 2009-10-18 03:38:58
De la: moment31, la data 2009-10-18 03:32:46
De la: garbo055472, la data 2009-10-18 03:26:43
De la: moment31, la data 2009-10-18 03:21:36
De la: moment31, la data 2009-10-18 03:18:51
De la: garbo055472, la data 2009-10-18 03:16:31
De la: moment31, la data 2009-10-18 03:09:12
De la: garbo055472, la data 2009-10-18 03:04:40Fiecare face ce considera el a fi drept si corect...dar mai ales ce stie ca isi permite.
doar Dumnezeu este drept. Daca omul face ce considera el ca este bine si corect si nu este considerat corect si de Dumnezeu atunci va trebuie sa suporte consecintele. Eu spre exemplu mai bine sunt cuminte asa stiu ca sunt protejata de Dumnezeu.

..cinste tie..ca te consideri cuminte..dar..ca omul sa faca ce considera el ca este bine pentru el..nu tot de la Dumnezeu ar putea fi..sa ma ierte Dumnezeu ca tre sa zic..dar ce o insemna sa nuiti faci chip cioplit???
Pai eu sunt asa cum vrea Dumnezeu.Eu m-am referit ca prefer sa fiu cuminte sa astept cu culcatul dupa casatorie.
Pai nu toate vin de la Dumnezeu.Dorintele omului nu vin de la Dumnezeu.Daca citesti biblia o sa intelegi ceea ce doreste Dumnezeu.De multe ori omul face lucruri care vin de la diavol si asta duc la distrugerea caracterului omenesc.

..nu stiu decat un singur lucru..ca Dumnezeu nu are de ce sa vrea raul oamenilor..ca altfel nu ar mai fi Dumnezeu..e corect??Ti se pare ca Dumnezeu ar pedepsi un om doar pentru ca este imperfect?Pentru ca eu ma tem ca nu..ala ar fi diavolul..care pedepseste omul..asta ar insemna ca Dumnezeu nu prea are putere nu??Lumineaza/ma ca eu is mai ne/luminata in domeniul asta.
Pai daca un om se considera imperfect si este constient de asta.Atunci ar trebui sa accepte ajutorul lui Dumnezeu.Daca Dumnezeu a facut cele 10 porunci, si ca omul trebuie sa le respecte.Le-a facut pt binele nostru si toate cu un rost.Daca omul nu respecta poruncile,atunci strica rostul si de asta ii merge prost. Dumnezeu este bun,dar daca nu respecti poruncile atunci inseamna ca nu il iubesti.Oricum Dumnezeu iubeste omul,dar il lasa pe om sa se tot loveasca de probleme,pana o sa priceapa ca nu se poate descurca singur si va trebui sa accepte reguille lui Dumnezeu asa viata lui va fii mult mai linistita.

..eu cred ca ala e Diavolul nu Dumnezeu..nu cred ca Dumnezeu ar lasa omul sa se loveasca..eu nu sunt Dumnezeu in general dar deocamdata cam sunt Dumnezeul copilului meu..si nu l/as lasa sa se loveasca..chiar si cu nobilul scop zic nobil in ghilimele..nobilul scop de a invata ceva din propriile greseli...asta fac adultii...copii au datoria ca pana la o varsta..sa ia de buna ce spun parintii lor..pana la varsta la care se pot descurca singuri..cat de cat...nu ma refer material...ca judecata..
...de aia nu sunt de acord cu tine ca Dumnezeu il lasa pe om sa se loveasca..diavolul loveste omul..pentru ca acolo Dumnezeu nu are nici o putere..
Pai da diavolul loveste omul pt ca,omul nu are protectia lui DUMNEZEU,SI OMUL ESTE SLAB. Pai da Dumnezeu ne este ca un tata,daca si noi suntem copiii ascultatori.Daca copiii sunt neascultatori atunci trebuie sa se descurce singuri,si de asta omul este slab si diavolul il ataca pe om si face ce vrea cu el.
irina31
Postat pe 18 Octombrie 2009 03:44
Pai Dumnezeu iubeste altfel omul.De multe ori parintiii nu stiu cum sa isi educe bine copiiii cu principiii morale ca viata lor sa fie mai linistita.De multe ori parintii doresc raul copiilor,se baga in casatoria lor,le distruge casnicia.Omul considera ca el face bine,dar el nu face deloc bine copiiilor lor.De asta copiii au o viata asa chinuita si dezordonata.
irina31
Postat pe 18 Octombrie 2009 03:47
De la: moment31, la data 2009-10-18 03:47:36 Pai Dumnezeu iubeste altfel omul.De multe ori parintiii nu stiu cum sa isi educe bine copiiii cu principiii morale ca viata lor sa fie mai linistita.De multe ori parintii doresc raul copiilor,se baga in casatoria lor,le distruge casnicia.Omul considera ca el face bine,dar el nu face deloc bine copiiilor lor.De asta copiii au o viata asa chinuita si dezordonata.
De multe ori parintii nu stiu sa isi educe copiii ca sa fie oameni corecti si drepti pt ca nu sunt intelepti pt ca ei nu traiesc dupa legea lui Hristos.Zice parintele imi iubesc copilul,dar cate nu ii mai face la copil si toate lucrurile din prostie si inconstienta.
irina31
Postat pe 18 Octombrie 2009 03:49
omului nu ii place sa traiasca dupa reguli,pt ca omul se naste cu instincte spre pacat,ii place pacatul.Si asta il duce doar la distrugerea caracterului sau,daca nu traieste dupa niste principii in viata.Eu una nu ma incred in oamenii fara principii in viata,pt ca sunt tare schimbatori si nu sunt de incredere.
irina31
Postat pe 18 Octombrie 2009 03:53
oamenii nu se nasc "cu instincte catre pacat" ci catre ce le este lor bine. ca uneori binele ala e ilegal, imoral sau ingrasa, e alta poveste, da' cu placerea fiecaruia n-are nimeni treaba, sa fie clar!:P
pik_nik
Postat pe 18 Octombrie 2009 08:19
Pai aici pe pamant multi vor sa fie ei Dumnezeu si sa nu respecte regulile lui Dumnezeu.Dar un om fara principiii,un om este egal cu zero.Adica nu este un om stabil,nu este un om de incredere,este schimbator. Si daca un om incerca sa profite si ii spui si vezi ca nu asculta,mai bine te indepartezi de el pt ca acolo o sa intervina ura.
irina31
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:31
De la: moment31, la data 2009-10-18 12:31:13Pai aici pe pamant multi vor sa fie ei Dumnezeu si sa nu respecte regulile lui Dumnezeu.Dar un om fara principiii,un om este egal cu zero.Adica nu este un om stabil,nu este un om de incredere,este schimbator. Si daca un om incerca sa profite si ii spui si vezi ca nu asculta,mai bine te indepartezi de el pt ca acolo o sa intervina ura.
Pe mine nu ma intereseaza sa ma apropiii sufleteste, de un om fara principiii morale pt ca nu este un om de incredere.Asa ca eu ma indepartez de oamenii astia,ii ajut ii sfatuiesc dar partrez distanta de ei.
irina31
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:31
bai fetelor.....daca sunteti numai voi doua pe aici...de ce va mai citatti bre atata??? ca doar stiti care la care va referiti....
tutankhamon
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:33
Pai aici pe pamant multi vor sa fie ei Dumnezeu si sa nu respecte regulile lui Dumnezeu.Dar un om fara principiii,un om este egal cu zero.Adica nu este un om stabil,nu este un om de incredere,este schimbator. Si daca un om incerca sa profite si ii spui si vezi ca nu asculta,mai bine te indepartezi de el pt ca acolo o sa intervina ura.
Pe mine nu ma intereseaza sa ma apropiii sufleteste, de un om fara principiii morale pt ca nu este un om de incredere.Asa ca eu ma indepartez de oamenii astia,ii ajut ii sfatuiesc dar partrez distanta de ei.
irina31
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:33
Eu una nu ma apropiii de oamenii care traiesc dupa legile lor,pt ca nu am incredere in ei.Eu ma apropii doar de oamenii care traiesc dupa legile lui Hristos,adica sa aiba principiii morale.pt ca ii consider oameni demni de incredere si de respect.
irina31
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:35
De la: tutankhamon, la data 2009-10-18 12:33:18bai fetelor.....daca sunteti numai voi doua pe aici...de ce va mai citatti bre atata??? ca doar stiti care la care va referiti....

..in caz ca mai citesc si altii..sa stie si ei..la ce ne/am referit
garbo055472
Postat pe 18 Octombrie 2009 13:13
tuty..mai ales ca una din ele monologheaza!!!!
LILO
Postat pe 18 Octombrie 2009 15:22
daca femeia avea nevoie de un raspuns din prisma religiei ar fi intrebat un preot , nu mai deschidea subiectul aici. probabil ea vrea un raspuns din punct de vedere social si probabil aici ar trebui punctat (nu de alta dar e cam obositor sa citesti atatea citate peste citate si peste inca alte cateva, tot citate).
mino2009
Postat pe 18 Octombrie 2009 17:21
mino 2009,noua ne spui?! cat de deranjanta ii carnatareala de citate la citate...
LILO
Postat pe 18 Octombrie 2009 17:25
De la: garbo012421, la data 2009-07-07 20:24:12In ziua de azi vedem multe cupluri care stau impreuna cativa ani timp in care se iubesc, se cearta, intervin probleme zilnice, monotonia, etc,etc.Daca au trecut 5 ani si nu ne-am casatorit mai are rost acum, dupa certuri, discuti, pasiuni aprinse, impacari si reimpacari si atata oboseala psihica?
.........


....UN SUPER BANC:LA RESTAURANT,
DOI SOTI LA ANIVERSAREA A 15 ANI DE CASATORIE.
-OSPATAR, CE VIN NE RECOMANZI AZI, LA ANIVERSAREA A 15 ANI DE CASATORIE?
-DEPINDE, D-LE VRETI SA SARBATORITI SAU VRETI SA UITATI???
DA, INSTITUTIA CASATORIEI NICIODATA NU VA FI DESFIINTATA.ARE,"O ISTORIE"SI, NICIODATA NU POATE FI UITATA!!!.......
sophia1971
Postat pe 18 Octombrie 2009 20:43
De la: garbo012421, la data 2009-07-07 20:24:12In ziua de azi vedem multe cupluri care stau impreuna cativa ani timp in care se iubesc, se cearta, intervin probleme zilnice, monotonia, etc,etc.Daca au trecut 5 ani si nu ne-am casatorit mai are rost acum, dupa certuri, discuti, pasiuni aprinse, impacari si reimpacari si atata oboseala psihica?
.........


....UN SUPER BANC:LA RESTAURANT,
DOI SOTI LA ANIVERSAREA A 15 ANI DE CASATORIE.
-OSPATAR, CE VIN NE RECOMANZI AZI, LA ANIVERSAREA A 15 ANI DE CASATORIE?
-DEPINDE, D-LE VRETI SA SARBATORITI SAU VRETI SA UITATI???
sophia1971
Postat pe 18 Octombrie 2009 20:43
ma doare creierul.....astea cred ca sunt surori gemene...ce face una, face si ailalta.....

soficooo.....tu nu vezi ca nici copy/paste nu esti in stare sa dai cum trebuie????? cum dreaq vrei sa te mai ia lumea in serios, si in considerare, daca tu dai copy incomplet???? pe bune, tu chiar gandesti cand dai aceste copyuri??? mai ales ca te vad mai dezghetata, si mai citita, ca ailalta....
tutankhamon
Postat pe 19 Octombrie 2009 01:50
poltergeistii ie iecsplicatzia
anticenzura
Postat pe 19 Octombrie 2009 15:10
din cate stiam eu casatoria se face pt a te maturiza ,pt a avea un copil sau doi ,pt a te aseza la casa ta,pt a nu ajunge sa faci cancer la o varsta frageda datorita partenerilor multipli,pt a iti construi o casa si as putea continua ...daca nu a mers si nu te-ai maturizat in 5 ani nu mai incurca lumea care vrea un echilibru zic eu...casatoria cred ca este pt cei de buna credinta dar multi se casatoresc doar sa nu fie etichetati ...pt a-si ascunde viciile si ajung sa faca mult rau copiilor si jumatatii sale..cred ca nu mai are rost sa se casatoreasca cei care nu sunt in stare sa pastreze o casnicia
yzabela_03
Postat pe 18 Noiembrie 2009 14:28
Daca totusi mai exista iubire, si partenerii nu-si vad viata unul fara celalalt, DA, evident.

http://verze.ro Site-ul verzelor, fff simpatic!
pretty_varza
Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:40
De la: irina31, la data 2009-10-18 12:35:15Eu una nu ma apropiii de oamenii care traiesc dupa legile lor,pt ca nu am incredere in ei.Eu ma apropii doar de oamenii care traiesc dupa legile lui Hristos,adica sa aiba principiii morale.pt ca ii consider oameni demni de incredere si de respect.



Am si eu o curiozitate: unde anume scrie in Biblie "ca casatoria are loc la biserica" ? Eu stiu doar de o lege a lui Isus Christos dar Irina31 m-a ametit cu pildele si "ca ca"-urile ei! Doh
Brain
Postat pe 27 Noiembrie 2009 00:09
pretty, asi spus-o asa de frumos... nasol este ca dupa un timp, de cele mai multe ori, se intampla ca unul din parteneri sa-si vada viata fara celalalt - eventual cu alt partener. dar cum totul in viata presupune risc, eu zic ca merita incercat. cei care nu incearca de frica de a nu pierde sunt marii lashi ai vietii. nimic nu este mai frumos si nobil decat a crede in altcineva si in a-l iubi.
gianiblue
Postat pe 27 Noiembrie 2009 08:20
yza, e foarte realist. lumea se mai casatoreste si din lipsa curajului de a pune punct unei relatii de durata, din lipsa puterii de a o lua de la zero, din comoditate, din 7.000.000 de alte motive decat cel care trebuie sa stea la baza unei casnicii: nevoia onesta de celalalt in toate aspectele vietii.
gianiblue
Postat pe 27 Noiembrie 2009 08:22
genelu'

asa faci?

bagi si fugi?

ia sa pui tu o poezea acolo,sa-i tina de cald lu' fratelo...
iasomia
Postat pe 27 Noiembrie 2009 10:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PROSTIA E LA MODA SAU MADE ROMANIA 131 De la: violeta1981 3 Februarie 2010 18:23
Am probleme de intimitate cu partenerul meu. Ce fac? 25 De la: garbo_1155 7 Iunie 2012 13:24
Sunt eu dobitoaca...sau restul lumii e nebuna?? 124 De la: Rotty 23 Septembrie 2014 09:06
va rog spunetimi p[arerea voastra 31 De la: bau 5 Iulie 2010 15:27
Seeeeeeeeeeeeex 14 De la: anirica 13 Aprilie 2010 22:47
Setari Cookie-uri