valorile reale

scuze mieluto daca sint rea dar lucrez cu tineretul de azi am 38 de copii pina in 25 de ani si iti spun eu sigur ca nu mai pun pret pe nimic eu la sta ma refeream cind am spus ca trebuie raportate la ziua de azi
nazirra
Postat pe 13 August 2009 15:13
mda asta o stii:lasa sint!!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 13 August 2009 15:14
sa stii ca si eu lucrez cu oameni tineri si te contrazic. nu-i adevarat ca nu pun pret pe nimic ...de multe ori ne incearca sa vada daca valorile pe care le propovaduim rezista la putina zguduiala. si daca da, vin dupa tine si daca nu raman la ale lor...asa cum le vad deocamdata.
blanca
Postat pe 13 August 2009 15:16
De la: mielutza, la data 2009-08-13 12:57:28Anta , exista mai multe realitati . care primeaza pt tine ?? cea exterioara ?? asa vad, daca spui ca asta e realitatea...
ce intrebare iti pui mai intai :
ce dau eu lumii sau ce-mi da lumea mie ??
valoarea ta e ce dai tu !!! crede in asta si lupta sa fie recunoscuta.
Ce poti da tu si e frumos te face fericit! si ii face si pe ceilalti. Asta e valoarea care n-o sa o nege nimeni niciodata .
restul sunt relative ...




Mai multe realitati???
Mai multe adevaruri???
Valoare exterioara???
Realitatea este doar una...cea pe care o traim...
adevarul est unic...mai multe adevaruri mai multe confuzii... gresit inteles.....

Ce dau eu societatii...ce am dat eu societatii....si voi mai da...
Valoare exterioara,..eu as numi-o umbra lasata pe pamant...
anca_53
Postat pe 14 August 2009 12:31
ai pus punctul pe i dar mai poate fii si mila ptr. cei nevoiasi,a fi om ,a nu fi invidios pe semeni tai,ati recunoaste propriile greseli ptr.ca suntem oameni,a fi iertator etc.sunt multe astfel de valori.,.,.,.,!!!!!!!
garbo008975
Postat pe 15 August 2009 19:18
valori reale...

cred ca le avem cu totii,indiferent ca suntem sau nu constienti..
dar asta nu inseamna ca sunt si absolute!
nu am trait suficient de mult incat sa-mi definesc mie insami o scara de valori completa...orice,oricand - se poate schimba...
"nimic din ceea ce este omenesc nu este cu adevarat important" - spunea Platon....solutia nu e curajul de a te convinge ca nu mai ai prea mult de asteptat de la viata,ci lasitatea de a te multumi cu ceea ce ti se ofera...oare?
va intreb: este mai important visul in care credem nesmintit,sau realitatea care ne preseaza pana la dezintegrare?...ce vi se pare mai profund: omul care urmareste o iluzie sau cel ce o constientizeaza?
valorile reale se impart - dupa mine- in doua parti:bune sau rele..
binele intoarce si celalalt obraz,incercand sa convinga;in timp ce raul se multumeste,sardonic sau ironic (nu stiu),sa invinga.
preciouss
Postat pe 16 August 2009 13:04
veve mica!
blanca
Postat pe 16 August 2009 13:11
Anta, inteleg ca nu-ti place decat limba ta!
Nu ti se intampla sa te simti singura??
blanca
Postat pe 16 August 2009 13:14
cum sa te simti singur pe garbo,mielu?!
cand stii ca altii-s "umbra" ta si abia asteapta sa se face 12,sa se apropie de tine si sa face "hatz"??!!
preciouss
Postat pe 16 August 2009 13:26
eu te inteleg, mielutzo, ca si eu, ca fantomele - de aia voiam sa ma fac invizibila!
lady_corina
Postat pe 16 August 2009 13:32
De la: pisi08, la data 2009-04-27 23:21:06Valorile reale ale mileniului 3 secolul 21 :
Sex in pat,
sex pe strazi,
sex in scari, sex pe bloc,
sex in scoli,
sex intre colegii de munca,
fete "descentrate" si "sexoase" la tv, la emisiuni, o c..va desbracata care prezinta meteo, toate venite eventual din moldova,
Silicoane, botox in buze, in fese, in ...diverse,
cam astea sunt valorile dupa care se orienteaza c..a..ul asta de tara.
parlamentari care fura si nu fac nimic.. cate o deputata care face m..u..mu si e promovata.. cam astea sunt..
sex peste tot in orice fel!





Draga mea este tara in care te-ai nascut ,..aicrescut,..ai invatat...
Nu crezi ca esti prea mica sajudeci astfel ..o tara,..tara natala,. un popor din care se trag si parintii tai...???
Care este valoarea parintilor tai????
Lasa vdetele de carton in pace...si ele se nasc...se lanseaza ... si maine nimeni nu o sa-si mai aduca aminte decat de cele ce au avut valoare...
anca_53
Postat pe 16 August 2009 13:38
Frumos raspuns preciouss. Felicitari !
Blanche
Postat pe 17 August 2009 02:56
"Absolutul" inseamna perfectiune, iar in aceasta realitate nu poate exista.
Noi, oamenii avem si calitati negative precum: ura, invidie, egoism, ranchiuna, dualitate, etc. care se mai numesc si defecte si pe care nu ni le putem controla in totalitate. Ori aceste defecte la care se mai adauga si calitatile pozitive: prietenie, iubire, devotament, altruism (care este destul de rar), daruire s.a., atunci cand se imbina dau nastere la personalitatea fiecaruia.
Nu poti face confidente oricui, esti mereu in garda sa nu fi ranit de cei din jur. Cand ti se face o usoara observatie deja sari in sus si repezi, aruncand ce ai la indemana: cuvintele, care au efect de bumerang. Ele se intorc inapoi de unde au plecat. Chiar eu am repezit un prieten din lista mea trimitandu-l la culcare si imi cer scuze in direct inca odata. Sper sa ma ierte !
Deci, daca am fi perfecti nu am mai fi pe acest pamant ci in lumea celor drepti.
Insa avem si valori fiecare din noi, trebuie insa sa incercam, sa le respectam in decursul vietii, invatand reguli, ca sa stim sa le incalcam in mod corect; sa fim gata oricand sa ne schimbam scopurile, dar niciodata valorile; sa pretuim victoria cu pretul lucrurilor pe care ar trebui sa le sacrificam pentru a o atinge si sa avem curajul de a cere iertare celor carora le-am gresit.
Exista patru lucruri care nu pot fiu recuperate:
1. Piatra... dupa ce a fost aruncata.
2. Cuvantul... dupa ce a fost rostit.
3. Ocazia... dupa ce ai pierdut-o.
4. Timpul... dupa trecerea lui.
O saptamana frumoasa va doresc tuturor !!!
Blanche
Postat pe 17 August 2009 03:32
De la: Ioana007, la data 2009-08-08 10:52:36Eva, eva,pentru ca tot iti place tie OTV-ul, Dan Diaconescu, vrea sa-ti propuna o colaborare.Ce zici?

Am scos otv din lista de programe
Daca toti romanii s-ar uita la tv cat ma uit eu,cu siguranta televiziunile ar da faliment...din pacate nu e asa,iar cei care m-au intepat putin in legatura cu asta...well...se simt cu musca pe caciula ,evident
Asa ca ,draga mea,nu mai fa presupuneri idioate in ceea ce ma priveste
eva_sweet
Postat pe 17 August 2009 08:53
De la: mielutza, la data 2009-08-16 13:14:33Anta, inteleg ca nu-ti place decat limba ta!
Nu ti se intampla sa te simti singura??





Si singuratatea poate fi de doua feluri:
1- singuratatea constructiva
si
2- singuratatea distructiva
Eu am aleso pe prima.
anca_53
Postat pe 18 August 2009 16:04
auzi daaa...delok nu se poate???
fleur_de_lis
Postat pe 18 August 2009 22:32
love, iti placeeeeeee...inghesuita?
haide!
pik_nik
Postat pe 18 August 2009 22:34
stai asaa!! k mi-a pikat ce0aveam in mana!
poftiiiiiiiiiiiiiiim??
ce doamnee iarta-ma e asta??
fleur_de_lis
Postat pe 18 August 2009 22:36
inghesuiala?....vreau si io.....ma bag si io.....cine e la mijloc????
tutankhamon
Postat pe 18 August 2009 22:37
tuth, ca la carti. cine intreaba
pik_nik
Postat pe 18 August 2009 22:38
ce doamnee iarta-ma e asta?? [/quote]
traduu te rog...k mesajul meu poetic oricuum...s-a facut scrum din mom din care te cunosc eu pe tinee!
fleur_de_lis
Postat pe 18 August 2009 22:38
pikulane.....ca la carti.....asa-i.....daca ma inghesui tu, nu ma supar.....chiar imi place....
tutankhamon
Postat pe 18 August 2009 22:41
tuth, ma bucur sa te vad
lady_corina
Postat pe 18 August 2009 22:46
blanca
Postat pe 18 August 2009 22:56
Mai vleau si eu neste valoli leale...
sora_ilsi
Postat pe 20 August 2009 11:27
Valoare? Ce-i aia? Azi intr-un mijloc de transport racnea Copilul lui minune (cam asa parca il cheama ) Valoarea mea, valoarea mea...
Nu stiu de ce plangea dupa ea si am uitat sa-l intreb pe sofer : oare cum l-a scris? valuoarea sau valuarea? ca nu prea am inteles ca tipa prea tare
daria_
Postat pe 21 August 2009 22:55
lady_corina
Postat pe 21 August 2009 22:58
eu cred , ca acel Copil ce se face de minune si-o pierdut portofelul valoarea acestui "neam" cam la atat se reduce
LILO
Postat pe 21 August 2009 23:02
in schimb imi place de mor liviu guta in serviti va rog pe protv.....e un dulce...si a tras niste cantari....oaaaleeeuu.....
tutankhamon
Postat pe 21 August 2009 23:53
Bunul simt si cred ca am spus tot! Daca ai bun simt ai si altruism, credinta in Dumnezeu si poti cat de cat sa respecti cele 10 porunci, astfel incat sa poti sa ai "coloana vertebrala". Din pacate azi cei care au bun simt sunt considerati prosti...
gbrl88
Postat pe 24 August 2009 10:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Machiaj de mireasa 1 De la: garbo_406571 24 Februarie 2016 19:01
visele 4 De la: pik_nik 2 Iulie 2009 00:38
ASLO 1 De la: luckyelle 27 Ianuarie 2010 13:17
MINI MISS SUMMER 2-16 ANI CONSTANTA 1 De la: garbo160501 6 Iulie 2010 11:18
Vreau sa cunosc parerea voastra despre ceace se intaampla in Italia 111 De la: pica33 19 Februarie 2010 20:27
Setari Cookie-uri