valorile reale

Cum stabilim care sunt valorile reale?! cine are curajul sa dea un raspuns de tip absolut?!
gianiblue
Postat pe 14 Martie 2009 20:13
Daca nu stiti, intrebati-o pe Gianiblue.Hei! Sa nu faceti asta.Glumeam.Vroiam sa o necajesc pe cea care a deschis topicul.Voi fiti copii cuminti si raspundeti in mod corect.
Ioana007
Postat pe 14 Martie 2009 20:16
Ioaaaaanooooo, ce ai bebe? O poeta ar trebui sa sprijine dezbaterea unei teme grele ca aceasta. Nu mai fi acidutza. Mai bine pune-o pe Suzuka sa raspunda in parabole. caci tu esti prea timida.
gianiblue
Postat pe 14 Martie 2009 20:19
Jura tu cu mana pe barba si pe mustatile mele din avatar.
Ioana007
Postat pe 14 Martie 2009 20:23
"CORECT". ca doar valorile reale nu pot fi virtuale ca mustatile si barba ta din avatar...
gianiblue
Postat pe 14 Martie 2009 20:41
pai cred ca le stim care sunt, intrebarea care ar trebui pusa e daca mai sunt de actualitate, daca intre timp nu s-au perimat. Poti privi generatiile tinere, comportamentul lor si iti poti da seama daca ei stiu ce inseamna valori morale.
In mare parte de vina sunt parintii, acestia sunt preocupati mai mult de bunastarea lor decat de a implementa ceva bun in proprii copii.
Este o reclama pe radio ceva de genul "...cum vezi tu viitorul, iar tatal raspundea: fiul meu schiind pe un munte de gunoi..". Foarte posibil.
Clm
Postat pe 18 Martie 2009 11:31
In mod sigur, nu mai sunt de actualitate.Asa cum spui si tu, s-au perimat atat de rau, incat daca s-ar privi in oglinda nu s-ar recunoaste.
Ioana007
Postat pe 18 Martie 2009 15:38
s-au s-ar sparge oglinda.
Clm
Postat pe 19 Martie 2009 15:40
Ai vazut?Intotdeauna este o solutie.
Ioana007
Postat pe 20 Martie 2009 16:46
ce?care valori? intr-o lume in care tot ce e prost e cool.
garbo1303
Postat pe 26 Martie 2009 18:23
nadia melente... ne-am dat dracu'... eu stiam numa de meleaca...
zambil
Postat pe 26 Martie 2009 18:30
De la: gianiblue, la data 2009-03-14 20:13:55Cum stabilim care sunt valorile reale?! cine are curajul sa dea un raspuns de tip absolut?!
ABSOLUT NIMENI. Se kinuie biata omenire sa gaseasca raspunsul acestei intrebari,cam de pe la ADAM si EVA...unii au inventat cite o ipoteza,altii s-au grabit sa o contrazica,unii au facut cite o descoperire...toate bune,fara un raspuns absolut...Spunea acum vreo 2000 de ani un IUDEU: EU SINT CALEA ADEVARUL SI VIATA...citi au vrut sa afle valoarea reala a acestor afirmatii,au avut un RASPUNS ABSOLUT.Dar cum noi cunoastem bine teoria relativitatii...am pus-o repede si pe aceasta sub semnul indoielii...Asa ca nu ne kinui pe noi,sarmani amarasteni,cu intrebari filozofice...Si apoi,ce e valoare pt tine poate sa nu fie pt mine si invers...Caut-o,deci,in interiorul tau.
daniel_m67
Postat pe 13 Aprilie 2009 00:15
Eu cred ca valorile umane le stabileste fiecare in functie de educatia si bunul simt care il are.
Dupa cum spunea si Daniel ce mie mi se pare o valoare la o persoana altuia s-ar putea sa i se para lipsa de bun simt.
Aemulus
Postat pe 26 Aprilie 2009 05:51
oameni buni. pai eu intreb care sunt valorile la care ar trebui sa ne raportam cu totii, valorile care au sansa sa fie absolute. nu cele din interiorul nostru. nu valorile date de bunul nostru simt sau, poate, chiar de lipsa bunului simt.
gianiblue
Postat pe 27 Aprilie 2009 08:24
giani,

nu-mi spune ca te asteptai la niste raspunsuri profunde,eventual filosofice...

esti pe un site unde oamenii in proportie de 99% intra sa se deconecteze ,sa se relaxeze..cine are chef de dezvoltat pe tema asta?

pai..eu m-as baga,dar in mod sigur nu avem aceeasi scara de valori,si atunci?

de ce sa ma apuc eu sa ma contrazic cu tine?

nu-i pacat?

mai ales cu tine,o fata asa finuta....
iasomia
Postat pe 27 Aprilie 2009 08:40
iaso, multumesc. nu urmaream sa ajungem sa ne contrazicem. ci sa construim - treapta cu treapta - aceasta scara a valorilor.
pare ca nu ma exprim foarte clar... nu va intreb care sunt valorile voastre. ci care sunt cele de necontestat. cele pe care, chiar daca nu le avem, ar trebui cu siguranta sa le avem ...
gianiblue
Postat pe 27 Aprilie 2009 22:18
valorile reale sunt prea absolute ca sa le intelegem....sau, mai bine zis, in romanica noastra draga ceva real e prea greu de atins...si atunci ne ducem pe calea absolutului....la misa cu noi....ca tot se vroia pe alt topic sexul in trei...de ce nu in grup????
tutankhamon
Postat pe 27 Aprilie 2009 22:38
Credinta, dragostea, speranta, prietenia, increderea...
sora_ilsi
Postat pe 27 Aprilie 2009 22:47
Valorile reale ale mileniului 3 secolul 21 :
Sex in pat,
sex pe strazi,
sex in scari, sex pe bloc,
sex in scoli,
sex intre colegii de munca,
fete "descentrate" si "sexoase" la tv, la emisiuni, o c..va desbracata care prezinta meteo, toate venite eventual din moldova,
Silicoane, botox in buze, in fese, in ...diverse,
cam astea sunt valorile dupa care se orienteaza c..a..ul asta de tara.
parlamentari care fura si nu fac nimic.. cate o deputata care face m..u..mu si e promovata.. cam astea sunt..
sex peste tot in orice fel!
pisi08
Postat pe 27 Aprilie 2009 23:21
am vrut sa scriu "dezbracata"
pisi08
Postat pe 27 Aprilie 2009 23:22
Problema asta cu valorile relationale/spirituale/sociale nu e doar o problema a Romaniei.Este o problema universala pentru ca stie toata lumea ca romanii nu din mintea lor au devenit astfel ci prin copiere sau clonare a sistemului de afara.
TOTUL este inghitit pe nemestecate tocmai pentru ca e de la "norocosii" aia din vest.
In rest...Giani draga tema propusa de tine este extrem de vastasi nucred ca sunt amatori de discutii aici, pe Garbo, unde fiecare petrece timp pretios pe subiectele fierbinti cu si despre sex.
Poate pe softpedia forum mai gasesti doritori de astfel de discutii ca noi aici.....
Aemulus
Postat pe 27 Aprilie 2009 23:36
giani,

cu placere...

sunt obosita in seara asta,nu pot mai mult,da' baga acolo:

1.un munte de sanatate 2.un suflet bun 3. un dram de noroc.

asta asa pt inceput.

desi ,cred ca tu cu "valorile reale"asta, ai vrut sa atingi un alt subiect,acu' imi scapa...dar cred ca inca te apasa ceva in legatura cu virtualul,asta apropos de "timpul petrecut prea mult in virtual"cum era?

"dragii mei mai stiti sa traiti in real, dupa mii de ore petrecute in virtual?"

pai da...stim...
iasomia
Postat pe 28 Aprilie 2009 21:23
Oameni diferiti cu educatii diferite =Valori diferite si realitati diferite.
Cand toti oamenii vor fi la fel (ceea ce nu va fi posibil niciodata)atunci se va putea raspunde la aceasta intrebare.
Multitudinea de valori(reale sau nereale) le observi in fiecare raspuns.

kassie
Postat pe 3 Mai 2009 18:42
diamante ! o insula in mijlocul oceanului !un prieten ! sanatate !noroc !linistea unei zile de vara ! si tot ce am visat ...frumos !( ex; sex cu demmy moor !)
garbo001219
Postat pe 17 Mai 2009 20:04
Dragii mei, mi-am redus drastic pretentziile. in momentele acestea o valoare pentru mine ar fi sa nu-mi mai rupa canapelele Candy, catzeaua me minunata dar foarte incapatzanata.
subliniez, astfel, ca la contactul cu problemele zilnice, punctuale si foarte prozaice... "cucurile" cu valorile reale cad, dispar, etc.
gianiblue
Postat pe 18 Mai 2009 18:57
Pai Giani , poate vrea si ea o bucatica de valoare cand isi ascute dintisorii ( e puiut?)

Pentru mine valorile sunt asa: dragostea, bunatatea, increderea,intelepciunea,determinarea,optimismul,verticaliatatea,empatia...
blanca
Postat pe 18 Mai 2009 20:07
da, mielushor. e impecabil. numai ca... in teren gasim aproape numai inversul acestor valori.
gianiblue
Postat pe 19 Mai 2009 09:06
Mai nu stiu daca e impecabil, sau io mi-s tot cu capu-n nori...si fie vorba-ntre noi la varsta mea am inceput sa ma intreb daca sa fii asa nu devine un defect . ... ia zi mai bine de catelus . Auzi, avea un prieten un cocos care te ciupea de picioare dar numai daca aveai incaltari albe , mare ciudatenie , oare catelusu' tau are si el un schepsis din asta??
blanca
Postat pe 19 Mai 2009 09:26
oito,

m-ai facut sa zambesc,oito...da' ce spun sa zambesc?sa rad...
il si vad pe cocos ciugulind sandalele...

eu sunt disperata,a venit vara si iar imi ling cainii picioarele,m-am gandit la tot felul de motive:

1 glicemie marita?sunt dulce?
2 ling nenorocitii sarea pe care o elimin din corp

ca a pishu nu miros ,si ma si spal de n ori pe zi...
iti dai seama?merg pe strada si ma pomenesc cu limbi pe picioare,te miri de unde draq,caini cunoscuti,necunoscuti.
Doamne feri! asa ceva...

iti dau cuvantul meu de onoare,devine f enervant...
iasomia
Postat pe 19 Mai 2009 15:27
Floricica , ziceau astia la discovery intr-o emisiune de ce au tendinta asta cainii . Era ceva legat de o subst. pe care o emana acea parte a corpului . Acum nu-mi amintesc exact ...

Ei chiar se amuzau la ideea ca poate fi interpretat ca un comportament dat de atasamentul fata de stapan si avea in fapt cu totul alta explicatie.
blanca
Postat pe 19 Mai 2009 15:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Barbatul sagetator 22 De la: Remy 6 Ianuarie 2010 14:07
Amestecul Divinitatii in treburile pamantenilor! Soarta sau alegere?! 3 De la: micabis 22 Martie 2009 19:10
vreau si eu o parere pls 4 De la: carmenn 7 Iunie 2009 15:46
Educatia unui copi 30 De la: ameno 1 Iulie 2010 12:40
Help! 8 De la: LILO 6 Ianuarie 2010 15:48
Setari Cookie-uri