valorile reale

Valorile reale sunt cele care merg mana in mana cu bunul simt, respectul, bunatatea si religia.
Cel putin asa cred eu.
Nirvana
Postat pe 18 Ianuarie 2010 15:54
Noup...
Alea sunt valorile ideale...
Mai cauta
ready_vivus
Postat pe 18 Ianuarie 2010 15:59
viata,si tot ce o face mai buna,mai frumoasa.
ce este mai de valoare ca viata?in viata ta?
daniilia
Postat pe 25 Februarie 2010 00:01
Poate fii valoarea nepretuita a vietii unui om..Ca sa si-o faca mai linistita,care sa se ghideze pe principiii morale
xenaprintesarazboinica
Postat pe 27 Februarie 2010 21:16
cum era aia cu iq'-u?!
preciouss
Postat pe 27 Februarie 2010 21:18
alt topic de etica?? mey e disperanta!
reyya
Postat pe 27 Februarie 2010 21:20
ei nu ca topicul asta se referea la...alt fel de valori dar...na - fiecare cu ce-l doare si cu cat poate pricepe
panty_C
Postat pe 27 Februarie 2010 21:23
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-02-27 21:16:17Poate fii valoarea nepretuita a vietii unui om..Ca sa si-o faca mai linistita,care sa se ghideze pe principiii morale
Conducandu-ti viata cu principiii morale...Asa castigi respectul si increderea celorlalti Si eu consider ca este cel mai nepretuit lucru..Sa fii respectat si ca oamenii sa aiba incredere in tine
xenaprintesarazboinica
Postat pe 27 Februarie 2010 21:23
De la: gianiblue, la data 2009-03-14 20:13:55Cum stabilim care sunt valorile reale?! cine are curajul sa dea un raspuns de tip absolut?!




depinde la ce valori te referi.intrebarea este f vaga.sorry
alexxandra
Postat pe 5 Martie 2010 19:56
uite o intrebare foarte precisa, aleho.
ti-a nascut sotia?
pik_nik
Postat pe 5 Martie 2010 20:01
daca prostia ar durea,ar fi spitalele pline,cu unii ca tine!
alexxandra
Postat pe 6 Martie 2010 12:17
Alooo! Stimabilo, e o intrebare serioasa, vis-a-vis de o situatie pe care tu, candva, sub alta identitate, o tratai cu cea mai mare seriozitate.
N-ai pic de jena? Cum iti permiti sa vorbesti asa?
Tylly
Postat pe 6 Martie 2010 12:21
nu te baga pt nimeni,ca nu se merita.nu uita ca esti in virtual,unde conturile sunt tot virtuale.vrei sa vezi jignirile personajului verde,care le-am trimis catre admini.?acum iti fac un topic,cu lipsa lui de bun simt,exprimata prin scris."intrebari"' din acestea daca tu le consideri "'serioase'' ,e problema ta. si Hipocrate, ne atragea atentia, sa nu ne implicam in asemnea comportamente ca ale ""cactusului" ,ca sa nu ne stresam.bine zicea Hipocrate;"sanatatea este o comoara,pe care putini stiu sa o pretuiasca si sa traiasca cu ea".chiar nu ma intereseaza intrigile,de pe site.vezi ca nu raspund provocarilor.nu este lumea mea,cearta,hartuiala.voi faceti ce doriti.o zi placuta in continuare!
alexxandra
Postat pe 6 Martie 2010 14:59
virtual sau real, regula bunului simt, pe care o tot invoci, e valabila si pentru tine.
vad ca te stresezi mai mult ca mine...
fa un efort si urmeaza sfatul lui Hipocrate, fetita!
Tylly
Postat pe 6 Martie 2010 17:32
haaaaaaaaaaaaaaaa
alexxandra
Postat pe 7 Martie 2010 11:06
Salutare tuturor cititorilor si autorilor acestui site,
Luna aceasta implinesc 31 de ani, asadar din scurta mea experienta de viata pot sa va spun cum calasificam lucrurile la 25 ani si cum le clasific acum si care ar fi concluzia finala in ceea ce priveste valorile reale.
La 25 ani:
1. cariera,
2. echilibru si independenta financiara,
3. familie,
4. prieteni,
5. sanatate.
Dupa 5 ani in care mi am facut o cariera, am obtinut un echilibru financiar, mi am sprijinit facmilia si am pastrat 2-3 prieteni am constatat ca in viata nu e totul chiar in ordinea mai sus enumerata, am constatat ca fericirea nu consta neaparat intr-o cariera, si in a aduna conturi pline, imobile si chestii materiale, concluzia mea a fost ca pot avea tot aurul din lume, daca nu ai cu cine sa l imparti, atunci lucrurile devin neclare, asadar se schimba prioritatile
La 30 ani:
1. familia proprie
2. cariera,
3. echilibru si independenta financiara,
4. sanatate,
5. prieteni.

Astept sa vad prioritatile la 35 ani,
Va multumesc si va doresc toate cele bune!






garbo104491
Postat pe 11 Martie 2010 22:35
Cele 10 porunci

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

daca vrem un raspuns la tema topicului,cat mai aproape de adevar,
acestea ar fi adevaratele valori

dar,din pacate.acestea sunt incalcate flagrant clipa de clipa
LILO
Postat pe 15 Aprilie 2010 05:07

Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti.
liaiedera
Postat pe 16 Aprilie 2010 20:59
cui ii spui lui irinaa???

vai ce iluzii iti faci!
fleurdelis
Postat pe 16 Aprilie 2010 21:01
iedero..asta cred ca era porunca noua de la iisus

cele 10 porunci de mai sus stateau pe tablele lui moise

cred
LILO
Postat pe 16 Aprilie 2010 21:05
De la: liaiedera, la data 2010-04-16 20:59:45
Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti.
pai eu imi iubesc aproapele exact cum ma iubesc cu mine..Eu sunt exigenta si severa si cu mine insumi...La fel sunt si cu ceilalti.Pt ca ii iubesc,exact cum ma iubesc pe mine
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Aprilie 2010 21:06
Noi nu ne-am nascut ca sa suferim...Ci ne-am nascut sa fim fericiti si sa invatam...Daca oamenii duc o viata grea,este pt ca duc o viata fara de Dumnezeu...Si oamenii trebuie sa fie fericiti,,pt ca principiile sunt pt toata lumea nu doar pt unii..Si Dumnezeu se bucura ca sa ne educam unii pe altii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Aprilie 2010 21:10
De la: LILO, la data 2010-04-16 21:05:12iedero..asta cred ca era porunca noua de la iisus

cele 10 porunci de mai sus stateau pe tablele lui moise

cred

Adevarat, Lilo. Domnul Iisus n-a dat alte legi, le-a spus altfel pe cele vechi, ale lui Moise.In ce s-a scris pe forum s-a repetat ceva , omitandu-se acea lege cu care eu am completat.

Ma cheama Liaiedera
liaiedera
Postat pe 17 Aprilie 2010 19:35

sa completez, cele 10 porunci au fost dictate de Dumnezeu lui Moise.Religia mozaica si crestina le numesc Tablele legii. Astazi ne conducem tot dupa aceste 10 porunci, ma rog, asa ar trebui...
liaiedera
Postat pe 17 Aprilie 2010 19:43
Cred ca valorile reale pe care le vede gianiblue sunt CSPiste pline de cucuri pe invers,daca nu ma insel singur.In realitate,din pacate la noi functioneaza pe legea junglei.
53_nono
Postat pe 18 Aprilie 2010 01:19
una din valorile reale este atunci cand devii parinte,in cazul meu mama,si-ti educi copilul dupa propriile principii,invatandu-l sa faca diferenta dintre bine si rau,sa fii alaturi de el pana la sf.e o valoare
estela
Postat pe 18 Aprilie 2010 01:42
Crezi? i eu sunt poet.Poetul e cu capu-n nori, viseaz colorat, plutește n emisfere astrale, contempl natura și splendorile acestei lumi, nu-și bate capul cu astfel de subiecte. Deși, s fim obiective, nu am mai ntlnit femeie care se respect s nu fie obsedat de o astfel de tem!
Lavdia65
Postat pe 18 Aprilie 2010 03:47
De la: Lavdia65, la data 2010-04-18 03:47:45Crezi? i eu sunt poet.Poetul e cu capu-n nori, viseaz colorat, plutește n emisfere astrale, contempl natura și splendorile acestei lumi, nu-și bate capul cu astfel de subiecte. Deși, s fim obiective, nu am mai ntlnit femeie care se respect s nu fie obsedat de o astfel de tem! [/quot asa,,,si unde-i valoarea?ta?
estela
Postat pe 18 Aprilie 2010 04:07
Valorile reale sunt cele revelate de Dumnezeu prin Fiul Su ntrupat, Domnul Isus Cristos: a-l iubi pe Dumnezeu mai presus de toate i a-i iubi pe semeni ca pe noi nine. n aceste dou porunci fundamentale se includ toate celelalte.
Recomand urmatorul blog, foarte interesant:
http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe blog gsii: nregistrri video cu miracole, videoclipuri, legturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conin i posturi TV on-line i radio), articole, cri foarte interesante care pot fi citite direct pe internet (fr a necesita descrcare n calculator).
V rog intrai pe blog i trimitei-l mai departe ca s foloseasc i altora.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 18 Aprilie 2010 04:13
De la: vieru_cezar_iasi, la data 2010-04-18 04:13:36Valorile reale sunt cele revelate de Dumnezeu prin Fiul Su ntrupat, Domnul Isus Cristos: a-l iubi pe Dumnezeu mai presus de toate i a-i iubi pe semeni ca pe noi nine. n aceste dou porunci fundamentale se includ toate celelalte.
Recomand urmatorul blog, foarte interesant:
http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe blog gsii: nregistrri video cu miracole, videoclipuri, legturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conin i posturi TV on-line i radio), articole, cri foarte interesante care pot fi citite direct pe internet (fr a necesita descrcare n calculator).
V rog intrai pe blog i trimitei-l mai departe ca s foloseasc i altora.
inregistrari video cu mracole??????????????????????pe bune,traim in ce secol?sau uiti logica?
estela
Postat pe 18 Aprilie 2010 04:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mesaj pt uneltele lui,Sarsaila 4 De la: luptatoareacurajoasa 31 Mai 2010 15:12
concurs dormitorul de vis 1 De la: lebada24 28 Iunie 2010 08:56
LUMEA MISTERELOR/Subiecte insolite indiferent de natura lor. 283 De la: Alexxandra 25 Februarie 2010 14:00
pune calculatorul sa faca bani 2 De la: garbo020869 6 Septembrie 2009 06:11
O intrebare stupida dar e pe bune ! 12 De la: pik_nik 9 Iulie 2009 19:52
Setari Cookie-uri