Gandurile formeaza caracterul

Nenumarate ganduri alcatuiesc istoria scrisa a nei singure zile,iar aceste ganduri au o mare inraurire in formarea caracterului.
Gandurile noastre trebuie pazite cu strictete,caci un singur gand necurat lasa o urma adanca in suflet.
Un singur gand rau,exercita o influenta rea asupra mintii.Prin cultivarea gandurile curate si sfinte,omul devine mai bun.Pulsul spiritual este accelerat si puterea de a face binele este marita.
Asa cum un un strop de ploaie pregateste calea urmatorului strop,inmuind pamantul,tot astfel,un gand bun pregateste calea pentru un alt gand bun.
ingerasulluptator
Postat pe 15 Octombrie 2011 13:09
Succesul sau esecul in lupta pentru celui mai inalt standard depinde in mare masura de caracterul si de maniera in care sunt disciplinate gandurile.Daca gandurile sunt bine pazite,asa cum le indruma Dumnezeu zi de zi,mintea se va concentra asupra acelor subiecte care ne ajuta la o mare devotiune.
Daca gandurile sunt corecte,atunci ca rezultat cuvintele vor fii corecte,iar actiunile vor avea acel caracter care aduce sufletului bucurie,magaiere si pace.
ingerasulluptator
Postat pe 15 Octombrie 2011 13:14
Avem obligatia de a ne controla gandurile si de a le aduce in supunere fata le Legea lui Dumnezeu.Puterile nobile ale mintii ne-au fost date de Dumnezeu pentru a le folosi in contemplarea lucrurilor ceresti.
Cerul are resurse din belsug pentru ca sufletul sa poata creste continuu in viata spirituala.
Exista mijloace la indemana care sa ne ajute sa crestem in constiinta si in virtute...
ingerasulluptator
Postat pe 15 Octombrie 2011 13:18
Unele minti se aseamana mai degraba cu un aticariat,Nenumarate franturi de informatii si capete de adevar sunt culese si adunate acolo,dar nu stiu cum sa le prezinte intr-o maniera clara si coerenta.Ceea ce confera valoare acestor idei este tocmai relatia care se stabileste intre ele.Toate ideile si toate declaratiile trebuie sa fie strans legate intre ele,asemenea verigilor dintr-un lant..
ingerasulluptator
Postat pe 15 Octombrie 2011 13:23
Unele minti se aseamana mai degraba cu un aticariat,Nenumarate franturi de informatii si capete de adevar sunt culese si adunate acolo,dar nu stiu cum sa le prezinte intr-o maniera clara si coerenta.Ceea ce confera valoare acestor idei este tocmai relatia care se stabileste intre ele.Toate ideile si toate declaratiile trebuie sa fie strans legate intre ele,asemenea verigilor dintr-un lant..
ingerasulluptator
Postat pe 15 Octombrie 2011 13:23
Unele minti se aseamana mai degraba cu un aticariat,Nenumarate franturi de informatii si capete de adevar sunt culese si adunate acolo,dar nu stiu cum sa le prezinte intr-o maniera clara si coerenta.Ceea ce confera valoare acestor idei este tocmai relatia care se stabileste intre ele.Toate ideile si toate declaratiile trebuie sa fie strans legate intre ele,asemenea verigilor dintr-un lant..
ingerasulluptator
Postat pe 15 Octombrie 2011 13:24
Unele minti se aseamana mai degraba cu un aticariat,Nenumarate franturi de informatii si capete de adevar sunt culese si adunate acolo,dar nu stiu cum sa le prezinte intr-o maniera clara si coerenta.Ceea ce confera valoare acestor idei este tocmai relatia care se stabileste intre ele.Toate ideile si toate declaratiile trebuie sa fie strans legate intre ele,asemenea verigilor dintr-un lant..
ingerasulluptator
Postat pe 15 Octombrie 2011 13:24
Gandurile trebuie educate .Incingenti-va coapsele mintii voastre ca sa lucreze intr-o directie corecta si dupa planuri bine alcatuite.
Daca ve-ti proceda asfel,fiecare pas va fii unul inainte si nici efortul,nici timpul ne se vor irosi in umblarea dupa idei vagi,si dupa planuri aparute la intamplare.
Trebuie sa ne formam o conceptie clara cu privire la scopul vietii si sa pastram atentia noastra fara incetare,obiectivelor valoroase.
Gandurile trebuie educate zi de zi si orientate spre tinta.asemenea busolei spre poli
ingerasulluptator
Postat pe 15 Octombrie 2011 13:33
Gandurile bune nu vin de la sine .Fiecare dintre noi,i s-a incredintat o lucrare ce trebuie indeplinita in mod perseverent.Gandurile bune si hotararile curate si sfinte nu vin de la sine .Pt a le avea trebuie sa luptam
ingerasulluptator
Postat pe 15 Octombrie 2011 13:36
Mintea needucata nu este motivata de principii inalte.Daca este lasata sa isi urmeze in mod natural,propriile dorinte,mintea fireasca va actiona fara sa tinteasca spre scopruri inalte,neurmarind gloria lui Dumnezeu sau binele umanitatii.
Gandurile ei vor fii indreptate mereu spre rau,.Duhul lui Dumnezeu genereaza in suflet o viata noua,o gandire noua,aducand gandurile si dorintele noastre in armonie cu vointa lui Hristos
ingerasulluptator
Postat pe 15 Octombrie 2011 13:41
Vrajmasul nu poate citi gandurile.Vrajmasului sufletului nu ii este ingaduit sa citeasca gandurile oamenilor,dar el este un observator foarte inteligent si consemneaza cu mare atentia cuvintele noastre.,el cantareste actiunile si isi adapteaza cu indemanare ispitele pentru a le potrivi cu situatiile celor care se aseaza singuri sub influenta lui.
Daca ne-am stradui sa ne reprimam simtamintele si gandurile pacatoase si le-am exprima in cuvinte ori actiuni ,satana ar fii infrant.
deoarece el nu si-ar putea pregati ispitele seducatoare,astfel incat sa se potriveasca situatiei .
ingerasulluptator
Postat pe 15 Octombrie 2011 13:47
baga delir, mamica...

brosurica aia din care copiezi mai are niscaiva pagini...:PP

:)))

PS: te-am prins, bagaboanta mica:))))))
eu_geminy
Postat pe 15 Octombrie 2011 13:49
scrisa de ELLEN WHITE ,MINTE,CARACTER,PERSONALITATE....CAPITOLUL 17 CULTIVAREA MINTII,DISCIPLINA MINTALA SI GANDIREA POZITIVA
ingerasulluptator
Postat pe 15 Octombrie 2011 13:49
scrisa de ELLEN WHITE ,MINTE,CARACTER,PERSONALITATE....CAPITOLUL 17 CULTIVAREA MINTII,DISCIPLINA MINTALA SI GANDIREA POZITIVA
ingerasulluptator
Postat pe 15 Octombrie 2011 13:50
ashea, mamica, salveaza-ti onoarea... altele n-au facut-o inca.
au dat bir cu fugitii pana au sperat ca li se stinge buhul, dupa care au revenit in fortza... cu arabescuri de mahalale intarziate...:D
:)))))
eu_geminy
Postat pe 15 Octombrie 2011 13:55
De la: eu_geminy, la data 2011-10-15 13:49:27baga delir, mamica...

brosurica aia din care copiezi mai are niscaiva pagini...:PP

:)))

PS: te-am prins, bagaboanta mica:))))))
bagaboanta mica este bunicata.oricum scriam ca este de ELLEN WHITE..... SI ALTII COPIAZA IDEILE MELE SI NU SPUN DUPA IDEILE LUI XENA
ingerasulluptator
Postat pe 15 Octombrie 2011 13:56
scriai la Sfantu'Asteapta:P

dar "bunica-ta"n-ai avut de unde sa-l copiezi?!:)))

he he he... te pomenesti ca te crezi Xena... aia in delirul tau, numai...:P
auzi, da' ia zi-mi si mie... cine sa-ti copieze ideile, si ce sa faca cu ele?...
=)))
eu_geminy
Postat pe 15 Octombrie 2011 13:59
ce-i irinooka... te enervasi cumva?... du-te de plangi pe umarul god_zillei indignate...:))))))
eu_geminy
Postat pe 15 Octombrie 2011 14:04
De la: eu_geminy, la data 2011-10-15 14:04:57ce-i irinooka... te enervasi cumva?... du-te de plangi pe umarul god_zillei indignate...:))))))
PAI prosti din astia care doar sa enerveze sunt pe toate drumurile...
ingerasulluptator
Postat pe 15 Octombrie 2011 14:07
lasa ca si de maimutze tastatoare ca tine, e plin Netul... mai bine prost ca mine, decat academiciana ca tine...:))))
eu_geminy
Postat pe 15 Octombrie 2011 14:11
irinooka, eu te astept sa continuam... n-ar fi fair play sa te pleznesc in lipsa...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 15 Octombrie 2011 17:02
foarte adevarat
dar daca gindurile ni le exprimam in vorbe sau gesturi....e vai si amarnic de noi
la urma urmei, vorbele ne-au fost date sa ne ascundem gindurile
garbo206643
Postat pe 16 Octombrie 2011 12:36
vai ca vai....da amarnic...de nu se poate
si asta à propos de cinism, ca tocmai am revazut acu topicul
dor72_
Postat pe 16 Octombrie 2011 16:45
De la: garbo206643, la data 2011-10-16 12:36:27foarte adevarat
dar daca gindurile ni le exprimam in vorbe sau gesturi....e vai si amarnic de noi
la urma urmei, vorbele ne-au fost date sa ne ascundem gindurile
pai gandurile rele trebuie reprimate si dezvoltate gandurile pozitive...dar pt asta este nevoie de rugaciune..pt ca omul de unul singur nu poate gandi pozitiv si constructiv
ingerasulluptator
Postat pe 16 Octombrie 2011 19:25
http://www.youtube.com/watch?v=-U7_iNIgGjc
panty_C
Postat pe 16 Octombrie 2011 19:54
bla,bla,bla pe toate limbile pamantului..doar atata stiu oamenii bla bla bla...adica teorie la greu dar la practica nimic
ingerasulluptator
Postat pe 16 Octombrie 2011 20:06
na, vezi? acum ajunsesi la concluzia corecta!
panty_C
Postat pe 16 Octombrie 2011 20:23
bla,bla,bla pe toate limbile pamantului..doar atata stiu oamenii bla bla bla...adica teorie la greu dar la practica nimic




Ingerasule, hai sa nu-ti fie cu banat, dar nu toti or fi tufa la practica... chiar si la greu
nathalie
Postat pe 16 Octombrie 2011 20:27
Fiecare judeca dupa sine, deci, implicit, se referea si la propria persoana...
Si ma repet: na, vezi Irunuco? Acum ajunsesi la concluzia corecta! Eu zic sa te opresti asupra ei si sa meditezi pana intelegi!
panty_C
Postat pe 16 Octombrie 2011 20:30
Panteruta, ai dreptate...
Dar sa-ti spun in soapta... eu la alta practica ma gandeam.
nathalie
Postat pe 16 Octombrie 2011 20:32

Recomandari

Setari Cookie-uri