valorile reale

Nu conteaza cum te considera ceilalti, conteaza sa ai principii si sa le respecti!
sora_ilsi
Postat pe 24 August 2009 11:56
....... Asistam, ca martori neputinciosi, la tot zbuciumul crizei financiare ne face sa uitam sau sa nu observam o alta criza. Pentru simplu motiv ca nimeni nu este pregatit sa accepte criza care prolifereaza in actuala societate romaneasca si anume, CRIZA DE VALORI REALE.................

In contextul in care: scopul... scuza mijloacele, specula guverneaza comportamentul, singura unitate de masura este ....banul, preferandu-se castigurile rapide si oneroase, se alege confortul si nu munca, nonvalorile dau lectii de moralitate si se promoveaza mediocritatea ingropand inteligenta, putem afirma ca ne confruntam cu o criza morala. Actuala conjunctura este una de "dezechilibru major "si daca nu vor fi luate masuri grabnice care sa salveze =moralitatea noastra ca natie- urmarile vor fi inevitabil resimtite prin miscari politice la varf si miscari sociale fara discernamant....................

Egoismul politic, manifestat prin ignoranta fata de aceasta stare de fapt, va produce mari falii cu tot ceea ce va genera o asemenea miscare destructiva. Este timpul sa constientizam ca numai VOCILE valorilor adevarate ne vor trezi la realitate si ne vor mobiliza spre o noua stare........ A sosit vremea sa ne concentram asupra PROMOVARII VALORILOR REALE MORALE SI UMANE singurele care pot gasi mijloacele necesare de existenta. Ele pot deschide drumul unei NOI PERIOADE DE....GLORIE A POPORULUI ROMAN.


sophia1971
Postat pe 16 Septembrie 2009 21:49
Din toate discutiile purtate pe acest topic, reiese ca toti avem "valori reale", atunci hai sa ne unim si sa facem mai mult pentru tara, sa nu ne rezumam numai la a ne exprima parerile pana la epuizarea acestui subiect...
Blanche
Postat pe 18 Septembrie 2009 02:48
blanche,

asa albo!

traiasca Romania mare!
iasomia
Postat pe 18 Septembrie 2009 08:27
.... VOCILE valorilor ADEVARATE -ne vor trezi la realitate si ne vor mobiliza spre o noua stare........
A sosit vremea sa ne concentram asupra PROMOVARII VALORILOR REALE MORALE SI UMANE singurele care pot gasi mijloacele necesare de existenta. Ele pot deschide drumul unei NOI PERIOADE DE....GLORIE A POPORULUI ROMAN..........
sophia1971
Postat pe 18 Septembrie 2009 11:38
De la: sophia, la data 2009-09-18 11:38:15 A sosit vremea sa ne concentram asupra PROMOVARII VALORILOR REALE MORALE SI UMANE singurele care pot gasi mijloacele necesare de existenta. Ele pot deschide drumul unei NOI PERIOADE DE....GLORIE A POPORULUI ROMAN...................

sophia,tu chiar crezi asta!
rica_mld
Postat pe 18 Septembrie 2009 11:41
Asa este! De aia sunt aici, concentrati-va cu totii asupra mea, ca valoare indestructibila si perena a societatii noastre multilateral dezvoltate pe drumul ei spre gloria conducerii Partidului!

Tovarasha Blanche, in jurul meu, ca un astru calauzitor va voi conduce spre culmile bunastarii. Hai, tot inainte!
Nelu_Cotrocelu
Postat pe 18 Septembrie 2009 11:42
rica draga, in public spunem ce credem noi ca doreste lumea sa auda, nu ce gandim noi!
of, of, nimic nu invatam de la politicieni...
pik_nik
Postat pe 18 Septembrie 2009 11:43
ups! am zis "spre gloria conducerii partidului"... faceti-va si voi ca nu bagati de seama si ca cititi "spre gloria poporului". multumesc, dau cate un mititel si un detz de bere la fiecare
Nelu_Cotrocelu
Postat pe 18 Septembrie 2009 11:43
De la: pik_nik, la data 2009-09-18 11:43:55rica draga, in public spunem ce credem noi ca doreste lumea sa auda, nu ce gandim noi!
of, of, nimic nu invatam de la politicieni...
uite ca am invatat ceva...si eu care credeam ca oamenii sunt sinceri! Ce naiva!
rica_mld
Postat pe 18 Septembrie 2009 11:45
intre ei pot sa fie si sinceri
in public au de ales intre sinceritate si politetze
pik_nik
Postat pe 18 Septembrie 2009 11:59
.......Actuala conjunctura este una de "dezechilibru major "si daca nu vor fi luate masuri grabnice care sa salveze =moralitatea noastra ca natie- urmarile vor fi inevitabil resimtite prin miscari politice la varf si miscari sociale fara discernamant..........

..........."NATIUNEA ROMANA ARE NEVOIE DE UN MILION DE CREATORI MORALI PENTRU A DEVENI CEA MAI CIVILIZATA NATIUNE DIN L U M E...
sophia1971
Postat pe 20 Septembrie 2009 01:57
Un milion de creatori????
S-ar putea sa fie mult mai multi creatori,...dar daca nu sunt in politica,..cine ii ia in consideratie???
Non valoarea este la mare voga!!!
Iar cei putini patrunsi si in lumea celor ce conduc tara nu sunt lasati sa-si faca datoria ... de lideri sindicali,..de interese politice...
Vorbe...vorbe...vorbe...
anca_53
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:06
Mai precis, in jur de vreo 20 de milioane.Dar dat fiind inclinatia noastra fireasca pentru pacat,ori cade guvernul, ori emigreaza restul populatiei.
Ioana007
Postat pe 20 Septembrie 2009 20:42
VALOAREA REALA ESTE CA NU PREEA AVEM UNII DINTRE NOI DRAGILOR!NU STIM CE VREM DE ASTA SE INTAMPLA CE SE INTAMPLA SI SUNTEM DEZORIENTATI FRATILOR!
margelatu
Postat pe 21 Septembrie 2009 22:45
si de ce strigi, fato?
pik_nik
Postat pe 21 Septembrie 2009 22:48
chiar vrei sa dau numarul tau de mobil pe forum?
panty_C
Postat pe 21 Septembrie 2009 22:51
margelatu?...scrie masculin in profil...a deviat?
Ines
Postat pe 21 Septembrie 2009 22:51
e o "distinsa" avocata, din Constanta, care-si bate joc de noi din mai multe conturi
panty_C
Postat pe 21 Septembrie 2009 22:53
..corina, ii faci un bine -ii incarci cartela si-i mai ramane si de o gogoasa
daria_
Postat pe 21 Septembrie 2009 22:54
Gogoasa ca gogoasa, dar cine plateste zaharul si cafeaua?
Ioana007
Postat pe 23 Septembrie 2009 13:06
Multi au emigrat si multi emigreaza inca...
Daca celelalte guverne au rezistat la putere...si au vandut tot...si si-au aranjat buzunarele lor,..De ce trebuie sa pice acest guvern???
anca_53
Postat pe 23 Septembrie 2009 16:37
Imi place ca ai umor... si chiar molipsitor...
Si dupa nume "Controcelu" s-ar puta sa ajungi candva acolo sus... Iti doresc bafta si succes cu carul !!!
Sper sa nu-i uiti pe cei de aici... Putina veselie nu strica nimanui...
Ma bucur ca te-am intalnit... si iti propun sa ciocnim:
Blanche
Postat pe 29 Septembrie 2009 00:55
..fiecare individ are un sistem de valori la care se raporteaza..in existenta asta..in urma carora creeaza noi valori..pe care alege daca sa le impartaseasca sau nu cu altii..si masura in care..si in final la VALORILE REALE generale..care se stiu deja...individul se raporteaza mai mult sau mai putin...//ar mai fi si valorile impuse de catre societate,la care obligatoriu tre sa ne raportam daca vrem sa traim in ea..daca vrem sa traim un picut rupti de lume...o sa adoptam valorile proprii...care pot deveni mai reale decat valorile generale-si generate si intretinute de constiinta colectiva snoaba..chiar..
...ca sa dau un exemplu..intr/o perioada..nu stiu exact care-apropiata momentului revolutiei din 89..cu putin timp inainte si (sau)dupa...apa calda de la unele blocuri avea presiune sufucienta..exact seara cam pe la ora la care la televizor se putea viziona cate un film bun...unii alegeau sa il dea dracu de film dar sa isi poata face o baie buna..iara altii renuntau la baie..ca sa vada filmul...//asadar..VALORILE REALE ALE UNORA nu corespund cu VALORILE REALE ALE ALTORA.
garbo055472
Postat pe 3 Octombrie 2009 17:44
cautai in zadar ieri valorile istea . erau la moda
blanca
Postat pe 3 Octombrie 2009 18:06
mielutzo...poi cum sa fie la moda moliile?
preciouss
Postat pe 4 Octombrie 2009 17:05
mda... ...pana la urma totul depinde de apa calda...
pik_nik
Postat pe 4 Octombrie 2009 17:53
mda, sa nu racesti la picioare..
melanie
Postat pe 4 Octombrie 2009 17:57
pai dupa umila mea parere, anumite valori se numesc reale tocmai ca sa se deosebeasca de cele subiective, de adevarurile personale. si admitem termenul de valori reale pentru ca sunt acceptate astfel de o majoritate, sa-i zicem calificata
hai ca intru in filozofie ieftina si ma fac de ras
pik_nik
Postat pe 4 Octombrie 2009 18:02
valorile mele reale sunt acum o ciorba de perisoare, o musaca, chiftelute si galuste cu prune....restullll..... dust in the wind...
tutankhamon
Postat pe 4 Octombrie 2009 18:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce un om te ia de prost atunci cand esti prea bun cu el si ti se urca in cap daca nu esti atent? 60 De la: garbo027119 26 Noiembrie 2009 15:12
papuceiiiiiiiiiiiii 1 De la: camiz2006 9 Februarie 2009 13:17
Cum facem fata arogantei,lipsei de ambilitate si badaraniei? 6 De la: si_totusi 19 Iunie 2009 12:39
Invatamintul incotro ? 201 De la: eladaela 31 Mai 2010 09:00
credeti ca se vor indrepta barbatii? 61 De la: garbo396 21 Decembrie 2011 18:26
Setari Cookie-uri