valorile reale

ce-i cu negativismul asta la voi ???

Daca gandim per total as deosebi niste categorii:
-valorile pe care le avem imprimate prin educatie.
-valorile pe care le recunoaste societatea.
-ceea ce consideram noi in mod subiectiv ca valoare si este un mix intre temperament, gradul de maturitate pe care-l atingem la un moment dat si...educatie din nou.

Giani pusese in discutie ultima categorie...
blanca
Postat pe 12 August 2009 16:56
Nu este negativism,..este realitate si realitatea in ultimul timp este un adevarat cosmar.
anca_53
Postat pe 13 August 2009 12:42
De la: ANTA, la data 2009-07-23 15:55:20
De la: gianiblue, la data 2009-03-14 20:13:55Cum stabilim care sunt valorile reale?! cine are curajul sa dea un raspuns de tip absolut?!





Cei ce stabilesc competenta...
Adica nimeni... din cei ce ar trebui...
Ca de fapt nu exista....
Valoarea ..poate doar a banilor din conturi




ideea valorii este...relativa, caci fiecare o masoara dupa propriul...interes...
sophia1971
Postat pe 13 August 2009 12:43
Anta , exista mai multe realitati . care primeaza pt tine ?? cea exterioara ?? asa vad, daca spui ca asta e realitatea...
ce intrebare iti pui mai intai :
ce dau eu lumii sau ce-mi da lumea mie ??
valoarea ta e ce dai tu !!! crede in asta si lupta sa fie recunoscuta.
Ce poti da tu si e frumos te face fericit! si ii face si pe ceilalti. Asta e valoarea care n-o sa o nege nimeni niciodata .
restul sunt relative ...
blanca
Postat pe 13 August 2009 12:57
...se spune "cand vrei sa schimbi lumea schimba-te tu mai intai !!"

nu mai blamati lumea cand de atatea ori se vede clar ca doar bunele intentii nu valoreaza prea mult ! trebuie multa munca si intelepciune ca sa la faci sa se materializeze.
mai putin negativism eu zic ca n-ar strica !
goliti buzunarele de pietre si nu mai aruncati fara tinta.
blanca
Postat pe 13 August 2009 13:07
adika-tele...dk esti buuuun sa te faci raaaaaaaauuuuuuuuuuu? iooo m-am saturat de lozinci...mai schimbe-se cei care chiar tre sa se schimbe... oricum cu atitea schimbari ia uite unde am ajuns
LILO
Postat pe 13 August 2009 13:21
mielutzo...
LILO
Postat pe 13 August 2009 13:23
sa fii rau??? sunt si alte nuante...

stii mai e o vorba : actionand mereu la fel nu poti sa te astepti la alt rezultat- sau oricum asta e ideea . deci da, sa te schimbi tu . e primul lucru care iti sta in putere.
blanca
Postat pe 13 August 2009 13:26
io...d-aci de pe insula mea,am aruncat cu portocale,smochine si alte fructe minunate si am primit pietre... oare unde o fi piatra filozofala?
LILO
Postat pe 13 August 2009 13:27
mielutza,nu dai lumii valoarea ta .te dai pe tine ca om cu educatia pe care ai primit o dar ca valoare te judeca altii.!!!
valoarea cred eu ca sa o afli trebuie sa o raportezi la ceva ....
la ce ne raportam????la sec 21???
nonvaloric zic eu ,primeaza goana dupa :bani,sex,individualismul,egoismul,nu avem valori la care sa ne raportam,
nazirra
Postat pe 13 August 2009 13:28
mielutzo?! draga mea...poi atunci o sa arunk cu pietre hai ca am glumit o sa arunk cu nestemate....
LILO
Postat pe 13 August 2009 13:28
in cutia pandorei ?????
nazirra
Postat pe 13 August 2009 13:29
849 vad ca deocamdata te raportezi doar la frustrari

da si mie una LILO! ...nestemata.
blanca
Postat pe 13 August 2009 13:30
dc as putea...v-as da pe viu un exemplu de ins cu EGO-ul f bineee dezvoltat... de studiat...
LILO
Postat pe 13 August 2009 13:31
nestemate zici vreau si eu un diamant?????negru....exista oare???? mare sa mi l pun in frunte.... auzi cine imi raspunde la intrebare era o poveate oare cu fat frumos cu stea in frunte sau era calu ?????????
nazirra
Postat pe 13 August 2009 13:33
nu sint frustrari e realitatea .....
nazirra
Postat pe 13 August 2009 13:34
... si atunci va zik eu...nu mai stii dc esti rau sau bun..sau sa pleci cit veeeziiicu ochii si fizici si spirituali
LILO
Postat pe 13 August 2009 13:34
...realitatea e ca n-ai prea inteles!
blanca
Postat pe 13 August 2009 13:36
849? vaaii celipsa de cultura. calu era cu stea in frunte (nu cu fluierita in partea din spate)ha ha ha
LILO
Postat pe 13 August 2009 13:36
mielutzo..stii cum ii...cu intelegerea mai merge...cu practica stam mai rau
LILO
Postat pe 13 August 2009 13:38
probabil.... nu le amestec ...
nazirra
Postat pe 13 August 2009 13:39
si..totusi..fetelor,nu va simtiti de multe ori,in viata de zi cu zi,ca intr-o cusca?
LILO
Postat pe 13 August 2009 13:40
...da LILO stiu cum e cu practica... pacat ca n-avem onestitatea sa ne uitam la barna noastra si la lungul nasului.

vrem mereu ce are "ala" fiidca ne gandim ca parca nu-i rupt din soare si deci "de ce el sa aiba si eu nu" si parca a putut prea usor fiindca avea pe x sau y unde trebuie .
nu ne gandim o clipa ca poate ce are el in fapt nu ni se potriveste , ca poate e invelita in mult rahat o anume "realizare" si ni s-ar apleca , sau ca poate nu-l prea cunoastem pe om si-atunci nu prea ar trebui sa-l judecam defel.
uitam insa cine suntem noi si unde vrem sa mergem si ne suparam aiurea ca nu ne plac scurtaturile prin locuri cu tot felul de mirosuri ... si-atunci dam vina pe lipsa de valori si pe lume cand de fapt vina e ca nu stim ce vrem mai intai .
blanca
Postat pe 13 August 2009 13:53
da,da de asta va si zik io de monumentul de egoism..de fapt fiecare din noi isi "duce crucea" .toti citi ne-am nascut pe acest pamint,am venit sa invatam,sa suferim si sa ne perfectionam...ii f adevarat.ceea ce supara,cred eu ,e tocmai indiscretia unora in viata privata a altora...a dori ceea ce nu ti se cuvine,e intr-adevar o gresala... ia...uneori,cite o glumita nevinovata poate stirni pe ici,colo..valuri
LILO
Postat pe 13 August 2009 14:01
849?..sper ca nu te-ai sup pe mine? ca...nu ma mai zbengui...nu mai glumesc
LILO
Postat pe 13 August 2009 14:04
De la: LILO, la data 2009-08-13 13:27:15 io...d-aci de pe insula mea,am aruncat cu portocale,smochine si alte fructe minunate si am primit pietre... oare unde o fi piatra filozofala?
la vieru si la irinuca sunt LILO
yanyacharberet
Postat pe 13 August 2009 14:06
nu de ce?????????doar ca mielutza n a inteles ce am spus eu ...
daca ea ca pers e o valoare ma rog sa spuna de ce nu ma refeream la valori ....ca termen in sine adica ce consideram noi ca ar fii valori:credinta ,dragoste,familie voiam doar sa i spun ca ele trebuie raporate laziua de azi...asa cred eu eu ma consider doar un om cu bune si rele ... nu ma consider o valoare cum s a exprimat ea....
nazirra
Postat pe 13 August 2009 14:15
849 rastalmacesti ...eu spuneam doar ca valorile la care trebuie sa te raportezi mai intai sunt in forul tau interior. abia pe urma in al lumii. deci nu stiu care din noi n-am inteles si ce...

am eu senzatia sau iti place un pic mai tare sa faci valuri ??

Lilo , si eu cred la fel
blanca
Postat pe 13 August 2009 14:41
hai ca iar ma simt minunat...sunteti superbe
LILO
Postat pe 13 August 2009 14:45
pai nu ....macar atit pot si eu....valuri
nazirra
Postat pe 13 August 2009 15:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
coafura de toamna realizata pas cu pas 1 De la: garbo_7980 1 Noiembrie 2012 00:10
Cum isi poate pastra pacea in suflet un angajat atunci cand seful lui e un om artagos si rau? 1 De la: xenaluptatoareainimoasa 4 Septembrie 2010 15:44
Cele 10 porunci ale lui Dumnezeu.. 83 De la: luptatoareacurajoasa 11 August 2010 23:59
Obiecte interzise? 2 De la: Aalice666 18 Ianuarie 2010 02:35
vreau si eu o parere pls 4 De la: carmenn 7 Iunie 2009 15:46
Setari Cookie-uri