Cum scapam de pampers?

Incerc sa invat fetita sa-si faca nevoile la olita,insa apare o problema:sta ce sta pe olita dupa care o ridica pt a se juca ...nu-si face nevoile nicicum in ea...Mai avem un pic si implinim un anisor si ma gandesc ca ar fi bine totusi sa o invat si la olita,dar nu gasesc o metoda eficienta..
Rog mamicile cu experinta sa-mi dea cateva sfaturi..
Roxxynela
Postat pe 25 Ianuarie 2009 23:42
Nu crezi ca e prea mica la nici un an? In orice caz, daca te-ai hotarit sa o inveti la olita o sa-ti ia o perioada buna.Inarmeaza-te cu rabdare ca in citeva luni bune o sa o rezolvati voi.
Aemulus
Postat pe 31 Ianuarie 2009 04:48
Parerea mea e ca prea te grabesti.....stai linistita ca de...toate la randul lor!Cand va veni vremea potrivita totul se va decurge de la sine....totul e sa observe fetitza ca tu unde iti faci nevoile si fa-i posibil sa stea si ea pe wc.,ii stim doar pe copii ca ne imita in toate.Dealtfel de unde sa stie biata copila de ce insisti tu sa stea pe olita?
Iti spun din experienta,am facut si eu aceeasi greseli .iti doresc succes si numa bine!
penelope
Postat pe 18 Februarie 2009 15:09
Cred ca este cam tarziu sa o inveti la olita. Pentru ea, olita nu este asociata cu necesitatile fiziologice. Daca doresti sa scapi mai repede de pampers, ar fi bine ca dimineata, imediat ce s-a trezit, sa o duci in baie, tu sa stai pe WC, iar ea pe olita si sa dai drumul la robinet. De asemenea, sa o mai lasi fara el in cursul zilei, pentru ca, din pricina purtarii pampersului, nu stie sa-si controleze vezica urinara. Eu am pus si fetita si baietelul pe olita de la 5 luni (bineinteles ca ii sustineam si ma "scremeam"ca sa-i invati cum se "spune"fara sa poti pronunta cuvinte - vreau la wc), imediat ce se trezeau din somn, indiferent de ora. La 7 luni nu am mai avut probleme cu fetita (chiar si cand eram la plimbare o tineam pe maini cand facea o strambatura si ceva ce vroia sa insemne o scrematura). Asta presupune o atentie deosebita la mimica copilului si renuntarea la comoditatea noastra. Baiatul abia pe la 9 luni a reusit sa "spuna" si sa nu mai faca in pantaloni. Asta nu inseamna sa renunti la pampers noaptea, ci sa-i acorzi mai multa atentie acestui aspect ziua. Bafta!
daria_
Postat pe 25 Iunie 2009 01:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu stiu ce sa fac!!! 12 De la: isspittis 18 Ianuarie 2010 22:37
Babelopolis - Oraul de Vacan de la Babel 1 De la: garbo_3703 7 Iunie 2012 17:34
De la ce varsta incepem studiul unui instrument? 2 De la: clubul_de_muzica 28 Septembrie 2016 12:54
Vnd jucrii educative din lemn la pre FB 1 De la: vtunde 30 Iulie 2010 15:11
Buna 1 De la: garbo260292 18 Ianuarie 2012 17:40
Setari Cookie-uri