De ce femeile isi schimba parerea despre barbatul lor, dupa un timp ?

buna sexi bady: imi pare rau ca ai ajuns la o asa concluzie, bine ar fi sa-i multumesti bunului Dzeu pt ca ai un om langa tine si iti satisface poftele exact cu si tu la randul tau, da? dar cand stii ca ai treas de el timp de 22 ani si ai tot tras si sperat si speri ca va fi ceva si nu este nimic ,ce faci? ( in primii ani decasnicie imi doream sa-l tin si eu de mana...sunt o romantica incurabila si primeam numai refuzuri, spunea:aaaaaa, nu vezi ca numai oamenii in varsta se tin de mana? acum si mai exact cu doi ani in urma am spus:te pot tine de mana? raspuns:nu, nu vezi ca numai cei tineri se tin de mana? eeeeeeee spune-mi te rog cum ai fi procedat tu? si inca un aspect:dupa doi ani de casatorie am avut un misc o certa si m-ai precis cu mama lui, el:tace nu spune nimic, stie ca am dreptate, dar nimic, iar seara in dormitor imi spune Lfi si tu ca sandy bell...i-am spus eu ca sandy bell? da ce sunt papusa din desenele animate?sincer iti spun am o educatie frumoasa ,crescuta bine si cu foarte mare respect fata de oameni.a doua zi :plec cu copilul la mama ,nu se mai putea trai in casa la mama lui.ajunsa acasa spun parintilor.parintii spus:nu trebuie sa -ti lasi barbatu-l ai un copil si trebuie sa creasca impreuna cu tata si mama, da? vine al meu sot si tatal meu sta de vb cu el si spune:mai, ar fi bine sa inchiriati un Ap sa eliminati cearta.raspuns sotul:stii ceva? eu tata si mama nu voi mai gasi niciodata ,pe cand nevasta si copil oricand.spune cum ai fi reactinat?sotul stiind ca am avut dreptate si chiar nu am ridicat tonul la mama lui, nu fac asa ceva pt ca nu pot si chiar am o educatie frumoasa.sotul imi spune :daca vrei sa mergi acasa trebuie sa iti ceri iertare la mama.am intrebat si eu atunci:sa spun:va rog frumos sa ma iertati ca m-ati batut si m-ati jignit? dragul meu erai de fata cand s-a intamplat toate astea si nu ai scos un cuvant, da? sa stii draga mea ca m-am umilit si am mers si mi-am cerut si iertare, dar pr ce ? nici in ziua de azi nu stiu, da?mereu am fost adepta sa-mi pastrez familia sa fim uniti pna la moarte, parintii mei au fost un exemplu frumos pt noi copii lor.Tatal meu a decadat cu 3 ani in urma, iar mama mea il iubeste si acum,spune:este cu mine oriunde.eu ce sa spun ca s-a mutat la mama lui?imi vine sa-mi dau palme cand stiu ca am stat si am pierdut acest timp pretios anii mei langa cineva care nu m-a meritat .Aveam pretentii la familia lui.sunt oameni cu carte ,facultati, tata director, mama contabil sef etc.ce sa fac acum? cine ma va crede sa spun toata povestea mea? am sa raman singura fara ca cineva sa stie nimic din tot ce se intampla,da/ asa ca nu mai critica si multumestr bunului Dzeu pt ce ai langa tine, da? o zi buna fetelor si va rog sa nu faceti compromisuril, le veti face pe pielea si timpul vostru pretios. oa zi buna
garbo031872
Postat pe 30 August 2009 13:32
Nci pe mine nu m-a crezut nimeni la inceput, dupa ani si ani, nu a mai contat ca toata lumea imi dadea dreptate. Dar mi-am gasit linistea si echilibrul siam putut sa redevin eu insami si sa ma uit in ochii mei fara sa-mi fie rusine sau teama.
sora_ilsi
Postat pe 30 August 2009 13:40
De ce ai postat acest subiect? Ca sa iti demonstrezi ca ai dreptate? Poate ca era mai bine sa te intalnesti cu prietenii tai barbati si sa comentati pe tema asta.
Comentariul legat de "femeile nemultumite" este misogin in totalitate si ma intreb ce cauti tu pe acest forum unde majoritatea e detinuta de femei.
Ca sa iti raspund , totusi, la subiect , iti spun ca atitudinea femeilor reprezinta raspunsul la atitudinea barbatilor fata de ele.
Cred ca daca o sa o intrebi pe mama ta, o sa auzi un raspuns similar cu cel al "femeilor nemultumite".
sashaa38
Postat pe 30 August 2009 13:49
eu cred ca il vezi dar unele femei tot accepta stare ca se va schimba ce sa se schimbe fiecare om este asa cum este..deci nu se schimba doar imbraca haina de lup siret...
AGAPI_MOU
Postat pe 30 August 2009 14:17
De la: sunshinelily, la data 2009-08-30 13:03:57Dupa 3 ani impreuna, ne-am casatorit.Din prima noapte ca sot si sotie el s-a transformat total ,din rau in mai rau( mai bine zis a redevenit el).Totusi am facut 2 copii si am sperat ca va redeveni cel de care m-am indragostit.Wrong! Dupa 19 ani, am divortat, devenise diabolic si razbunator fata de copii.Abia dupa divort m reusit sa-l cunosc : insensibil, incapabil sa-si iubeasca fiii, traieste doar pentru el. Acum intelegi de ce ne schimbam parerea , noi femeile, dupa un timp: pentru ca unii barbati isi schimba comportamentul inainte de a-si inhata prada apoi redevin ei insisi, niste nimicuri.




Draga mea dar ai avut o rabdare de fier...Pacat de anii irositi...
Dar daca ti-ai dorit copii cu el...acum apara copii de el...
BAFTA
anca_53
Postat pe 30 August 2009 15:38
De la: pik_nik, la data 2009-08-30 10:12:13si mereu e barbatul cel care iubeste mai mult, capabil sa se daruiasca cu totul, si care...mereu pierde....
ca doar e recunoscuta superficialitatea femeilor


sa nu fim exclusivisti - eu as fi tentata sa spun invers dar...ma abtin...o fi si-si (deci omul nu femeie/barbat)
lady_corina
Postat pe 30 August 2009 15:45
de ce ii vad femeile cu alti ochi pe barbatii lor?dupa un anumit timp se "topeste" masca prefacatoriei.si cind vedem,ca tot mai multe cupluri trec prin aceasta teribila criza,ne punem niste semne de intrebare.se pare ca este o lectie karmika,peste care trecem cu dificultate.dusmanii din alte vieti se reunesc intr-o familie.cei care se "tolereaza" trec examenul,ceilalti,stie Dumnezeu.nu vedeti?mama in conflict cu fiica,fiica in conflict cu tatal,fratii au numeroase conflicte,si apogeul il atinge conflictul sot sotie.se pare ca am venit pe pamint pt niste lectii,nicidecum ca sa traim fericiti si fara probleme parerea mea
LILO
Postat pe 30 August 2009 15:50
sau, pur si simplu - oamenii se mai schimba uneori - ori El ori Ea ori amandoi...
lady_corina
Postat pe 30 August 2009 15:53
De la: LILO, la data 2009-08-30 15:50:59 de ce ii vad femeile cu alti ochi pe barbatii lor?dupa un anumit timp se "topeste" masca prefacatoriei.si cind vedem,ca tot mai multe cupluri trec prin aceasta teribila criza,ne punem niste semne de intrebare.se pare ca este o lectie karmika,peste care trecem cu dificultate.dusmanii din alte vieti se reunesc intr-o familie.cei care se "tolereaza" trec examenul,ceilalti,stie Dumnezeu.nu vedeti?mama in conflict cu fiica,fiica in conflict cu tatal,fratii au numeroase conflicte,si apogeul il atinge conflictul sot sotie.se pare ca am venit pe pamint pt niste lectii,nicidecum ca sa traim fericiti si fara probleme parerea mea
pai daca e asa...,ce mai pierdem timpul pe aici?hai s-o stergem frumusel cu totii,ce parere ai?.
roby_cado
Postat pe 30 August 2009 15:54
pina la urma,ca vrem ca nu vrem,asa va fi...cu totii vom pleca..asa pe rind,dupa cum suna dar,trebuie sa ne facem(fiecare) datoria.sa ne invatam si sa ii invatam si pe altii legile nescrise ale firii
LILO
Postat pe 30 August 2009 15:59
Lilo, ceva timp in urma, la fel imbarbatam si eu pe o tanti care se-ndagostise de unul mai tinerel...de virsta lui fii-su. Doamna avea ceva mustrari de constiinta, dar cind i-am spus ca-i pt binele societatii si ca-i cea mai eficienta metoda de a transmite din gura-n gura, traditiile si obiceiurile, s-a linistit, si si-a deschis o scoala cu acest profil...
valentino
Postat pe 30 August 2009 16:06
deh,valentino..dc ii adevarat ce spui tu...inseamna ca "tanti"din povestioara n-o prea inteles lectia de viata si chiar are probleme grave de personalitate...noroc insa ca din MILA DOMNULUI,suntem "unicitati"...si nu ne confundam unii cu altii
LILO
Postat pe 30 August 2009 16:16
Mai Lilo, ma bag si io-n sama...ai ceva vorbe care-mi spun ceva...ceva ajuta-ma, ca nu gasesc cuvintu'...
iar_eu
Postat pe 30 August 2009 16:23
Multumesc, ANTA, mi-am gasit linistea si lupt in continuare pt copiii mei, ai ramane uimita sa stii cat de rai pot fi oamenii, rudele de sange , atunci cand indraznesti sa pui capat unei vieti de cosmar...dar exista o vorba:D-zeu nu-ti da mai mult decat poti duce si le da la toti dupa suflete.
Aveti incredere in voi si da, nu faceti compromisuri care va pot rani pt ca o viata avem, e pacat s-o irosim in tristete.
sunrise1
Postat pe 30 August 2009 16:51
sunshine, eu nu sunt o mare credincioasa, de fapt credinta cam trece pe langa mine, dar am avut un nas intelept care era preot si care mi-a spus sa iau biblia ca pe o parabola, ca pe un indrumar de viata. iar acolo spune sa arunce prima piatra cel fara nici un pacat. si daca cineva a dat acest sfat inseamna ca de secole oamenii tind sa tot arunce prima piatra. cine stie, poate totusi acum or fi mai putini ca atunci. oricum eu am ajuns demult la concluzia ca lumea nu conteaza. oamenii care vor cu adevarat sa te cunoasca si sa te aprecieze, cei care te vor ajuta la greu, n-or sa te judece si ei sunt singurii care conteaza.

o zi frumoasa!
snowflake
Postat pe 30 August 2009 17:38
sti inainte sa vb mas uita in oglinda chestia e ca am tastatura praf siproasta esti u!:)
biluta
Postat pe 30 August 2009 17:40
pai cat costa, draga o tastatura ? ha ? si ce-are tastatura cu semnele de punctuatie ? sau cu topica frazei ?

bre...te doare capu' de atat intelijenta

frumos debut ai...keep going si ai sa-ti faci multi preteni pe aici
wife_de_zmeu
Postat pe 30 August 2009 17:43
biluta, mama, ai dormit rau? sau n-ai pe cine te descarca azi?
ia incearca sa te uiti tu in oglinda si sa-ti revizuiesti gramatica inainte de a pune etichete
lady_corina
Postat pe 30 August 2009 17:48
las-o cori...deja ii prevad o cariera scurta pe-acilea, cu stilul asta de-l are

stai mai bine sa-ti zic...mi-o pushcat cablul de la hidrofor, ioi, ishtenem...m-am jucat de-a electricianul pana acu', hi...hi...
wife_de_zmeu
Postat pe 30 August 2009 17:51
mai patesc si eu din astea...ai reusit sa repari?
lady_corina
Postat pe 30 August 2009 18:06
nu se cunosc , nu au timpul necesar sa incerce sa se cunoasca de aici esecul pe toate planurile....
garbo040945
Postat pe 30 August 2009 18:52
ca bine zici... trezirea la realitate...
eva_2506
Postat pe 30 August 2009 19:31
Ai rezisrat mult la ceea ce ai spus ca ai patit.Eu nu am putut decat 13 ani,din care ultimii doi au fost inecati in lacrimi si hectolitrii de vodka,dezintoxicare ,gelozii si acuze ,timp in care el nu facea decat sa consume si sa aiba alte "prioritati"decat sa evolueze el si implicit familia si copii lui.De 6 ani de la divort si-a vazut copii de cateva ori ,iar acum cred ca nu i-ar cunoaste de s-ar intalni pe strada ...nu i-a vazut de doi ani ,desi nu e la capatul pamantului.Am uitat ce a fost frumos ,a murdarit povestea de dragoste;nu am facut nimic sa merit asa ceva,am luat din sarcinile lui pe spatele meu sa aiba el tot ce trebuie si sa ii fie usor .Fiecare casnicie are urcusuri si coboarasuri ,dar cand lasitatea de a da piept cu viata domina pe unul din parteneri ,nu prea mai sunt sanse de echilibru .
Aalbastrita
Postat pe 30 August 2009 21:45
De ce femeile isi scimba parerea despre barbatul lor , dupa un timp?!!Pentru ca abia dupa un timp cred ca au inceput sa-l cunoasca mai bine . In realitate nu-l vor cunoaste niciodata...Intrebarea la care as vrea eu sa primesc un raspuns este : oare,daca ne-am cunoaste cu adevarat am mai putea trai impreuna cu cel de langa noi???Imi puteti raspunde?
gabitza66
Postat pe 30 August 2009 23:32
298, dupa o lunga epoca de speculat de ce, ce si cum, ca domnul avea fobia discutiilor deschise - din simplul motiv ca numele lui de cod era Stie-Tot - as putea spune ca da... mult mai bine decat fara sa stiu. eu ii cred pe biologi ca omul e cel mai adaptabil animal si cred ca iti este mai usor sa intelegi si sa accepti ce stii decat ce nu stii...
eu sunt un mare fan al adevarului... pot sa accept si sa inteleg multe absurditati, dar daca te-am prins cu minciuna esti halit... mai ales ca am prostul obicei sa nu reactionez de doua ori la fel: odata te pot impusca direct si frumos , iar alta data te astept la cotitura si te lovesc acolo unde te doare mai tare ca mai toti inginerii sunt de parere ca pentru neutralizarea unei actiuni e necesar sa ctionezi cu o forta egala si de sens contrar...
snowflake
Postat pe 30 August 2009 23:44
Snow - ma insel eu sau tu esti inca foarte ranita?
lady_corina
Postat pe 30 August 2009 23:46
Ai dreptate Picnicel, femeile sunt superficiale.
Si cele mai multe sunt asa.Cine nu-i superficiala e indiferenta. Cum o dai tot nasol este.
Femeile sunt superficiale cind au grija de casa si vor atentie de la barbat.
Sunt superficiale cind fac copii si vor ca barbatul sa le mai ajute din cind in cind macar cu piata daca nu cu un leganat.
Sunt superficiale cind suporta toate rudele lui la orice ora in casa si nu cere decit ca din cind in cind si el sa-i suporte parintii.
Sunt superficiale cind dupa doua nopti in care el nu a ajuns acasa ea inca se mai roaga ca el sa fie sanatos si....sa vina daca e posibil.
Sunt superficiale cind ea munceste si-l tine pe el acasa (ca munca innobileaza si doar femeile vor sa fie nobile) asteptind ca el macar sa nu aduca pe alta in casa in lipsa ei.
Da, femeile sunt superficiale si vor atentie, dragoste, dragalasenii, atentii, floricele, vorbe bune, atingeri tandre...

Iar voi barbatii sunteti niste eroi ai neamului care nu aveti ABSOLUT nici o vina.Nici macar vina ca ne determinati pe noi sa fim superficiale.

Uite de aia nu puteti voi fara noi...si nici noi fara voi. Ca din lipsuri se incheaga intregul!
Ciresica
Postat pe 31 August 2009 04:38
ufff, in sfarsit m-a inteles cineva si pe mine!
pik_nik
Postat pe 31 August 2009 05:36
De la: taur_atipic, la data 2009-01-20 16:22:16 Ati observat ca nu mai aveti aceeasi parere despre sotul sau iubitul dumneavoastra ? Dupa un timp mai scurt sau mai indelungat vedeti cu alti ochi persoana care va este "la bine si la rau" alaturi? Multe divorturi s'ar evita daca nu ar avea loc acest fenomen.


Dragul meu...eu ma intreb acest lucru de cateva luni......dupa 20 de ani de cand suntem imreuna si 18 de casatorie....am citi o gramada de opinii pro si contra..despre barbati si femei..problema este mult prea complicata pentru a putea fi rezolvata in vreun fel.....dar hai sa facem o analogie draguta si potrivita ambelor sexe...o persoana fie ea femeie sau barbat care manaca ani de zile o fripturica minunata..azi friptura..maine friptura..poimaine friptura..etc..asa-i ca la n moment dat observi ca are si zgarciuri...sau ca nu are destula sare..sau ca de fapt tu nici nu vroiai friptura ci doar prajitura.....cam asta se intampla in relatiile pe termen lung...si nu doar femeile isi schimba parerea despre barbati..ci si barbatii despre femei...dar pentru ei e mult mai simplu sa stinga asta cu un sex scurt far aimplicatii emotionale, la un meci de fotbal sau la o bere cu baietii.....ceea ce pentru o femeie e mai greu....
Problema este de compatibilitate, flexibilitate si comunicare...cu cat acestia doi sunt mai buni parteneri si prieteni...si isi spun cat mai mult din ceea ce gandesc cu adevarat( daca si celalalt nu il judeca sau considera tampit/tampita)..cu atat relatia va fi mai fericita si mai de lunga durata...toleranta si comunicarea este secretul.....dar...cati barbati ar fi incantati sa afle ca sotia lor ar vrea sa vada cum este si cu altul...sau invers..o femeie sa acceote ca barbatul este creat in orice specie pentru procreere si nu poate fi fidel 100% toata viata......si atat vreme cat nu confunda amanta si sexul cu casnicia nici unul din ei..totul e ok..idem si cu toate celelate...parerea mea..lol....
simsimply77
Postat pe 31 August 2009 11:43
Bravo,ce sa spun...femeile sa faca compromisuri?Zau? as vrea sa vad cand iti calci mandria ta si orgoliul si implori ,sa va impacati,iar el sa raspunda "Dragoste cu sila nu se mai poate".Sa te vad ce zici??? Compromisuri???HHHMMMM??? Mai nu doresc la nici o femeie sa stea cu barbatul ei sau prietenul ei ,sa accepte ,sa inghita cate am inghitit eu. Sa astepti seriile ,poate ca vine la tine,si sa tot astepti de 2 ani......CULMEA.......ce dracu sa mai ceri....cand pleaca singur de acasa ...cand iti pune neamul in cap........IA SA VA VAD. Stiti, la sfaturi suntem toti buni .....dar
ca sa trecem prin necazuri,trecem toti.....si fiecare are necazul lui...greu,usor ...dar toti avem.....Va las,si cred ca nu supar pe nimeni cu atitudinea mea.... pupici....
angela_maciuca05
Postat pe 31 August 2009 12:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
divort cu partaj copii majori unul cu grad 2 de handicap mintal 1 De la: garbo_9169 6 Noiembrie 2012 20:28
Cu siguranta inca un divort!!! 29 De la: daria_pet 20 August 2009 01:16
sa raman sau nu? 9 De la: gabyvaly 6 Decembrie 2010 13:14
Ajutati-ma sa-mi salvez casnicia !!!!! 49 De la: garbo_7212 28 Februarie 2014 10:51
Cine ne apara in trenuri,de vagabonzi,golani si tigani ????? 14 De la: garbo226933 27 Decembrie 2013 18:45
Setari Cookie-uri