Pentru iubitorii de folk:)

Haideti sa ne amintim de frumoasele piese din Cenaclul Flacara, dar si de cele mai noi, ce spuneti?
Eu cred ca cei care au iubit macar odata in viata ar trebui sa aiba incluse in preferintele lor, macar cateva piese!
picaturaderoua
Postat pe 3 Ianuarie 2009 00:30
Haideti sa ne amintim de frumoasele piese din Cenaclul Flacara, dar si de cele mai noi, ce spuneti?
Eu cred ca cei care au iubit macar odata in viata ar trebui sa aiba incluse in preferintele lor, macar cateva piese!




Din pacate...........acei frumosi tineri nebuni,astazi..........
Dar melodiile,cantecele lor raman vesnic in sufletele si inimile noastre pentru ca, ne-au incantat frumosii ani ai vietii.........
OCTOMBRIE
Postat pe 20 Martie 2009 12:45
Ce frumos era! Cate emotii pana ma vedeam cu biletul in mana! Cata agitatie sa fiu cat mai aproape de scena! De cate ori n-am preferat scarile locului rezervat! Doar Mircea Vintila canta "Un om pe niste scari"! Nimic nu mai conta cand se apropia data cenaclului, totul se invartea in jurul acestui subiect, respiram si ne hraneam cu cantecele si poeziile acelea. Si stiti ceva? Si acum simt la fel ca acum, WOW, 30 de ani! Ma bucur la fel cand merg la "Om bun" si ma rog sa-i tina Dumnezeu in putere cat mai mult pe acesti OAMENI care ne-au bucurat si alintat adolescenta, tineretea, maturitatea... Sunt foarte incantata ca am vazut multi tineri in sala; e bine ca mai exista "generatia tanara". Am putea vorbi la nesfarsit despre lucrurile astea, mie imi face mare placere, la fel de mare ca atunci cand ii ascult pe Nicu Alifantis si Mircea Vintila.

Postat pe 26 Martie 2009 10:21
STIE CAREVA DINTRE VOI DESPRE FESTIVALURILE FOLK, tin minte ca intr-un timp mai erau
cinezee
Postat pe 26 Martie 2009 11:36
De la: cinezee, la data 2009-03-26 11:36:56STIE CAREVA DINTRE VOI DESPRE FESTIVALURILE FOLK, tin minte ca intr-un timp mai erau

undevaa... prin februarie... si se numeste acum
fleur_de_lis
Postat pe 31 Martie 2009 23:56
Sunt si acum festivaluri folk...
La Vama Veche, vara, prin august...
Sunt si emisiuni folk, pe TVR2, sambata la 17.30, se numeste Folkyou...
Si sunt o gramada de piese mai noi, mai vechi...
Care de care mai frumoase!!
picaturaderoua
Postat pe 7 Aprilie 2009 15:38
musai cenaclu flacara?

da' de Dylan ce zici ? sau de Joplin ?
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Aprilie 2009 15:51
Imi placeee.... normal!
Oare e posibil sa nu iti placa asa ceva?
picaturaderoua
Postat pe 7 Aprilie 2009 16:03
oh da...crede-ma ca sunt si de-aia care nu gusta genul...

il asculta pe salam si de vito
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Aprilie 2009 16:05
Aia se numeste cocalari si pitzipoance...
picaturaderoua
Postat pe 7 Aprilie 2009 16:10
yeap...cu posetuta pe mana erecta si lant de juma de kil la gat
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Aprilie 2009 16:17
http://www.youtube.com/watch?v=8gRylfKTGe8
Ai vazut asta?
Pe mine m-a distrat teribil!
picaturaderoua
Postat pe 7 Aprilie 2009 16:19
oh da...tanara generatie...
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Aprilie 2009 16:26
Eu fac parte din "tanara generatie"..
Si ascult Tatiana Stepa, Florian Pitis, Mircea Baniciu....nu stiu foarte multe despre cenaclu, nu am prins vremea lui...
Dar stiu ca am ascultat o melodie acum cativa ani...Taina se numea...m-am indragostit de ea...
ramo_ptk_2008
Postat pe 30 Aprilie 2009 16:13
Draga mea! Tu esti un caz rarisim! Te asigur eu!
Si ma bucur ca ai asemenea preferinte!
Eu cred ca cei care asculta astfel de muzica, sunt un pic "mai altfel"! Mai sensibili!
picaturaderoua
Postat pe 30 Aprilie 2009 17:10
Tatiana Stepa

Odihneste-te in pace!



in noaptea aste le ingrop pe toate
la mine -n suflet si la mine in gand
ma biciuie fantome incruntate
in noaptea asta te iubesc in gand

in noaptea asta eu voi pune foc
la radacina celor intamplate
am obosit sa urlu si sa joc
in noaptea asta eu voi pune foc

reff
va arde, va arede iub de lut,
pe tot ce am trait
doua cruci au crescut




dune
Postat pe 7 August 2009 13:59
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/862641/A-murit-Tatiana-Stepa/
dune
Postat pe 7 August 2009 14:27
http://www.youtube.com/watch?v=-vctmYQFtY0
eladaela
Postat pe 7 August 2009 14:31
Cantareata de muzica folk,Tatiana Stepa,a incetat din viata,vineri 07 august 2009,ora 10:00 la spitalul Militar din Bucuresti,la varsta de 46 de ani.Artistii cei mai buni,oameni cu suflet deosebit,pleaca spre taramuri unde exista numai iubire.Tatiana Stepa,de acolo,de unde ne privesti,vegheaza-ne si trimite-ne ecoul muzicii tale,sa ne insoteasca mereu,amintindu-ne de tine.Canta-ne si povesteste-ne,pe strune de chitara,despre lumea nevazuta,dar plina de iubire divina.Nu trebuie sa plangem,ingerii ne vegheaza!Ce muzica frumoasa se aude!Din univers,Tatiana Stepa,canta!
allexanndrra
Postat pe 8 August 2009 03:25
Cantareata de folk,Tatiana Stepa,poate fi vazuta de cine doreste sa-i aduca ultimile omagii,la Ateneul Roman din capitala,pana duminica seara.va fi inmormantata,luni 10 august 2009,la cimitirul Belu.
allexanndrra
Postat pe 8 August 2009 23:02
o pierdere ireparabila pentru folk, trebuia pretuita si ajutata cand era in viata,a murit cu o mare durere in suflet....nu a putut sa-si tina baiatul alaturi de ea fiindca nu avea o mica locuinta proprie...a stat la fam vulpescu,ultimul spectacol a fost la otv ,desi i se citea pe chip suferinta,vocea ei inegalabila a rasunat la fel ca altadata..
nu te vom uita niciodata
si l-as ruga pe acel fan al ei sa-i dea baiatului acea suma de 2000roni pentru a-i multiplica dvd sau cd ,si astfel tatiana de acolo de sus, ca un adevarat inger va trimite mesaje de recunostinta....
garbo005669
Postat pe 9 August 2009 11:58
5669...

folku' a murit cu mult inaintea lu' tanti stepa... asa ca n-a pierdut nimic...
zambil
Postat pe 9 August 2009 12:10
acu' vreun an era la "nasu'"...titlu':tatiana stepa a invins cancerul

aiureala...obtinuse o amanare.

parca o vad si pe anca parghel,titlu:

anca parghel a invins cancerul...

draci...

sper sa se duca m tatoiu sa se opereze,ca tot amana....
mie mi-e draga.

da...

un gand pt tatiana...
iasomia
Postat pe 9 August 2009 12:45
De la: zambil, la data 2009-08-09 12:10:445669...

folku' a murit cu mult inaintea lu' tanti stepa... asa ca n-a pierdut nimic...




Folcul nu a murit si nu o sa moara niciodata cat va fi viata pe pamant.
Este doar o trecere in nefiinta pana la o noua intoarcere pe pamant.. Ciclul vietii este un perpetuum mobile...
Nimic nu se pierde,..nimic nu se castiga...totul se transforma...
O transformare este viata,..muzica,..arta intrun cuvant...
anca_53
Postat pe 9 August 2009 16:10
De la: iasomia, la data 2009-08-09 12:45:08acu' vreun an era la "nasu'"...titlu':tatiana stepa a invins cancerul

aiureala...obtinuse o amanare.

parca o vad si pe anca parghel,titlu:

anca parghel a invins cancerul...

draci...

sper sa se duca m tatoiu sa se opereze,ca tot amana....
mie mi-e draga.

da...

un gand pt tatiana...






Toti ne nastem cu cancer. Unii il invingem altii nu,.. Dezechilibru alimentar,..dezechilibru energetic... sa nu judecam. Dar viata este un ciclu ce se continua si dincolo de pamant,.. In alte lumi paralele. Iar intoarcerea pe pamant se pare a fi inevitabila... Vezi ce semeni ...
anca_53
Postat pe 9 August 2009 16:16
bine tanti anto...

folku' traieste... la fel ca menuetu' si gavota...
zambil
Postat pe 9 August 2009 16:37
anto,

nu ai inteles nimic din ce am zis...iar cu "vezi ce semeni" ala m-ai dat pe spate...

ok..ai dreptate...

iasomia
Postat pe 9 August 2009 16:42
garbo '669.sunt de acord,cu tine !
allexanndrra
Postat pe 10 August 2009 05:34
cine o fi garbo.ro ,membru din 1970,am avut internet,pe atunci stimate admini!!!
allexanndrra
Postat pe 10 August 2009 05:39
zambi,folkul nu a murit niciodata.muzica de acum nu are nici o legatura,cu aceasta arta,de aceea cei ce fac muzica cu adevarat,ii gasesti,intotdeauna la festivaluri si spectacole de buna calitate!
allexanndrra
Postat pe 10 August 2009 05:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SPECTACOLE / CONCERTE IN BUCURESTI 10 De la: cinezee 18 August 2009 09:47
Frank Sinatra = My way !, in varianta Andre Rieu ; 13 De la: Mihaela_Tudora_1 2 Mai 2017 23:26
Cum sa-l fac sa iasa mai des afara? 8 De la: garbo_4814 4 Iulie 2012 13:35
ce asculti acum!? 9142 De la: zambil 5 Aprilie 2017 07:55
Cursuri de pian, canto, chitara, vioara, percutie la Scoala de Vara Boem Club 2014 1 De la: garbo_382040 29 Iunie 2014 19:33
Setari Cookie-uri