Voi cum va alegeti parfumul?

Eu mereu imi aleg parfumul care imi place cum miroase...dar dupa ce il si probez....pentru ca dupa cum se stie parfumurile miros diferit in functie de pielea fiecaruia...
tzuntzish
Postat pe 4 Decembrie 2009 10:24
salut

am vazut o gramada de comentarii, am scris un raspuns luuung lung de tot, cu exemple si tot, am dat previzualizare si s-a pierdut ... in neanturile internetului :((

in fine. ideea ar fi cam asa:

1. marisa are dreptate. un parfum de lacramioare ar fi perfect. ai la Dior (cum zicea cineva) se numeste Diorissimo. e creat in 1955, nu mai e in mare voga pentru ca marketingul actual isi spune cuvantul, insa e excelent pentru varsta ta, poate fi folosit tot timpul anului si o sa dea bine pe tine indiferent ca te imbraci sport sau ca te imbraci elegant, de seara. in plus, nu o sa fie multe care sa miroasa ca tine ;)

2. PH-ul influenteaza (personalizeaza) parfumul si ii poate schimba felul in care miroase, uneori fundamental (in prost sau in bine).

3. parfumul se alege in general dupa anotimp: mai fresh-floral pt primavara-vara, mai lemos-fructat pentru toamna-iarna;

4. un baiat/barbat va recunoaste parfumul cu care te dai, ca al tau. daca ii place cu ce te dai la un moment dat, pastreaza-l. nu o sa il deranjeze daca il schimbi, insa memoria olfactiva e un lucru extraordinar, asa ca nu il schimba la mai puntin de 2-3 luni
o data. s-ar putea sa tina minte cu ce te dadeai cand te-a cunoscut si s-a indragostit de tine si sa ii lipseasca ;). la fel de adevarat e ca uneori se pot si ei plictisi de acelasi miros, cum o facem si noi. mai schimba din cand in cand si vezi cum ii place.

5. alegerea unui parfum de zi se face dimineata, dupa ce ai mancat usor. in ziua respectiva nu te dai cu parfum sau creme parfumate pe piele. mergi la magazin si da pe hartie mai multe variante, alege maxim 2 care iti plac si da-le fiecare pe cate o mana. mergi acasa si vezi cum se schimba mirosul pe parcursul zilei (au mai multe note - de varf, de mijloc, de baza - care se completeaza intre ele)

6. alegerea unui parfum de seara se face dupa-amiaza. sa nu mananci la pranz cu ustoroi sau ceapa, pentru ca iti schimba inclusiv mirosul pielii si felul in care il percepi

7. nu testa parfumuri daca esti la menstra. PH-ul in perioada asta se modifica si s-ar putea sa nu iti mai placa mai tarziu

8. dupa ce te-ai hotarat la un parfum, mai du-te o data si mai da-te cu el. doar cu el. vezi cum iti place. daca nu esti hotarata, poti sa cumperi la inceput doar crema de corp parfumata. nu e atat de invaziva.

9. varsta e si ea un anotimp, daca vrei. la tinerete se potrivesc florale/fresh/fructate. la maturitate poti alege orientale complexe sau mai grele. nu e cazul deocamdata.

10. uite cateva variante in functie anotimp/zi-seara:
- primavara-vara/zi:
Diorissimo de la Dior (pentru ca tot am vorbit de ea)
Aqua Allegoria Mandarine-Basilic de la Guerlain
Aqua Allegoria Herba Fresca de la Guerlain
Woman de la Hugo Boss

- primavara-vara/seara:
Dirella de la Dior
Sensi de la Armani

- toamna-iarna/zi:
Premier Jour de la Nina Ricci
Summer by Kenzo (stiu, nu ti se pare, insa o sa vezi, daca il testezi)
eau de Rouge de Bulgari

- toamna-iarna/seara:
Omnia de Bulgari (cel clasic, maro)
a scent by Issey Myiake

Iti urez Bafta si sa fi iubita de cel care iti doresti tu sa te iubeasca :)
garbo080210
Postat pe 6 Decembrie 2009 09:50
Dar de Rexona si Impulse nu mai vorbeste nimeni? Numai Dihor si Kenzo?
Doara
Postat pe 6 Decembrie 2009 09:54
mie imi plac cele florale.citesc despre ele dupa care imi rasfat simturile luandu-le la rand.cred ca trebuie sa ti se potriveasca personalitatii si mai cred ca si starii de spirit.cel putin asa mi se intampla mie.dupa aceea,fac praf cardul de cumparaturi luandu-mi ce-mi place.pentru ca merit!
matracuca
Postat pe 7 Decembrie 2009 19:04
varsta, starea, evenimentul si PH-ul de acord
garbo074428
Postat pe 16 Decembrie 2009 03:22
asa e!! christian dior-Diorissimo contine ca note de varf lacramioare si bergamota!!!
garbo062525
Postat pe 17 Decembrie 2009 03:38
Dupa lungi cautari, azi am ales si am si achizitionat Absolutely Irresistible de la Givenchy; mie imi place
amarezza
Postat pe 19 Decembrie 2009 19:54
dior- diorella -lacramioare
oana_roxana19
Postat pe 23 Decembrie 2009 12:33
...il miros...si daca imi place il iau.
garbo055472
Postat pe 3 Ianuarie 2010 18:23
Dintre toate parfumurile pe care le-am folosit pana in prezent, Kenzo Jungle mi se potriveste cel mai bine, multa lume ma intreaba cu ce parfum m-am dat sau alte persoane il recunosc deja.Cred ca m-a ales el pe mine, m-a cucerit.
garbo047578
Postat pe 3 Ianuarie 2010 18:30
cred ca cele mai ok sunt parfumurile dulci
papy
Postat pe 4 Ianuarie 2010 02:09
EU IMI ALEG PARFUMUL IN FUNCTIE DE STAREA MEA DE SPIRIT:DIMINEATA ,CAND SUNT ODIHNITA ALEG GIVANCY-M I R A C L E SAU DAVIDOFF -E C H O....
IAR , SPRE DUPA-AMIAZA SI SEARA ALEG DE LA YVES ROCHER-IRIS NOIR SAU N A T U R E.....
AAA, SI CAND SUNT DEPRIMATA ALEG ANGEL AU DEMON....
sophia1971
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:37
472,aici vad ca nu mai plangi, de jale ca ai copil pe cap.
logoff
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:42
orizont101
Postat pe 6 Ianuarie 2010 11:06
De la: Marisa, la data 2009-01-05 20:59:16Buna, uite chestii si secrete: varsta, starea, evenimentul si PH-ul.

Ti-l alegi in primul rand dupa cum iti palce ori ba, pe pielea ta.

Dupa, te gandesti bine daca e ori nu de varsta ta, esti prea pustoaica pentru el sau prea matura. Chanel-ul are, de exemplu, o intreaga paleta de parfumuri florale, extrem de tineresti, pe care eu personal n-as putea sa le port, la cei 38 de ani ai mei.

Apoi te gandesti de ce ti-l cumperi si te mai uiti odata si pe geam, in cazul in care ai uitat in ce anotimp esti. Vara sigur n-o sa iti trantesti, in miezul zilei, un parfum greu pe tine, gen YSL.

Apoi revii la intrebarea de ce iti trebuie acel parfum. Si-aici incep sa filozofez.

Daca, de exemplu, esti amoreaux si vrei sa se vada tare chestia asta, o sa-ti iei ceva de iti aminteste de... EL, un pic amarui, un pic moscart, un pic dulceag si un pic fresh - poat fii un Chopard de exemplu; daca esti o tipa cool care vrea sa dea masculii si mai tare pe spate si esti in cautare de "mate", alege-ti ceva fresh, insa nu cadea in banalitatea lui Light Blue de la Dolce Gabanna. As conta mai curand pe un Eternity- nu chiar fresh dar cu nuante extrem de sexy.
Daca te-ai babit, dar tot mai ai chef de tavaleala, da-te cu Must de Cartier.
Daca, in fine, esti tu, nu uita ca prea multe pitipoance si-au cumparat Alien in Bucuresti si ca Thierry Mugler are si alte parfumuri grozav de seducatoare. Unul il folosesc eu, evident!



ioi, ce-mi lipseste Marisa!!!
da' stiu eu ca-i pe aproape...
pup fata
garbo_C
Postat pe 6 Ianuarie 2010 11:14
Stie cineva un parfum in care sa predomine mirosul de FREZIE ?
denisa_81
Postat pe 14 Ianuarie 2010 14:31
De la: garbo047578, la data 2010-01-03 18:30:16Dintre toate parfumurile pe care le-am folosit pana in prezent, Kenzo Jungle mi se potriveste cel mai bine, multa lume ma intreaba cu ce parfum m-am dat sau alte persoane il recunosc deja.Cred ca m-a ales el pe mine, m-a cucerit.


Oho....e un parfum foarte tare kenzo- jungle elephant ,lasa dare ...eu una nu l-am putut folosi ,imi era rau de la el, in genere parfumurile de la Kenzo nu ma prind...dar e un parfum interesant , dar foarte ''dur''.
Cat despre topic ....cum le alegem ? Eu le aleg asa cum simt si ma simt cu ele.
chrystal_10
Postat pe 22 Ianuarie 2010 17:58
De la: denisa_81, la data 2010-01-14 14:31:24Stie cineva un parfum in care sa predomine mirosul de FREZIE ?

da, se numeste Indian Summer von Priscilla Presley.
reyya
Postat pe 22 Ianuarie 2010 18:13
am mai multe parfumuri si chiar si sprei fa pt ca atunci cand dau cu aspiratoru nu ma dau cu dior si in functie de cum ma simt in dimineata respectiva intai ma imbrac ,ma machiez si aleg parfumul(romantic,jucaus sau zapaug ca daca sant deprimata uit sa ma dau cu parfum
garbo074997
Postat pe 23 Ianuarie 2010 02:12
Va astept cu drag pe http://ancaciobanu.ro/ - un blog plin de cuvinte frumoase pentru cafeaua de dimineata,sfaturi pentru ceaiul de dupa-amiaza si relaxare dupa o zi plina de munca.
Spor la citit!
ancasobo
Postat pe 25 Ianuarie 2010 19:57
In functie de starea pe care o am in ziua cand il cumpar.
reyya
Postat pe 26 Ianuarie 2010 19:15
in functie de lunile trecute de la ultima baie
pik_nik
Postat pe 26 Ianuarie 2010 20:13
Marisa, esti simpatica!
garbo088175
Postat pe 13 Februarie 2010 17:33
ADOR KENZO JUNGLE! FOLOSESC DES ACEST PARFUM DAR PE UNII II DERANJEAZA! DAR NU MA INTERESEAZA! E SUPER!
ATI INCERCAT CERRUTI 1881?
garbo088175
Postat pe 13 Februarie 2010 17:37
Parfumul unei femei cred ca trebuie sa reprezinte personalitatea ei,trebuie sa fie ceva unic,si sa fie intotdeauna acelasi.
Este adevarat,pentru ca acelasi parfum nu miroase exact la fel,pe pieli diferite.
Eu am ales parfumul meu,dupa ce am mirosit de cate ori intram in un magazin,toate parfumurile existente acolo...
a durat ceva pana l-am ales,dar este exact ceea ce imi place,ce ma reprezinta.
daniilia
Postat pe 18 Februarie 2010 00:14
De la: garbo088175, la data 2010-02-13 17:37:19ADOR KENZO JUNGLE! FOLOSESC DES ACEST PARFUM DAR PE UNII II DERANJEAZA! DAR NU MA INTERESEAZA! E SUPER!
ATI INCERCAT CERRUTI 1881?


eu l-am avut , este un miros fructat,e fain.
reyya
Postat pe 18 Februarie 2010 00:21
daca imi place il cumpar de obicei cele lemnoase mosc
motika76
Postat pe 9 Martie 2010 17:35
a fost odata rexona si impulse,acum nu
motika76
Postat pe 9 Martie 2010 17:41
impulse...inca exista!
cauta in tutungerii!
keks
Postat pe 9 Martie 2010 17:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VAND 2 PARFUMURI ORIGINALE SUPER PRET. 1 De la: garbo008146 21 August 2010 13:00
care e culoare ta preferata? 47 De la: fleurdelis 14 Martie 2010 19:05
buna 6 De la: Dor_marunt 30 Martie 2010 19:14
haha))) am fost pe dorobantii 4 De la: tutankhamon 12 Martie 2010 00:30
Castiguri substantiale 11 De la: deep2w 12 Mai 2011 08:56
Setari Cookie-uri