Voi cum va alegeti parfumul?

Pentru mine, parfumul e mai mult decat un accesoriu. Iata, aici la ce ma refer http://mirandaspune.wordpress.com/2008/10/03/ghidul-parfumurilor/
Sunt curioasa voi cum percepeti parfumul si cum il alegeti :)
megabrielle
Postat pe 13 Noiembrie 2008 10:42
Eu sunt la fima SAY si am multe feluri de parfumuri si nu intru in detalii dar parfuml se foloseste in fuctie unde te aflii la servicii la o intalnire sau la intalnire de afaceri si etc.Daca doriti am mai multe feluri de prfumuri de la cat A sau B sau C si de mai multe calitati si firme as dorii o calaborare cu d-stra am epopescu58@yahoo.com am si produse cosmetice de la ABC-COSMETICS si una de o caltate deosebita HEMEL cu deosebita stima Ernest Popescu astept raspunsul d-stra.La SAY se gasesc parfumuri cu feromouni cu arome orientale de la firma MIIKO-NAKAIDO
popescuernest
Postat pe 16 Decembrie 2008 10:13
Buna, uite chestii si secrete: varsta, starea, evenimentul si PH-ul.

Ti-l alegi in primul rand dupa cum iti palce ori ba, pe pielea ta.

Dupa, te gandesti bine daca e ori nu de varsta ta, esti prea pustoaica pentru el sau prea matura. Chanel-ul are, de exemplu, o intreaga paleta de parfumuri florale, extrem de tineresti, pe care eu personal n-as putea sa le port, la cei 38 de ani ai mei.

Apoi te gandesti de ce ti-l cumperi si te mai uiti odata si pe geam, in cazul in care ai uitat in ce anotimp esti. Vara sigur n-o sa iti trantesti, in miezul zilei, un parfum greu pe tine, gen YSL.

Apoi revii la intrebarea de ce iti trebuie acel parfum. Si-aici incep sa filozofez.

Daca, de exemplu, esti amoreaux si vrei sa se vada tare chestia asta, o sa-ti iei ceva de iti aminteste de... EL, un pic amarui, un pic moscart, un pic dulceag si un pic fresh - poat fii un Chopard de exemplu; daca esti o tipa cool care vrea sa dea masculii si mai tare pe spate si esti in cautare de "mate", alege-ti ceva fresh, insa nu cadea in banalitatea lui Light Blue de la Dolce Gabanna. As conta mai curand pe un Eternity- nu chiar fresh dar cu nuante extrem de sexy.
Daca te-ai babit, dar tot mai ai chef de tavaleala, da-te cu Must de Cartier.
Daca, in fine, esti tu, nu uita ca prea multe pitipoance si-au cumparat Alien in Bucuresti si ca Thierry Mugler are si alte parfumuri grozav de seducatoare. Unul il folosesc eu, evident!

Marisa
Postat pe 5 Ianuarie 2009 20:59
Revin cu un p.s. Profilul tau e de 21 ani, nu ai insa nimcuta compeltat, ca sa te pot citi. Doar dupa varsta, iti spun, da-te cu parfumurile de lacramioare/frezii, etc. Lasa grelele la noi, babele!
Marisa
Postat pe 5 Ianuarie 2009 21:22
Parfumul e ceva foarte important pentru ca reflecta personalitatea celui care il foloseste; nu trebuie sa folosesti un parfum doar fiindca e la moda daca nu te simti bine cu el. Candva, nu existau atat de multe firme pe vremea aceea, stiai cine a trecut printr-o incapere dupa parfumul lasat in urma, era de bun augur sa nu-ti schimbi parfumul prea des. Acum intr-adevar e greu de rezistat cu atat de multe oferte pe piata. Personal, nu cumpar din prima un parfum chiar daca imi place foarte mult; il incerc de cateva ori, astept sa-i simt aroma si dupa cateva ore si vad cat se mentine. Uneori ma rasfat parfumandu-ma in functie de coloarea imbracamintei, dupa cum parfumul imi inspira note calde sau mai reci, fireste starea de spirit ma infuenteaza, importanta evenimentului la care urmeaza sa particip; una peste alta ne identificam cu parfumurile pe care le folosim.

Postat pe 16 Ianuarie 2009 12:37
Salut!
Poate va pot ajuta! Parfumul se alege asa cum ati spus si voi, in functie de varsta, de ph, dar si in functie de zodie.
http://la-o-cafeluta.blogspot.com/2009/01/parfumul-zodiei-tale.html
O seara minunata!
toko
Postat pe 19 Ianuarie 2009 20:11
De la: sa_ti_zambeasca_norocul, la data 2009-01-19 20:11:40Salut!
Poate va pot ajuta! Parfumul se alege asa cum ati spus si voi, in functie de varsta, de ph, dar si in functie de zodie.
http://la-o-cafeluta.blogspot.com/2009/01/parfumul-zodiei-tale.html
O seara minunata!


ma lesi?
Marisa
Postat pe 13 Martie 2009 22:01
pai uite asa mi/l aleg eu.Ma duc in parfumerie, ma uit pe rafturi, iau cate un parfum, desfac dopul si incep sa miros.pun putin pe mana mea sau pe hartie sa vedem cum miroasa si acolo, si daca imi place mirosul il cumpar, daca nu ma duc la urmatorul, si la urmatorul si tot asa.Nu imi place sa folosesc aceeasi marca de parfum mai mult timp.de obicei firmele care imi plac sun J.P.Gautier, sau Lancome.Si de ce sa nu recunosc sunt cateva parfumuri care imi plac si de la Avon.
mirelamuresan
Postat pe 1 Aprilie 2009 15:13
pe mine, ma influenteaza si reclamele...de cand i-am vazut reclama - ange ou demon, am zis ca asta e parfumul meu, nestiind totusi cum miroase si asa a fost, imi completeaza personalitatea , alaturi de showtime, sweet darling, opium si poison...dar asta difera de la anotimp la anotimp
andruca
Postat pe 1 Aprilie 2009 18:01
eu folosesc parfumuri de firma...Dior, Boss, D&G etc..in functie de starea mea si de locul unde merg....imi cumpar ce doresc...pt k le iau cu un pret ff mic...sunt facute sub licenta de firma Refan , au concentratie 15% si miros identic cu originalele (au 18% concentratie)...de ex..la 50 ml costa 35 ron si la 11 ml costa 13 ron ..cine doreste sa le achizitioneze (valabil pt toata tara), ma puteti contacta pe mess sau mail la ankutza20@yahoo.com
ankutza20
Postat pe 3 Aprilie 2009 12:29
orice parfum se potriveste atat timp cat stii sa-l porti!
ana02
Postat pe 7 Iunie 2009 18:36
Merg la Douglas, ma uit prin rafturi, vad ce-mi place, desfac sticluta, miros si apoi cumpar. Foarte simplu
puma_girl
Postat pe 9 Iunie 2009 20:40
...
mihaela30
Postat pe 20 Iunie 2009 22:13
.
mihaela30
Postat pe 20 Iunie 2009 22:15
buna. parfumul este un accesoriu foarte important,spun asta pentru ca sunt o colectionara.depinde in ce imprejurari il porti si e clar ca ar trebui sa folosesti 2.fiecare femeie si-l va alege dupa gustul si personaliatea ei. va trebui sa iti alegi un parfum care crezi tu ca te reprezinta iar ca sa-l descoperi e f simplu.mergi intr-o parfumerie si testeaza mai multe parfumuri,e f important ca dupa 3 testari sa mirosi cafeaua pt a nu creea confuzii. decide-te tu la cel care crezi ca ti-a placut cel mai mult. stiai ca un parfum iti pune amprenta asupra altora? ai grija sa nu folosesti acelasi parfum ca si prietenele tale,e important sa iti creezi propriul tau miros(chiar daca depinde de ph).in momentul in care vei fii departe de cineva si acea persoana va simti acel miros..intotdeauna isi va amintii de tine!!! si nu uita!!! parfumul perfect pentru tine,il vei descoperii chiar tu!!!
mihaela30
Postat pe 20 Iunie 2009 22:16
Unde gasesc parfum de/cu lacramioare? Am cautat si nimeni nu a stiut sa-mi raspunda!
pchris_0013
Postat pe 30 Iunie 2009 10:32
De la: pchris_0013, la data 2009-06-30 10:32:15Unde gasesc parfum de/cu lacramioare? Am cautat si nimeni nu a stiut sa-mi raspunda!


Chiar nu stiu. Vrei ceva de vara, floral? Eu iti recomand Burberry Brit sau Nina Ricci
chris_dofr
Postat pe 1 Iulie 2009 20:08
dupa miros !
Avocatii
Postat pe 23 Iulie 2009 19:20
De la: Avocatii, la data 2009-07-23 19:20:26dupa miros !



corect !
garbo_Ella
Postat pe 16 August 2009 13:29
Era sa zic ca il aleg dupa miros...

Nu urmez nici o regula, pur si simplu il aleg sa se asorteze cu starea mea de spirit. N-am reusit sa ma hotarasc la unul anume, desi se spune ca o lady nu-si schimba parfumul niciodata: devine o marca personala.
Primul parfum care mi-a placut mult a fost Amarige, Givenchy. Au urmat Dolce Vita, Allure, Hugo Boss, Laura Biagiotti, Nina Ricci (Nina) si toate variatiile de Poison, Dior: Hypnotic, Pure, etc.
Acum am trei parfumuri "preferate" : Jasmine Noir (de seara, evident), Miracle, Lancome (oarecum de vara si de birou) si Apparition, Ungaro - destul de dulce, dar ma binedispune.
Chiar am o pasiune pentru parfumuri - pasiune sau obsesie... mai ceva ca pentru haine, si asta e mare lucru.

quasaria
Postat pe 23 August 2009 18:06
functie de timp, dutty free si bani!
fleur_de_lis
Postat pe 25 August 2009 11:59
Parfumul se alege si in functie de cum ii place partenerului sa mirosim...pt.ca trebuie sa recunosc,am patit ca mie sa-mi placa la nebunie,sa-l cumpar...si apoi sa-l dau de pomana ca barbatul nu-l suporta
Ulterior am aflat ca tipa caruia il dadusem l-a aruncat la gunoi(asa a zis ea )pt.ca de asemenea,n-o suporta barbatul ei cu aroma aia pe langa ...
eva_sweet
Postat pe 25 August 2009 16:21
in general eu primesc parfumuri de prea putine ori le cumpar si atunci constat care dintre ele se potrivesc cu ph meu
garbo008782
Postat pe 3 Septembrie 2009 10:40
asa este eu las ca barbatul sa aprecieze chestia asta cu parfumul
garbo008782
Postat pe 3 Septembrie 2009 10:42
ma alege el pe mine .eu doar ma las incantata
blanca
Postat pe 3 Septembrie 2009 10:43
corect Blanca sant de aceeasi parere
garbo008782
Postat pe 3 Septembrie 2009 18:48
Nu am reguli fixe in alegerea parfumului,pur si simplu intru in parfumerie si aleg pe moment.S-a intamplat de multe ori ca parfumul ales in scurt timp sa nu-mi mai placa dar asta e.Atunci cand am de ales intre mai multe parfumuri il aleg pe cel care l-am mirosit primul.De ce ?Ador parfumurile de la DIOR,ADDICT 2,MISS DIOR CHERY,POISON(cu toate variantele PURE,MIDNIGHT,HYPNOTYC),LACOSTE pour femme,CHANCE de la chanel.imi doresc un parfum de la HERMES dar nu stiu ce poate imi recomandati voi ceva?pa!
nelluta2006
Postat pe 1 Octombrie 2009 12:21
De la: chris_dofr, la data 2009-07-01 20:08:19
De la: pchris_0013, la data 2009-06-30 10:32:15Unde gasesc parfum de/cu lacramioare? Am cautat si nimeni nu a stiut sa-mi raspunda!


unul din parfumurile Dior este cu lacramioare.
Marti13
Postat pe 6 Noiembrie 2009 09:15
De la: pchris_0013, la data 2009-06-30 10:32:15Unde gasesc parfum de/cu lacramioare? Am cautat si nimeni nu a stiut sa-mi raspunda!

incearca Today de la avon. ieftin si bun ca persistenta.nu e spectaculos, dar miroase a lacramioare.
stella_andre
Postat pe 20 Noiembrie 2009 22:52
aleg parfumul care ma surprinde placut si ma binedispune si, de cativa ani, am aceeasi preferinta de baza. folosesc insa, numai ocazional ce e drept, parfumuri care ma intriga, dar revin, de fiecare data si deindata la singurul care ma multumeste pe deplin..
stella_andre
Postat pe 20 Noiembrie 2009 23:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
haha))) am fost pe dorobantii 4 De la: tutankhamon 12 Martie 2010 00:30
salut 7 De la: Dor_marunt 22 Martie 2010 18:27
salutare la toata lumea 1 De la: garbo103887 10 Martie 2010 00:46
versace bright crystal 1 De la: janinaaaa 12 Iunie 2011 14:51
Castiguri substantiale 11 De la: deep2w 12 Mai 2011 08:56
Setari Cookie-uri