m-as lasa de fumat

Huhhh...karmenrosa...patru cafele pe zi? Cani mari sau cescute? Ca daca sunt cesti nu merita sa te lasi. Dar ca sa te lasi, nu e greu. Bea-o amara. Adica nu ii pune strop de zahar. Si fa-o strong. Cand iei prima gura din cafa asta va fi durere. Sora-mea a incercat metoda asta si s-a lasat. Da' dupa cum vad eu, nu suntem singurii pe-aici cu vicii. Noi cu fumatul si tu cu cafa. Mai ales ca iti si iese ceva pe corp. Asta inseamna ca esti alergica. Ori ca organismul ti-e suprasaturat. Am sa fac si eu pe desteptul si zic ca e cam ca la noi. Stii ca nu iti face bine dar tot bei. Asa si noi cu tigara. Eu, sincer, nu imi imaginez viata fara cafeaua de dimineata. Interesanta reteta ta de cafea. Dar, Dumnezeule...dimineata, cand sunt pe pilot automat, mi-ar fi imposibil sa am rabdare sa o fac asa. Am sa incerc reteta ta la cafa de seara(sic!, si o savurez cat stau pe garbo.
Anyway...mie mi se par extraordinare persoanele care reusesc sa renunte la fumat fara nici un ajutor.

P.s. Ma duc chiar acum sa fac cafeaua aia a ta. Cele bune...
prometeus_969
Postat pe 30 Decembrie 2008 18:10
Doamnelor...va recomand cu caldura reteta karmenrosei. E grozava!!! Eu mai beau una, ce-o fi o fi...Stau pe garbo toata noaptea.

Hmmm...poate va dau reteta de tort Diplomat a nevestei mele...yammi-yammi...
prometeus_969
Postat pe 30 Decembrie 2008 18:35
Nu mai sta pe garbo toata noaptea, ca afla nevasta si pe urma pe ce mai stai?
Ioana007
Postat pe 31 Decembrie 2008 08:31
pt prometeus 969 ... nu stiu ce sa zic; astazi ma gandeam ca mi-ar prinde bine o pauza de tigara ... dar m-am stapanit. Stiu ce a stat la baza "succesului" meu (pentru ca pentru mine este un succes) ... am simtit ca am ENERGIE! dar stii cum? energie ca simteam ca pot muta muntii!!!si m-a tinut cam primele doua saptamani tot asa , cat a fost perioada critica ... uneori simt ca am atat de multa putere ... nu stiu de unde
Emyna
Postat pe 31 Decembrie 2008 20:16
Ce ma distreaza!!! Sunteti de ras:"eu m-am lasat de 3 ori, eu de 2 ori, etc" Hello!!! Daca v-ati reapucat de fumat nu inseamna ca v-ati lasat. Cand te lasi te lasi, adica chiar nu mai fumezi, nici peste o luna, 2, 5. Intelegeti? Ce faceti voi e doar o pauza mai lunga de tigari.
Micass
Postat pe 1 Ianuarie 2009 12:36
Mycass, nu ai dreptate.Si eu am patit ca Emyna.Am simtit ca am atata energie, in mine, ca si eu am ramas mirata.Nu-ti mai spun, ca in momentul cand mi-am pus tigara in gura, s-a aprins singura.Acum nici nu mai cumpar chibrituri sau brichete ca sa aprind focul la aragaz.Si colac peste pupaza, sau pupaza peste colac, cand m-am intalnit cu prietenul meu, stii ce mi-a spus?
-Draga mea, simt ca ard pentru tine.
Nemernicul, luase foc de la privirile mele violete.
Ioana007
Postat pe 1 Ianuarie 2009 15:39
Good point, Micass...de-aia nu mai amenint ca ma las...
prometeus_969
Postat pe 1 Ianuarie 2009 16:36
Emyna...jur ca esti un fenomen...Eu nu pot sa zic de mine nimic, dar sotia mea...cand a incercat sa renunte, nu era deloc energica. Era turbata ...Jeez...dadu-se in patima gospodinelor refulate, freca prin casa ca o maniaca. Cred ca fiecare are un mod personal de a reactiona, depinde de gradul de dependenta la nicotina, imi inchipui. imi aduc aminte cand tot mesteca Nicorete...god...tragea cu o pofta din tigara...de parca ar fi fost ultima Micass are dreptate, nu poti sa zici ca te-ai lasat de tigari daca dupa juma' de an te iei iar. Dar eu am citit undeva ca de droguri, alcool si nicotina nu scapi niciodata. oricand exista riscul sa te apuci iar.
prometeus_969
Postat pe 2 Ianuarie 2009 13:56
Ai sa-ti spun ceva, eu fumez de 30 ani, si la 2 sarcini, si m-am dus la medic, ca parca m-as lasa, iar d-na doctor mi-a spus, ca daca nu ma supara nimic, n-ar fi cazul, organismul meu s-a obisnuit asa, sa-si traga nicotina necesara, si nu e cazul sa se declanseze alte lucruri.Deci, daca e bine asa, nu trebuie nimic deranjat din tot ciclul.In ciuda acestei concluzii, eu mi-am facut o radiografie pulmonara, deci m-am iradiat singura, iar d-na doctor m-a certat, nu trebuia sa ma iradiez din prea multa grija pentru mine, pt ca e mai grav decat sa te lasi de fumat. Sincera sa fiu nu mai facusem analize la plamani de 20 ani.Ce zici? Eu fumez si acum, atat cat simt nevoia!!!!Si cand stau pe net, chiar, si sunt super ok!!
micky04
Postat pe 14 Ianuarie 2009 03:25
Parerea mea este ca daca vrei sa te lasi de fumat totul depinde de vointa.Eu nu mai fumez din octombrie 2007.Ajunsesem sa fumez chiar si doua pachete pe zi.Totul a inceput intr-o dimineata cand m-am trezit cu niste dureri de spate.Atunci mi-am bagat in cap ideea ca durerea se trage de la tigari.I-am zis prietenului meu ca mai fumez tigarile care le mai in pachet (trei la numar) si nu imi voi mai cumpara altele.Si uite ca de atunci nu am mai pus tigara in gura.Cel mai tare m-au ambitionat prietenii, care imi spuneau ca toata treaba ma va tine maxim o saptamana si am vrut sa le demonstrez ca pot sa ma abtin de la fumat.Foarte mult a contat ca s-a lasat de fumat si prietenul meu.Acum pot sa stau intr-o incapere unde toata lumea fumeaza si nu ma deranjeaza sau cel putin nu imi mai cere corpul tigara.Insa primele 6-7 luni au fost mai nasoale, deoarece de cafea nu m-am lasat.
amelica
Postat pe 14 Ianuarie 2009 09:59
micky04, eu zic ca ar trebui sa schimbi medicul.

Chiar crezi ca propaganda antitutun, nu are nici o baza reala?
Daca tu ai ales sa crezi sfaturile unui medic iresponsabil (ma cam indoiesc de existenta unor asemenea medici...) si ti-ai asumat riscul de a duce pe lume doi copii care ar fi putut avea grave probleme, decat sa renunti la tigari.... nu lansa o astfel de idee! Daca nu-ti pasa de sanatatea ta...sa-ti fie de bine! Dar, sa aduci pe lume un copil si sa nu-ti pese de suferinta pe care i-ai putea-o provoca prin nepasarea ta...e un act crud si iresponsabil.
Uita-te mai bine aici si vezi ce ai riscat...!

http://www.parinti.com/modules.php?name=News&file=article&sid=285


Ella34
Postat pe 14 Ianuarie 2009 10:27
De la: Ella74, la data 2009-01-14 10:27:37 micky04, eu zic ca ar trebui sa schimbi medicul.
Uita-te mai bine aici si vezi ce ai riscat...!





http://www.parinti.com/modules.php?name=News&file=article&sid=285
Ella34
Postat pe 14 Ianuarie 2009 10:46
eu in 2009 am intrat nefumatoare si sper sa o tin tot asa de ingrasat nu am luat prea mul si asta din cauza ca vreau sa rontai dar se rezolva cu bomboane
yavrum
Postat pe 14 Ianuarie 2009 11:55
De la: prometeus_969, la data 2008-12-30 15:19:45Sorry...vad ca am dat duble clik si am postat de 2 ori

am citit si eu de curioasa profilul tau.felicitari pt sotie.
m-ai incurajat......
cat despre tigari.....pas
simonaene29
Postat pe 14 Ianuarie 2009 17:05
si eu...in fiecare zi ma las!toti fumatorii se lasa de maine de fumat!
sweet_angel_ius
Postat pe 14 Ianuarie 2009 17:26
Nu mai fumez de vreo 4 luni si ma simt minunat, care a fost motivatia mea?...pai...mirosul neplacut al mainilor, al parului, al respiratiei , al hainelor de pe mine...este absolut respingator pt o femeie sa miroasa asa, in loc sa imprastiem arome si esente senzuale si frumos mirositoare, lasam dara de tutun..iac...Pune-te in locul iubitului tau...ti-ar placea sa-l saruti cand gura ii miroase a tigari? ti-ar placea sa-ti treci mana prin parul lui imbacsit de fum de tigara? sau sa-l strangi in brate mirosindu-i tigarile imprimate si in haine?...cred ca nu! In plus e vb si de sanatatea noastra, doar nu suntem cantitati neglijabile..Apoi...tutunul imbatraneste pielea, si ingalbeneste dintii ...suficiente motive? Sper ca da, si mai sper ca te vei trezi la realitate, si vei fi de acord cu mine ca in viata sunt si alte lucruri mult mai bune de facut decat fumatul.Succes, ai grija de tine...si asteptam vesti...bune

Postat pe 14 Ianuarie 2009 17:54
mi-am facut de cap. am fumat o tigara de foi...si uite asa mi-am adus aminte de ce nu m-am apucat de fumat. mi-a fost rau de nu ma puteam tine pe picioare...si greata...dar fara sa dau afara. si trei zile am avut gustul si mirosul pe git si-n nari.acum numai gindul si-mi provoaca o stare de greata.eu nu stiu cum fumeaza unii tigara de la tigara.nici n-o lasa bine pe una ca deja aprinde alta...
karmenrosa
Postat pe 14 Ianuarie 2009 23:13
Dependenta de tigara e, pana la urma boala. cofipsihodependenta se numeste (tigari+cafele). daca nu reusiti sa invingeti psihic, apelati la psihologi si la plasture (nicoret). eu am avut "norocul" ca am ajuns la citostatic datorita unor probleme de sanatate.socul a fost groaznic. am lasat cafeau si tigara instantaneu.victor velculescu, celebru medic de origine romana din sua a decodat in genomul uman principala cauza a cancerelor, indiferent de natura lor.Numele acestei cauze este,asa cum nu va asteptati, probabil TUTUNUL.cine vrea sa traiasca trebuie sa lase tigara. mult succes.
tgeana
Postat pe 20 Ianuarie 2009 18:14
De la: prometeus_969, la data 2008-12-30 18:35:19Doamnelor...va recomand cu caldura reteta karmenrosei. E grozava!!! Eu mai beau una, ce-o fi o fi...Stau pe garbo toata noaptea.

Hmmm...poate va dau reteta de tort Diplomat a nevestei mele...yammi-yammi...


Si as mai adauga la reteta asta de cafea pe care o fac de 20 si ceva de ani, dupa ce s-a infuzat cafeaua, cind iei farfuriuta de pe ibric, lasa aburii condensati sa se scurga in cafea.Asta ajuta la miscarea zatului la fundul ibricului si astfel ai in ceasca o cafea "filtrata".Si in loc ce zahar folositi miere.Hmmmm....

Mierea nu se fierbe ci se puna in ceasca.
Aemulus
Postat pe 29 Ianuarie 2009 18:59
Cit despre fumat...Am renuntat la tigari in mai 2008, deci am 8 luni.Ce m-a determinat?Copilul meu cel mic care mima fumatul cu un creion in casa.Am spus la inceput ca n-am sa mai fumez sa fiu vazuta, dar am avut puterea sa renunt total.Nu m-am ingrasat un gram de la asta, nu mai tusesc dimineata (ce scirboasa puteam sa fiu), nu-mi mai miroase pilea, gura, respiratia a tutun, sunt plina de energie, tenul din mat mi-a devenit stralucitor cu aspect mai tinar si catifelat, nu trebuie sa-mi mai albesc dintii atit de des, si am timp mai mult acum pentru mine deoarece nu mai ies in balcon la o tigara (la mine in casa nu se fumeaza categoric niciodata).
Sotul meu nu s-a lasat dar acum fumeaza 4-5 tigari pe zi si cred ca e mult mai bine pentru el chiar si asa.
Nu cred ca este o reteta pentru a renunta la tigari, ci doar vointa fiecaruia si motivatia fiecaruia.
Succes tuturor!!!
Aemulus
Postat pe 29 Ianuarie 2009 19:12
sa ti zic eu una tare de tot!sa stii ca functioneaza...Intr o sambata seara fumeaza in exces.cat poti tu de mult...termina pachetul si incepe celalalt si opreste te cand deja pufai tigara ca nu mai merge...si a doua zi sa stii ca nu ti mai vine asa tare a fuma.si daca treci de ziua aceea,,,restul sunt din ce in ce mai usoare..parerea mea este ca nu ti doresti asa tare sa te lasi.am facut si eu asa...am incercat sa ma las...si parca nimic nu mai avea farmec fara tigara.si atunci iara te apuca si te gandesti..pai de ce sa nu fumez???dar lasa nu te chinui...mai bine fumeaza,serios?ce?nu i fain sa te doara plamanii?
klarakla
Postat pe 2 Februarie 2009 21:00
Am fumat'o si p'asta...nu e suficient? Atunci reduci doza. Daca azi fumezi 2 pachete/zi, si reduci zilnic cate o tigara/zi, la cate zile o sa fumezi o tigara peste 60 zile? Nu incerca sa afli aritmetic, ci sa ne dai un raspuns in aprilie daca ai vointa. Altfel considera'l un viciu indispensabil... "M-as lasa de fumat" si nu " ma las de fumat" e simptomatic.
taur_atipic
Postat pe 3 Februarie 2009 03:45
sa ti zic eu una tare de tot!sa stii ca functioneaza...

Nu-i ciar atat de tare! Incearca, combinatia alchool in abundenta
si tigari. In ziua urmatoare zaci de moarte, iar de a treia zi o iei de la inceput cu tigarile si cafeaua. (Doamne fereste! Nu este un indemn pentru nimeni, ci doar o experienta proprie traita!) Deja am ani multi in slujba acestui "serviciu", 33, dar doar cu atat am mai ramas, ca de baut nu se mai poate caci, locuiesc si muncesc de mai multi ani intr-o tara araba. Obisnuiam sa raspund cand eram intrebat de ce nu renunt la fumat: nici de-al dracului nu ma las, ca doar placera asta mi-a ramas. Dar nu se stie niciodata ce-ti aduce "ceasul" urmator. Citind postarile anterioare mi-a incoltit in minte ideea de a ma lasa si eu de fumat (macar sa incerc). Dar mai am o problema si anume ca trebuie sa-mi conving si sotioara! Si daca ea nu se lasa convinsa...ce-am facut?
Sau poate se va-ntampla dupa... 35 de ani de "serviciu"...
Va urmaresc in continuare!
yahia_47
Postat pe 5 Februarie 2009 13:26
yahia,

lasa-te nene!

ca m-am lasat si eu de aseara de la ora 22...

A-RUN-CA-LE!


iasomia
Postat pe 5 Februarie 2009 15:20
Da de unde!? Azi am fost la cumparaturi si din reflex, am cumparat si un cartus de tigari. Am uitat ca mi-am propus sa incerc sa ma las de tutun...deh ce sa-i faci? "Roza"....dar n-au intrat zilele in sac, mai am timp.
yahia_47
Postat pe 8 Februarie 2009 03:28
Salut!E prima oara cand scriu pe un forum desi am fost tentata de mai multe ori;acum am vazut acest articol ,am citit comentariile si am hotarat sa-ti scriu cum am reusit eu sa ma las.Am un baietel de cinci anisori si intr-o dupa amiaza cand am sosit de la serviciu ca de obicei am aprins tigara,fiul meu a venit la mine si mi-a spus,,stinge tigara ca te duce la moarte".Binenteles ca am zambit atunci si nu l-am luat in serios dar a doua zi mi-a atras din nou atentia spunandu-mi ca i-am promis ca nu mai fumez.asa ca recunosc ca este greu dar copilul meu merita asta.mult succes!

Postat pe 8 Februarie 2009 09:40
Intrebat cum s-a lasat de fumat, Suzuki a spus:
-Din cauza banilor.
-Cum asa? Dar tu iei peste 10.milioane de lei.
-Sigur. Dar in loc sa mai dau banii pe tigari, i-am dat pe bautura.
-Pai nu e bine.Ai inlocuit un viciu cu altul.
-Asa este. Dar daca ii duceam acasa mi-i lua femeia.Si ea este totusi singurul viciu la care nu vreau sa renunt.
Ioana007
Postat pe 8 Februarie 2009 16:55
te putem ajuta cu mare succes . terapia este recunoscuta international BICOM 2000. rezultatele sunt ffff bune ,dar ar cam trebuie sa vrei si tu . restul devine istorie. mai multe pe www.dermavital-med.ro
mcornelia19
Postat pe 19 Februarie 2009 09:07
De la: arhanghel, la data 2008-11-12 01:39:02
De la: SmaM, la data 2008-11-04 14:55:58stiu ca nu e bine, vad ca gafai la sala, fumez tot mai mult, imi aprind si doua tigari o data. nu stiu cum sa gasesc motivatie. avem povesti de succes pe garbo?
DE CE VREİ SA TE SİNUCİZİ LENT?EU CRED CA AR TREBUİ SA LE LAİ CHİAR IN MOMENTUL IN CARE TE-Aİ HOTARIT SA DESCHİZİ SUBİECTUL.''MENTE SANA İN CORPORE SANO''EU AM FOST FUMATOARE İ LE-AM LASAT ACUM 4 ANİ.NU ITİ POT EXPLİCA CE BİNE MA SİMT.RESPİR ALTFEL, AM GUSTUL ALFEL IN GURA,MİROS ALTFEL NU CUM MİROSEAM A WC DİMİNEATA CIND MA TREZEAM.AVEAM BLANA PE DİNTİ RABDARE MAXİMA!İ VEİ REUİİ...


MENS SANA IN CORPORE SANO!!!
vanesa
Postat pe 13 Aprilie 2009 19:19
Nu este greu sa te lasi ,nu e o problema de vointa dci de modul in care abordezi problema ,pentru ca este o problema nu?

Nu trebuie sa vezi renuntarea la fumat ca pe un sacrificiu ci trebuie sa vezi fumatul ca pe o boala de care esti bucuros si usurat ca ai scapat.

Cheia este gandirea pozitiva .

Va recomand cartea lui Allan Carr iti ofera o alta viziune contrara a tot ceea ce stii despre fumat.
Am fumat 25 de ani mai mult de un pachet pe zi.Acum m-am lasat si sunt foarte fericita , nici nu ma mai gandesc la tigari.Doar imi pare rau ca am reusit abia acum cand si fiul meu a inceput sa fumeze.

Bafta
liapetcu
Postat pe 27 Aprilie 2009 10:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:) 31 De la: nazirra 11 Octombrie 2009 08:21
Marirea sanilor: DA sau NU in 2016? 13 De la: stefaniab 4 Decembrie 2016 17:26
cum sa ai un somn odihnitor 9 De la: iasomia 30 Martie 2010 17:12
pete pe cerul gurii 6 De la: iulyana_91 6 Iunie 2012 17:03
friendship discution 1 De la: aiela 3 Noiembrie 2011 10:29
Setari Cookie-uri