m-as lasa de fumat

stiu ca nu e bine, vad ca gafai la sala, fumez tot mai mult, imi aprind si doua tigari o data. nu stiu cum sa gasesc motivatie. avem povesti de succes pe garbo?

Postat pe 4 Noiembrie 2008 14:55
sincer eu am tot auzit ca totul tine de ambitie si de pregatirea ta mentala ,am vazut persoane care au incercat apucuntura ,plasturi,pastile sau bomboane dar n au avut rezultate deosebite sincer si eu vrau sa ma las de fumat dar e cam greu sper sa reusisti ptr ca e in joc sanatataa ta .gudronul si nicotina sincer alceva decat boala nu pot provoca
yavrum
Postat pe 4 Noiembrie 2008 15:22
E foarte greu sa te lasi de fumat, intradevar ai nevoie de ambitie, dar mai ales sa nu fii in colectivitate cu alti fumatori, ca te corupe altii. Eu am scapat ptr. ca ma luau ametelile cand fumam, chiar si acum daca stau printre colegi de la servici care majoritatea fumeaza mi se face rau, dar nu am aflat din ce cauza mi se intimpla asta, dar bine ca am scapat de tigari, sotul meu sa lasat si el, de cafea as vrea sa ma las ca nu e buna ptr, sanatate, am avut o perioada cand nu am baut dar si asta are un efect ca un drog, daca nu beau ma doare capul,cafeaua manca calciul.
Cei care nu sau apucat sa fumeze si sa bea cafea sa nici nu incerce cum e mai bine ptr, sanatatea lor.Succes.
Poate e si chestie de obisnuinta.
dia88
Postat pe 9 Noiembrie 2008 19:24
Cum au zis si ceilalti:totul tine de ambitie. Si eu am o problema am cam cu 20 kg mai mult decat ar trebui sa am, am avut cu 30 mai mult si am slabit 10 kg doar prin ambitia de a nu mai manca,la fel si cu fumatul, trebuie sa ai ambitia de a nu mai pune tigara in gura.Eu am reusit sa tin cura nu aruncand alimentele " nocive"din frigider, ci lasandu-le acolo si rezistand tentatiei. Tu ar trebui sa renunti mai ales daca ai inceput sa ai mari probleme de sanatate...daca nu tii la viata ta nu renunta la ele.
eu_butterfly
Postat pe 11 Noiembrie 2008 14:04
De la: SmaM, la data 2008-11-04 14:55:58stiu ca nu e bine, vad ca gafai la sala, fumez tot mai mult, imi aprind si doua tigari o data. nu stiu cum sa gasesc motivatie. avem povesti de succes pe garbo?
DE CE VREİ SA TE SİNUCİZİ LENT?EU CRED CA AR TREBUİ SA LE LAİ CHİAR IN MOMENTUL IN CARE TE-Aİ HOTARIT SA DESCHİZİ SUBİECTUL.''MENTE SANA İN CORPORE SANO''EU AM FOST FUMATOARE İ LE-AM LASAT ACUM 4 ANİ.NU ITİ POT EXPLİCA CE BİNE MA SİMT.RESPİR ALTFEL, AM GUSTUL ALFEL IN GURA,MİROS ALTFEL NU CUM MİROSEAM A WC DİMİNEATA CIND MA TREZEAM.AVEAM BLANA PE DİNTİ RABDARE MAXİMA!İ VEİ REUİİ...

Postat pe 12 Noiembrie 2008 01:39
am inceput sa citesc o carte de un autor englez prietenul meu in urma cu 5 ani a reusit sa se lase de fumat dupa ce a citit-o si vad ca si la mine a inceput sa dea rezultate .oricum dupa ce voi termina cartea ma LAS DE FUMAT .
yavrum
Postat pe 13 Noiembrie 2008 11:26
De la: yavrum, la data 2008-11-13 11:26:26am inceput sa citesc o carte de un autor englez prietenul meu in urma cu 5 ani a reusit sa se lase de fumat dupa ce a citit-o si vad ca si la mine a inceput sa dea rezultate .oricum dupa ce voi termina cartea ma LAS DE FUMAT .

buna,
ideea cu cartea ar putea tine mai mult timp...parerea mea e ca n-are legatura cu cartea.
eu m-am lasat de fumat de 6 luni...e un lucru foarte greua sa-ti impui tie insuti ceva si iti dai seama ca te poti controla,vei capata mai multa incredere in tine,
succes
sil_28
Postat pe 14 Noiembrie 2008 13:55
sincer,daca te as avea alaturi,si eu m as lasa de fumat...
yourdream
Postat pe 19 Noiembrie 2008 13:08
mesajul era pentru arhanghel...
yourdream
Postat pe 19 Noiembrie 2008 13:12
eu m-am lasat azi e prima mea zi si nu stiiu daca rezist e greu sa stai fara tigari
yavrum
Postat pe 19 Noiembrie 2008 16:43
Eu nu am incercat niciodata,din pacate

Postat pe 19 Noiembrie 2008 17:05
exista niste trucuri pt a te lasa de fumat,aviz pt cei care n-au vointa....iclusiv eu
1.depinde ce fumati,eu de 6ani fumez si am inceput cu mahoarca kent lung,iac,f grele
2.am renuntat la ele,si fumez de 5ani virginia mentolat
3.fumez doar pana la jumate,avand in vedere ca cea mai nociva e partea cea mai apropiata de filtru
3.nu fumez in public,pe strada ci numai acasa
4.nu va luati barbati fumatori,nu stati in localuri,restaurante,etc,unde se fumeaza.
apoi,nimic nu se poate dintr-o data,ideea e ca sa fumati cat mai putin posibil,si te obisnuiesti cu ratia.
nicoll
Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:17
eu continui dar e foarte greu ,prietenul meu mai fumeaza inca si cel mai greu chiar acum ptr ca ma plictisesc ,ieri am tras un fum si sincer avea un gust oribil dar corpul inca mai cere nicotina sa sperem ca pot continua
yavrum
Postat pe 21 Noiembrie 2008 06:20
si eu vreau sa ma las de fumat...despre ce carte e vorba?
ella_e
Postat pe 27 Noiembrie 2008 13:36
eu pot sa ma consider o nefumatoare acum ,as minti daca as afirma ca nu ma simt tentata dar continui, in plus inainte afirmam ca nu ma pot lasa ptr ca toti din anturajul meu fumeaza ,dar am citit ceva amutant :SUNTE:TI INDRADEVAR ATAT DE PROST ,si m-am trezit pana la urma este viata mea in joc nu a prietenilor mei .
endlich nichtraucher ,de allen carr (In sfarsit nefumator )este de un autor englez si tradusa in multe limbi eu din pacate am varianta in germana,dar m-a ajutat mult
yavrum
Postat pe 27 Noiembrie 2008 15:33
Oameni buni...ce sa zic....greu te lasi de fumat. Nefasta tot incearca. Acu' 2 ani a facut un tratament cu biorezonanta, si s-a lasat, domle'. A stat cu microcipul ala pe abdomen o luna intreaga si s-a lasat. Asta pana cand a avut fie-mea o criza de personalitate si ne tot manca nervii cu un tip. Nefasta, deh.... a rezistat eroic. Nu i-a zis aluia nimic, ca e educata. Dar in schimb s-a luat iar de fumat. Si acu' vrea sa se lase, dar nu mai exista clinica. Au inchis oamenii si au plecat. Acu' ma bazaie sa mergem la Szeghed, sa faca iar tratamentul. E greu sa renunti, si nu tine numai de vointa. E si o chestie strict medicala. Dependenta de nicotina e foarte mare. a mai incercat de cateva ori asa, de capul ei, si intra in sevraj. Avea niste nervi...Partea buna e ca si-i cheltuia frecand prin baie, si nu si-i descarca pe noi. Oricum...daca voi stiti o alta metoda, spuneti-mi si mie, va rog.
prometeus_969
Postat pe 9 Decembrie 2008 18:12
Prometeus 969 daca te poate ajuta biorezonanta este in zona facultatilor din spatele catedralei, str Mihai Viteazu la nr. 10 cred, nu stiu nr, de la casa exact,in Timisoara, este o vila si are un afis mare verde.
dia88
Postat pe 10 Decembrie 2008 20:36
mai prometeus...ala din poza e tipu cu care se culca fata voastra?
karmenrosa
Postat pe 25 Decembrie 2008 15:55
Daca imi urmam primul impuls nu ti-as fi raspuns. Dar cum sunt politicos, fac un efort, si ma intreb: ce cauta imbecili ca tine pe net?
prometeus_969
Postat pe 26 Decembrie 2008 15:12
Multumesc Dia, mi-ai facut un mare serviciu. Imediat dupa sarbatori am sa merg cu sotia mea acolo. La ea chiar a dat rezultate. Eu ma pot lasa de fumat, dar daca ea fumeaza...ma corupe si pe mine...
Craciun fericit...
prometeus_969
Postat pe 26 Decembrie 2008 15:15
De la: prometeus_969, la data 2008-12-09 18:12:10Oameni buni...ce sa zic....greu te lasi de fumat. Nefasta tot incearca. Acu' 2 ani a facut un tratament cu biorezonanta, si s-a lasat, domle'. A stat cu microcipul ala pe abdomen o luna intreaga si s-a lasat. Asta pana cand a avut fie-mea o criza de personalitate si ne tot manca nervii cu un tip. Nefasta, deh.... a rezistat eroic. Nu i-a zis aluia nimic, ca e educata. Dar in schimb s-a luat iar de fumat. Si acu' vrea sa se lase, dar nu mai exista clinica. Au inchis oamenii si au plecat. Acu' ma bazaie sa mergem la Szeghed, sa faca iar tratamentul. E greu sa renunti, si nu tine numai de vointa. E si o chestie strict medicala. Dependenta de nicotina e foarte mare. a mai incercat de cateva ori asa, de capul ei, si intra in sevraj. Avea niste nervi...Partea buna e ca si-i cheltuia frecand prin baie, si nu si-i descarca pe noi. Oricum...daca voi stiti o alta metoda, spuneti-mi si mie, va rog.



adevarul e ca probabil te adresai catre tine cind te intrebai retoric "ce cauta imbecili ca tine pe net..."pentru ca numai un imbecil poate vorbi la adresa sotiei ca "nefasta",pe care banuiesc ca o iubesti...iar fata voastra cit are de "face crize de personalitate si va maninca nervii cu un tip" ca esti timpit e vizibil dupa exprimare, ca esti mojic se vede dupa cit tii la familie..iar poza e foarte buna pentru ca arati de parca ai avea 24 de ani ca-n profil...scuze boule dar ce fetita ai tu la 24 de ani care face crize...scrie frumos si bine sa priceapa si o "imbecila ca mine"
karmenrosa
Postat pe 27 Decembrie 2008 15:56
Ma-nnebunesc dupa conversatii cu persoane "fermecatoare" ca tine. Daca te-am jignit cu ceva imi cer scuze. Dar incearca pe viitor sa nu mai pui intrebari jenante de genul "cu cine se culca fiica-ta ?"
Nu se intreaba asa ceva, in cel mai bun caz, astepti ca persoana respectiva sa dea singura detalii. Cat despre chestia cu "nefasta" era o ironie. Tot mesajul postat a fost usor ironic. Eu chiar ceream un sfat, iar mesajul tau a fost Off topic. Pe tine te interesa cu cine se culca fiica-mea vitrega. Poate mi se pare mie, dar intrebarea mi s-a parut total deplasata. Poate de-asta reactia mea a fost atat de violenta. Poate pe viitor ar fi bine sa citesti profilul cuiva inainte de a posta. Asta a fost doar o sugestie, desigur, de care nu trebuie sa ti-i cont. Cum eu nu sunt ranchiunos, imi cer inca o data scuze daca te-am ofensat cu ceva. Si sper ca atacurile verbale se vor opri aici. Poate, cine stie, pe viitor, vom putea gasi subiecte comune.
Cum Craciunul s-a dus deja, iti urez un An Nou Fericit !
prometeus_969
Postat pe 28 Decembrie 2008 15:40
Greu e sa te lasi de fumat, ar trebui sa stati printre nefumatori poate daca nu ai cu cine sa iesi la o tigara te lasi mai repede, sau ii corupi pe cei nefumatori, de sarbatori e mai greu sa te lasi, poate dupa Anul nou. Va doresc la toti sa reusiti sa scapati de probleme,sanatatea e mai importanta ca orice, daca esti sanatos te descurci cumva in viata, dar daca ai o boala numai poti sa faci orice , nu poti sa te bazezi pe nimeni, fiecare are problemle lui personale. Anul care vina sa va aduca bucurii in viata, sa scapati de lucrurile neplacute, "LA MULTI ANI!".
dia88
Postat pe 28 Decembrie 2008 16:45
eu m-am lasat de fumat acum 8 ani. eram fumatoare inraita (50 - 60 tigari/zi) si nici ambitie nu aveam....dar am descoperit filtrele antinicotina. am fumat cu ele timp de 3 luni si intr-o dimineata n-am mai simtit nevoia sa fumez! si retineti ca lucram intr-un loc unde toti erau fumatori, dar pur si simplu nu mai simteam nevoia sa fumez. daca mai gasiti asa ceva in comert, va recomand sa incercati. in definitiv n-aveti nimic de pierdut! mult succes si un an nou fericit si plin de impliniri....si fara criza financiara
romina_stu
Postat pe 30 Decembrie 2008 00:12
Eu m-am lasat de fumat si ma simt bine. Este a doua oara cand incerc. Am 6 sapt de cand nu mai fumez si pot spune ca perioada grea este pe cale sa treaca. Am fumat 11 ani, mi se pare destul de mult.Dar sa stii ca nu mi-am planificat nimic.A fost o decizie de moment intr-o dimineata de luni, cand mergeam la serviciu...si trebuia sa ma opresc sa imi cumpar tigari.Nu m-am mai oprit si nici nu mi-am promis marea cu sarea. Am spus doar:"hai sa incerc".Nu am spus nimanui ca sa nu inceapa sa ma laude...mi-ar fi adus aminte de fiecare data ca m-am lasat de tigari. Am incercat sa fac totul in liniste si sa imi iau pur si simplu gandul de la ele.Si pt ca orice obicei pe care il scoti din comportament, trebuie sa fie inlocuit cu altul, mi-am cumparat grisine si am inceput sa beau foarte mult ceai.In rest...nu stiu daca iti pot da vreun sfat...fiecare face cate ceva asa cum ii este mai bine.Eu iti doresc succes.Si tine-ne la curent!
Emyna
Postat pe 30 Decembrie 2008 08:46
Cred ca este vorba de cartea"In sfarsit nefumator" de Allen Carr.Cititzi-o,daca doritzi sa va lasatzi de fumat,e f. buna.Intradevar,daca o cititzi va vetzi putea lasa de fumat.O gasitzi si pe net.Va pup si mult succes in a va lasa de fumat.
La multzi ani! tuturor,va doresc
lucia12
Postat pe 30 Decembrie 2008 10:20
Emyna, esti de invidiat. Nevasta-mea a incercat, dar Tzunami era pistol cu apa pe langa ea A incercat si ea cu filtre, cu plasturii aia, cu Nicoret, si nimic...Singura chestie care a mers la ea a fost tratamentul cu biorezonanta. Mare pacat ca s-a luat iar de fumat. Daca asa cum a spus Dia, gasim in Timisoara clinica aia, o sa mergem urgent in ianuarie. Eu ma pot lasa fara probleme, dar soacra-mea sta cu noi si fumeaza...fica-mea, sta cu noi, si fumeaza...Cred ca vor fuma doar in camera lor. Vestea buna e ca nevasta-mea o sa se lase si de cafea, ca ea de obicei "descanta" o cana de cafea cu 3, 4 tigari. Vestea proasta e ca va trebui sa-mi fac singur cafeaua, si intotdeauna cand o fac eu e execrabila Anyway...succes tuturor care au hotarat sa se lase de fumat.
prometeus_969
Postat pe 30 Decembrie 2008 15:17
Emyna, esti de invidiat. Nevasta-mea a incercat, dar Tzunami era pistol cu apa pe langa ea A incercat si ea cu filtre, cu plasturii aia, cu Nicoret, si nimic...Singura chestie care a mers la ea a fost tratamentul cu biorezonanta. Mare pacat ca s-a luat iar de fumat. Daca asa cum a spus Dia, gasim in Timisoara clinica aia, o sa mergem urgent in ianuarie. Eu ma pot lasa fara probleme, dar soacra-mea sta cu noi si fumeaza...fiica-mea, sta cu noi, si fumeaza...Cred ca vor fuma doar in camera lor. Vestea buna e ca nevasta-mea o sa se lase si de cafea, ca ea de obicei descanta o cana de cafea cu 3, 4 tigari. Vestea proasta e ca va trebui sa-mi fac singur cafeaua, si intotdeauna cand o fac eu e execrabila Anyway...succes tuturor care au hotarat sa se lase de fumat.
prometeus_969
Postat pe 30 Decembrie 2008 15:18
Sorry...vad ca am dat duble clik si am postat de 2 ori
prometeus_969
Postat pe 30 Decembrie 2008 15:19
DACA VREI SA TE INVAT CUM SA FACI CAFEAUA...tii cont de ce-ti zic....daca nu nu...


se fierbe apa si cind da in clocot se pune zaharul...(daca vrei cu zahar)si inchizi focul.iti pui o lingurita jumate de cafea...daca vrei o cafea normala, daca vrei mai tare pui doua...si nu o iei de pe locul ei..pui doar cafeaua amesteci de trei ori si pui o farfurie deasupra.astepti cinci minute si o torni in cana...


eu nu sunt fumatoare si nu pot da exemple de cum sa te lasi....dar cafeaua nu-mi face bine si iese asa de buna ca nu ma pot abtine si beau cite patru pe zi....daca stie cineva cum sa scap de obiceiul asta...de la cafea imi iese ceva pe corp un fel de iritatie...daca am fost plecata si nu am mai baut mi-a trecut.
karmenrosa
Postat pe 30 Decembrie 2008 16:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Marirea punctului G 61 De la: Celleste_ 26 Februarie 2010 08:57
o problema urgenta 29 De la: romanov_ella 2 Martie 2014 12:30
Probleme la ficat??!!?? Alcoolemie in sange fara sa fi baut 35 De la: oana_iepurash 20 Martie 2017 18:47
un sfat 12 De la: dor72_ 10 Octombrie 2011 19:05
vedetele recolteaza celule stem pt copii lor 2 De la: zina03 5 Aprilie 2017 15:38
Setari Cookie-uri