cum sa scap de kg in plus?!

dragele mele, de ceva timp ma confrunt cu o problema destul de des intalnita in zilele noastre: kg in plus. am incercat tot felul de metode de a le inlatura si in special am incercat tot felul de pastile de slabit, fara rezultat insa. as vrea sa va spun ca incerc sa mananc destul de sanatos fara a face abuz. problema este ca programul meu incepe la 10 si se termina la 18, program in care nu mi permit sa consum decat un covrig, o placinta cu brazna sau ceva asemanator, insa nu si mancare gatita. serviciul pe care il am ma solicita intelectual si nu fizic, desi incerc sa ma misc cat mai mult in tr programului. seara cand ajung simt nevoia de a manca ceva gatit. nu fac abuz, repet, mananc normal. am incercat sa renunt la masa de seara, adica sa raman doar cu micul dejun si covrigul. dar corpul meu are nevoie de energie si nu vreau sa ma imbolnavesc. despre sporu nu poate fi vb, din cauza programului. singura miscare pe care o fac e mersul pe joc pana la serv si seara incerc macar o jum de ora sa dansez. in week end as vrea sa merg la sala dar deja sunt epuizata dupa o sapt de munca si oricum apar diverse treburi pe care nu la pot rezolva in tp sapt. ce pot sa fac? ma tem uneori sa nu fie ceva pe glanda, insa analizele au iesit destul de ok. a,,, am uitat sa mentionez ca de obicei la stres ma ingras., dar bineinteles ca traind intr o societate stresata, asta nu pot elimina. astept sfaturi!
allay
Postat pe 19 Martie 2011 15:07
cu vointa si program zilnic structurat foarte bine , se poate. pus pe hartie.

tot textul tau e plin de ..am incercat , dar.../ as vrea, dar / ...

cand n/o sa mai cauti scuze singura, o sa mearga brici. adica nu doar sa vrei, ci sa faci.
Freya__
Postat pe 19 Martie 2011 16:58
Dragele mele, eu am inceput un program sustinut de aerobic si in acelasi timp iau si suplimentul natural Extracte Esentiale de la Bio Elemente care are un efect puternic antioxidant. Ma ajuta imi pastrez organismul detoxifiat. Acum viata agitata, poluarea, mancarea nepotrivita ne genereaza stari de disconfort, de aceea am apelat la acest supliment :)
garbo207816
Postat pe 17 Iunie 2011 22:04
ce simplu si corect pare

da ciorba de burta am voie, ca tare-mi place
Eugenia69
Postat pe 17 Iunie 2011 22:08
Buna din nou!
Pacat ca nu te intereseaza BIO. Eu stiu niste retete(verificate de mine si prietenele mele) dar sunt BIO. In primul rand ce fel de obezitate ai? Stii cum se stabileste?
garbo_monica
Postat pe 19 Iunie 2011 21:25
De la: Eugenia69, la data 2011-06-17 22:08:21ce simplu si corect pare

da ciorba de burta am voie, ca tare-mi place




ai voie .. o data pe an

si mie imi place la nebunie .....
cricat
Postat pe 19 Iunie 2011 22:22
pai te ingrasi din cauza ca mananci seara...pt ca seara omul nu face miscare.seara...Eu zic sa mananci in cursul zilei...si sa nu mai mananci seara.....
ingerasulluptator
Postat pe 19 Iunie 2011 23:42
a se slabi
Thor_again
Postat pe 19 Iunie 2011 23:45
Eu zic ca sa iti faci mancare gatita si sa iti iei spre exemplu cu tine la servici pt ca aveti voi pauza de masa..iti faci mancare seara si o pastrezi pt a doua zi la servici....Iti iei intru borcam o lingura paine si mananci.....daca ar fii sa iti iei si un incalzitor la servici ca sa iti incalzesti mancarea...si asa mananci dupa amiaza o masa de mancare gatita si seara cand ajungi mananci o mancare usoara fara paine,salata,branza....Si dumineata manaci bine,,,,salam,paine,nu prea multa...pt ca chiar daca nu muncesti fizic,,muncesti psihic si tot sunt arderi care ajuta digerarea mancarii...pt ca este foarte gresit sa mananci seara mancare grea si apoi sa dormi,,,pt ca de asta se depune....mananca o catitatea nornala la amiaza...si seara doar manacare usoara..si duimineata poti sa mananci bine....2,3 felii paine cu salam,,branza,ceai
ingerasulluptator
Postat pe 19 Iunie 2011 23:50
si daca o sa renunti la mancare gatita seara....o sa vezi ca o slabesti treptat....Pt ca ziua nu prea ai timp sa te gandesti la mancare si te poti abtine,,dar cand stai seara atunci iti vine foamea...Si degeaba te abtii ziua....pt ca daca mananci seara se depune de 3,4 ori....mai mult.....pt ca seara dormi nu ai digestie si nici arderi si de asta se depune
ingerasulluptator
Postat pe 19 Iunie 2011 23:56

iote la irinuca! stie sa vorbeasca si frumos, si cu o oarecare impresie de coerenta...
bre, cred c-o iau razna! hai c-ai fost simpatica, irinuco!
Thor_again
Postat pe 19 Iunie 2011 23:57
hai nenea Thor, adica sa repeti seara de trei ori la rand, amu se numeshte coerentza?
"pai te ingrasi din cauza ca mananci seara...pt ca seara omul nu face miscare.seara..."
sau a ramas cu refrenul de la slujba... de seara?!
alfheim
Postat pe 20 Iunie 2011 00:03
bre alf, cine o stie pe irinuca de trei ani, ca mine, stie ce zic eu cu "coerenta" aia
Thor_again
Postat pe 20 Iunie 2011 00:05
e inspiratia...de seara... :-))))))
reyya
Postat pe 20 Iunie 2011 00:06
De la: ingerasulluptator, la data 2011-06-19 23:50:46Eu zic ca sa iti faci mancare gatita si sa iti iei spre exemplu cu tine la servici pt ca aveti voi pauza de masa..iti faci mancare seara si o pastrezi pt a doua zi la servici....Iti iei intru borcam o lingura paine si mananci.....daca ar fii sa iti iei si un incalzitor la servici ca sa iti incalzesti mancarea...si asa mananci dupa amiaza o masa de mancare gatita si seara cand ajungi mananci o mancare usoara fara paine,salata,branza....Si dumineata manaci bine,,,,salam,paine,nu prea multa...pt ca chiar daca nu muncesti fizic,,muncesti psihic si tot sunt arderi care ajuta digerarea mancarii...pt ca este foarte gresit sa mananci seara mancare grea si apoi sa dormi,,,pt ca de asta se depune....mananca o catitatea nornala la amiaza...si seara doar manacare usoara..si duimineata poti sa mananci bine....2,3 felii paine cu salam,,branza,ceai



Irinuca..mai ai ceva in meniu in afara de cele expuse..????? ca astea sunt cam ...rustice ashea :-)))
reyya
Postat pe 20 Iunie 2011 00:09
pt ca voi sunteti admiratorii mei fideli...Va recomand soareci umpluti cu carne de sobolan si garnitura de corji de cartofi....
ingerasulluptator
Postat pe 20 Iunie 2011 21:06
Vad ca nu ati mai scris de mult, de mult pe aici, dar eu pot sa spun din experienta mea ca este foarte greu sa lupti cu kilogramele in plus. La mine a fost si mai grav, pentru ca nu era problema de cateva kilograme doar. Am luat in greutate aproape 25 kilograme in numai jumatate de an!!! ceea ce este groaznic, iar totul s-a intamplat din cauza stresului de la munca. La fel, si eu mancam putin pe zi, insa seara parca ma rodea stomacul daca nu mancam din nou si din ce in ce mai mult. Pentru ca eram disperata am apelat la medicii de la spitalul Sf. Constantin din Brasov, unul dintre spitalele renumite la noi in tara pentru pentru rezultatele pe care le au in chirurgia obezitatii. Acolo mi-a fost calcultat indicele de masa corporala si mi s-a pus un diagnostic dureros: obezitate. Am incercat sa ma adun si sa nu fiu descurajata si am reusit in cele din urma, mai ales ca doctorii mi-au oferit sustinere si consiliere pentru a recurge cu incredere la operatia ,,Gastric Sleeve’’, prin care iti micsoreaza stomacul. Am facut aceasta operatie si acum sunt multumita pentru ca am ajuns din nou la o greutate normala. Ma simt bine acum, fac mai multa miscare si nu mai simt nevoia sa mananc intruna cum faceam inainte si as recomanda aceasta operatie oricui se confrunta cu aceeasi problema pe care am avut-o si eu.
garbo_389559
Postat pe 14 Noiembrie 2013 10:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Anticonceptionalele Chloe 5 De la: mandruta 16 Septembrie 2009 12:55
cum sa scap de kg in plus?! 20 De la: garbo_390380 21 Noiembrie 2013 15:15
diabetul zaharat 1 De la: garbo019870 17 August 2009 09:20
cancer de plamani 83 De la: garbo001222 10 Noiembrie 2014 15:37
ospamox 2 De la: ameno 21 Februarie 2011 14:55
Setari Cookie-uri